Jump to content

Moto Zajednica

2T masine

Recommended Posts

  • U prolazu, 59 postova

Gledam neke 2t motore I sad me interesuje,kako se mesa to ulje I benzin,mućkam u flasi? Sipam oba u rezeorvar? Ili mešam ko kašikom? I koliko to kosta? Kako se pravi 50% ulja 50% bezina ili neceg vise,neceg manje? Skoro nista ne znam :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Što se mešanja tiče, imaš tri načina:

1. Sipaš ulje u kantu, pa onda benzin, zatvoriš kantu, promućkaš pa to sve sipaš u rezervoar. 

2. Sipaš ulje u rezervoar, pa onda benzin, zatvoriš rezervoar, pa stisneš prednju kočnicu i nabodeš prednju viljušku nekoliko puta da se promeša ( ovo se preporučuje i ako motor stoji duže vreme pa se ulje staloži ) .

3. Neki motori sami prave mešavinu ( imaju pumpu za ubrizgavanje ) - kod njih je najbitnije da imaš dovoljno i ulja i goriva ( imaju poseban rezervoar za ulje ) . 

 

 50% ulja i 50% benzina se pravi tako što u istu posudu il rezervoar sipaš pola litra ulja i pila litre benzina. A za ovo " neceg vise,neceg manje " - sam izračunaš ( treba ti da imaš završen bar četvrti razred osnovne škole ) . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sa 50% ulja u bilo kojoj količini benzina (to mu dodje pola-pola) možeš da napraviš samo "firnajz"...pride sebi i motoru ozbiljnu zajebanciju.

Ako si možda prečuo pa je u pitanju 5%, što odavno nije u praksi, to je mnooogo logičnije i za (neke) motore podnošljivije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Sa 50% ulja u bilo kojoj količini benzina (to mu dodje pola-pola) možeš da napraviš samo "firnajz"...pride sebi i motoru ozbiljnu zajebanciju.

Ako si možda prečuo pa je u pitanju 5%, što odavno nije u praksi, to je mnooogo logičnije i za (neke) motore podnošljivije.

 

Od 5 do 8% mesavine koristi karting koji vrti i do 26 000 obrtaja. U normalnoj praksi skutera sa modernim uljima mesanje pumpe je najvise 4% na najvecoj turazi. Optimum za normalnu voznju je 2% na litar ili 20ml ulja na litar.

Sto se tice miksa od 50/50 to se koristi pri sklapanju dvotaktne masine posle remonta. Tacnije dobro oprane delove umocis u miks, iscedis i posle montiras.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
pre 13 minuta, Petar0044 je napisao:

Hvala svima,znam za da noviji motori imaju tu mesalicu,a koliko to kosta? 1l ulja?

  Ovo pitanje već deluje kao da nas zajebavaš !  Protegni noge, idi do benzinske pumpe pa vidi sam cene - ima raznih ulja od raznih proizvođača i sa raznim cenama. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

@Krokodilo

Nisam se naradio motora za karting, ali se sa dvotaktnim motorima (agregatima u pogonskom smislu) srećem svakodnevno...i moram da ti priznam da su mi podaci poput 26000 obrtaja i mešavina od 8% prilično nepoznati.

Čuveni Castrol TTX se kod nekih prilično napucanih cvaja, prvenstveno motocikala, koje imaju maksimalne režime rotacije recimo oko 14000 meša SAMO 1% (50:1). U neke motorne testere koje za kratko dostignu 17000 (ne izadju takve iz fabrike) ide sint ulje u odnosu retko većem od 20:1...pa bih zaista, bez ikakve šale, voleo da znam koji je agregat u pitanju...mislim na marku i kakve su komponente u njemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
@Krokodilo
Nisam se naradio motora za karting, ali se sa dvotaktnim motorima (agregatima u pogonskom smislu) srećem svakodnevno...i moram da ti priznam da su mi podaci poput 26000 obrtaja i mešavina od 8% prilično nepoznati.
Čuveni Castrol TTX se kod nekih prilično napucanih cvaja, prvenstveno motocikala, koje imaju maksimalne režime rotacije recimo oko 14000 meša SAMO 1% (50:1). U neke motorne testere koje za kratko dostignu 17000 (ne izadju takve iz fabrike) ide sint ulje u odnosu retko većem od 20:1...pa bih zaista, bez ikakve šale, voleo da znam koji je agregat u pitanju...mislim na marku i kakve su komponente u njemu.
Prvo je legendarni CASTROL TTS. Drugo, mesao se 1:100, to je 1%. ALI pitanje je koliko su ljudi realno pravili takvu mesavinu, svako je dodavao plus jedan aj dva poklopca na litro benzina ZA SVAKI SLUCAJ da ne zavuce. Sa tim uljem, sa 1:100 sam ja sjebo Tomos BT 50 pravljenu do balcaka, tako da 1:100 na trke MALO SUTRA. A kartingove masine su bile 50 kubika vazdusnjaci, klip je bio sa jednom L karikom a cilindar nikasilni. Davno je bilo ne secam se svasta mi je preslo kroz ruku, potrazit cu servisnu knjigu i postaviti u pdf da je razgledas. Bilo je tri varijante 50, 80 i 125kub.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jes' 1:100...moj faul, prebiram po brojkama pa sam napisao šta mi beše na pameti.

Nego, mene učili da je ulje otprilike nužno zlo...u smislu da, što ga je više "krade" mesto gorivu i vazduhu koji su mnogo važniji u proizvodnji snage, a mesta u cilindru (komori za sagorevanje) ima koliko ima. Pride, vazduh možeš d'izvineš da stisneš, tečnost baš i ne. 

Nisam se bavio tuningom za takmičenje, ali sam ozbiljno prčkao oko budžologije...prateći mahom inostrane literature, gde se u nekom extremu pominje ulje u količini 1:16. To mu dodje 6%....ili sam opet zaebo matematiku?  Još su mi ostali eksperimenti sa etanolom...ali nemam više toliko entuzijazma, a uz svo to ulje nemam baš ni kako da "podmažem" svu tu zajebanciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Sve zavisi od tipa staze i prema njoj varira i procenat ulja. Problem kod kartinga je dugacak pravac na kojem masina treba da radi na punih obrtaja i to relativno dugo. Vozac cesto treba da zna i u teku voznje da presteluje vazduh i gorivo a da pazi da ne osusi masinu i tako to.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Inace 2T masine su moja vecna ljubav i veoma mi je zao sto svugde osim kod nas na Balkanu idu u proslost zbog EURO... koji nisu u stanju da postignu. Neki modeli sa menjcem totalno ptiguseni mogu i da prodju ali skuteri gde se mnogo turira pri polasku tesko a bogami i nikako......steta :(

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun
Pre 22 sati, Krokodilo je napisao:

Inace 2T masine su moja vecna ljubav i veoma mi je zao sto svugde osim kod nas na Balkanu idu u proslost zbog EURO... koji nisu u stanju da postignu. Neki modeli sa menjcem totalno ptiguseni mogu i da prodju ali skuteri gde se mnogo turira pri polasku tesko a bogami i nikako......steta :(

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

vratili su se 2T na scenu,doduše na mala vrata,trenutno ih brp korporacija gura u vanbrodske motore i sanke.zagadjenje je rešeno tako što ne troši mešavinu nego čist benzin i ima kompjuterski upravljanu uljnu pumpu koja podmazuje kritične tačke.u poredjenu sa ekvivalentnim 4t motorom zagadjuje do 60puta manje...bar tako kaže fabrika!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jes' skoro je to neko pominjao za Evinrude vanbrodske...koji su i deo BRP korporacije.

Malo sam istraživao, nije da mi je prošlo kroz ruke...i otprilike stičem utisak da je na njega montirana prilična količina elektronike. Nisam gledao sve detalje, otprilike izbrojah blizu 30 kanala za ulaz i izlaz signala. U svakom slučaju ozbiljna tehnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

verovatno sam ja pominjao,ja ih radim;)ima elektronike kao i svaki drugi manje više,ali je softverski odradjen odlično,ima i još nekih zanimljivih rešenja.dobili su potrošnju 4t,a karakteristike 2t što je jako pozitivno u nautici

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Tomos je izbacio euro4 2t mašinu. Trenutno su jedini u NL koji posle 01.01.2018 smeju da prodaju 2t skutere.
Kaže prodavac (još ih nije imao na lageru) ali ih je video negde valjda i probao, da je skroz drugaciji zvuk, osecaj.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Može biti ne sećam se. Nemam u blizini poznanike koji se bave vanbrodskom tehnikom da vidim to čudo uživo. Čovek sa kojim sam nekada saradjivao mi je daleko...a možda je već i batalio.

Dvotaktne mašine će moći da zameni samo elektrika. 2T proizvodi snagu svaki put kad je klip gore, što naravno ima svoje prednosti i nedostatke.

Ono sa čime se ja recimo srećem su mašinice sa postavkom četvorotaktnog motora...znači ventili, bregasta....a troši mešavinu. Nema ulja u karteru, niti bilo kakvu naprednu elektroniku. Upotreba takvih motorića prednjači na trimerima i još nekim sitnim motornim uredjajima. Motorne testere već imaju kompjutersku dijagnostiku i EMU (engine management unit)...i nema više guranja šrafcigera za štelovanje...ali i dalje troše klasiku.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Најбоље код 2Т мотора је била "проста конструкција", габарит, пуно снаге, мало делова и релативно јефтиних. Ако се све те ставке напусте нема сврхе. Мислим да се зато и форсирају 4Т мотори радилица, клипњача, цилиндар, глава, вентили, сицеви, воѓице, опруге, гумице, брегасте, клацкалице, ланац и ланчаници брегасте, клизачи, затезачи .......... паре, паре, паре........

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Može biti ne sećam se. Nemam u blizini poznanike koji se bave vanbrodskom tehnikom da vidim to čudo uživo. Čovek sa kojim sam nekada saradjivao mi je daleko...a možda je već i batalio.

Dvotaktne mašine će moći da zameni samo elektrika. 2T proizvodi snagu svaki put kad je klip gore, što naravno ima svoje prednosti i nedostatke.

Ono sa čime se ja recimo srećem su mašinice sa postavkom četvorotaktnog motora...znači ventili, bregasta....a troši mešavinu. Nema ulja u karteru, niti bilo kakvu naprednu elektroniku. Upotreba takvih motorića prednjači na trimerima i još nekim sitnim motornim uredjajima. Motorne testere već imaju kompjutersku dijagnostiku i EMU (engine management unit)...i nema više guranja šrafcigera za štelovanje...ali i dalje troše klasiku. За Пронту је питање а лупих га ко реплику безвезе изгледа.

 

Како подмазује доњи део, лагери радилице и клипњаче???

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja