Jump to content

Moto Zajednica

Protestom protiv poskupljenja osiguranja!!!!!

Recommended Posts

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Postoji određeni razlog zbog poskupljenja obaveznog osiguranja...........i ukoliko niste pratili............

 

 

 14. 10. 2014.

 

 

U slučaju povrede ili smrti, obavezno osiguranje vozila od juče pokriva štete do maksimalno milion evra, umesto ranijih 100.000 dolara (oko 79.000 evra). Kod materijalne štete na automobilima naknada je povećana sa 100.000 dolara na 200.000 evra. Nove naknade se odnose na jednu nesreću, bilo da su nezgodu izazvala dva vozila ili je u pitanju lančani sudar.


- Uredbom koju je usvojila Vlada Srbije praktično najviše dobijaju lica koja se povrede u saobraćajnoj nesreći. Do sada se recimo od osiguravajuće kuće vozača automobila koji je izazvao nesreću za polomljenu ruku dobijalo od 500 do 700 evra u proseku. Sada će biti i deset puta više, baš kao i u mnogim evropskim zemljama - navode u jednoj osiguravajućoj kući.

 

 

 


Milan Cerović, predsednik Udruženja korisnika osiguranja, kaže da visinu naknade u slučaju nematerijalne štete danas određuju sudovi. U slučaju štete na automobilu, naknada je jednaka stvarnoj šteti, recimo ceni popravke ili nabavke novog dela.


- Za 10 odsto invalidideta sudovi su do sada procenjivali naknadu na oko 400.000 dinara. Za totalni invaliditet naknada je bila oko četiri miliona dinara, a za invaliditet procenjen na 50 odsto oko dva miliona dinara. Imajući u vidu nedavno poskupljenje polise osiguranja, sada bi ove naknade trebalo da budu i do dva puta veće - kaže Cerović za “Blic”.


Prema podacima Udruženja osiguravača Srbije, u zemljama iz okruženja ovi iznosi su znatno veći nego u Srbiji. Bugarska ima limit od 2.545.000 evra, Slovenija 3.700.000 evra, Mađarska 5.285.000 evra. Hrvatska za nematerijalnu štetu ima limit od 481.000 evra, a Bosna i Hercegovina 511.000 evra. U Udruženju podsećaju da trenutno u EU nema iznosa nižih od 2,5 miliona evra.

 

Ukoliko ovo bude funkcionisalo kako treba onda meni lično ne smeta povećanje..............sa druge strane ne bi me čudilo da procveta nova grana korupcije pravosuđa u saradnji sa osiguravajućim kućama kako bi donosili što blaže presude............

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 517 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Ajd sad konkretno da li ima neko udruženje ili osoba sa solidnim kontaktima/znanjem kod nas koja je voljna da pokrene ovu priču,naravno podrazumeva se da bi imala bilo kakvu podršku(onih što miniraju uvek će biti) nas običnih ljudi tj. bar većine?

 

Pa ako ima pola stvari oko protesta bi bilo rešeno,bar neko moje viđenje.  :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Postoji određeni razlog zbog poskupljenja obaveznog osiguranja...........i ukoliko niste pratili............

 

 

 14. 10. 2014.

 

 

U slučaju povrede ili smrti, obavezno osiguranje vozila od juče pokriva štete do maksimalno milion evra, umesto ranijih 100.000 dolara (oko 79.000 evra). Kod materijalne štete na automobilima naknada je povećana sa 100.000 dolara na 200.000 evra. Nove naknade se odnose na jednu nesreću, bilo da su nezgodu izazvala dva vozila ili je u pitanju lančani sudar.

- Uredbom koju je usvojila Vlada Srbije praktično najviše dobijaju lica koja se povrede u saobraćajnoj nesreći. Do sada se recimo od osiguravajuće kuće vozača automobila koji je izazvao nesreću za polomljenu ruku dobijalo od 500 do 700 evra u proseku. Sada će biti i deset puta više, baš kao i u mnogim evropskim zemljama - navode u jednoj osiguravajućoj kući.

 

 

 

Milan Cerović, predsednik Udruženja korisnika osiguranja, kaže da visinu naknade u slučaju nematerijalne štete danas određuju sudovi. U slučaju štete na automobilu, naknada je jednaka stvarnoj šteti, recimo ceni popravke ili nabavke novog dela.

- Za 10 odsto invalidideta sudovi su do sada procenjivali naknadu na oko 400.000 dinara. Za totalni invaliditet naknada je bila oko četiri miliona dinara, a za invaliditet procenjen na 50 odsto oko dva miliona dinara. Imajući u vidu nedavno poskupljenje polise osiguranja, sada bi ove naknade trebalo da budu i do dva puta veće - kaže Cerović za “Blic”.

Prema podacima Udruženja osiguravača Srbije, u zemljama iz okruženja ovi iznosi su znatno veći nego u Srbiji. Bugarska ima limit od 2.545.000 evra, Slovenija 3.700.000 evra, Mađarska 5.285.000 evra. Hrvatska za nematerijalnu štetu ima limit od 481.000 evra, a Bosna i Hercegovina 511.000 evra. U Udruženju podsećaju da trenutno u EU nema iznosa nižih od 2,5 miliona evra.

 

Ukoliko ovo bude funkcionisalo kako treba onda meni lično ne smeta povećanje..............sa druge strane ne bi me čudilo da procveta nova grana korupcije pravosuđa u saradnji sa osiguravajućim kućama kako bi donosili što blaže presude............

Hvala Marko, što si ošišanim "objasnio" uzroke, zbog čega se diglo obavezno osiguranje. Evo priznam ja nisam uspeo ali sam upravo o tome govorio par postova gore.

A ti kolega caja -  nebi bilo loše da ipak pre pročitaš ovo boldano, :dil:  dok si opet počeo sa nebulozama. :popovanje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 517 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Pazi da se razumemo lako je tuđim k***** mlatiti koprive a kao drugo imam dovoljno godina da znam da ne živim u diznilednu gde je sve bajno. ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

И то горе су празне приче. Чекам записник и дуже од месец дана, иако је законски рок месец дана. А кад дочекам и извијам све то са осигуравајућим кућама ћу видети да ли је ово од горе тачно и да ли су се те накнаде стварно повећале. У шта, наравно, сумњам.

 

Тако да, та прича о узроцима и последицама пада у воду. Нису они дигли цене осигурања због нас, него због својих гузица.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Da ne govorimo o osiguranicima Takovo osiguranja, koje je prošle godine otišlo (gurnuto) u stečaj. Moj prijatelj već godinu dana ne može da naplati štetu, jer od stečajne mase tek treba da se raspodeli novac. A osiguranici su tek drugi na listi, jer pre njih prioritet imaju drugi poverioci. A Garantni fond nije ni počeo sa radom, jer je pre par godina urađena reorganizacija i izmena zakona.

Toliko o uredjenom sistemu i EU. Neki ljudi ne mogu da razumeju da se ovde samo pravi privid pravne države i privid usklađivanja sa EU. Suština je da mali broj ljudi uzima OGROMAN novac u skoro svakoj oblasti poslovanja.....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

I ja sam za sređivanje stanja kod nas u celoj toj priči oko registracije i osiguranja ali ovo je generalno ona priča "šta je starije, kokoška ili jaje".

 

U Srbiji je odšteta u slučaju nezgode simbolična. Jeste, ali je i osiguranje simbolično (makar bilo). Taj, nazvaću ga pul ili fond još bolje, od nečega mora da se puni. Mislim, ne može se na more za godišnji odmor ako se štedi 100 dinara nedeljno.

 

Po meni dizanje cene obaveznog osiguranja ima smisla ali taj teret treba pravednije raspodeliti. I tu prvenstveno mislim na bonus-malus sistem koji je kod nas obesmišljen jer malus može biti jako visok dok je bonus bez veze. Mislim da je kod nas maksimalno umanjenje 30% dok je npr. u Nemačkoj i do 70%. I zato neka je osiguranje veliko, ti si primeran vozač i plaćaš samo trećinu. Može sve to da se dovede u sklad, da primerni vozači plaćaju malo a bahati da se deru.

 

Meni lično mnogo više smeta porez na upotrebu koji nema ama baš nikakvog smisla jer sagledava motor kao luksuz. Osiguranje treba da je manje, ali porez mora da je smešan u odnosu na auto!

 

Ali celokupan problem je u nakaradnom sistemu koji je napravljen samo i isključivo da bi država uzimala pare. Samo su pare bitne. Državi se ne isplati da se jeftino vozimo. Jer na svaki iznos ona ima 20%. Pa bolje je 20% od 10.000 nego od 5.000, zar ne?

 

Pogledajte TNG. Sve normalne zemlje ga subvencionišu. Kod nas atesti, reatesti... samo da bi se ljudi odvratili od TNG-a. Koga briga za ekologiju, koga briga za budžet ljudi. Bitno da je porez što veći, da su akcize što masnije.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT1200ZE World Traveler

Zato ajmo da pravimo neki skup i bar da dobijemo odgovor zasto su podigli toliko osiguranje i zasto se motorcikli i dalje smatraju za luksuz. Ovo bi bila odlicna tema za SAT,da pozove nekoga iz MUP-a,da objasni motorciklistima cemu toliko visoka oiguranja i kako smo mi to rizicna grupa i mozemo da napravimo ogromnu stetu sa svojih 200 kg .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Udruženje bankarskih klijenata "Efektiva" je prošle godine pokrenulo ili se spremalo da pokrene postupak protiv Narodne Banke Srbije

zbog povećanja cena osiguranja. Poslao sam im mejl pre neki dan i pitao dokle se stiglo sa tim - ali odgovor nisam još dobio.

 

Bilo bi dobro da se sazna ko je sve pokušao da tužbom ili na drugi način pokrene ovo pitanje i na koji način je odbijen.

Jer verujem svi koji su nešto pokušali bilo pravnim putem ili nekim drugim legalnim - popili su odjeb. Tako mi deluje.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KLE 500

U pravu si.

Ai sve da ih i zatvorimo u kraljevu,nema nikakvog odjeka,pa setaju i zatvaraju saobracaj nekoliko 

puta godisnje radnici iz propalih fabrika,i nikad nista!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1960 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

A u Jermeniji gradjani izasli na ulice kada je poskupela struja. Bice da tamo zive gradjani a da u Srbiji, nepunih 150 godina od konacnog odlaska Turaka, i dalje zivi raja!!! Mislite o tome!!!

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ko nije shvatio,osiguravajuće kuce u Srbiji su kartelske organizacije koje imaju novac i jace su od drzave. U prevodu- moze im se kako im se hoce i niko im nista ne moze. Sami odredjuju cene osiguranja,sami odlucuju kome će isplatiti stetu i kako. Ako postoji i najmanja mogućnost da eskiviraju isplatu štete- nece vam platiti. Cak i kada je sve čisto i očigledno, desice vam se da vas odbiju. Pravdu morate tražiti na sudu. Zasto je tako? Zato sto drzava Srbija(ovde ne mislim na reke,njive i livade. I narod dobrodusan) nije svojim gradjanima majka vec maćeha. I drzavni aparat narod vidi samo kroz porez i namete. Kod nas je jednostavno to tako...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: princ adams , yamaha virago 500

Slabo se sta desavali po tom pitanju od kako su srpski generali ubili kralja 1904. (bese valjda)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Ko nije shvatio,osiguravajuće kuce u Srbiji su kartelske organizacije koje imaju novac i jace su od drzave. U prevodu- moze im se kako im se hoce i niko im nista ne moze. Sami odredjuju cene osiguranja,sami odlucuju kome će isplatiti stetu i kako. Ako postoji i najmanja mogućnost da eskiviraju isplatu štete- nece vam platiti. Cak i kada je sve čisto i očigledno, desice vam se da vas odbiju. Pravdu morate tražiti na sudu. Zasto je tako? Zato sto drzava Srbija(ovde ne mislim na reke,njive i livade. I narod dobrodusan) nije svojim gradjanima majka vec maćeha. I drzavni aparat narod vidi samo kroz porez i namete. Kod nas je jednostavno to tako...

Najveći neprijatelj Srba je država Srbija. Pa valjda bi u posladnja 2 veka uspela, zarad očuvanja stanovništva koje ih je izabralo na fukciju vođenja države, da izbegne bar jedan rat.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja