Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da prenesem nesto iskustava, mozda ce nekome znaciti...

 

Vozim cbr1000f, 20 godina staru. Ulje i filter menjam na 4000 km i tako vec 6-7 godina koliko je posedujem.

 

Najduze vozih Mol moto ulja, sto mineralna 20w50 sto ps 10w40, zajednicko za oba pored male cene je buka masine posle predjenih oko 2000km, menjac ostaje mek ali masina radi kao kada je smesa goriva previse "posna" , hidro spaner uzasno bucan... Dalje, selenia gold za auto program 10w40 ps, tri zamene u dve sezone oko 10000 km vozeno, miran rad motora, ni naznaka klizanja lamela. Ove godine sam sipao Elf moto 4xt tech 10w50, nadjoh ga po ceni od 620 dinara ovde u Kg-u, 2000 km po gradu predjoh, masina mirna, spaner tih i prilikom paljenja hladnog motora. Bas, bas sam se prijatno iznenadio...

 

Sledece sto cu probati je shell rotella t 15w40 vodjen iskustvima kolega sa stranog cbr foruma koji ga vidim masovno koriste.

 

Ovo eksperimentisanje sa uljima verovatno nekome od kolega deluje cudno, nisam brz vozac i motocikl nikada nisam zavrteo preko 7k obrtaja, agresivniji vozaci bi verovatno ova jeftina ulja "razbili" u dosta kratkom roku. Nedostatak kvaliteta nadomestim cestim zamenama, jbg ne moz" drugacije :moto3:.

 

Pozdrav Nenad.

 

 

 

 

Hvala na podeljenom iskustvu. Ništa ne bih dodao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ovde ću se poprilično složiti. Uopšte bi kod motora (motocikala ili automobila) starijih od 10 god. trebalo polako (ili brzo zavisno od tipa mašine) prelaziti na kvalitetna PS ulja (na mineralna je već na svoju štetu).

 

Full (100%) sintetika neće baš da šteti motoru ali može da poveća potrošnju ulja (no zavisi) da utiče na zaptivke ... i tako još ponešto.

Kod ulja za motocikle 10W-40 ulja nisu "tanja" od PS ulja već samo imaju manje polimera (ili akademski gledano jesu ali nije od značaja).

 

Ja sam testirao ovu tvrdnju na 10 i 15 godina starim motorima. Motori su bili manje prešli (jedan svega 5 hiljada, drugi 30ak hiljada) i bili su u odličnom stanju. 10w40 full sintetika. Nema potrošnja ulja, ni malo. Ne znam kako može da utiče na zaptivke, kako se to odražava? Motori rade bez problema za sad. 20ak hiljada km, tri sezone...

 

Pitanje ekonomske računice je jedno, ali tvrdnje da full sint ulja štete starijim motorima meni deluje kao bapska priča. Bez ljutnje. Otvoren sam za sve nove argumente i saznanja.

 

Niste obratili pažnju na jako izražen KONDICIONAL u rečenici.

Može da bidne ali i ne mora. U većini slučajeva se to NE dešava (što je i vaše iskustvo pokazalo).

Dakle, Vaš slučaj je malo specifičan u smislu da motori nisu prešli mnogo km. Posle više stotina (hiljada) radnih sati motora, neminovno dolazi do naslaga (makar koliko, čak i mikroskopski) na raznim delovima motora. Sama zamena ulja obično nije dovoljna da se sva čađ i slične stvari sa starim uljem izbaci, naročito ako se ulje menja "na hladno". Naravno od dve, tri ili pet zamena neće se ništa posebno desiti ali posle desetak može biti koksa i sličnog (naročito ako se motor "prži"), između ostalog na zaptivkama. Ako se non-stop koristi sintetika obično ovo ne bude problem ali može biti ako se pređe sa PS ulja na sintetiku.

Ako je od početka korišćena sintetika (i motor na par godina ispran kvalitetnim "engine clean-om") obično neće doći do curenja na zaptivkama čak ni posle dugog niza godina. Ipak, ne zbog samih ulja (PAO su čak inertna) nego zbog više detergentskih aditiva može doći do uticaja na zaptivke posle više godina.

Motor ne troši ulje i nigde ne curi!

Zaboravimo sve rečeno, onda je PS čisto ekonomska kategorija, jer motor može biti i u fabričkim tolerancijama ali svakako bar malo pohaban zbog upotrebe, osim toga i vrednost mu pada, pa je prelaz na PS često dobra racionalizacija.

SINTETIČKA ULJA SE MOGU KORISTITI I CEO EKSPLATACIONI VEK!

To može čak i produžiti vek motoru ali je stvar individualna.

Uostalom ... Valvoline (uslovna) garancija (doduše kod automobila) u nekim državama USA je za mineralna ulja 150k milja, za PS ulja (ako se dobro sećam) 200k milja a za sintetiku čak 300k milja.

Da bi se ovo ostvarilo morate menjati u (za to) ovlašćenim servisima i to na određenu "miljažu" (3000 ili 5000 milja) što košta koliko i generalna (posle tolikih godina i servisa) pa je ovo samo dobar marketinški trik.

 

P.S.

Jedan od razloga za prelazak na PS ulja posle (npr.) 10 godina je to da ona češće imaju "zgodnije" (mada je kod motocikala to manje izraženo nego kod automobila) viskoznosti (recimo 15W-50 ili 20W-50; kod automobila recimo 10W-40 ili 15W-40 a sintetička su tek do 5W-40).

I naravno ... ne uzrokuje sintetika (direktno) oštećenje zaptivki koliko već načete može brže dokrajčiti (ili ako kapilarno curi, "sintetika će naći put i više će cureti").

Malo banalizovano ali tu je negde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Barrytown

Ako je od početka korišćena sintetika (i motor na par godina ispran kvalitetnim "engine clean-om") obično neće doći do curenja na zaptivkama čak ni posle dugog niza godina.

 

Nije od početka korištena full sintetika. Koliko sam shvatio, ako je motor mlađi od 10 godina i ima manje od četvrtine predviđenog radnog veka (recimo 30ak hiljada km prosek), onda se može bez problema preći na full sintetiku. U 99% slučajeva nema problema.

 

Jedino treba, pri prvom sipanju full sint ulja voziti nešto kraće, tj. to novo ulje promeniti sa kraćim intervalom zamene (4 umesto 6 hiljada km).

 

Zaboravimo sve rečeno, onda je PS čisto ekonomska kategorija, jer motor može biti i u fabričkim tolerancijama ali svakako bar malo pohaban zbog upotrebe, osim toga i vrednost mu pada, pa je prelaz na PS često dobra racionalizacija.

 

Ja gledam to tako da će sa najboljim uljem ipak malo duže trajati. Bolje mi je sipati dobro ulje, nego ranije menjati motor, ili raditi generalnu. Full sintetika duže zadržava svojstva. Kako vremenski, tako i po broju radnih sati. Ovo znači da se može nešto ređe menjati (naravno bez preterivanja). Time se efekat uštede dovodi u pitanje: bolje čuva motor sve vreme dok je u njemu, a i duže traje, a i bolje štiti pri hladnom startu i tako dalje...

 

I naravno ... ne uzrokuje sintetika (direktno) oštećenje zaptivki koliko već načete može brže dokrajčiti (ili ako kapilarno curi, "sintetika će naći put i više će cureti").

Malo banalizovano ali tu je negde.

 

Tako da. Priče da od full sintetike na starijim motorima motor više troši ulje i kvačilo klizi su ustvari zamena teza: full sint ulje će samo malo pre ukazati na te probleme.

 

Pored svega napisanog, pošto većina ljudi proda motor za sezonu-dve, PS je verovatno bolje rešenje. Manje košta, a više ishabani motor ide kod drugog vlasnika, pa nije ni bitno.

 

 

Jedan od razloga za prelazak na PS ulja posle (npr.) 10 godina je to da ona češće imaju "zgodnije" (mada je kod motocikala to manje izraženo nego kod automobila) viskoznosti (recimo 15W-50 ili 20W-50; kod automobila recimo 10W-40 ili 15W-40 a sintetička su tek do 5W-40).

 

Dobro rečeno. Pitanje: ako uzmem full sint ulje 10w40 i pomešam ga sa uljem 20w50, hoću li dobiti išta nalik na 15w45 ako mešam pola pola, ili je to sve puno drugačije?

 

Koliko je uputno ovako mešati da se dobije gušće, a ne previše gusto? Ako je isti tip i proizvođač ulja? Ili je dovoljno da je samo isti tip (sint sa sint, PS sa PS)?

 

Hvala unapred.

 

P.S. Pored ovog "neslaganja" sa Vama u prethodnim postovima, pročitao sam celu ovu temu i veoma cenim što stručnim komentarima pomažete ljudima. Veoma informativna i dobra tema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Lepo me dopuniste, hvala!

Još bih spomenuo (ali da ne preraste u diskusiju, ili može ali se neću mnogo uključivati, osim što mogu dati linkove ili nazive dokumenata i to ako mi date vremena) da zvanično u EU 48% motornog ulja se ne potroši pri zameni već se dosipava te da (po procenama) 80-90% od toga (znači min. 3/8 ili 3 na 5 litara zamenjenog ulja) iscuri na zaptivkama!!

Ovo se obično ne primeti (barica ispod vozila je poodmakla faza) te sintetika samo potencira problem (uglavnom)!

 

Mešanje ulja ... u principu sve može ali po (drugom) principu je bolje da su ulja što sličnija čak i kada su od istog proizvođača.

Dakle najbolje da su istog tipa, ali može i da su "susednog" (Full sintetika i PS ili PS i mineralna).

Takođe je najbolje da su iste API kategorije ili makar da su oba SJ ili više.

I na kraju krajeva (ali ne i po značaju) da su što sličnijih viskoziteta.

20W-50 (ili bolje 15W-50) je moguće dolivati u 10W-40 (naročito ako su istog tipa) ali NIJE dobra ideja mešati ih u razmeri 1:1!

Po (nepisanom) pravilu 10% dolivenog ulja može (i na duži rok) biti i bitno različino, više od toga što sličnije ali kada pređe 20% postavlja se pitanje nije li vreme za zamenu (ili vraćanje na prvo sipano ulje).

Osim toga bolja je varijante dolivanje 10W-50 ulja u 10W-40 a ako ne može onda tek 15W-50.

Naravno manje količine je moguće doliti (manji %).

Ironično, baš biste dobili nešto kao "15W-45" samo što ne preporučujem. Ako vam je 10W-40 malo koristite 15W-50. Uostalom (virtualno) "15W-45" je isuviše slično da bi se primetila (neka) razlika.

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Gdje u Beogradu kupiti ORIGINALNO Shell ulje za motocikl i to:

 

1. Shell Advance Ultra 4T u gradaciji 10W-40 i

2. Shell Advance VSX 4T odnosno Advance 4T AX7 u gradaciji 15W-50?

 

Hvala na informaciji.

 

Pozdrav.

 

Djole

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Neće niko, pa ajd' ja.

Nezahvalno pitanje (originalnost, veoma klizav teren).Najbolje je da se raspitate kod uvoznika (i/ili distributera) Shell maziva.

To su: Multicompany, Triton Oil, DVAEN ... (verovatno ima još poneko a naveo sam prema značaju, bar koliko je meni poznato).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Multicompany-ju sam poslao emajl, direktoru sektora ulja i maziva i komercijalistima koji mijenjaju istog, još 14.08.2012. godine, ali se još niko nije smilovao da odgovori.

 

Na kraju ću da zovem Shell centralu da njih pitam.

 

Zemljo otvori se da propadnu svi zajedno...

 

Može na PM, ako se neko stidi da ovdje navede trgovinu gdje ima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

citao sam dosta po forumu, ali najbolje je opet da pitam da nebi pogrijesio...

skoro sam kupio motor i to ce mi biti prva promjena ulja. koje ulje da uspem u njega, vozim hondu hornet 600cc 2002god, moze se reci da volim ponekad da otvorim gas do kraja, do crvene sa obrtajima, sto znaci da je ukljucena i agresivnija voznja... hvala unaprijed na odgovorima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Koje ulje najbolje ide za KLE'a ?

 

 

momentalno kod mene je 15w50.Negde sam procitao da moze do -5 da radi.Medjutim po specifikacijama proizvodjacha njemu odgovara 10w40,takodje i Ipon ulje RS4000 10w40 za malo ostriju voznju(http://www.ipone.rs/ipone-proizvodi/4-taktni/r4000rs-10w40)

E sad budi pametan i izaberi ulje.Konkretno ja bih probao ovo Ipon,verujem da ne bih pogresio,ali me interesuju i druga misljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Koje ulje najbolje ide za KLE'a ?

 

 

momentalno kod mene je 15w50.Negde sam procitao da moze do -5 da radi.Medjutim po specifikacijama proizvodjacha njemu odgovara 10w40,takodje i Ipon ulje RS4000 10w40 za malo ostriju voznju(http://www.ipone.rs/...i/r4000rs-10w40)

E sad budi pametan i izaberi ulje.Konkretno ja bih probao ovo Ipon,verujem da ne bih pogresio,ali me interesuju i druga misljenja.

 

Мислиш да си паметнији од ових црвено подебљаних?

Што компликујеш тако једноставне ствари?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Zapravo nema potrebe da me napadas. Motor sam qpio sa ovim uljem u njemu. Samo to ulje je i sipano. Takodje sam citao da je neko spominjao da cak 15w50 i vise odgovara njemu. Motoru nista ne skodi,medjutim ja bih hteo sipati 10w40 i probao bih to ulje od Ipon'a.

Samo su me zanimala misljenja i iskustva,a ne likovanje i pametovanje,jer to sto si ti rekao znam i ja i nema potrebe da mi plasiras takvu vrstu odgovora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

ima li razlike izmedju motul 300v 10w40 i motul 300v CHRONO 10w40? ova druga varijanta mi je ispala nesto povoljno pa da li mi je ispravno da ga sipam u hondu hornet?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

citao sam dosta po forumu, ali najbolje je opet da pitam da nebi pogrijesio...

skoro sam kupio motor i to ce mi biti prva promjena ulja. koje ulje da uspem u njega, vozim hondu hornet 600cc 2002god, moze se reci da volim ponekad da otvorim gas do kraja, do crvene sa obrtajima, sto znaci da je ukljucena i agresivnija voznja... hvala unaprijed na odgovorima...

 

Bilo koje (kvalitetno) PS ulje, 10W-40. Kod Honde je posebno dobro držati se preporuke proizvođača po pitanju viskoznosti (ili biti što bliže).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Zapravo nema potrebe da me napadas. Motor sam qpio sa ovim uljem u njemu. Samo to ulje je i sipano. Takodje sam citao da je neko spominjao da cak 15w50 i vise odgovara njemu. Motoru nista ne skodi,medjutim ja bih hteo sipati 10w40 i probao bih to ulje od Ipon'a.

Samo su me zanimala misljenja i iskustva,a ne likovanje i pametovanje,jer to sto si ti rekao znam i ja i nema potrebe da mi plasiras takvu vrstu odgovora.

 

 

Naravno, nema potrebe da zaoštravamo diskusiju.

10W-40 jeste fabrička preporuka i sigurno može (i dobro je) da se koristi.

Kod ovog motora može se koristiti i 15W-50, posebno kod onih sa više km.

Ipone ima i 15W-50 ulja (i to dobra), a može se koristiti čak i "katana" (10W-50).

Ipak, prve dve navedene viskoznosti i PS kategorija ulja ne samo da je dovoljna već je i idealna.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

ima li razlike izmedju motul 300v 10w40 i motul 300v CHRONO 10w40? ova druga varijanta mi je ispala nesto povoljno pa da li mi je ispravno da ga sipam u hondu hornet?

 

Chrono je prvenstveno za automobile, dok je "factory line" za motocikle. Primena shodno tome, ili nije ono što može da bude.

Za Hondu Hornet je Motul 5100 praktično idealno. Ne bih išao čak ni na 7100 (ili eventualno) a kamoli na 300V.

 

Jednostavno nema potrebe. Čak i za češće "kovanje" u crvenoj zoni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

@expendable

Poštovanje za pravog poznavaoca materije i svaka čast na spremnosti da se podeli znanje i daju saveti.

 

Kada budete imali vremena interesovala bi me Vaša preporuka ulja za Africu Twin (XRV750). '92 godište, prešla oko 55000 km, vožnja uglavnom van grada. Prethodni vlasnik sipao Motul 5100, doduše ne znam u kom viskozitetu.

 

Unapred zahvaljujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

@expendable

Poštovanje za pravog poznavaoca materije i svaka čast na spremnosti da se podeli znanje i daju saveti.

 

Kada budete imali vremena interesovala bi me Vaša preporuka ulja za Africu Twin (XRV750). '92 godište, prešla oko 55000 km, vožnja uglavnom van grada. Prethodni vlasnik sipao Motul 5100, doduše ne znam u kom viskozitetu.

 

Unapred zahvaljujem

 

Motul 5100 u 10W-40 viskozitetu bi trebalo da bude više nego dobro.

Mogu se koristiti i druga PS ulja 10W-40.

Mogućnost je i da se koriste 10W-50 sintetička ulja ali uz veću cenu. Verovatno je i kontraproduktivno ako nije sipano od samog početka (iako je motor verovatno u dobrom stanju).

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Zahvaljujem :zdravo:

Mislio sam da eventualno predjem na sintetiku ako bi bilo korisno po masinu ali cu se zadrzati na 5100.

 

 

I sve pohvale za blog, evo citam dobar deo dana i stvarno su retko kvalitetni strucni tekstovi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 998 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Koje ulje da sipam u moj suzuki gsx 550 es 1985 god. Kupio sam Molovo moto 4t GP 20W-50 da li je to dobra gustina za njega ili treba gusce - redje :zbunjen::Mina:mislim da je mineralno i na sajtu mola je potpuno drugacije upustvo nego sto pise na flasi. tamo pise da je za dvotaktne motore i to je neka greska na sajtu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ulje je 4T kako i piše u nazivu, API SG i JASO MA2. I kvalitet je odgovarajući.

Verovatno je mineralno (ne pište ni u TDS-u proizvoda).Mislim da je taman. Mnogo nije iako je najviše što treba. Koja pa veća viskoznosti?! 20W-60?

Samo ako mnogo troši ulja, ali i onda prvo 20W-50. Može i 15W-50 ili 20W-40 (ako je umereni trošač ulja).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

kolega expendable, mozhda opet gnjavim al reko opet da se posavetujem, da li ostati na trenutnom MOL 10W40 koji je oko 700din/L ili mozhda prechi na neshto drugo/po vashoj preporuci?

hvala unapred na odgovoru :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja