Jump to content

Moto Zajednica

Skandinavija 2013

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda crf300l rally

Ja sam prosle godine u Crnoj Gori upoznao Slovaka iz Bratislave (ironija :) ) Mariana koji je u Norveskoj pokupio kaznu od 900€ za prekoracenje od 24km/h.Nameravao je da ne plati ali su mu onda za mesec dana stigle tri prijave sa uracunatom kamatom pa je na kraju platio nesto vise od prvobitne sume do duse u tri mesecne rate.Od tada tu kaznu (papir)nosi u novcaniku da ga podseca da kada je u inostranstvu vozi laganije.Kaze da si ga pet minuta ranije pitao kako izgleda norveski policajac ne bi znao da kaze a vec je vozio par dana kroz zemlju :/ Ozbiljna drzava :) Da a pritom su to standardi za strane drzavljane,norvezani placaju procenat na godisnji licni dohodak :care: Tako su kazne svima skupe :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ja sam prosle godine u Crnoj Gori upoznao Slovaka iz Bratislave (ironija :) ) Mariana koji je u Norveskoj pokupio kaznu od 900€ za prekoracenje od 24km/h.Nameravao je da ne plati ali su mu onda za mesec dana stigle tri prijave sa uracunatom kamatom pa je na kraju platio nesto vise od prvobitne sume do duse u tri mesecne rate.Od tada tu kaznu (papir)nosi u novcaniku da ga podseca da kada je u inostranstvu vozi laganije.Kaze da si ga pet minuta ranije pitao kako izgleda norveski policajac ne bi znao da kaze a vec je vozio par dana kroz zemlju :/ Ozbiljna drzava :) Da a pritom su to standardi za strane drzavljane,norvezani placaju procenat na godisnji licni dohodak :care: Tako su kazne svima skupe :takoje:

 

Evo kako je završila prića:

 

Nakon povratka kući nisam nešto razmišljao o kazni, pošto policajac nije pokazivao nikakvo interesovanje u vezi plaćanja kazne pa sam ja to protumačio kao da ne treba platiti uopšte. Prepričavao sam taj događaj nekoliko prijateljima pa i jednome koji ima poznanike u Norveškoaj. Raspitao se on kod njih šta raditi u ovakvom slućaju. Vesti nisu bile dobre...

 

Među papirima iz putovanja potražio sam onaj čuveni listič. Na pozadini je na norveškom pisalo ko zna što, pa sam ceo tekst lepo ukucao u Google translate i PROČITAO. Brzo sam shvatio ozbiljnost situacije. Pisalo je, da taj listič znači pravosnažnu odluku suda, da okrivljeni (na primer ja) može prihvatiti dobrovoljno i platiti ili pak ne.

 

Ako okrivljeni ne plati u roku 14 dana, dobija nov račun od državne agencije za naplatu (collection), sledi nov račun uvečan za neke takse, kamate itd... na kraju dolazi izvršenje u nabujalom iznosu.

 

Veoma ljubazno je obrazloženo, da ako plaćanje kazne u jedno iznosu predstavlja problem, može se odobriti plaćanje na rate... Priložen je link do formulara, koji treba da se popuni preciznim podacima i dokumentima, kako bi oni procenili opravdanost molbe... Ima i opcija opraštanja kazne itd.

 

Brzo sam shvatio da tu nema šale. Norvežani su razradili sistem do perfekcije. Koga interesuje (na primer policiju, poresku upravu...) neka pogleda u link http://www.sismo.no/en/pub/ i nauči koja pitanja postaviti i kako pokupiti kaznu.

 

Sutradan uvečao sam norveški buđet za 9000 NOK >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda crf300l rally

Da on se takodje dobro raspitao sta i kako i ipak odlucio da plati jer ovakvi prekrsaji kod njih ne zastarevaju i ako naprimer ne zivite u EU i odlucite da neplatite (sto je jedna od opcija) ukoliko vas put navede nekada u zivotu na tu zemlju itekako cete se oduziti drustveno korisnim radom u trajanju od nekoliko godina :/

Izvinjavam se na off-u.Mozda nekome budu korisne informacije.

 

 

I nemo-ona sta je onda bilo... :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Evo pokusavam vec dva dana procitat cijelu temu , iako mi Firefox zblesira na strani 8 i smrzne se , valjda velike slike i prespor internet . Ali kad citam sto Nemo-Ona pise , kao da je moja Lipotica pisala :-) Isti stavovi , dileme , strahovi i gusti :-) Svaka cast na odvozenom i pretrpljenom , skidam kapu oboma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Evo pokusavam vec dva dana procitat cijelu temu , iako mi Firefox zblesira na strani 8 i smrzne se , valjda velike slike i prespor internet . Ali kad citam sto Nemo-Ona pise , kao da je moja Lipotica pisala :-) Isti stavovi , dileme , strahovi i gusti :-) Svaka cast na odvozenom i pretrpljenom , skidam kapu oboma

 

Možda će doći vreme, da osnujemo klub suvozačica. Delimo slična osećanja, imamo slične probleme, jednaku perspektivu, različite preferencije...

 

Suvozačice svih zemalja, udružimo se...1hej.gif

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Ajmo mi dalje...

 

Lofotska ostrva teško je opisati rečima. Ako hoću još i na Srbskom, nemoguće je. Zato neka govore fotografije.

Ja mogu samo da dodam, da sam bila izuzetno srećna, što sam uspela doći tako daleko i videti tu lepotu. Još mi se ispunila želja, da nema kiše, to da sunce sija je ekstra nagrada za trud. Očima sam gutala krajolik, osećala se kao u priči, mogli smo videti bezbroj muzeja, ali nama vreme nije dopuštalo. Na brzaka smo se zaustavili u vikinškom muzeju, divili se pokrajini i vozili prema severu

9ltz.jpg

z0os.jpg

k78e.jpg

wi8l.jpg

byuv.jpg

tp4s.jpg

63hk.jpg

1h08.jpg

auri.jpg

fopj.jpg

5r5a.jpg

t7b9.jpg

k6r8.jpg

ydg0.jpg

3khh.jpg

ncby.jpg

6i1m.jpg

w06p.jpg

3rby.jpg

woh1.jpg

bbae.jpg

g4bc.jpg

kf1o.jpg

rvnp.jpg

jfls.jpg

m809.jpg

3mii.jpg

744k.jpg

xsss.jpg

Kratka pauza i razgibavanje

lzbv.jpg

ggwp.jpg

6bzd.jpg

g3fa.jpg

w07k.jpg

v74f.jpg

txuo.jpg

mrgm.jpg

3tim.jpg

qm7z.jpg

8erc.jpg

uml7.jpg

Vikinški muzej u vikinškom brodu

pm67.jpg

n1lj.jpg

Vikinški biznis

z846.jpg

o7ke.jpg

rxg.JPG

dbil.jpg

Ajmo već jednom...više dosta vikinga... više od sat vremena ne vozimo se...

pti2.jpg

83d0.jpg

iv52.jpg

dek4.jpg

e3tt.jpg

6t7z.jpg

vbqu.jpg

bq5.JPG

qb2v.jpg

r474.jpg

cw6m.jpg

lmp8.JPG

uirc.jpg

m4aj.jpg

 

0pr9.jpg

bjip.jpg

6b4i.jpg

o6zp.jpg

4s33.jpg

ihwd.jpg

 

fokusirala sam kacigu, namerno, jasno...

9nwg.jpg

91pp.jpg

78dt.jpg

ah6n.jpg

yl02.jpg

Norvežani vole stare automobile

kn5.JPG

2wma.jpg

koje pivo je najbolje... probaće P sve pa da znamo za u buduće

flc1.jpg

Umorna...gladna...

uj0j.jpg

dyj7.jpg

m809.jpg

Taj dan nismo mnogo vozili (s obzirom na prosek proteklih dana). Našli smo hytte, sve OK, samo da nije bilo komaraca. Pošto sunce zalazi samo na kratko, izgleda da će komarci dosađivati celu »noć«.

 

Gledali smo vremensku prognozu, sutra bi trebali do Nordkappa, još oko 600 kilometara, prekosutra prognoza je jaka kišaaa. Ne znam kako da ubedim P, da odmah skrenemo prema istoku, u Rovaniemi, tamo nas čeka onaj crveni ujak…J

 

bzb7.jpg

 

qc4x.jpg

 

 

v7am.jpg

b566.jpg

wwgx.jpg

Noć, da, da, noć

ix73.jpg

vwlx.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

29 jun

 

Budim se ukočena od lošeg kreveta, na koži imala sam bezbroj uboda komaraca iako smo spavali u hermetično zatvorenoj hytte. Šteta što nismo mogli uživati u inače čistom vazduhu i pogledu na divnu okolinu, nego smo bili zatvoreni u kučici, u vručini, između moto odela, opreme i punjača tefefona, računara, komunikacije u kacigama, GPS lokatora, da ne nabrajam više…

 

sxkt.jpg

 

v7rd.jpg

 

fc6j.jpg

 

o5cm.jpg

 

Željela sam što pre da idemo odande, brzo smo pakovali… Kada je žurba uvek nešto ide naopako. Pokvarila se brava na levom bočnom koferu, brava koja sprečava da kofer padne iz nosača. P se muči pa je nekako natera da se ipak zaklopi. Taj kofer više nismo skidali.

 

Cela procedura pakovanja, zezanje sa koferom a ja neispavana, pretvorili su me u mrzovoljnu i odvratnu, bila sam gladna, kiosk sa hlebom još nije bio otvoren i nisam popila kafu. Još mi se probudila i nostalgija. Savršena kombinacija.

 

U tom momentu prijavim da neću na Nordkapp, da je to bez veze, ići tamo samo da bi mogla da kažem da sam bila TAMO gore. Došli smo u polarni krug, bili na Lofotskim ostrvima. Ako me bude neko pitao (mnogo sam se hvalila gde idemo... pa na Nordkapp naravno), reći ću mu da je beeezzzveeezzzee ići tamo, da sam bila na 600 kilometara niže (ne znam gde), pa da sam bila na Lofotima… ne, ne to mi se nikako ne sviđa. Svi oni koji idu TAMO gore autobusima, kolima, kamperima, lepo upicanjeni, komotno sede, pale klimu, mirišu na CK, Robert Cavalli, Gucci,… i tamo gore trijumfalno poziraju, slikaju se…kao vidite dokle smo mi stigli, jesmo heroji jel´te. A ja koja sam osetila svaku krivinu, svaku kišnu kap, doživljavala svaki kilometar ovog duuuugog putovanja…da kažem da sam odustala…blam…šta me briga, ajde okrenimo kući, svi mi nedostajuuuu tamo dole.

 

P prerdloži, da ne odlučujemo odmah nego da idemo još cirka 100 kilometara više, tamo je raskršće za Nordkapp i za Rovaniemi u Finskoj, što bi značilo da se vraćamo KUĆI, pa da tamo odlučimo gde ćemo… ja sam već odlučila, nema šta više da odlučujemo, idemo kući. P je ionako bio na Nordkappu, šta će tamo po drugi put…

 

P me zna dobro. Nije nešto mnogo komentarisao.Krenuli smo prema tom raskršću.

 

Tamo je bio parking, na parkingu oprema za odmaranje (drvena klupa i veliki sto). P je izvadio opremu za kafu i napravio fenomenalnu kafu (kasnije mi je priznao da je sipao pola vrećice kafe u vodu). Brzo je počela moja metamorfoza, za par minuta bila sam ona stara Dee, dovoljno je bilo par reći u stilu… razmisli još jednom, toliko smo blizu pa nećemo valjda sada odustati, zamisli dostignuće doći tamo MOTOROM, videti ponoćno sunce na krovu Evrope…. IDEMO! Kažem, okreni tamo što pre, ajmo, ajmo… i tako smo krenuli ka severu, neka onaj crveni deda još malo pričeka...

 

abmr.jpg

 

Vozili smo dugo, zaustavljali se, put je vodio pored fjorda, divna pokrajina, prvi put u životu videla sam severne jelene, mnogo njih. Stali smo kod šatora Sami ljudi, za male pare kupili lončič od bakra i komad jelenjeg krzna za moje dupence… Čudimo se kako daleko na severu žive ljudi, zamišljam kako jim je zimi u mraku i hladnoči…

 

gaeb.jpg

 

pruu.jpg

 

bbih.jpg

 

r0k0.jpg

 

ev9w.jpg

 

vcpk.JPG

 

6vcr.jpg

 

ejuq.jpg

 

53q2.jpg

 

f06h.jpg

 

kdvx.jpg

 

h3bk.jpg

 

rgef.jpg

 

7hce.jpg

 

nt2t.jpg

 

1mb9.jpg

 

rwxk.jpg

 

ohds.jpg

 

jo8m.jpg

 

jqk5.jpg

 

7s3l.jpg

 

cni3.jpg

 

yrl4.jpg

 

 

egzm.jpg

 

95vh.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

6pwz.jpg

Stali smo u lepom gradiču Alta, tamo opet idem lončićem u Statoil. Jesam li pisala kako je sa tim lončićem? Na benzinskoj stanici smo več prvi dan posle ulazka u Norvešku kupili kafu (3€). Ja sam primetila, da ljudi dolaze na pumpu nekim lončićima i sami toče iz automata kafu, kakao, čokoladu… i izlaze bez plaćanja. Objasnio nam je ljubazan gospodin tu foru: kupiš lončić na benzinskoj pumpi (cca 10€), na njemu je godišnja vinjeta, i celu godinu piješ šta god poželiš iz automata.

 

Gledala sam kako to rade drugi: arogantno uđu, pravac ka automatu, toče što žele, opet arogantno podignutim pogledom izlaze i piju u autima, kamperima još dugo, sadržina je neopisivo vruća. Svaki put si opečem jezik jer žurim, pošto ne mogu da pijem dok se vozimo…

 

Idemo dalje… mi smo ludi, svaki dan vozimo 500, 600, 700 kilometara. Pokrajina polako prelazi u tundru, nema više drveća, samo žbunje, trnje i trava.

 

Opet smo stali da odmaramo. Tu je kostur Sami šatora, P vadi kobaje, slaninu i ubeđuje me da je to čista energija. Mora da je nešto u tome, on tom energijom živi ceo dan. Ja ipak ostanem na hlebu i jabuki. Otera nas roj osa. Bežimo dalje…

r9uz.jpg

 

lleq.jpg

 

uaeg.jpg

 

l4yf.jpg

 

6zco.jpg

 

Takmičenje ribolovaca...

 

qv23.jpg

 

lmh6.jpg

 

4aym.jpg

 

uhv0.jpg

 

nn0r.jpg

 

1a2y.jpg

 

o6vl.jpg

 

dzq3.jpg

 

ikh8.jpg

 

1587.JPG

 

5sra.jpg

 

ru4x.jpg

 

6pwz.jpg

 

fgoo.jpg

 

0rhr.jpg

 

rvtp.jpg

 

rh9u.jpg

 

 

Često nailazimo na jelene… kako su smešni, trče ispred nas po klizavom asfaltu, nespretnim korakom udaraju njihova plosnata kopita (zimska oprema)…

694l.jpg

 

Put nas vodi iz uvale u uvalu, sve super krasne, sa ponekom kućicom uz obalu, zasidrenim čamcem…

 

Iako umorna, uživala sam u vožnji. Misao, da sam skoro TAMO, davala mi je energiju.

 

Stigli smo do kampinga, deset kilometara doNordkappa, uzeli hytte, najlepšu do sada. Velika je, ima sve, čak i vodu.

 

Komšije su nam taljanski par, slave 22 godine braka, slikamo se zajedno i kažemo »see you on Nordkapp«, meni je to delovalo nekako veličanstveno, osećam se kao Marco Polo…

 

z1yf.jpg

 

4yfn.jpg

 

nt77.jpg

 

Ostavili smo robu u hytte i krenuli prema CILJU putovanja, još 20 kilometara. Pokrajina mi deluje kao iz druge planete, tu i tamo naiđe poneki jelen.

ak1o.jpg

 

 

fi8j.jpg

 

r3n1.jpg

 

hpyt.jpg

 

pgfy.jpg

 

s4fo.jpg

 

yai2.jpg

 

1zvg.jpg

 

46y5.jpg

 

0uci.jpg

 

Kada smo stigli, bila sam iznenađena. Prepun parking kampera, autobusa, automobila, motora… hmmm… ja sam mislila da je Nordkapp usamljena tačka, teško pristupačna, slikaš se tamo i vratiš jer nema ništa drugo… Greška! Tu su horde turista, onih mirisavih iz autobusa, slikaju se svuda, kao da su se popeli na Mount Everest.

 

sbu5.jpg

 

kn2j.jpg

 

euc5.jpg

 

e14h.jpg

 

wohr.jpg

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

ri86.jpgUzbuđena sam od teško opisive scene. Još malo pa ponoć i sunce se polako spušta prema horizontu, toplo je. Idemo da se slikamo ispod globusa, te čuvene skulpture. Osećam ogromnu energiju, skačem da bi mogla oboriti svetski rekord J, htela bi što lepšu fotografiju da niiiiikaaadaaa ne zaboravim taj veličastveni momenat.

 

i35g.jpg

 

d8gp.jpg

 

ud8j.jpg

 

ly0k.jpg

 

ln30.jpg

 

omyw.jpg

 

8pq2.jpg

 

Euforija...

 

cjnh.jpg

 

4i3o.jpg

 

Bili su i drugi euforični... na svoj način

 

e456.jpg

 

mloa.jpg

 

zozp.jpg

 

Naš komšija Giovanni i njegova supruga

 

8ds7.jpg

 

 

Nas dvoje sa šampanjcem, prešao je dugačak put, vreme je da ga otvorimo.

 

jhox.jpg

 

vwzx.jpg

 

cvih.jpg

 

g9xt.jpg

 

c8uq.jpg

 

Beskonačno sam zahvalna P, što je sve tako lepo organizovao, vozio kao profesor, doveo me ovamo, svojim trikovima držao moj moral i …šmrk…stvarno sam bila dirnuta od svega. Kao nagradu dobila sam majicu sa napisom Nordkapp i lančić sa pahuljicom (obožavam). Slikamo se u zlatnom ponoćnom suncu, senke su duuuugeeee, toplo je, nekako nije nam da krenemo i vratimo se u hytte, šetamo tamo-amo, upijamo okolinu…fenomenalnooooooo.

 

y3kj.jpg

 

v2xq.jpg

 

nuhf.jpg

 

z8xj.jpg

 

lp5j.jpg

 

o7eg.jpg

 

k33o.JPG

 

01ty.jpg

 

 

hdgu.jpg

 

6cpx.jpg

 

r5q8.jpg

Niko ne sme da čuje, šta mi prićamo...

 

j1ec.jpg

 

wg9a.jpg

 

u7o3.jpg

 

vghx.jpg

 

3xe5.jpg

 

Polako ipak treba da krenemo prema hytte. Sunce opet polako se diže iz majniže tačke, nije dodirnulo mora na horizontu… Kažu, nikada ne reci nikada, ali ja mislim, da nikada više neću videti taj prizor, da je to zadnji put u mom životu… Vozimo se prema hyte, zaustavljamo, slikamo…

 

mo5p.jpg

 

otm8.jpg

 

c6qw.jpg

 

8xkq.jpg

 

dgtx.jpg

 

qrnv.jpg

 

62ul.jpg

 

Stigli smo u hytte u jedan »noću«. Sunce izlazi, ne žurimo na spavanje… idemo na tuširanje, perem kosu, perem veš (nisam normalna)…

Oko pola tri P zatvara debele zavese i tek kada se zavučem u krevet, osetim koliko sam umorna. Želim laku (belu) noć! Najseverniji spavanjac bio je jedan od boljih na celom putovanju, budimo se oko 7, sunce je visoko. Ne mogu zamisliti kako je tu zimi, brrrrr.

 

t4wr.jpg

 

61v2.jpg

 

v2h6.jpg

 

 

usae.jpg

 

jsy0.jpg

 

31xr.jpg

 

2at9.jpg

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

30 jun

 

Ujutro ili kako da kažem, nakon nekoliko sunčanih sati budim se dobre volje, ustajem, P je več stavio kafu J. Uživamo u prekrasnom jutru, ja radim »pozdrav suncu« i osećam se super, puna energije…

 

31xr.jpg

 

ex4s.jpg

 

euu5.jpg

 

xmgp.jpg

 

fmpb.jpg

 

vnik.jpg

 

l7hv.jpg

 

kt29.jpg

 

64sq.jpg

 

ldn7.jpg

 

5y0r.jpg

 

Giovanni i njegova supruga već su se spakovali.Razmenimo e-mail adrese i iskustva sa putovanja. Naime, oni su došli preko Finske i vraćaju se dole preko Norveške, tamo odakle smo mi došli. Giovanniu hvatio se za glavu kada smo mu rekli, da idemo za Rovaniemi. Tamo su oni naišli na milijardu komaraca. Neeee, već sada vidim kako sam skroz ujedena, na mene se komarci lepe jezivo. Ali nema druge, tamo moramo baciti u poštanski sandučić sva ona pisma za našu decu, unuke, decu naših prijatelja…

 

ivk9.jpg

 

wzib.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Bilo mi je teško krenuti i napustiti Nordkapp uz pomisao, da se tu više neću vratiti. Uzbuđenje od »sinoć« još je trajalo. Sve u svemu, celo putovanje do tu je bilo super, zaboravila sam one teške momente…

 

Vračamo se istim putem 130 km do raskršća zaFinsku.

 

Na kratko razgledamo Honningsvag, malo mestašce na dalekom severu, ima gat za vezanje velikih kruzera, putnike od tu autobusima voze na Nordkapp. Komotno, nema šta. Turisti u plovećem hotelu stignu tu, prebace se u autobuse i evo njih tamo gore, slikaju se, pišu razglednice širom sveta gde sve su bili, vrate se u »hotel« i idu dalje u klimatizovanim kabinama, disko klubovima, restoranima i šta ti još znam…

 

pxt4.jpg

 

5yz.JPG

 

uq7a.jpg

 

0y54.jpg

 

qr87.jpg

 

pv4e.jpg

 

Obilazimo crkvu, skromna unutrašnjost, daleko od pompozne bahatosti tamo na dalekom jugu...

 

cbv0.jpg

 

1kd7.JPG

 

xrmz.jpg

 

Mačak, on hvata crkvene miševe i čuva stare duše...

 

8x46.jpg

 

25hw.jpg

 

dbqd.jpg

 

Spomenuli smo mu Dakijeve mice, počeo je da prede...

 

djik.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Pojavljuju se prvi oblaci, jeleni šetaju cestom, nespretno trće ispred motora, more je kao ulje, na horizontu se nevidno spaja sa nebom.Takvo more je prekrasno za posmatranje… gledam, gledam, jednim pogledom mogu uhvatiti sve, vidim dva delfina kako polako izronjavaju i opet nestaju u dubinu…

 

o5q2.jpg

 

ykyl.jpg

 

7lkv.jpg

 

1ttk.jpg

 

93x1.jpg

 

fkja.jpg

 

 

 

eepb.jpg

 

1yyr.jpg

 

Polako počinje lagana kiša, ne skrečemo pažnju na to, više nas brine što smo pri kraju sa benzinom a pumpe nema nigde. Ona fora sa GPS, da ti pokaže pumpe u blizini nije se pokazala korisnom. Na primer, strelica ti pokazuje, da je pumpa udaljena 30 km u našem pravcu, ali kada »klikneš«na nju, put do tamo zna biti dugačak dva puta više. Pošto je bila nedelja nismo rizikovali da pumpa bude zatvorena, okrenuli smo i vratili se oko 50 km znajući da tamo pumpa radi (u nadi, da stignemo do jeftinijeg benzina, P tamo nije sipao gorivo kada smo prolazili). Do benzinske stanice stigli smo jedva, u rezervaru ostao je možda litar benzina. Tu smo navukli kišna odela, kiša je pojačavala.

 

5m9j.jpg

Opet smo okrenuli prema Finskoj i vozili »poznatim« putem. Kiša je padala sve jače, na kraju se slevala iz oblaka tako da su neki automobili čak stali. Mi smo vozili dalje jer nigde nije bilo prikladnog skloništa. Malo ispred granice sa Finskom naišli smo na simpatičan restoran. Raskomotili smo se i stavili odeću na radijatore da se osuši. Bilo je i vreme za ručak. P je poručio peper steak, ja losos, na kraju još i palačinke sa marmeladom od jagode, šlagom i vanilija sladoledom, mmmmmm.

 

Za to vreme kiša je prestala i mogli smo da krenemo.

 

 

hhbq.jpg

 

kh1v.jpg

 

axs3.jpg

 

 

d54.JPG

 

 

2rsz.jpg

 

 

u0w3.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Pokrajina postaje sve monotonija, pusta, put jepotpuno ravan, jedino se spušta i penje gore – dole, više ništa nije sređeno kao u Norveškoj. Finski vozači jure, pretiču, što u Norveškoj nije moguć edoživeti. Veoma često kočimo zboj jelena koji šetaju po asfaltu. Vreme je promenjlivo kiša - sunce - kiša...

 

8uol.jpg

 

92t3.jpg

 

k6sh.jpg

 

pvlz.jpg

 

c318.jpg

 

I kučica za kera je u stilu...

 

xuau.jpg

 

Opet jeleni...

 

h0ks.jpg

 

fwqx.jpg

 

qpob.jpg

 

jrc6.jpg

 

Već je 21.30, mi smo cca 200 kilometara udaljeni od Rovaniemija, tražimo hytte, več sat vremena nismo naišli ni na nijednog, samo šuma, jezera, jeleni. U međuvremenu opet je padala kiša pa prestala. Duga bila je lepa.

 

6hqp.jpg

 

Konačno, evo kamping. Izgleda lepo, uz jezero, sve lepo sređeno, nema nijednog gosta. Nailazi gazda i brzo se dogovorimo za noćenje, daje nam ključ i pokazuje gde je kupaonica, WC i gde je kučica.

 

v6j5.jpg

 

fw72.jpg

 

956j.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Idemo u hytte (cca 300 metara) i kada stanemo, napadne nas armija komaraca. Agresivni su neopisivo. U momentu sam uletelau kučicu i zatvorila vrata. Kroz prozor videla sam P u oblaku komaraca kako rastovara stvari. Ja uzimam jednu po jednu i brzo opet zatvaram vrata.

 

fe3k.jpg

 

ffte.jpg

 

 

Unutrašnjost hytte je užasna. Kao prvo, ceo dan je bila zatvorena i zagrejala se dobro. Smrdi, trebalo bi je provetriti. Otvorimo pola prozora, tamo je postavljena mreža protiv komaraca, pocepana na više mesta. Gledamo kroz taj prozor, vani je prekrasna trava, sve lepo ali šta nam to korisiti kada smo »zatvorenici«. Ne znam zašto ovi komarci ne idu na Fince nego samo čekaju turiste…

 

 

 

Sreća što je več 23, samo malo da odmorimo i da bežimo odavde. Sutra nas u Rovaniemiju čeka onaj crveni deda, tamo da bacimo sva ona Božična pisma i gas za Švedsku. Prema planu ispred nas je još 8 dana putovanja. E, pa laku noć…

 

4afb.jpg

 

 

iq20.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Neču pisati kako je prošla noć. Strava. Nisam spavala, vručina, plesniv miris, klaustrofobičan osećaj, star smrdljiv dušek, kratak, uzak…

 

Ujutro smo spakovali brzo, trčili na tuširanje da se rešimo znoja, mirisa one kučice, mirisa Autana i drugih hemikalija protiv komaraca. Izgleda da smo ustali ranije nego se oni bude... nije nas ni jedan napao.

 

Bila sam neopisivo srećna kada smo napustili taj kamping, ne znam kako da ga nazovem.

 

repy.jpg

 

b30a.jpg

 

Za doručak smo stali na benzinskoj pumpi

 

1fkf.jpg

 

ejph.JPG

 

hsx.JPG

 

x6db.jpg

 

Put prema Rovaniemiju se u nekom delu može koristiti kao aerodrom

 

k5pi.jpg

 

cnw9.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

U Rovaniemi smo stigli brzo, vreme je oblačno, povremeno je padala kiša. Potražimo onaj čuveni poštanski office i ubacimo 21pismo, koje su nam još u Ljubljani dali prijatelji da razvesele svoju decu.

Prošetali smo kroz suvenirnice, nema ništa naročito, ukraski svuda, čuje se Božićnamuzika.

 

 

ru38.jpg

 

gmsa.jpg

 

m68c.jpg

 

me07.jpg

 

c7f5.jpg

 

5i6v.jpg

 

or4u.jpg

 

db5x.jpg

 

5uin.jpg

 

5h5q.jpg

 

p7un.jpg

 

xww9.jpg

 

5irt.jpg

 

8hlq.jpg

 

Čuveni sandučići, pošta iz žutog ida dalje odmah, a ona iz crvenog stiže baš za Božić

 

xn6s.jpg

 

shzt.jpg

 

wzul.jpg

 

t5iz.jpg

 

dijd.jpg

 

jehz.jpg

 

a3a8.jpg

 

x4gp.jpg

 

t0s3.jpg

 

pau8.jpg

 

zfyv.jpg

 

k5rw.jpg

 

pifq.jpg

 

szbu.jpg

 

dyf5.jpg

 

Rudolf...

 

e9gl.jpg

 

0hds.jpg

 

8l5z.jpg

 

s00m.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

E sada, konačno, poseta StNiklasu. Idemo u kuću gde on »stanuje«. Prolazimo kroz savijene hodnike, penjemo se uz stepenice i na kraju stignemo do NJEGOVIH vrata. Ta nas primi patuljak i odvede onutra do NJEGA.

 

di03.jpg

 

rz84.jpg

 

6bm.JPG

 

opyr.jpg

 

2xln.JPG

 

zyhg.jpg

 

hfkm.jpg

 

Sednemo uz njega, svaki na jednu stranu, ON u sredini. Pričamo malo, pita nas odakle smo, kako smo i slično. To je trajalo nekoliko minuta i nismo znali da su nas svo vreme snimali. Na izlazu kupili smo USB sa snimkom razgovora i nekoliko fotografija… biće to prića za unuke kada se vratimo kući.

 

b822.jpg

 

q3gr.jpg

 

5e19.jpg

 

Čekamo da prestane kiša ...

 

qsqk.jpg

 

Na ovom putovanju stalno nešto gubimo i tražimo, novćanik, telefon, ključeve…. Dok smo se šetali P je izgubio jednu rukavicu. Dok je on uz pivo smirivao ljutnju, ja sam otišla da je tražim i čak uspela da je pronađem »na pošti«.

 

7j74.jpg

 

lrwa.jpg

 

c400.jpg

 

U međuvremenu kiša je prestala, palimo motor i bežimo iz Finske. Nikako me Finska nije oduševila.

 

zso0.jpg

 

Ručak na autobuskoj stanici, dok pada kiša...

 

mqe3.jpg

 

8sov.jpg

 

zyeq.jpg

 

3m88.jpg

 

e31i.jpg

 

cooi.jpg

 

Hitna pomoć - nigde odmarališta a kafa mi trebaaaa

 

lr4u.jpg

 

 

t9vb.jpg

 

 

Brine nas stanje guma, troše se neravnomerno...

 

zftg.jpg

 

 

Opet pauza, vozimo se već ceo dan

 

gez8.jpg

 

 

cmv.JPG

 

 

yfob.jpg

 

 

nlj0.jpg

 

 

Čim smo ušli u Švedsku, osećaj je bio opet onaj skandinavski, norveški. Opet je sve sređeno, kučice su lepe, crvene sa belim verandama, belim prozorima, svuda okolo cveće… lepo! Benzinske stanice opet su lepe, nemaš problem ići na WC… Na jednoj od njih kupimo sladoled, ogroooomaaaannn, iz automata, prekriven orasima i čokoladnim mrvicama…jedva ga »savladamo«.

 

7c3l.jpg

 

c98e.jpg

 

16tk.jpg

 

Švedski radar, postavljeni su na svakih nekoliko kilometara, "ne znam zašto", ali P jih uopšte NE ignoriše...

 

sdp5.jpg

 

 

yv8m.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

Ovo ce biti jedan od onih putopisa koje treba sacekati da budu potpuno gotovi pa procitati u jednom dahu. Fantasticno.

A ja se ponadao da je do sada putopis zavrsen pa rek'o aj da procitam do kraja. Nema veze, pratim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja