Jump to content

Moto Zajednica

JawaMania

Recommended Posts

  • ,, 1032 postova

E bas to, drmaju mi se vile kada pomeram tocak, ceo prednji deo ide napred nazad. Kako sam video katalog te plastke se nalaze u vratu rama

 

Uzmi skini kontakt bravu, pa ces videti jednu  maticu ispod, to treba da zategnes. Mislim da ce ti trebati kljuc 36. Pozz..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Kako sam gledao katalog video sam da imaju dve plasticne caure koje su verovatno pukle ili se istanjile ali nemam ih gde kupiti. Probacu prvo da skinem kont. bravu i da stednem tu maticu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha XTZ 660 Tenere

Imam servisnu knjizicu na srpskom, samo nemam vremena da je skeniram i postavim. Ako je nekome bas frka, mozemo da se nadjemo da je iskopira ovih dana ili da se strpi dok ne postavim ovde slike

 

 

post-1740-12878993741353_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

Kako sam gledao katalog video sam da imaju dve plasticne caure koje su verovatno pukle ili se istanjile ali nemam ih gde kupiti. Probacu prvo da skinem kont. bravu i da stednem tu maticu

 

ako su obicne plasticne caure to ti moze napraviti bilo koji strugar od teflona...verovatno je onda malo i pojeden vrat tako da je najbolje da se naprave po vratu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Nemam pojma. Nesto se neusudim da sam to skidam ali cu morati to da resim do sezone, srecom jos je hladno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

tako sam i mislio ,bilo mi je malo cudno da idu samo caure ,..pa znaci kao na bicikli tovatna mast i strpljenje i napakovaces kuglice,mada mislim da ces resiti problem samo dotezanjem matice ,ako su sve kuglice na mestu,ako nije ispala neka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha XTZ 660 Tenere

E Darko81, taman sam hteo da ti uslikam knjizicu i postavim na net, kad se ispraznise baterije u aparatu, sada se pune, verovatno cu sutra odraditi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Ne moras da vadis kuglice uopste. Vidi onu maticu o kojoj sam ti pisao. Ako nije zategnuta zategni je i proveri da li ti se drma prednji deo motora. Ako je zategnuta, onda je skini, imas jos jednu ispod. Da bi dosao do te treba da skines onaj trougao sto ti drzi stapove vila. E sad... Ako hoces da namazes te kuglice, opusti malo ovu drugu maticu tek toliko da bi srafcigerom mogao ubaciti malo masti do kuglica. Tako kuglice nece ispasti. Zatim vrati sve na svoje mesto i gotov posao!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

A Jawa ide dalje...

 

Ovo što pišem moglo je da se postavi bilo gde, pa i kao samostalna tema... No ipak mislim da Velorex bočne prikolice za svoju afirmaciju mogu da zahvale najviše Jawi.

 

Ljubaznošću našeg člana Peacemaker postao sam ponosni vlasnik Velorex bočne prikolice pa sam imao razloga da se malo bavim istraživanjima.

 

Proizvođači motorcikala uglavnom nisu zainteresovani za bočne prikolice, novi snažni agregati nisu baš optimalno prilagođeni za ovu vuču, performanse motora su znatno manje ili bar drugačije kada je prikolica na njemu pa pored motorcikala ne proizvode ništa drugo. Bočne ali i ostale prikolice (ima više modela) proizvode specijalizovani proizvođači koji rade samo to. Trenutno u svetu sem Ruskih proizvođača koji imaju čak nekoliko modela teretnih prikolica za motorcikl ali su orijentisani uglavnom na unutrašnje tržište, Velorex predstavlja silu i ravnopravno se tretira od strane Evropskih, Američkih i Japanskih proizvođača.

 

Kako se pojavom delta box ramova smanjila mogućnost nadogradnje bočnih prikolica  a Velorex je imao potrebu za postojanjem, ovaj renomirani proizvođač se trudio da svoj program usmeri na one motore koji su ostali klasične koncepcije, nešto što se ne menja u vremenu i tržište na koje se može računati i sutra.

 

Izbor je sem pojedinačne proizvodnje za određene modele a koji nalikuje proizvodnji u seriji ''Američki čoperi'' pao na MZ i Jawu, imaju MINIMUM snage potreban za vuču ove skalamerije ali i veliku prednost, ogromne serije koje se proizvode pa su ove dve marke motorcikala bile daleko značajnije Velorex-u od ostalih proizvođača.

 

Ipak, korporativna politika se dosta razlikuje između MZ-a i Jawe. MZ nerado (čitaj - samo kada mora) sarađuje sa bilo kim i vrlo brzo se okrenuo sopstvenoj proizvodnji prikolica koje je doduše dosta ranije i pravio, daleko pre postojanja Velorex-a. Korporativna politika je i danas ista, kvalitet i jednostavnost za male pare.

 

Jawa nije htela da se petlja sa nečim što nezna da radi. I to uopšte nije strašno, niko to od ostalih proizvođača motorcikala ne radi pa zašto bi baš Jawa morala ?

 

Takvo razmišljanje stavilo je Jawu na prvo mesto u Velorex očima: na svim uputstvima naznačerno je da je za vuču prikolice potrebno NAJMANJE 250 cm ali je eto, ona najprimerenija JAWI sa svojih 350 ccm pored custom modela kojih ima sa svim renomiranim brendovima.

Koliko je Velorex dobio ovim promovisanjem Jawe nije mi poznato ali mislim da je Jawa dobila mnogo više, po svetu su jawu kupovali ne samo oni koji su želeli da je imaju već i oni koji su želeli JEFTIN motor sa bočnom prikolicom pa je Jawa za tu namenu bila idealna.

 

Inače, motor sa bočnom prikolicom se serijski proizvodi u Rusiji, proizvođač je Ural poznat po prekopiranom/ukradenom BMW modelu Nacističke Nemačke i zaista predstavlja oličenje kvaliteta samo što mu je cena daleko od pristupačne a voli i da popije koju litru benzina više.

 

Ural nikada nije imao problema sa plasmanom, prodaje se lepo u Skandinavskim zemljama gde čak postoje škole za obuku vozača motorcikala sa bočnom prikolicom.

 

No, da nije Jawe verovatno ostatak sveta ne bi imao masovno uživanje u motorciklu sa bočnom prikolicom.

 

Evo Jawe sa Velorex-om.

 

post-1570-12878993816707_thumb.jpg

post-1570-1287899381769_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Harley Davidson

Kad smo vec off topic:

 

Proizvođači motorcikala uglavnom nisu zainteresovani za bočne prikolice, novi snažni agregati nisu baš optimalno prilagođeni za ovu vuču, performanse motora su znatno manje ili bar drugačije kada je prikolica na njemu pa pored motorcikala ne proizvode ništa drugo. Bočne ali i ostale prikolice (ima više modela) proizvode specijalizovani proizvođači koji rade samo to. Trenutno u svetu sem Ruskih proizvođača koji imaju čak nekoliko modela teretnih prikolica za motorcikl ali su orijentisani uglavnom na unutrašnje tržište, Velorex predstavlja silu i ravnopravno se tretira od strane Evropskih, Američkih i Japanskih proizvođača.

 

Evo jedne zavidno jake krstarice sa prikolicom BMW 1100 RT

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Proizvodnja bocnih prikolica za motocikle je bila dominantna u periodu posle  II Svetskog rata. Zbog ekonomicnosti ljudi su kupovali motocikle sa prikolicom umesto automobila. Postojale su prikolice u kojima su mogli stati i troje, cela porodica! ;Dd:

Naravno Jawa je jedna od proizvodjaca koja je prodavala motocikle sa prikolicom. Po tome je i postala poznata.

Razvojem automobila motori sa prikolicom su izgubili znacaj, ali sa nostalgijom se voze  i danas.

Obratite paznju na posledju sliku....

 

 

post-2306-1287899386368_thumb.jpg

post-2306-12878993864132_thumb.jpg

post-2306-12878993865023_thumb.jpg

post-2306-12878993865326_thumb.jpg

post-2306-12878993865591_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sa ovog mesta sam izbrisao svoj post i prepravio sve druge u delu i navodima koji su koristili nedozvoljen username.

 

Bilo pa otišlo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Evo nekih saveta za jawu (kako sam cuo tako i prenosim a ako gresim ispravite me) a nedaj boze nikome

 

1. U slucaju da moraju da se menjaju platine mesto originalnih mogu da se stave od Skode 101 ili 105

 

2. Ako je bombina onda pasuje od fice, starijih tipova juga, keca ( a ako nekom treba imaj ja u rezervi)

 

3. Regler pasuje od juga (stariji tip)

 

A sto se tice guma za koje sam pitao to je iz razloga sto te gume mogu da nabavim po veleprodajnim cenama za skoro 50% jeftinije ali mora da se malo saceka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Harley Davidson

 

A sto se tice guma za koje sam pitao to je iz razloga sto te gume mogu da nabavim po veleprodajnim cenama za skoro 50% jeftinije ali mora da se malo saceka

 

Pa gde ces jeftinije? Jedino ako uz gumu oni tebi plate... :D

Sala mala... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Ja sam imao Barumove (Mitas) gume na staroj Jawi i mogu ti reci da sam bio jako zadovoljan. Platio sam ih 50 evra prednju i zadnju, ali kazem vredelo je. Sa Trajalovim gumama nemam iskustva, ali sam zainteresovan posto treba da menjam gume na TS Jawi. Pozz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Tehnicki podaci : JAWA 650

 

                                  Jawa 650 Classic Jawa 650 Dakar       Jawa 650 Style

 

Agregat                                       Cetvorotaktni motor sa vodenim hladjenjem

Broj cilindra                                                                  1

Hod i precnik klipa (mm)                                         100 x 83

Zapremina (ccm)                                                       651,9

Onos kompresije                                                         9,7:1

Maksimalna snaga

(kW/r. x min-1)                                                 35,4 / 6500

Maksimalni obrtni momenat

(Nm/r. x min-1)                                                           57 / 5000

Sistem za startovanje                                             elektricni

Menjac                                                                 5 - brzina

Duzina (mm)                         1525                       1518                     1518

Visina sedista (mm)               712                       860                     820

Kapacitet rezervoara (l)          14,2                           17                           17

Rezerva (l)                                                               1,5

Prednji tocak                         2,15 x 18           3,0 x 19               2,5 x 16

Zadnji tocak                         2,5 x 16             4,25 x 17               2,5 x 16

Prednja guma                   90/90-18"               110/90-19"       100/90-16"

Zadnja guma                   130/90-16"               140/80-17"     130/90-16"

Prednja kocnica                 Disk 320mm           Disk 2 x 320mm Disk 320mm

Zadnja kocnica                                                     Disk 220mm

Tezina (kg)                         180                         195                         190

Maksimalna brzina (km/h)      155                       165                       160

 

http://www.jawa.eu/motocykly/jawa-650.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Ja sam imao Barumove (Mitas) gume na staroj Jawi i mogu ti reci da sam bio jako zadovoljan. Platio sam ih 50 evra prednju i zadnju, ali kazem vredelo je. Sa Trajalovim gumama nemam iskustva, ali sam zainteresovan posto treba da menjam gume na TS Jawi. Pozz...

 

Posto se desava da idem prema Krusevcu tamo su gume izmedju 600 i 800 dinara a u Beogradu su od 1500 din. Put me nista nekosta tako da ces da dobijes racun koliko sam ih ja tamo platio ali moras malo da se strpis. Posalji mi dimenziju

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja