Jump to content

Moto Zajednica

Da li menjati ovu gumu?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5765 postova
pre 5 minuta, СајберГастарбајтер je napisao:

Jes' da je na Francuskom, ali sa google translate je lako, sta preporucuju jedan on najjacih casopisa za motore u FR i jos jedan od specijalizovanih sajtova. A i vizuelno moze da se vidi u tekstu pri kraju bez prevodjenja. Navode i gume "niskog pritiska", ali to je druga prica.

 

jl13332.jpg
MOTO-STATION.COM

Une question que beaucoup de motards se posent : je mets quoi comme pression dans les pneus de ma moto ? Voici...

 

Conseils-debutants-moto-piste-1024x512.p
WWW.TIREGOM.FR

Vous débutez la moto sur circuit ? Pour mieux comprendre le fonctionnement de la discipline et bien choisir vos pneus...

 

Na ovom drugom linku ima recimo zanimljiva recenica koja vec kod mene ostavlja neki smisao a ovo je ona i odnosi se na 2.1 i 1.9

 

These pressures also have a second effect: they make it easier to heat the carcass of the tire, to make it work.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

pre 31 minuta, dvlns je napisao:

Sve sto si napisao je meni odavno jasno i nije da mi je cilj samo da protivurecim ali se nadam da ces se makar toliko sloziti sa mnom a to je da mantra 1.9 i 2.1 nije utemeljena od strane proizvodjaca gume vec od strane nekih korisnika ma kako se oni zvali. 

 

Iskreno imas mnogo vece iskustvo voznje po raznim stazama ali iz mog ogranicenog iskustva nikada nisam video pocetnika koji je unistio gumu jer je vozio na fabricki preporucenim pritiscima. Necu da kazem da se ne desava samo kazem da ja nisam video. 

 

Usudio bih se cak i reci da je mozda u neku ruku ispustanje pritiska i blagi marketinski trik jer ce tako mnogo lakse da se skine famozni "chicken stripes" sto svako ko prvi put dodje na stazu gleda i ocekuje da uradi. Bez obzira sto je profil na putnim gumama takav da je to mnogo lakse uraditi jos lakse je na blago izduvanoj putnoj gumi nego na skroz naduvanoj.

 

Pocecu od sebe, kada sam prvi put dosao na stazu imao sam Pilot Power 3 gume i mislio sam da je to jako dobra guma za stazu. Onda sam kao i svi video da neki ljudi nesto cackaju oko pritiska pa sam pozeleo i ja da malo budem "trkac" pa sam izbuvao prednju na 2.2 a zadnji na 2. Posle sam pomislio da sam spor jer me gume ne drza dobro pa sam izduvao na 2 prednju i 1.8 zadnju. Onda se deslio da motor ne moze da skrene a ja sam to pripisao nevidjenoj brzini kojom prolazim kroz krivinu i bio sam srecan. Dosao sam do maksimuma motora i gume za dan :) 

 

Posle su poceli da mere vreme pa sam video da sam sporiji vise od pola minuta na krugu od minut ipo od onih koji znaju da voze i izduvao svo samopouzdanje koje sam izgradio ni na cemu.

 

Hocu da kazem da je iz ugla gume apsolutno bilo svejedno da li vozim 2 ili 2.2 ili 2,5 ona je bila mlaka odnosno mogao sam celom sakom da se oslonim na nju. Onda smo uzeli onaj laserski merac temperature pa izmerimo 67 stepeni na desnoj strani posle stinta i oko 50 na levoj i skapiramo da mi skoro pa hladimo gume dok ih vozimo.

 

Sve u svemu nece niko pogresiti ako vozi 2.1 i 1.9 to je sigurno ali nece ni ubiti gumu za jedan stint ako vozi na punom pritisku

Sto se tice propisanog pritiska i proizvodjaci moraju da stave nesto na gumu, mora da ima neki standard koji odgovara i za one sto voze ko babe i za one sto voze kao Rosi, i za one sto voze stalno po kisi ili na max 10°C, i za one sto voze na 35°C gde je vecito leto, kao i za one od 60kg i za one od 100kg. Da li bas ti pritisci koje preporucuju proizvodjaci rade u svim tim situacijama? Naravno da ne, ali moraju nesto da stave, sto kaze Dave Moss, da ga parafraziram. Rade za najveci broj ljudi u najvecem broju situacija.

 

Za prvi track day neka svako stavi pritisak koji hoce, ali pomenuh da sa pritiskom 1.9, 2.1 imace mnogo manje problema sa cudnim trosenjem guma i sa gripom na stazi, za neke temperature od 13 do 28 stepeni, odnosno u najvecem delu track day sezone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Apsolutno se slazem, u tome i jeste fora da navedu kao podatak "target running pressure" i opet kog njega ostave prostora od 0,2-0,3 bara. Ja na primer gledam da budem negde oko sredine tog pritiska kada izadjem sa stinta a posle malo dodam ili oduzmem ako treba korekcija. Nekada me mrzi da merim pritisak kada izadjem pa se desi da nacnem gumu ili cak da je unistim ali to je sve iskljucivo moja greska.

 

Kada smo se vec raspisali u pocetku mi nije bilo jasno zasto recimo Pirelli za hladno vreme preporucuje SC2 nazad kada opste usvojena logika kaze kada je hladno ide meka guma. Onda sam prvo cuo a posle i procitao da je to zato sto je povrsina asfalta po hladnom vremenu mnogo ostrija i daleko vise mehanicki kida gumu i zbog toga preporucuju SC2. Kada sam procitao, razmislio, analizirao onda mi je bilo lako da prihvatim do tada nisam mogao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Borba je pocela kada sam prvi put otisao na stazu sa motorom na prikolici :) do tada je to bilo idem malo da se provozam po stazi od tog momenta je druga dimenzija. Da se razumemo nisam nista posebno brz ali meni je to moje vreme najbrze na svetu i borba je za zivot :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 961 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT

Pilot road 5 NA traceru 700, nakon 17.000km. Zadnja je, po sredini, dosla do granicnika. Na bokovima ima jos malo. Sredinu je ubio put u Ukrajinu...ravno, ravno i ravno.

Prednja ima josesa ali cu mijenjati kad i zadnju.

Ne znam da li voziti jos ili na pocetku sledece sezone mijenjati?

IMG_20201010_174216.jpg

 

Ono sto me brine je nastajanje ovih.."noktiju". Sta bi mogao biti uzrok tome?

 

 

IMG_20201010_174132.jpg

IMG_20201010_174153.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Milslim da gume treba menjati cim osetis ucestalo cudno ponasanje motora , ipak je guma jedino telo koje povezuje tebe i tvoj motor sa asfaltom . Iako gume nisu jeftine , potrebno je zapitati se sta ima vecu vrednost - novac koji sec utrositi za promenu guma ili tvoja bezbednost ( i tvoje porodice ukoliko nisi vuk samotbjak ) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja