Jump to content

Moto Zajednica

Odusak motora ili Ibelauf

Recommended Posts

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Pokusacu da u kratkim crtama objasnim na kom principu radi iberlauf/odusak motora:

 

Kod 4T-h motora radi hoda klipa/klipova stvara se atmosverski pritisak u karteru /bloku motora.Koji putem uljnih kanala dospije i do glave motora.Danas vecina proizvodjace motorcikala imaju odusak na poklopcu ventila ili bloku motora koji je povezan sa kucistem vazdusnog filtera.

 

Hod klipa (gore/dole ili levo/desno kod bokser motora) u stvari radi kao jedna velika vazduska pumpa pod velikim obrtajima.Svaki put kad klip dodje do donje mrtve tocke stvara ogroman pritisak u kucistu radilice,da bi sledeci klip koji ide prema gornjoj mrtvoj tacci stvar se pod pritisak.Da bi se to izgleglo pogotovo kod motor sa ozbiljnim performansama odusak je pomocu creva prikacen na kuciste vazdusnog filtera.Uljne pare koje se potiskuju u atmosveru(odusak) se filtrira kroz vazdusni filter i sagoreva u motoru.Kuciste vazdusnog filter ima ulogu PCV vetila koji ne dozvolja svezem vazduhu da bude ususan u motor istom kolicinom nego znatno manjom.

 

Sa unutrasnje strane bloka motora gde je odusak,je fabricki odliveno kao mali lavirint i isti je upakovan sa plasticnim sundjerom(ako ga tako mogu nazvati) i sve to pokriveno parcetom lima sa par srafova.Tako da nebi ulje izlazilo u velikim kolicinama van.

 

Kod danasnjih motora 600ccm pa do 1000ccm je izbusena rupa izmedju cilindara/hilzni da bi se pritisak jednako i veoma brzo rasporedio sa ostalim i tim se dobija znatno manji pritisak u kucistu radilice ,ali se istim postupkom dobilo par ks bez modifikacije drugih delova motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

svaka èast, kratko i jednostavno.

predlažem Pablu i ostalima (ne znam taèno ko je zadužen za to) da otvori poseban deo gde bi se opisivale tehnièke stvari vezane za motocikle i gde bi motoristi poèetnici (a i ono stariji) mogli da nauèe neke osnovne stvari o funkcionisanju sklopova na motociklu. ima ovde dosta ljudi koji se razumeju u mehaniku, malo se konsultuje literatura i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Fala Caco, u sustini taj deo je i meni bio jasan, ali molim te objasni mi zasto se kod ispravnog motora ne oseti izduvavanje na iber, a kod neispravnih duva ko pop***elo i stvara se kondenz u filteru za vazduh (ili iber izbacuje ulje). No nisam znao da ima iberlauf na glavi motora :shock:

 

No evo i jedne fotkice- iberlauf na kawi z550 (na koji kawa nije duvala :roll: )

 

gyj2r_kvarisa1ei3.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Fala Caco' date=' u sustini taj deo je i meni bio jasan, ali molim te objasni mi zasto se kod ispravnog motora ne oseti izduvavanje na iber, a kod neispravnih duva ko pop***elo i stvara se kondenz u filteru za vazduh (ili iber izbacuje ulje). No nisam znao da ima iberlauf na glavi motora :shock:

 

No evo i jedne fotkice- iberlauf na kawi z550 (na koji kawa nije duvala :roll: )

 

zoGeq_kvarisa1ei3.th.jpg

 

zavisi koju vrstu oduska imas.Nisam napomenuo gore u tekstu da su dosta uobicajeni i centrifugalni odisci koji imaju semering.

 

Da odgovorim na tvoje pitanje kvarisa.........

 

za kondezaciju koje se stvara je krivo ulje i podneblje gde zivis.Zato jer ulje skuplja vlaznost iz vazduha.Tako da svako ulje koje se koristi za 4T motore posle recimo 3000km pocen da stvara kondezaciju narucito kod motora sa vazdusnim hladjenjem.

 

A zasto duva vise kod polovnog motora nego kod novog :?:

 

E to je stvar razrade motora i tipa na koje je reseno oslobadjanje uljnih para kod modela

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

jedno pitanjce...

sta ako razbucas i izbacis kutijetinu gde je lezao glomazni filter za vazduh, i u koju je ulazilo crevo od ibera, da bi postavio neke brze, protocnije filtere direktno na svaki karb.

kuda onda sa crevom? da li ga samo smuvati negde ili...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
jedno pitanjce...

sta ako razbucas i izbacis kutijetinu gde je lezao glomazni filter za vazduh' date=' i u koju je ulazilo crevo od ibera, da bi postavio neke brze, protocnije filtere direktno na svaki karb.

kuda onda sa crevom? da li ga samo smuvati negde ili...?[/quote']

 

u tom slucaju moras da kupis kir koje se zove Dynojet kit koji ima sve dizne i iglu koje stoji u siberu.Imaju za dosta aplikacija tj. za dosta modela raznih proizvidjaca

 

http://www.dynojet.com/jetkits/index.aspx

 

a za iber crevo kupis K&N filter koji je za to namenjen i zavrsisi posao

 

http://www.knfilters.com/vent.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

hvala, interesovalo me za iber...

al kad vec pomenu Dynojet kit...

recimo masina je podesena da sljaka sa velikim airbox-om, i sad ti to bacis/sklonis/nemas/ i namontiras one malce po karbovima. znaci ne zato sto juris performanse...

sad, ne uvlaci ko pre, pa ce se po radu, potezanju, svecici,... videti kako mu je legla ova promena. pa ga juris... jel mogu da se podese karburatori ali pomocu visine kacenja igle, srafa za vazduh, odnosno onim sto je vec tu, bez novih dizni, kitova,...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
hvala' date=' interesovalo me za iber...

al kad vec pomenu Dynojet kit...

recimo masina je podesena da sljaka sa velikim airbox-om, i sad ti to bacis/sklonis/nemas/ i namontiras one malce po karbovima. znaci ne zato sto juris performanse...

sad, ne uvlaci ko pre, pa ce se po radu, potezanju, svecici,... videti kako mu je legla ova promena. pa ga juris... jel mogu da se podese karburatori ali pomocu visine kacenja igle, srafa za vazduh, odnosno onim sto je vec tu, bez novih dizni, kitova,...[/quote']

 

ne nemogu zato jer ti kargutatori radu na principu vakuma ako je motor noviji od 1976 godine i japanske poizvodjnje

 

pa nemogu da vam odam sve priko neta,morate da podrzavate lokalne ovlastene servise i one koiji nisu ovlasteni/prestvnici.Kad vam nesto treba u 5 do podne necete meni i slicne meni naci na netu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Odušak motora je ustvari veza spoljašnjeg sveta sa unutrašnošæu motora. Uljne pare pomoæu njega izlaze iz motora, teoretski se sagorevaju u cilindrima jer odušak crevom ide do vazdušnog filtera. Mali Æaæa je pomenuo lavirint na izlazu, on služi da tim putem ne bi krenulo ulje. Koje se komplikacije mogu desiti sa iberlaufom? Prvo, pritisak u karteru umnogome zavisi od stanja karika i cilindara. Ukoliko karike dozvoljavaju protok vazduha van cilindra, može se desiti da kroz iberlauf prolazi mnogo više gasova nego što je predviðeno. To je veoma èest sluèaj kod Jugiæa, zato majstori oslobode iberlauf spuštanjem creva ispod vozila. U tom sluèaju se može desiti da ulje, usled poveæanog pritiska, proðe kroz lavirint i doðe do vazdušnog filtera. Motori koji ne koriste kvalitetno ulje, ili koji ne poštuju intervale zamene ulja, mogu se susresti sa situacijom da se lavirint, èesto konstruisan kao komora sa èeliènom vunom koja ne dozvoljava slobodan protok teènosti, ali dozvoljava cirkulaciju gasova, jednostavno zapuši. Ta situacija se prepoznaje po tome što se sveæice vrlo brzo zacrne ili zamaste. Motor teže startuje i gasi se na leru.

 

Menjajte ulje na vreme, izbegavajte hladan start i nema brige oko iberlaufa.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB450, BMW R65, Yamaha Vino, Piaggio Hexagon

Potpuno si u pravu Najzli.

Ovu pojavu koju mozete videti kod YUGA i nekih dr. vozila majstori zovu PRODUVAO MOTOR. Najme u pravu je gore pomenuti kolega u svojoj konstataciji ali ja cu jos malo da pojasnim.

Prilikom sagorevanja smese za rad motora gorivo + vazduh dolazi do ekspanzije gasova u samom cilindru i posto je nemoguce obezbediti potpunu zaptivenost cilindra sa klipom i karikama na njemu jedan deo tih gasova koji sagorevaju i potiskuju klip , prolaze izmedju samog klipa i cilindra i ulaze u drugi motorni prostor u kome se nalaze ostali pokretni i nepokretni delovi u bloku i karteru morota.

Semerinzi koji se nalaze na svakom delu koji se krece a izlazi iz bloka ili glave motora ( radilica , bregasta , razvodnik paljenja , balans osovona motora itd ) mogu da propustaju ulje i ako su ispravni jer je odusak motora je zapusen ili zatvoren.

Zato se na motorima koji su PRODUVALI crevo oduska izbacuje ili sprovodi ove gasove napolje van motora . A drugi razlog je i taj da ako se ostavi crevo u usisu za vazduh ili filteru vazduha pa se ti gasovi sagorevaju zajedno sa smesom benzina moze da dodje do zagusenja samog motora jer ovi gasovi ne sadrze kiseonik koji je potreban za sagorevanje i zato motor losije radi na leru ili se cesto gasi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ja servisiram motor koji imaju i predjenih 40,000 -80,000 km i ni jedan ne duva na iber.Pa cime se vi zlaudjujete.Pogotovo japanci traju dugo(mada ja pljujem pop njima kad god mogu),a za evropske da i ne pricam koliko mogu da predju..Zato bi vas to brinulo jer svaki motor koje vi vozite koji je naravljen u zapadnoj evropu,azijji(mislim na japan) nebi trebalo da izbacuje ulje ako je sve uredu.A to ako je neko cacka kao sta sami pojedinci rade onda necu da komentarisem.........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB450, BMW R65, Yamaha Vino, Piaggio Hexagon

Caco niko se ne zaludjuje !

KOmentari su na tvoju temu zasto motori produvaju . Kakva jeto pojava opisali smo malo i podelili misljenja i ne vidim da je neko nesto pogresno napisao, uglavnom su komentari ispravni.

???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Caco niko se ne zaludjuje !

KOmentari su na tvoju temu zasto motori produvaju . Kakva jeto pojava opisali smo malo i podelili misljenja i ne vidim da je neko nesto pogresno napisao' date=' uglavnom su komentari ispravni.

???[/quote']

 

pa u tome je i stvar.

 

Kad pocitas sve komentare i ono sto sam je napisao sve je isto samo drugacijim redom slozeno...........i nebrini je se ne ljutim nego se neki palu malo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taj sam, 175 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina
  • Motocikl: Bandit 600

Oživjeti temu staru više od 5 godina???

 

Ipak da pitam:

 

Iberlauf mi se nalazi na bloku motora,dakle nije na glavi.

Odatle je gumenim crijevom sproveden na ram motora, ne na airbox.

Zadnjih nekoliko vožnji sam primjetio da mi ulje curi iz iberlaufa niz blok.Mislio sam da se crijevo prekinulo ili je nasječeno,međutim vidim da je ispravno.

Da li je moguće da ima višak ulja (jako je zeznuto na LC4 utvrditi nivo ulja)?

Mada je ulje mjenjano prije 20 radnih časova a curenje se pojavilo prije 2-3 radna časa.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

LC4 ima SUVI karter, a rezervoar za ulje se nalazi u RAMU!!! Tako da ti to nije IBERlauf....

koji uvek ide na AIR BOX ili ti ga kutiju filtera vazduha.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

на пример, код мене баца на ибер лауф, и има, додуше баш мало уља у кутији филтера, а на чеп од уља, (на који сипам уље) дува само ваздух.(врео ваздух). оклем уље у кутији филтера за ваздух? :stabre: , осим ако мотор није продуво.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taj sam, 175 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina
  • Motocikl: Bandit 600

LC4 ima SUVI karter, a rezervoar za ulje se nalazi u RAMU!!! Tako da ti to nije IBERlauf....

koji uvek ide na AIR BOX ili ti ga kutiju filtera vazduha.....

 

 

ovaj model nema ulje u ramu,to je tzv "kratki uljni tok"

slikaću, ali to je klasični odušak sa motora na ram,gumeno crijevo zakačeno na ram.

i sad bali i slini na nj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

на пример, код мене баца на ибер лауф, и има, додуше баш мало уља у кутији филтера, а на чеп од уља, (на који сипам уље) дува само ваздух.(врео ваздух). оклем уље у кутији филтера за ваздух? :stabre: , осим ако мотор није продуво.

 

Kad bi iz nekog glupog razloga zapusio iber, onda bi izbacivao na otvoreni cep u mlazevima...

A SV hoce ako ode u turazu da ubaci MALO ulja u air box... veliki su pritsci dve VELIKA klipa na VELIKIM obrtajima.... ako je sve ok bude sasvim MALO , malo, ulja u kucistu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

Čito sam razne teme po netu o iberlaufu i pcv ventilu na kolima i došao do saznanja da auto-a verovatno  motocikl mogu da troše ulje a da idu kako treba zbog zapušenosti istih.Majstori se odma navabe na generalku ali simptomatično je da nigde nema traga potrošnnje ulja -na auspuhu nedimi ništa a ulje sagoreva.Kako to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja