Jump to content

Moto Zajednica

Dakar 2010

Recommended Posts

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Sagmajster:„Nisam video stenu“

 

Prelazak u Argentinu iz Čilea na 31. izdanju Dakara trajao je dovoljno dugo, bio je težak, opasan i vrlo prašnjav.

 

Jedini predstavnik Srbije na Dakaru Gabor Sagmajster stigao je do cilja u San Huanu, ali je zaradio jak udarac o stenu, skrivenu u travi. Dok je na Kordiljerima čekao na carinsku kontrolu, od hladnoće na velikoj visini branio se toplom garderobom i grejao se na auspuh. „Sve je bilo idealno do jedno 80 kilometara pre cilja, kada sam osetio jak bol u desnoj nozi“, rekao je Sagmajster.

 

Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

 

„Dok sam se provlačio između stena, od visoke trave nisam video i udario tako jako da sam sve zvezde izbrojao, usred bela dana. U prvom trenutku mislio sam da sam otkinuo nogu. Imao sam osećaj da mi se samo na koži drži noga. Sreća je da je desna, koja mi samo služi da sa vremena na vreme stisnem kočnicu i držim balans na motoru. Da je bila leva, imao bih veći problem“, dodao je Sagmajster.

 

Dežurni doktor Dakara je po dolasku Sagmajstera u kamp rekao da mu je noga u redu i da će moći da nastavi sa takmičenjem.

 

„Doktor me je odmah prepoznao i pitao kako su mi rebra, jer zna da sam ih povredio prošle godine. Posle toga mi je pogledao nogu i rekao da je u redu, dao mi je mast i lekove protiv bolova i rekao da mogu da nastavim. Noga me ne boli kada stojim, jedino kada je okrećem levo ili desno, tada osećam jak bol. Verujem da će mi biti bolje kada se odmorim i da ću moći da nastavim do Buenos Airesa“, jasan je bio srpski predstavnik na Dakaru.

 

Uprkos povredi Sagmajster ističe da će na sve načine gledati da dođe do cilja, a do njega su ostale tri etape.

„Posle ove povrede gledaću na sve načine da završim takmičenje. U igri su ostali svi koji znaju da voze i svi imaju namreu da dođu do Buenos Airesa. Realno, sada stvarno nemam mogućnosti da idem ispod 60, mesta kako na brzincu, tako i na brzincima. Iskreno govoreći, odmah posle žestokog udarca mislio sam da je sve gotovo. Ovako, stisnuću zube i probaću da izdržim do kraja. Dakar je to, jedan sekund nepažnje, kamen, grana, pad ili bilo šta drugo dovoljno je, da bilo kog takmičara košta daljeg takmičenja“, naglasio je Sagmajster.

 

Naredna etapa biće duga 796 kilometara, dok od toga na brzinac otpada 476, i sigurno je da će biti veliki ispit za sve učesnike.

 

„Biće, koliko sam čuo, ponovo dubokog mekanog peska, koji ume da zada dosta problema. Biće vrlo toplo, ali na motoru pri velikim brzinama i nije tako strašno. Na osnovu ličnog iskustva, uvek se više plašim kraćih brzinaca, tako da ovaj od skoro 500 verujem da će biti težak, ali šta da se radi. Kako svima tako i meni. Ponavljam, jedini mi je cilj da posle svega dođem do Buenos Airesa“, poručio je Sagmajster.

 

Izvor B92, evo linka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ferhufen, vozač ekipe BMW, je do pobede na 220 kilometara dugom brzincu, koji je vožen u okviru etape dužine 434 kilometara, došao u vremenu od 2:44.50 sata. Drugo mesto zauzeo je Amerikanac Džona

 

Kod automobilista je tokom 11. brzinca najbrži bio Šišeri u BMW-u, koji je kroz cilj prošao posle 2:44.50 sata,.

 

Pobednici etape BMW auto i BMW motor - interesantna vremena na cilju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 875 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Stiagao je u cilj,samo neznam pojedinosti,navodno je preskocio par cek pointa.

jel to provereno?

 

Verovatno ce uslediti neka kazna na nasu i njegovu veliku zalost.  :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Lokacija: Modrica

Opet smo na kraju zivaca! Sve do danas smo se kontrolisali, ali danas je konacno popustilo. Valjda zato sto se kraj nazire. Ali izdrzace Gabi!!! Svaka mu cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Dakar: Najbrži Lopez i Sainc

 

Čileanski motociklista Francisko Lopez i Španac Karlos Sainc kod automobilista pobednici su 12. etape 31. izdanja Dakara.

 

Lopez je na Apriliji je 476 kilometara dug brzinac, deo etape duge 796 kilometara, od San Huana do San Rafaela, kompletirao za 3:48.37, za 40 sekundi brže od najbližeg pratioca Francuza Davida Fretinjea na Jamahi. Treće mesto na 12. etapi zauzeo je Pal-Anders Ulevalseter iz Norveške, na KTM motoru.

 

Jedini srpski predstavnik u Argentini i Čileu Gabor Sagmajster je stigao do cilja u San Rafaelu, ali još uvek nije poznato koje vreme ima. Sagmajster je tokom etape vožene u sredu povredio nogu i rekao je da će sporije voziti da bi uspeo da dođe do cilja 31. Dakara, u subotu u Buenos Airesu.

 

Na čelu generalnog plasmana Dakara i dalje se nalazi Francuz Siril Despre, koji je 12. etapu završio kao osmi, pošto je izgubio 17 minuta zbog problema sa navigacijom. Dve etape pre kraja relija Despre ima prednost nešto veču od sat vremena u odnosu na Lopeza.

 

Tokom prethodne etape organizatori su dobili pritužbe nekolicine motociklista jer je policija greškom zatvorila pravac kojim je trebalo takmičari da idu pa je pobeda na brzincu oduzeta Holanđaninu Fransu Ferhufenu, a dodeljena prošlogodišnjem pobedniku Marku Komi, ali to, ipak, nije uticalo na plasman relija.

 

Sainc, višestruki svetski reli šampion, je do druge etapne pobede na ovogodišnjem Dakaru kod automobilista došao u vremenu od 3:30.29, ispred dvojice klupskih kolega iz Folksvagena Nasera Al-Atijaha iz Katara i Amerikanca Marka Milera.

 

U generalnom plasmanu vodi Sainc, s pet minuta 20 sekundi boljim prolaznim vremenom od Al-Atijaha.

 

31. Dakar se nastavlja u petak 725 kilometara dugom etapom, od kojih će 368 biti voženo u okviru brzinca, od San Rafaela do Santa Roze.

 

Izvor B92, evo i linka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Subotica

DVANAESTI BRZINSKI ISPIT U VISOKOM RITMU IBEZ VODE

„Dobro sam išao“

Dvanaesti brzinski ispit od San Huana do San Rafaela, Gabor Sagmajster jedini takmičar iz Srbije na 31. Dakar reliju, završio je na 62. Mestu. Tri dana uoči kraja najveće planetarne avanture, organizator je predvideo za sve učesnike skoro 800 kilometara aktivnosti. Prva etapa gotovo simbolična od 23 kilometra do brzinca i onda 476 potpune akcije. Da ne bi bilo opuštanja do kampa na neverovatnih 47 stepeni Celzijusovih, ostalo im je da prevale još 297 kilometara.

Na 10 000 metara od cilja brzinskog ispita, prateća ekipa iz Srbije postavila je mali kamp, kako bi sa lokalnim stanovništvom sačekala Sagmajstera.

- Dobro sam išao i potpuno sam zadovoljan današnjim danom. Stavio sam na desnu nogu rej step(izolir traku) i stisnu zube, dok se nisam zagrejao. Jedino sam na početku brzinca, negde oko 13 kilometra spustio desnu nogu i odmah sam shvatio da to više ne treba da radim. Rešio sam da više ne pokušavam ništa slično makar i pao – prvi je komentar Sagmajstera.

Kako ste podneli veliku vrućinu tokom brzinskog ispita?

- Ako vam kažem da sam za 140 kilometra potrošio tri litra vode i posle toga ostao bez iste, verujem da vam je sve jasno. Vrućina je velika, ali na motoru pri velikim brzinama, a ja sam danas išao skroz dobro, prosto ne stignem da razmišljam o tome. Bio sam maksimalno skoncentrisan na prepreke, da mi se ne bi ponovila neprijatnost od predhodnog dana – jasan je bio Gabor.

Nekoliko zalogaja belog pilećeg mesa i isto toliko čaša okrepljujuće tečnosti bilio su dovoljni da višestruki šampoion Srbije u moto krosu prikupi snagu i nastavi dalje pt San Rafaela u kamp, na zasluženi odmotr. Radost lokalnog stanovništva, kada su shvatili da mi nismo samo obični posmatrači i kada se Gabor parkirao kod nas, prosto se ne može opisati. I stari i mladi želeli su da ga dotaknu, fotografišu se i naravno dobiju autogram.

Do kraja ovogodišnjeg izdanja ostalo je još dva dana, od toga je naredni takođe vrlo težak i zahtevaće od svih učesnika punu koncentraciju. Finalni dan od Santa Rose do Buenos Airesa iako ima brzinac, praktično predstavlja dan za hlađenje motora i glava, kako bi svi veseli i srećni stigli do ciljne rampe u glavnom gradu Argentine.

 

izveštaj sa slikama izvor www.plumrace.com

post-5529-12879062065884_thumb.jpg

post-5529-12879062066512_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja