Jump to content

Moto Zajednica

PROGRESIVNE OPRUGE

Recommended Posts

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ne dobijaš ništa.  Ako si mislio da će progresivne opruge da poprave nejake viljuške na SV-u pogrešio si.

Stavi linearne primerene svojoj težini i uživaj. Jedini PRAVI način da središ vešanje na SV-u je da staviš

viljuške od GSXR-a. Nje komplikovano. Ima nekih štap kanap varijanti koje sam ja odradio i rade ali pode-

šavanje uključuje otvaranje štapa i vađenje ugradnog ventila da bi se okrenu zavrtanj. Doduše, kad je-

dnom našteliš miran si.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: nestin
  • Motocikl: cbr600f4

Niam ja preterano zahtevan vozac,jednstavno hteo bih bar malo da umirim prednj kraj.Menjanje prednje viljuske je verovatno pravo resenje ali i velika investicija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Iceman, 173 postova
  • Lokacija: Beograd

Definiticno su fabricke viljuske na SV-u poprilicno lose. Postoji par resenja a to su:

 

1. Zameniti ceo prednji kraj sa GSX-R viljuskama i svim ostalim...

2. Zameniti stapove viljuski i opruge sa stapovima i oprugama od CBR600 F3

3. Kupiti bolje opruge i ubaciti Gold Valve Cartridge Emulators

 

E sad, kako i obicno bude prva opcija  je najboljai najlepsa ali i najskuplja. A evo i linkova o tome.

http://www.socalmoto.org/forum/showthread.php?t=413

http://www.gregoryli.com/search/label/DIY

 

Druga opcija je interesantna i nebi trebalo da kosta puno.

http://forums.sv650.org/showthread.php?t=141514

 

iI treca opcija je mozda najjeftinija ali nisam siguran koliko se dobija

http://www.racetech.com/

 

A evo i jos jedne varijante koja je manje vise besplatna ali najverovatnije se nista specijalno nebi ni promenilo.

http://www.pegmonkey.com/node/566

 

Dosta sam vremena proveo istrazivajuci na netu o ovom problemu. Definitivno cu nesto uraditi ali nazalost to zavisi samo od para.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ja sam stavio catridge emulatore u viljuške, tvrđu oprugu, gušće ulje i amortizer od GSXR-a.

Razlika je OGROMNA!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ivan_ZR ima WP opruge na njegovom SV-u. Razlika je nebo i zemlja u odnosu na fabricke!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ivan_ZR ima WP opruge na njegovom SV-u. Razlika je nebo i zemlja u odnosu na fabricke!

 

Ako se sjecas, prije par godina sam pitao u vezi amortizera volana, pa si mi bas ti cini mi se, predlozio stelanje vjesanja.

Onda sam stavio Hyperpro progresivne federe i problem je bio rijesen. Nema vise cimanja kormana i motor je bio puno stabilnijji u brzim krivinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ja ne kontam zasto je tvrdja linearna bolja od progresivne?

I progresivna je tvrđa od OEM.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

 

A evo i jos jedne varijante koja je manje vise besplatna ali najverovatnije se nista specijalno nebi ni promenilo.

http://www.pegmonkey.com/node/566

 

 

Da li ovo funkcionise? Iznenadjujuce, DA!

 

Da li preporucujem? N I K A K O! ! !

 

O cemu se radi- umetanjem podloske (skracivanjem i sabijanjem opruge) terate je da radi u kriticnom podrucju (videti temu "podesavanje ogibljenja- teorija i praksa"), onom koje je rezervisano da vas izvede iz situacija kada naidje na stres pri kocenju.

Ovime se NE MENJA specificna tvrdoca opruge, koja je u stvari i problem u celoj prici.

Funkcionisace ok u normalnoj upotrebi, jer je eleminisano ono prvo podrucje, tzv. negativan hod, ali posledica skracenja znaci da opruga nema hoda koji bi ublazili zestoke napore. Znaci, neravnina na kocnju = stosovanje viljuske, jak udarac po motocikl. Jos ako se doda tome neki nagib, krivina, posledice mogu da budu bolne.

 

Nove opruge su oko 100-120e, mislim da se za cenu novog para patika (ok, dva para  ;D) ne isplati grunfovati sa necim sto moze krenuti po zlu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ovo iz linka  ??? ko zna šta je taj tip istripovao. 20W ulje bez modifikacija damping roda  ??? mislim da

je u pitanju šarlatan... Taj damping rod, kako god da se zove na srpskom, jej jedna metalna epruveta

sa 3 rupe pri dnu koje služe za kompresiju u i jednu, manju, pri vrhu koja usporava povratak (rebound).

Nasumičnim povećanjem gustine se kompenzuje za tvrđu oprugu pri povratku ali se u komresiji stvari

komplikuju.

 

Glavna zabluda koju prenosi autor poduhvata je da "opruga određuje dokle će vešanje da se sabija

a damper kojom brzinom" Ako bolje preočitate ovu rečenicu i imate u vidu je sila = masa X ubrzanje

shvatićete da je brzina kojom se vešane sabija ključni faktor u odrećivanju tačke do koje će se sabiti.

T.j. bez te brzine se ne bi ni sabijalo. I suprotno, ako potpuno otvorimo kompresiju viljuška će se za-

kucati na jakom kočenju ili izbočini. 

 

Paradoks u vezi sa vešanjem je da je vrhunska nauka uključena u razvoj i proizvodnju ali je izbor i

podešavanje proces šamanskog tipa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ovo iz linka  ??? ko zna šta je taj tip istripovao. 20W ulje bez modifikacija damping roda  ??? mislim da

je u pitanju šarlatan... Taj damping rod, kako god da se zove na srpskom, jej jedna metalna epruveta

sa 3 rupe pri dnu koje služe za kompresiju u i jednu, manju, pri vrhu koja usporava povratak (rebound).

Nasumičnim povećanjem gustine se kompenzuje za tvrđu oprugu pri povratku ali se u komresiji stvari

komplikuju.

 

20W mozes sipati u bilo koju velikoserisku viljusku bez bojazni da ce protok kroz ventile biti premali. Sad, sto kazes, jeste da ce dobiti tvrdju dekompresiju, ali ce neminovno imati i tvrdju kompresiju gume. A to u kombinaciji sa mekanom oprugom daje osecaj "hladne gume" u voznju.

 

Poenta: Staviti tvrdje opruge i ne mozgati previse.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja