Jump to content

Moto Zajednica

zemunac72

Opruge prednjih vila

Recommended Posts

• munZe konZa, 524 postova
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Gotovo sam siguran da je moj Varadero suvise tvrd motor i voznja nije udobna ako put nije dobar. Hocu da kupim opruge za prednje vile, nove, ako treba kupuci i preskupi zadnji amortizer, samo da resim skakutanje po neravnom putu. Skakucem vise nego na svim drugima koje sam vozio, a bilo ih je dosta. 

Moje pitanje za vas,:

Sta tacno znaci izraz progresivne opruge? Vidim da se spominju kao opcija kod prodavaca. Kupiti tako nesto ili poruciti originalne? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Drug član, 4910 postova
  • Motocikl: TDM 900

Da li si podešavao fabričko ogibljenje? U kakvom je stanju? Ležajevi, amortizer, ulje? 

Progresivna opruga je zapravo kao da imaš dve različite opruge u jednoj. Nije neko rešenje ali donekle radi posao. Možda već fabrički imaš progresivne, proveri. Od opruga sve počinje, ako su pogrešne, sve je pogrešno. 

Nema podesavanja prednjeg ogibljena na Varaderu. Zamenjeno je ulje i semerinzi,lezajevi  volana,lezajevi tockova,Dule mi je radio zadnji amortizer...

• U prolazu, 21 postova
  • Motocikl: MT-07

Problematika oko ogibljenja je poprilicno kompleksna oblast, ni ja nisam verovao u pocetku dok nisam krenuo da istrazujem. Zbog motora kakav imam koji je poceo da mi pravi probleme.

Za pocetak mozes vrlo lako da procenis trenutnu situaciju. Merenjem "sag"-a i testiranjem "rebound"-a mozes lako da vidis da li sve radi kako bi trebalo. Pa onda da krenes u resavanje problema.

Evo dva kratka klipa kako da sve isproveravas:

Nisam nikakav expert za ogibljenje ali ljudi resavaju stvari na nekoliko nacina. Sve zavisno od toga sta testiranjem utvrde. Ovo navodim za motore bez podesivog ogibljenja i samo za prednje ogibljenje, npr:
1. Treba jos rebounda, tj postoje oscilacije pri vracanju? Gusce ulje, npr moj motor dolazi sa 5w, preporucuju odmah da se prebaci na 15w, 20w za 100+kg, zavisi od broja oscilacija
2. Sag preveliki ili premali? Postoje metalni distanceri u oprugama, trebalo bi da se skrate ili uzmu duzi.
3. Opruga mora biti odgovarajuca za vozaca, ako se dobro secam kada preload dodje do kraja a sag i dalje nije dobar to je znak da su opruge mekane.
4. "Compression damping", tj otpor pri "nabijanju" moze delimicno da se resi sa tvrdjim oprugama, ali se i delimicno resava oprugama i guscim uljem.
5. Mozda je previse ulja sipano? Previse ulja moze da dovede do toga da vazduh nema gde da ode i onda se stvara osecaj da je ogibljenje stiglo do kraja. Kolicina sigurno pise negde u manual-u.

Sto se tice "progresivnih" opruga one imaju razlicita odstojanja u navojima
hyperco_dual-rate-spring-400x400.jpg

Medjutim, i normalne opruge su "progresivne" zbog vazduha u samom ogibljenju koji se kompresuje i generise slican efekat. Ili tako nesto :D

Takodje pomaze da se na vile stavi ziptie i prati kako ogibljenje pomera i koliki je hod pri voznji.

*EDIT*
Ne znam da li je ovo manual za tvoj motor ali pise:

https://imgur.com/64BkTKR

64BkTKR.png

• Drug član, 2363 postova
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Progresivne opruge sprečavaju propadanje prednje vilice prilikom kočenja.

Ako tvoj motor skakuće i tvrd je onda pođi do servisa na podešavanje cilog ovjesa. Ako ni to ne pomaže imaš te skupe komponente.
Wilbers u oktobru preko odabranih dilera daje i do 25% popusta.
Guglajte “Wilbers Oktoberfest”

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

• Hvala 1

Hvala ti,vrlo iscrpan i konkretan odgovor. Sezona se blizi kraju a priblizava se rasturanje motora za promenu boje i tada cu sve detaljno rasturiti,pregledati,zameniti...

Danas sam bio u Delti,honda motors,da pitam za nove opruge. Hhehe,ne postoje kao pojedinacni deo,samo komplet. Jedna viljuska kosta nesto malo preko 75000 rsd.

Nisam uspeo da se uzdrzim i ne pitam prodavca da li su normalni.

Kad rasturim prednje vile,napisacu u ovoj temi sta sam zatekao i premerio.

Pozdrav

• U prolazu, 21 postova
  • Motocikl: MT-07

Hahaha, ne postoje kod njih :D

Oko 110-120e su opruge. Samo treba duzina i Nm da se pogodi.

Ne znam da li se to razlikuje od motora do motora ali za moj je definisano po tezini vozaca bez opreme:
8.5N/mm - 50-69kg
9N/mm - 70-89kg
9.5N/mm - 90-110kg

WWW.LOUIS.EU

Buy Öhlins front spring kit for many models at Louis Moto for a great price. Top brands ✓ Great selection ✓ No risk ✓ Free...

Teleskopsku vilicu na varaderu nije moguće podešavati. Serijske opruge imaju linearnu karakteristiku, znači potanjaju ravnomjerno do kraja.
Progresivne potanjaju prve dvije trećine normalno, u zadnjoj trećini je korak namotaja manji i tu ona sprečava potanjanje tj. uspori potanjanje.

Gušće ulje, količina ulja, preload opruge su elementi kojima možeš podešavati vilicu.

• Drug član, 4334 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Šta podrazumevaš pod tvrd? Kad stojiš u mestu pored njega i stisneš ga tezimom telA, jel potanjaju bez problema ili je taj deo krut i kad naletiš na rupu na putu osetiš to kroz ruke udarac?

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Pre 7 sati, Savan je napisao:

Šta podrazumevaš pod tvrd? Kad stojiš u mestu pored njega i stisneš ga tezimom telA, jel potanjaju bez problema ili je taj deo krut i kad naletiš na rupu na putu osetiš to kroz ruke udarac?

Kada stiskam motor u mestu, sabija se viljuska ali ne puno i mekano. Svaku rupu i neravninu osetim kroz ruke

• Drug član, 4334 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Da, to je tvrda viljuška. A pre remonta nije bilo tako tvrdo?

Samo si promenio ulje i semeringe a opruge su ostale iste ako sam dobro razumeo?

VoZio sam varadera i nema stelovanja ali samo zato sto mu nije potrebno. Jako udoban i dosta mekan prednji kraj, daleko od toga da osećaš put pod rukama.

Ja bih trazio rešenje u smeru da je ‘pogresno’ ulje sipano ili možda previše ulja. Ali najbolje neki majstor koji se razume u tematiku da ti pogleda.

To ti garant nije do opruga.

Pronađi podatke o viskozitetu i količini ulja po štapu i daj to zamijeniti.

Radio je majstor prosle godine,sipao 10w onoliko koliko je pisalo da treba...

Rafio sam je iz razloga sto je bila tvrda. Nista nisam dobio.

Stizu mi semerinzi i ulje,uradicu je sam pre nego sto se odlucim za zamenu opruga

• Drug član, 4910 postova
  • Motocikl: TDM 900

Bitna je količina kao i nivo ulja. Kada se remontuje viljuška, treba ti još nekoliko delova osim semeringa i ulja :)

Nešto tu nije unutra spakovano kako treba. Obično su te fabričke viljuške krš i premekane su, retko kad tvrde :D

• Ne silazi, 6040 postova
  • Motocikl: BMW R 1200 GS
On 5.10.2020. at 20:50, Alekre je napisao:

Progresivna opruga je zapravo kao da imaš dve različite opruge u jednoj.

Dve ili tri linerane i različite opruge, bilo iscela, bilo  poesbno nanizanih, su dual i tripl rate, znači sa dva ili tri opsega rada, odnosno sabijanja, primer  na donjoj slici je dual rate.

On 6.10.2020. at 14:45, dabome2112 je napisao:

Sto se tice "progresivnih" opruga one imaju razlicita odstojanja u navojima

hyperco_dual-rate-spring-400x400.jpg

On 6.10.2020. at 17:46, el classico je napisao:

Progresivne opruge sprečavaju propadanje prednje vilice prilikom kočenja.

Svaka opruga sprečava propadanje.

On 6.10.2020. at 22:16, el classico je napisao:

Serijske opruge imaju linearnu karakteristiku, znači potanjaju ravnomjerno do kraja.

Progresivne potanjaju prve dvije trećine normalno, u zadnjoj trećini je korak namotaja manji i tu ona sprečava potanjanje tj. uspori potanjanje.

Progresivna opruga je koja sa svakom dužnom jedinicom sabijanja, obično cm, menja karakteristiku u pogledu nosivosti, od manje ka većoj, znači, rastuće, progresivno, otuda i naziv. Ta progresija može rasti po ravnoj strmini ali i po nekoj krivoj, razdel na trećine je karakteristika tripl rate opruge. Koriste se različiti termini i pojmovi, pa otud i malo kolizije.

Gustina hidrauličnog ulja je varjabilna od proizviđača do proizvođača, tako da pod istom brojkom mogu biti potpuno različiti viskoziteti. Primerice, Silkolene RSF 2.5 je recimo kao masa SAE10, tako da je njihov RSF 10 poprilično gust. Fabrike obično daju gustinu i proizvođača ulja, ako se on menja, mora da se poredi iz tabele indeksa viskoziteta kojih ima na netu. Pored navedenih mogućih uzroka tvrdoći, viskozitet i nivo punjenja ulja, sklapanje, može i neko zaribavanje da bude razlog, recimo, krivo vođenje. 

• Drug član, 1740 postova
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
On 7.10.2020. at 7:23, zemunac72 je napisao:

Kada stiskam motor u mestu, sabija se viljuska ali ne puno i mekano. Svaku rupu i neravninu osetim kroz ruke

To kad tesko idu vile moze da bude i da su krive , rade ali nemaju onu pocetnu mekocu , reaguju samo na vece rupe i vece neravnine .

Ne mora da znaci ni da su krive , mozda tocak lose montiran (fali neki distancer) pa je osovina tocka "nategla" teleskope i oni malo ukoso idu da ne kazem struzu .

Nadam se da nije to ali sam sretao takve slucajeve .

Pridruži nam se!

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja