Jump to content

Moto Zajednica

Ulje u viljuskama

Recommended Posts

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: I.Sarajevo
  • Motocikl: Honda VT500

Pozdrav drugovi i drugarice koji volite da sami malo "prckate" po motoru.

Nakon raznih stelovanja i ciscenja svega i svacega na mojoj hondi VT 500 doslo je i vrijeme za zamjenu ulja u viljuskama!

Ako prilikom skidanja viljuski i semeringa ( da bi to sve izgledalo kako treba)postoji mogucnost ostecenja semiringa ( veliki problem za nabavku,nije do love nego do nabavke0stabre.gif )odlucio sam se za zamjenu ulja na nacin koji sam "isceprkao" na YouTube

 

 

Sta mislite o ovom nacinu

Kontam bolje ikako nego nikako

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

upravo tako, bolje ikako nego nikako. mada kad budeš vido šta sve izlazi, poželećeš da si ih rasturio. i ja sam tako menjo uljo kod mene, osim što sam moro da skidam točak, jer se ispušta na imbus ispod osovine. a štapove sam skino da bi mogo da mlatim po vazduhu sa njima, da ih lakše izmućkam i operem sa naftom, jer isto nisam hteo skroz da ih vadim, jer nisam imo nove semeringe, a stari ne puštaju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Generalno semering ne treba ni mjenjat dok ne curi, možeš preventivno ako je baš star ili si picajzla, ali ako ne curi nema potrebe.

 

Dok je ulje stvarno poželjno da se promjeni na vrjeme, pošto ono + opruge je osnovno što ti kontroliše kontakt prednjeg točka sa podlogom

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2392 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Pa ne moras da cupas semeringe iz cizama. Rastavis vile,izvuces stapove lagano kroz semeringe,ocistis sve i posle pazljivo vratis. Nauljis semering pre nego sto kroz njega provuces stap. Semering ces ostetiti samo ako ga cupas iz lezista ili ako bas nepazljivo provlacis stapove,pa ga pokidas...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Ne pokusavaj da rasturis stapove jer ces pocepati semeringe sigurno! Ne znam u kakvom ti je stanju motor i koliko je presao, ali savetujem ti da sipas najgusce ulje za prednje viljuske 15 w i sto kvalitetnije. Veoma je bitno da sipas tacnu kolicinu ulja u mililitar po servis manualu za tvoj tip motora. Videces tamo dve merke manja je kolicina za zamenu, a malo veca za oprane i ciste stapove(unutrasnjost) .Kupis u zivotinjskoj apoteci spric za konje i to je to, imas preciznu merku. Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: I.Sarajevo
  • Motocikl: Honda VT500

Ja cu to odraditi bez ikakvog skidanja bilo cega,moram jos samo da nadjem kojom tecnoscu cu da malo isperem unutrasnjost viljuski prije same zamjene a da ta tecnost bude bez posledica za novo ulje,ulje koje cu koristiti je ATF ulje za automatske mjenjace,jos samo moram da provjerim viskozitet za moj motor.

Negdje sam na forumu procitao pozitivno iskustvo sa ovim uljem.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/64269-ulje-u-vilama-zamena-i-odredivanje-nivoa/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: I.Sarajevo
  • Motocikl: Honda VT500

Sto manje skidanja plastikica i gumica sa motora koje je godiste kao moj(1987)i na kom je 99% dijelova fabricko,jer prestavlja rizik,to mi govori zadnje iskustvo-prilikom podmazivanja sajli:gas,kvacilo,saug kao i ciscenje rezervoara dolazilo je do pucanja zastitnih gumica na sajlama kao i ostecenja crijeva rezervoar-ventil protoka goriva.

Sve je to vise krto ili neelasticno do bola .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2392 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ovaaaj...... kako može izvući štapove iz čizama a da ne izvuče semeringe?

Hmmmm... A kako može da izvuče semeringe a da ne izvuče stapove iz čizama?

Više puta sam radio taj pos'o. Različite vile,različiti motori... Uvek prvo oslobodim cizmu i svucem je sa štapa. Nikad mi se nije desilo da se pokida semering. Kada zamenim semeringe obrnutim redom sklopim viljusku. Znači nauljim novi semering i kroz njega lagano provucem štap. Stvarno mi nije jasno kako pokidati semeringe,ako se samo malo pazi. Nisam nikada radio generalnu motora,ali sve ostalo oko održavanja radim sam. Od servisa viljuske jedino je lakše zameniti sijalicu odraditi redovan servis...

Bar ja tako mislim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ovaaaj...... kako može izvući štapove iz čizama a da ne izvuče semeringe?

Hmmmm... A kako može da izvuče semeringe a da ne izvuče stapove iz čizama?

Sabije štapove do kraja, zabije šilo ili mali šarafciger u semering i iščupa semering, štap i čizma ostaju đe su i bili.

 

Inače moje pitanje se odnosilo na

Pa ne moras da cupas semeringe iz cizama. Rastavis vile,izvuces stapove lagano kroz semeringe,ocistis sve i posle pazljivo vratis. Nauljis semering pre nego sto kroz njega provuces stap. Semering ces ostetiti samo ako ga cupas iz lezista ili ako bas nepazljivo provlacis stapove,pa ga pokidas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: I.Sarajevo
  • Motocikl: Honda VT500

Ulje-Castrol Fork Oil

Alat - viljuskasti kljuc 10,imbus ne znam velicinu,sprica 20 ml,stare krive makaze ,gumeno crijevo i lijevak.

Postupak:

Motor na centralne nogare,odvrnuti sarafe ispusta,odvrnuti zracni ventil na vrhu(na mojoj hondi prisutni,na ostalim motorima ne znam)pustiti da se ulje dobro ocjedi,ja sam iskoristio visak kupljenog ulja da bih malo procistio sipke,opet sacekao da se procjedi te pristupio sipanju 2 x 390 ml ulja kroz zracni ventil ( malo ide sporo ali sigurno ).

U user manual pise +- 2,5 ml sto je kolicina koja moze ostati na posudama,crijevu i sl.

Mislim da sam odradio dobar posao 1Mina.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja