Jump to content

Moto Zajednica

Jadranska magistrala

Recommended Posts

• U prolazu, 3 postova
  • Motocikl: Madison

U subotu rano sam u Dubrovnik, kolima idem.Treba mi savet gde parkirati auto a da nije 10e za 1h.Svaki savet dobrodosao... Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Drug član, 1959 postova
  • Motocikl: Yamaha fz 1 fazer.
jadranska magistrala
OPASNE CESTE SVIJETA

Business Insider objavio je popis 15 najopasnijih cesta širom svijeta, a na njemu se našla i Jadranska magistrala.

Naveli su da su tražili najstrašnije, najopasnije i najsmrtonosnije ceste na kojima se možete voziti i sukladno tomu su sastavili popis od 15 najopasnijih, prenosi Index.hr.

Jadranska magistrala našla se na popisu jer je poznata po uskim cestama s dva traka kojima nedostaje sigurnosnih barijera, ali i zato što je puna slijepih kutova i oštrih zavoja uz litice, piše Insider.

Pogledajte koje su se ceste, uz hrvatsku magistralu, našle na popisu najopasnijih cesta na svijetu:

1. Autocesta Dalton u Aljasci
Autocesta Dalton proteže se na 640 kilometara kroz tundru, šume i rijeku Yukon. Iznimno je opasna zbog poteza od 386 kilometara bez ijedne benzinske postaje, restorana ili hotela. Osim toga, na njoj su česte i lavine.

2. Atlantska cesta u Averoeyju
Ova cesta u Norveškoj toliko je zaobljena da se iz određenih kutova čini da jednostavno nestaje, piše Insider. U danima kada su jaki vjetar i valovi, obilni valovi zapljuskuju automobile koji se voze tom cestom.

3. Autocesta sjeverni Yungas u Boliviji
Ova bolivijska "Cesta smrti" opasna je jer ima samo jedan trak i napravljena je uz sam rub planine. Put do podnožja poprilično je dugačak, a svake godine oko 300 vozača i biciklista pogine na njoj padom od preko 3.5 kilometara do podnožja planine.

4. Prolaz Stelvio u Italiji
Prolaz Stelvio ide uzbrdo po talijanskim Alpama duž 2.7 kilometara ceste s čak 48 oštrih zavoja. Osim zbog zavoja, opasna je i stoga što vozače od opasnog pada dijeli samo mala betonska barijera.

5. Tunel Guoliang u Kini
Mala skupina seljana ručno je napravila prolaz planinama Taihang prije 40-ak godina, danas poznat kao Guoliang tunel. Trebalo im je pet godina kako bi završili tunel dugačak 1.2 kilometra. Nadomak te ceste nalazi se "cesta koja ne ostavlja mjesta za pogreške".

6. Cesta "The Widow Maker" u Velikoj Britaniji
Cesta A537 nosi nadimak "The Widow Maker", a 2010. godine proglašena je najopasnijom cestom u toj zemlji. Iako je okružena prekrasnim okolišem, prepuna je opasnih zavoja koji je čine smrtonosnom.

7. Most na rijeci Vitim u Sibiru
Radi se o drvenom mostu koji je tako uzak da preko njega jedva može proći jedan automobil. Gotovo cijele godine je zaleđen zbog iznimno niskih temperatura, a prelazak preko njega veliki je pothvat kojim se oni koji ga uspiju ostvariti hvale na društvenim mrežama, piše Insider.

8. Skipper's Canyon Road u Novom Zelandu
Ova cesta je toliko opasna da motoristi moraju zatražiti posebnu dozvolu da bi vozili istom, dok se osiguranje za rent-a-car ne isplaćuje ako osiguravateljska kuća sazna da ste se vozili tom cestom.

Radi se o šljunčanoj cesti bez ikakvih barijera koju su napravili rudari krajem 19. stoljeća. Toliko je uska da se dva automobila jedva mogu mimoići.

9. Prolaz Zoji u Indiji
Prolaz Zoji nalazi se na više od 3 kilometra nadmorske visine, a na njemu su jako česti odroni. Radi se o cesti napravljenoj od zemlje kojom se vozi u jednom traku.

10. Autocesta Karakoram između Kine i Pakistana
Na gotovo 5 kilometara nadmorske visine, autocesta Karakoram je jedna od najviših asfaltiranih cesta na svijetu. Oko 900 radnika je poginulo za vrijeme izgradnje ceste koju se spominje i kao "osmo svjetsko čudo".

Radnici su poginuli tijekom eksplozija kojima su se razbijale stijene da bi se napravila cesta ili pri padu.

Naslovnu fotografiju je snimila Zrinka Maček

• Podržavam 1

• Svrati ponekad, 157 postova
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 7/14/2019 at 3:27 PM, nemo said:

Split - Omiš, možda čak do Makarske, treba ići autoputem

Od Žrnovnice do Omiša ima paralelna cesta, divan pogled pri spuštanju u Omiš. Isto od Omiša do Zadvarja, kroz kanjon Cetine, siđe se u vruje prije Brela

• Svrati ponekad, 367 postova
  • Motocikl: Versys 650

Krecem sutra rano za Sarajevo, planirao sam i Mostar, a u meni se uvukao i crv sumnje da se jedan dan spustim do mora i brčnem, kad vec nisam pre mesec dana kad sam prosao celu magisttalu nakvasio ni noge.. Gde je najlepse okupati se brzinski, a da nije predaleko od Mostara, recimo do 150km.. ?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

• Drug član, 1004 postova
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
On 8.8.2019. at 9:15, mile fazer je napisao:
jadranska magistrala
OPASNE CESTE SVIJETA

Business Insider objavio je popis 15 najopasnijih cesta širom svijeta, a na njemu se našla i Jadranska magistrala.

Naveli su da su tražili najstrašnije, najopasnije i najsmrtonosnije ceste na kojima se možete voziti i sukladno tomu su sastavili popis od 15 najopasnijih, prenosi Index.hr.

Jadranska magistrala našla se na popisu jer je poznata po uskim cestama s dva traka kojima nedostaje sigurnosnih barijera, ali i zato što je puna slijepih kutova i oštrih zavoja uz

litice, piše Insider.

Vozio sam tri od nabrojanih "najstrašnijih, najopasnijih i najsmrtonosnijih cesta" i ... preživeo.

Insajder se (IMHO) nije baš stručno poprimio posla. Ako su možda njihovi prilozi iz poslovne sfere kvalitetni i stručno argumentisani, u opisu "najstrašnijih, najopasnijih i najsmrtonosnijih cesta" nedostaje mi definicija tih reći. Da li je to tek "vizualni utisak" ili pozadi stoji bar jedan mali deo statistike (npr. broj ozleđenih/mrtvih na 1000 motociklista koji su vozili pojedinom cestom...). 

Za Jadranku, Stelvio i Atlantic road mogu da tvrdim, da su (opet IMHO) fenomenalne ceste za uživanje u vožnji, sa puno predivnih pogleda na okolinu.

To što "u danima kada su jaki vjetar i valovi, obilni valovi zapljuskuju automobile koji se voze Atlantic road" samo znači da tada ne treba voziti tamo. Jadranka se zatvara za motocikliste za vreme bure, a Stelvio za vreme snega, ali to ne znači, da su zbog toga te ceste "najstrašnije...

Sve nabrojane ostale ceste nisam vozio pa ne mogu suditi koliko su strašne i opasne. Mogu samo reći, da je već samo to što motociklist ispred kuće sedne na motor i krene na vožnju, vezano uz određeni rizik. To znamo svi i spremni smo preuzeti to, a biranjem naših puteva određujemo stepen našeg avanturizma.

• Sviđa mi se 1

• Zainteresovan, 888 postova
  • Motocikl: Kawasaki z1000sx

Lupaju gluposti, Jadranska je za mene jedan od  najboljih puteva za motor koje sam vozio, a vozio sam ih puno. A nista nije opasnija od bilo kog alpskog puta, naprotiv... Eto mene za 20 dana na Jadranci :jee:

• I didn't start the fire, 5838 postova
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L

Sta im znaci opasno?

Opasan je banatski seoski put u sred noci. Jadranskom nisam video bas mnogo njih da voze kao kreteni. Uglavnom sve kulturica

• Sviđa mi se 1

magistrala na vecem svom dijelu ( hrvatskom ) ima odlicne predispozicije za brzu vožnju ( sportsku ) to što joj daje te uvjete su kombinacija svih mogucih krivina od kratkih brzih, dugih i još bržih i kombinacija svih zamislivih krivina. pored toga na velikom djelu je odlican asfalt koji pruža dobar grip pa time i potice vozace na brži tempo. 

zašto je opasna? pa sa navedenim i u kombinaciji kada nema turista ( mart, april i pocetak maja ) onima kojima nije do blejanja u otoke, more, vrulje i ostalo pored puta daju si oduška u brzoj vožnji i cesto precjenjuju svoje mogucnosti pa dolazi do izletavanja, sudara pred krivine, proklizavanja i sl. zadnjih godina postavljeno je XY kilometara zaštitnih odbojnika i tako donekle smanjilo mogucnost izletavanja ali i sami kontakt sa tim odbojnicima je pogubeljan. 

cesto se na traci naiđe na odrone kamenja po krivinama pa onaj tko o tome ne razmišlja nađe se u lošoj situaciji.

opasna je i kada se nađeš na jednom kraju i u povratku najave iznenadu buretinu a nemaš izbora pa napred. tada bi vas volio vidjeti. naravno za komentae nekih od gore da nije opasna znam i da su na njoj u turistickoj i opuštenoj vožnji, da slikaju svako malo i uživaju što osobno i podržavam ali oni nisu ti koji mogu reci da, sudeci po svojoj vožnji, jadranska nije opasna. posebno je opasna, za nas sa motorima, u vrjeme sezone. turisti zastaju radi ....., okrecu se na cesti da bi se vratili, nekontrolirano koce, izlecu iz kolone dok smo mi u preticanju ......

jadranska magistrala je opasna na ovakav nacin a na onaj drugi, pomalo, gledaj slikaj ne pretici ne juri meni niti je opasna a još manje interesantna dragi moji bajkeri.

Promenio član mile fazer
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

• Zainteresovan, 888 postova
  • Motocikl: Kawasaki z1000sx

Mile, slažem se takodje u potpunosti sa tobom. Jeste opasna ali ne toliko da se nađje u top 10... Pa jedna Ibarska magistrala od Čačka do Užica je bar 100 puta gora od jadranske... Ja se tamo ne usudjujem da vozim.. Poznaješ me i znaš da mi je bezbednost na mestu br.1... 

Nego kakvi su ti planovi pocetkom Septembra? Onaj dolazak u Maju sam zamenio za Španiju, sad je red za Balkan. Nadam se da će u septembru biti manje turista na deonici Karlobag-Maslinica? 

• Sviđa mi se 1

Gajo za Ibarsku se zna šta te ceka na svakom metru za razliku od jadranske pa je zato ona opasnija. Jadranska te sve ono mami i navlaci tipa još, još i u trenutku se sve vrti oko tebe.

11.9. krece ekipa i BGD ( upoznao si ih na Sardiniji ) i to preko jadranske magistrale za Pulu. spavace u neumu zbog .... pa cemo ja i e-mayl ( zoran ) otici pred njih i onda zajedno do Pule. bice vožnji po Istri a planiramo Sloveniju a mozda i Alpe pa ti vidi kako možeš. bilo bi nam drago.

sa njima smo vozili i od Stona Jadranskom samo si ti tada otišao solo zbog nekog privatnog posjeta cini mi se

uglavnom ljude poznaš. spavace se u Puli i ??????

Promenio član mile fazer
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

• Drug član, 4806 postova
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
On 8/11/2019 at 12:52 PM, Gajo Sevojno said:

Pa jedna Ibarska magistrala od Čačka do Užica

Verujem da je lapsus...ibarska je uz Ibar (od Raške do Kraljeva, pa je tako zovu i sve do Beograda), a ne uz Moravu. :takoje:

A taj put Užice-Čačak jeste haos za vožnju, jedan od najopterećenijih puteva u Srbiji.

Ako putujete Jadrankom od Starigrada prema severu, lepo i zanimljivo je sve do Novog Vinodolskog, dalje prema Rijeci sve ravno i monotono, leti još i veoma vruće. 

Prema Sloveniji postoji nekoliko pravaca, recimo: 

• preko Rijeke ako se želi doći do Postojne i dalje do Ljubljane
  • preko Delnica, Kočevje, Ljubjana. Za Delnice ima skretanje kod kružnog toka za otok Krk, a dalje se ide preko Hreljina na Gornje Jelenje i dalje do Delnica. Znači, treba voziti tu monotonu ravninu sve od Novog Vinodolskog prema severu.

Želim, da vam skrenem pažnju na sporedni put koji se iz Novog Vinodolskog odmah popne na nekih 500 metara, najviše čak preko 900 metara iznad mora. To znači, da tim putem izbegnete vručinu i gužvu. Osim oko 5 km, cesta je baš odlična, onih 5 km je nešto uža i slabijeg kvaliteta. Znači pravac je Novi Vinodolski - Lič - Fužine - Delnice. 

Ljubljana - Novi Vinodolski.gpx

• Sviđa mi se 3

• Samo nek je neki cirkus, 672 postova
  • Motocikl: Ducati SuperSport S @ducatislovenia (Twitter)

Ali samo da se ko ne prepadne “slabijeg kvaliteta” puta. Prolazno je i za sportake, znači nije neki off-road tako da Pavlova preporuka je skroz na mestu za sve “klase”. Super alternativa :takoje:

On 16.8.2019. at 12:46, nemo je napisao:

Ako putujete Jadrankom od Starigrada prema severu, lepo i zanimljivo je sve do Novog Vinodolskog, dalje prema Rijeci sve ravno i monotono, leti još i veoma vruće. 

Prema Sloveniji postoji nekoliko pravaca, recimo: 

• preko Rijeke ako se želi doći do Postojne i dalje do Ljubljane
  • preko Delnica, Kočevje, Ljubjana. Za Delnice ima skretanje kod kružnog toka za otok Krk, a dalje se ide preko Hreljina na Gornje Jelenje i dalje do Delnica. Znači, treba voziti tu monotonu ravninu sve od Novog Vinodolskog prema severu.

Želim, da vam skrenem pažnju na sporedni put koji se iz Novog Vinodolskog odmah popne na nekih 500 metara, najviše čak preko 900 metara iznad mora. To znači, da tim putem izbegnete vručinu i gužvu. Osim oko 5 km, cesta je baš odlična, onih 5 km je nešto uža i slabijeg kvaliteta. Znači pravac je Novi Vinodolski - Lič - Fužine - Delnice. 

Ljubljana - Novi Vinodolski.gpx

Ponovio sam pravac Delnice - Lič - Novi Vinodolski pre par dana. Opet oduševljen, napravio sam nekoliko fotografija i precizno izmerio onaj lošiji deo puta. Pogrešno sam u postu napisao da je dugačak 5 km, u stvari dugačak je 850 metara, sitnica.

C6Uk2W.jpg

FI6ES9.jpg

ftuGKt.jpg

NCamBZ.jpg

Pretežni deo ceste vodi kroz šumu 

bSte9u.jpg

Cesta se popne preko 900 metara, temperatura je bila prijatnih 22 stepeni, dok je bila uz more 30 - 34.

j11LPL.jpg

Napravio sam pauzu u gostionici Vera, bašta u hladovini 

SJfGyb.jpg

koFa2B.jpg

WC čist  a brava se zaključava samo sa vanjske strane :-)

vUSOx0.jpg

7xUsqN.jpg

ij45vP.jpg

RRsgRd.jpg

850 metara lošeg asfalta

DHkXcW.jpg

eSEzpv.jpg

7Zyx0N.jpg

eFPDL1.jpg

Novi Vinodolski 

lxYA4a.jpg

Senj

ySYxBL.jpg

gjvFdu.jpg

Sv Juraj

T5dNCx.jpg

Karlobag

elrJHb.jpg

Uz obalu bila je velika vrućina, trebalo je što pre skočiti u more... Kormorani su u to vreme odmarali od ribolova

AJDT0V.jpg

• Sviđa mi se 7
  • Hvala 2

• I didn't start the fire, 5838 postova
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L

Kad vec uzeh da jebavam Drumske Kafane, da li biste bili radi da se popise dobra hrana duz cele Jadranke. Napravio bih novu mapu samo za to (mislim novi layer, fajl za navigaciju bi i dalje obuhvatao sve zemlje regiona + jadranku)

Evo zapoceo sam skromno, dodavski Dinka na potezu Seline-Starigrad cije je skampe @Ćale spomenuo u svojoj temi

• Sviđa mi se 2

• Samo nek je neki cirkus, 672 postova
  • Motocikl: Ducati SuperSport S @ducatislovenia (Twitter)

Evo, sa Pavlom se pre pola sata vratismo opet od Dinka. Bili u proveri i šta jest, jest. Škampi još uvek top, dok je i skuša bila extra.

Ali nemoj da zaboraviš Restoran Marin kod rotora za Murter. Ako se gde staje na pečenje, to je tamo. 

Super ti je ideja i bravo na volji.

:takoje:

• Drug član, 4806 postova
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

@nemo

Jel ti ne bi bio problem da ovaj put nacrtas na googlemap, lakse je za pregled od gpx-a...mozda se za jedno 2 nedelje budem vrzmao tuda, pa za promenu.

Napravi upload .gpx u Garmin, to ti je najjednostavnije.

Sa Maps ide nekako ovako:

staticmap?center=45.58826817%2C14.143154
WWW.GOOGLE.COM

Ili ovako:

staticmap?center=45.58826817%2C14.143154
WWW.GOOGLE.COM

Javi se, možda se potrefimo...

Promenio član nemo

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja