Jump to content

Moto Zajednica

Kljuc za zadnji amortizer

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4594 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Proveriš u specifikacijama koji zadnji amortizer je ugrađen na ER6F. Na osnovu toga pronađeš koliki prečnik ključa ti treba. Nekad iskoče na oglasima, a najbolja solucija je preko ebay-a ili slično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja imam taj ključ ali ga nikad ne koristim jer je na 99% motora potrebno skinuti amortizer da bi ga koristio. Najlakše je podesiti predopterecenje opruge jačim šrafcigerom i čekićem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F
19 minutes ago, aca-pn said:

podesiti predopterecenje opruge jačim šrafcigerom i čekićem.

Upravo tako, ukoliko ne dodjes do kljuca. Kljucem je lakse ali ga ni ja nemam pa prirucni alat moze isto dobro da posluzi.

 

22 minutes ago, aca-pn said:

Ja imam taj ključ ali ga nikad ne koristim

Da li mozes da mi posaljes sliku sa dimenzijom obima hvata ovde ili u PP? Mozda mi tvoj kljuc bude odgovarao, pa ako si voljan da ga prodas, bio bih zainteresovan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nisam za "lupanje" sekacima i cekicima.
Vozim 30god (imam 40) i nikada nisam naleteo na toliko zapeklo.
Ima i tema koju otvorih pre desetak godina "C kljuc samogradnja".
Naprska se vece pre wd_om ili silikonom u spreju.
Poveca se poluga nekom cevcicom i okrenes.d432809cc420c9a392d50757d6c3263c.jpg

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6814 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
14 minutes ago, Deki Katana said:

Upravo tako, ukoliko ne dodjes do kljuca. Kljucem je lakse ali ga ni ja nemam pa prirucni alat moze isto dobro da posluzi.

 

Da li mozes da mi posaljes sliku sa dimenzijom obima hvata ovde ili u PP? Mozda mi tvoj kljuc bude odgovarao, pa ako si voljan da ga prodas, bio bih zainteresovan.

Da li postoje ljudi koji lupaju amortizer čekićem? :O

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

Srpski ključ je univerzalni alat, sve odvrće i zavrće.
Ja ga uvek koristim,prvi put udari ravno da napraviš ležište, a onda udara na koju stranu ti treba

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
pre 17 minuta, Alekre je napisao:

Da li postoje ljudi koji lupaju amortizer čekićem? :O

 

 

A šta bi ti, da rasturis pola motora da bi podesio predopterecenje ? Naravno da postoje i velika većina tako i radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nista se ne rastura, bar ja ne videh do sada..

R.TAPATALK.COM

Slike govore vise od reci, ne nadjoh da kupim C kljuc ili kako ga vec zovu pa resih da sebi napravim jedan... Koristi se pri zameni lezajeva vrata, stelovanju tvrdoce amortizera... Sablon od kartona prenesem na metal i brusiiiiiim, pa brusim jos malo Tri sata posla i evo rezultata, jos drsku da l...


Sent from my SM-A202F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
pre 30 minuta, Deki Katana je napisao:

Upravo tako, ukoliko ne dodjes do kljuca. Kljucem je lakse ali ga ni ja nemam pa prirucni alat moze isto dobro da posluzi.

 

Da li mozes da mi posaljes sliku sa dimenzijom obima hvata ovde ili u PP? Mozda mi tvoj kljuc bude odgovarao, pa ako si voljan da ga prodas, bio bih zainteresovan.

Trenutno sam na odmoru pa ne mogu da slikam ključ, ne bi ga prodavao ali mogu da ti ga pošaljem da se posluzis i vratiš kad obavis posao. Ako ti nije hitno, pošto se vraćam za nedelju dana. Ključ je original samopodesavajuci pa odgovara za većinu amortizera

Promenio član aca-pn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F
17 minutes ago, N.F.S. said:

Nisam za "lupanje" sekacima i cekicima.

Nisam ni ja ali moze da se premosti uz adekvatnu paznju.

Kada sam ja usao u motociklizam, nije bilo toliko specijalizovanih alata ali se ipak posao mogao zavrsiti.

 

Sto se tice samog kljuca "C", ima ih u nekoliko dimenzija pa moram tacno da premerim kod mene.

 

Dobro da si postavio sliku kako bi kolega @Cone12345 mogao tacno da vizualizuje o cemo je rec, ukoliko nije imao prilike do sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F
3 minutes ago, aca-pn said:

ne bi ga prodavao ali mogu da ti ga pošaljem da se posluzis i vratiš kad obavis posao. Ako ti nije hitno, pošto se vraćam za nedelju dana

Hvala puno na drugarskom gestu!

 

Nije nista hitno a i voleo bih da ipak posedujem taj specijalizovani alat kako bih mogao da eksperimentisem sa podesavanjima.

 

Idem za selo za neki dan pa posto mi je tamo motor, izmericu obim zahvata. Poslacu ti tel. broj  na PP radi lakseg kontakta.

 

Pozdrav,

Dejan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4594 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ako treba da udarate po amortizeru da bi podesili predopterećenje opruge, to znači da je taj amortizer davno bio zdrav za servisiranje. Dešava se da sve zapekne od vožnje po kiši. Zato sa vremenom na vreme očistite zadnji amortizer, naprskate WD sprejom i brzo očistite. Sa vremena na vreme napravite jedan "klik" tamo ili ovamo i ne bi trebalo da imate problema :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Malopre pogledah zadnji amortizer, i koliko vidim ima dva prstena. Jedan je nagadjam osigurač. Drugi stoji skroz dole. Problem je što taj osigurač prsten stoji gore skroz odvojen od ovoga. Da li je to problem neki da tako i ostane. Probao čekićem i zatupljenim šrafcigerom, ni da mrdne. Oštećujem materijal. 

Natopiću wd-om pa probati sutra malo al ne bih da kršim materijal 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Ako mozes prici velikim papagajkama. Obuhvati taj prsten i odvrci ga ukoliko zelis mekse ogibljenje. Donji prsten ti je kao kontra navrtka, protiv slucajnog okretanja gornjeg prstena.

Ne preporucujem kuckanje odvrtacima i slicno, cak ni papagajkama. Ali ako nemas druge opcije.

Cak mozes  pri radu sa papagajkama da stavis zastitu u vidu neke kozice :) na dodirne delove.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Evo slikao sam. Zbunio si me. Gornji je valjda osigurač, čim stoji ovako sam. Donji je štelovanje, vidim da je neko od vlasnika kucao čekićem i oštetio materijal. 

Ne bi ja tu sad štelovao nešto jer ne znam šta radim, samo me zanima dal je bezbedno ovako ostaviti ili da probam ovaj gornji da izvrtim do dole. 

20230517_191817.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 300 postova

Gornji ti je “osigurač” ali ako ti odgovara podešenost opruge donji ne diraj već samo odvrti gornji do donjeg;nije moguće da nitko u blizini nema ključ.
Promjer mu nije toliko bitan..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
33 minutes ago, Bojan82 said:

Evo slikao sam. Zbunio si me. Gornji je valjda osigurač, čim stoji ovako sam. Donji je štelovanje, vidim da je neko od vlasnika kucao čekićem i oštetio materijal. 

Ne bi ja tu sad štelovao nešto jer ne znam šta radim, samo me zanima dal je bezbedno ovako ostaviti ili da probam ovaj gornji da izvrtim do dole. 

20230517_191817.jpg

Da tako je. Pomislio sam da su navrtke s donje strane opruge. Ako je previse tvrd na zadnjem delu otpusti donju navrtku, tj okreni je ka gornjoj. Za dvoje ce tada biti premekan.

Ako ti odgovara ta tvrdoca, samo vrati gornju navrtku do donje i pritegni.

Ne vidim na slici najbolje, dal mozes da pridjes papagajkama. Nije to toliko zapeklo, a mozes i wd40 koristiti, da ide lakse.

Kljuc za takve navrtke ne moze bilo koji, ali za te mono moto amortizere verovatno su svi slicnih dimenzija.

Dobijaju se i u osnovnom alatu uz motor , pa ako neko hoce da pomogne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2324 postova
  • Motocikl: Motora bez

Odgovara mi ovako, nemam zamerke. Možda bi imao da sam ikad probao drugačije:)

Voleo bih kad već prčkam da ga stavim na default. Obično fabrika stavlja za prosečnog vozača prosečne težine, a ja sam sav prosečan:aha:

Kad bi znao koje je fabričko podešavanje. Haynes ne pomaže jer je amort aftermarket. Za taj prastari žuti Ohlins ne mogu da nadjem ništa.

Probam sutra sam pa ako ne uspe onda da zamolim za ključ ili da se dokotrljam da mi neko otključa. Ako ima nekog u blizini, ne bi išao 100km zbog toga. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja