Jump to content

Moto Zajednica

Savjet pri kupnji motora Aprilia Extrema 125

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova

Pozdrav bajkeri :)

znači da pređem odmah na stvar.. Želim da kupim motor sportski trenutno imam skuter, u pitanju je Aprilia Extrema 125. Dakle pronašao sam je online i nije skupa.

 

Ovaj je '98 godište. I sad me zanima jel iko od vas imao ovakav motor i kakav je. Napišite i dobre i loše stvari u vezi njega. Jel se kvari brzo, jesul' dijelovi puno skupi i da li ih se može lako nabaviti i tako te stvari, ispište iskustva koja najviše pamtite! I usput mi napišite šta mislite za ovaj motor, evo vam dole slika pa mi napišite!

 

Evo par slika od motora:

untitled.jpg

23.jpg

12.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Ja sam imao Apriliu RS125 racing, to je koliko mi se cini noviji model ove aprilie koju si naveo, imala je 125cc (smejurija) i 34ks(WOW) isla je k'o nevreme, pre nje sam imao RS50 dok nisam polozio takodje je za motor do 50cc isla kao luda ali problem je potrosnja ova od 50cc i nekako ali RS125 je vukla od 6-10l na 100km, jednostavno motor koji trazi da se zavrce u crveno i sa njom sa semafora ne razmisljaj da kreces ispor 3k obrtaja, mali motor, ne preterano udoban, okretan tu i tamo, ali se vrti boze sacuvaj, meni je problem bio karburator bukvalno je odbijao stelovanje, za gradsku voznju i rezim kreni stani nikakav, gusi ga, ali cim uhvatis pravinu van grada mozes da mu radi sta hoces najvise sto sam izgurao mojom je bilo 160km/h, nisam neki fan 2t motora ali ako si u faznou egzibicije pre nego ekonomicne i duge voznje onda sto da ne 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Kuku,6-10L na 100km? Pa to kam da je busan rezervoar bio.

Tuga da 125 trosi toliko.

 

Sve je to zbog obrtaja :D Ako se ne varam RS vrti oko 12-13 hiljada obrtaja, pa je potrošnja i opravdana. Cagiva Mito ima redline čak na 17.000 rpm... MZ ETZ 125 vrti 7-8 hiljada maksimalno, ali cvaja je pa nemože da spusti ispod 4.5-5 a kad se zavrće i po 6.5-7, troši kao tenk na uzbrdici 1nanana.gif

 

sorry za off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7077 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

prosta stvar, podignuto godiste, nista novo kod nas, ima gomila motora sa dignutim godistem, ja sam tako imao Hondu CBR 600F1 1993 godiste, a prestala se proizvoditi 1990 godine, taj motor je bio iz Italije, a tamo valjda pri izvozu mu beleze godinu prve registracije kao godinu proizvodnje, nemoj da te to previse brine, najbitnije je da se brojevi na sasiji i agregatu poklapaju sa papirima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

@Cyber, da moguce je da trosi motor je bukvalno napravljen da moras da zavrces u crveno a pride je cvaja 1moto3.gif

 

 

Marko je u pravu taj motor je minimum '95 godiste, moja aprilia je bila '98 izgledala je ovako sto znaci drugaciji far, malo ispeglanija i lepsa. Generalno zabavan motor za voznju ali definitivno me je kostala i zivaca i para i nikad se ne bih vratio na istu, uzmi nesto 4T navozaj se ko covek 0takoje.gif

4bc7088c7c1c1456363af977c.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

@Cyber, da moguce je da trosi motor je bukvalno napravljen da moras da zavrces u crveno a pride je cvaja 1moto3.gif

 

 

Marko je u pravu taj motor je minimum '95 godiste, moja aprilia je bila '98 izgledala je ovako sto znaci drugaciji far, malo ispeglanija i lepsa. Generalno zabavan motor za voznju ali definitivno me je kostala i zivaca i para i nikad se ne bih vratio na istu, uzmi nesto 4T navozaj se ko covek 0takoje.gif

 

A može li mi itko objasniti, zašto su četverotaktne bolje od 2t mašina? Po čemu sve?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7077 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

4T u odnosu na 2T su bolje u svemu osim u snazi.

4T prednosti: manja potrosnja, duzi radni vek

mane: manja snaga

2T prednosti: snaga, jednostavnije odrzavanje

mane: velika potrosnja goriva + ulje koje ide u mesavinu, kraci vek trajanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Nisu bolje, zapravo stvar je u tome šta želiš od motocikla, evo ovako:

 

2T - Vrte mnogo RPM, samim time i troše mnogo goriva, jednostavno traže gas, koji je zapravo najčešći kvar pad kompresije, jer se motor dere u crveno i kad je hladan, vozi se non stop pod punim gasom, ne štedi se ni malo, uglavnom to teraju (razne 2t 125) klinci, zavrću samo i računaju popraviće mama i tata, voze dok ne dobiju veću kategoriju i u tom uvežbavenju razvaljuje mašinu. Jbg sad izvini, više sam pisao o vlasnicima nego o mašini, agregati su prosti, imaju manje delova nego 4T, redovan servis mašine je dosta prostiji (koji retko ko radi, zamenu ulja u menjaču). Svi ti 2T 125 agregati liče jako jedan na drugog, jednostavno kad pogledaš gole agregate tih motora oni su svi veoma slični (NSR, RS, Mito, RG, DT, TDR, TZR, i ostalo...), često USD vila, 1 disk napre, 1 disk pozadi, water cooler, ram i 2t mašina, recept svih proizvođača tih godina je manje više bio isti...

 

4T - Nisu neke obrtaljke, imaju ventile, bregastu, razvodni lanac, uljnu pumpu - za razliku od gorepomenutih 2t.

Mnogo manje troše, ali moraš redovno menjati ulje u i filter u mašini, štelovati ventile, menjati razvodni lanac, i tako...

Retko kad su izbor napaljene klinčurije, jer neće tatin sin maxi scooter, nego R.. Samim time i veće su šanse da ćeš se dokopati nekog manje urnisanog agregata koji će te bolje i duže služiti, uz lepši zvuk. Za iste pare vozićeš se više...

 

Znači nije ništa bolje, zavisi šta ti hoćeš.. U principu kažem ti isto što i Biker Boy iznad samo malko opširnije 0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Zavisi ko sta zeli od motora kao sto kolega rece, moj cale npr kad god je imao motor bila je cvaja i dan danas vozi cvaju, jer ne vozi svaki dan, retko vozi po gradu i voli da zavrce on 4t motore naziva traktorima pogotovu ovo sto ja vozim, 1moto3.gif 2t motori imaju neki svoj smek, laksi su za budzenje friziranje itd pogotovu obzirom na kubikazu moja RS 125 je gurala oko 160 verujem da je mogla i jos, lagani su prosti su, mnogo snage iz tolicnog agregatcica, ali zato i srcu gorivo, problem je kao sto neko gore napisa sto su najcesce izbor klinaca koji im izvade dusu tako da je problem naci neku gde neces morati da u narednih par hiljada zamenis klip islicno, drugi problem ume da nastane jer pumpa za ulje zna da zakaze i onda nastane haos, tako da je pozeljno da sam pravis mesavinu (zato cade na izduv ko nenormalne), nisu za gradsku voznju i kreni stani rezim nikako, vole otvoreno i vole da se zavrnu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Jako tesko je naci 125cc cvaju u dobrom stanju.Kao sto vec rekose kolege uglavnom sluze za izivljavanje i ucenje pa dok prodju sve to na kraju ostanu u jako losem stanju.Prilikom kupovine obavezno imati uz sebe iskusnijeg bajkera koji ih je vozio,jer pocetniku jako lako moze da se ucini da je dobra i da ide odlicno iako to nije bas tako..Posebna prica je sto su jako skupi za voznju pocev od potrosnje pa ulje za mesavinu a zbog svojih prformansi i nacina voznje jako brzo potrose plocice i diskove.Jos jedna zabluda je da se lako podize snaga tih motorcica,u teoriji jeste lako ali u praksi potrebno je puno znanja da bi se iz 125ccm izvuklo vise od tih 30 i kusur konja koliko vecina imaju i naravno uz to i brdo para.Puno takvih 125ica mi je proslo kroz radionicu i iz iskustva mogu reci da je najbolje nista nedirati vec se zadrzati na fabrickoj varijanti,jedino takvi motori se vise voze nego popravljaju.Delovi su za njih papreno skupi ako se uzimaju originalni koji jedino i vrede,ostalo nije vredno pomena.Bilo kakvo skidanje blokada drasticno smanjuje zivotni vek agregata i povecava potrosnju goriva.Ti motorcici jesu napravljeni za ulazak u svet motociklizma ali bas zato i imaju blokade,kad se poskidaju blokade odlicno mogu da posluze za izlazak na stazu vikendom ali ne i da se svaki dan vozaju od semafora do semafora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Kao sto kolega konstruktor pomenu stvar koju sam propustio, delovi su papreno skupi i mnogo se tesko dolazi do njih tako da ti se lako moze desiti da ti motor odstoji i po pola sezone dok ne nadjes deo i ovo pricam sa 100% sigurnosti jer sam radio u prodavnici moto opreme i delova, definitivno ti ne bih preporucio kupovinu ovakvog motora koji je star 10+ godina, jos drugari zabari kao i nemci imaju mnogo gadnu naviku da nekad promene nesto sitno na motoru a da za to ne kazu nikome pa se desi da deo koji i ovako tesko nadjes ne odgovara jer je pogresna informacija u katalogu. 1neznam.gif

 

Tako da moj neki rezime, izbegavaj odmah ako je "niska" cena i ako je lepo nasminkan u 90% slucajeva ima neku manu koja ce vrlo brzo izaci na videlo i skupo te kostati, bilo bi dobro kad bi ovakav motor mogao da kupis od nekoga koga dobro poznajes, ako vec moras da uzmes obavezno nekog iskusnijeg povedi sa sobom. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 314 postova
  • Lokacija: Bijeljina-Republika Srpska
  • Motocikl: Yamaha R1 2001/Honda XLV750R rd01/Aprilia RS125 2007/Yamaha XT660x/Yamaha MT03 660

Nesto na preskok sam citao komentare nasih drugara BJB forumasa!

Ovaj model sto si postavio sliku je model 94-95 godiste po bojama,modelu oklopa i boji rama.

  • model 98 ima polirani ram,drugacili zadnji amortizer,i skroz drugacije oklope.
  • takodje 98 ima velentino rossi replicu (takvu sam imao ja) a ima jos jedna replica u crnoj boji sa nekim japanskim slovima

Sto se tice potrosnje ovaj motor je zaista potrosac u klasi preko 7-8 litara normalne voznje (to znaci preko 8000 kad otvori ventil i da presaltas na 10,000), sto se tice saltanja na 11,000 bez kvacila sa gubitkom od 500-800obrataja,,racunaj odmah 12,000.

 

To je pravi trkacki motor,napravljan po uzoru na GP modele iz tog doba koji i dan danas caruje u klasi 125sp.Ovaj model sto si postavio sliku je model agregata rotax 123 (starija verzija) od 98 su vec rotaxi 122 koji imaju i drugaciju struju.

 

Sto se tice dijelova, kvalitetni dijelovi su skupi ko zlato. npr Asso Werke klip je 100eure, cilindar orginal nov je 350eura i vise, auspuh najjeftiniji Arrow (najslabi u klasi) od 250eura pa navise (cijene navodim iz vremena kad sam vozio tu klasu,takodje i tad su bile razlicite u zavisnosti od marze prodavca).

 

Moj savjet je odlican motor, al zahtjeva veliku paznju (dobro gorivo,dobro ulje i cuvanje) nema zavrtanja ako je hladan

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja