Jump to content

Moto Zajednica

MZ Elektrika

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Proveri cetkice,da li su potrosene.Ocisti prostor izmedju segmenata rotora ostrim predmetom(onaj deo gde trce cetkice-kolektor),ocisti i sam kolektor.Uradi polarizaciju diname,tako sto ces dovesti plus sa akumulatora na plus izvod diname(slovo D) na 2-3 sekunde.Treba da varnici.

Posle ovih radnji upali i vidi da li puni.Ako i dalje nece,skini sa reglera kablove D i M,

na D i masu zakaci jednu sijalicu od 12V(nije greska,znam da je dinamo 6V),M povezi sa D i upali motor.Ako sijalica zasvetli onda je dinamo uredu.Nemoj dugo ovako da drzis,jer sada radi bez regulacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Joska, jedno pitanje za tebe. Da li uopste postoje teoretske sanse da dinama na 6v radi dobro i pouzdano pri svim rezimima rada.? Jer ni na jednom motoru sa takvom instalacijom (sa kojim sam se susretao) to nije bio slucaj. Jednostavno nisam naleteo na neki koji je radio bez problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Imao sam - ni sam ne znam kolko Jawa, BMW-a, NSU-a i MZ-a  sa dinamom od 6 volti, i sve su radile odlicno. Ponekad neki problemcic, cetkica il los kontakt, al sredim to i sve u redu !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

  Imao sam - ni sam ne znam kolko Jawa, BMW-a, NSU-a i MZ-a  sa dinamom od 6 volti, i sve su radile odlicno. Ponekad neki problemcic, cetkica il los kontakt, al sredim to i sve u redu !

Upravo tako!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

Proveri cetkice,da li su potrosene.Ocisti prostor izmedju segmenata rotora ostrim predmetom(onaj deo gde trce cetkice-kolektor),ocisti i sam kolektor.Uradi polarizaciju diname,tako sto ces dovesti plus sa akumulatora na plus izvod diname(slovo D) na 2-3 sekunde.Treba da varnici.

Posle ovih radnji upali i vidi da li puni.Ako i dalje nece,skini sa reglera kablove D i M,

na D i masu zakaci jednu sijalicu od 12V(nije greska,znam da je dinamo 6V),M povezi sa D i upali motor.Ako sijalica zasvetli onda je dinamo uredu.Nemoj dugo ovako da drzis,jer sada radi bez regulacije.

 

cetkice su ok,a setio sam se da je mozda do kolektora, provericu. hvala na savetu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Joska, jedno pitanje za tebe. Da li uopste postoje teoretske sanse da dinama na 6v radi dobro i pouzdano pri svim rezimima rada.? Jer ni na jednom motoru sa takvom instalacijom (sa kojim sam se susretao) to nije bio slucaj. Jednostavno nisam naleteo na neki koji je radio bez problema.

Meni su 6v pravile problem-slaba svirena, lose svetlo, svetlo na kilometar-satu se skoro nije ni videlo-slabo punjenje akumulatora, zmigavci se jedva videli i to sve dok nisam namestio Joskin regler, sada je sve u najboljem redu.

Jes' da je losije nego na MZ-u sa strujom 12v, ali to je ipak 6v...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Imam mali problemcic zadnjih par dana MZ mi opasno mrsi od 4500 do 5500 obrtaja ali samo u drugoj brzini i vecaras mi se ugasi iz cista mira skinem svecicu i na prva dva kurblanja baci varnicu ali posle toga ne  :o. Ostavim ga par minuta opet baci varnicu al samo na prve dve kurble, ima li neko ideju sta se tu desava  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

1. Platine.Proveri zazor,mozda se potorsio fiber.

2.Kondenzator,mada bi od toga jos bacao varnicu,ali motor ne bi upalio.Ako je probio,onda nema varnice.

3.Kontakt brava.Proveri da li na izvodu 15 bobine ima +

4.Osiguraci,proveri da li svaki provodi sa jednog kraja na drugi.

5.Akumulator,ima li napona u njemu?Kako radi punjenje?

6.Kabel od svecice,da nije negde napukao pa varnici ka masi?

Razloga moze da bude mnogo,ovo su samo neki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Nemam paltine  :D u mene je neki tzv "pick up " sumnjam na bateriju (osiguraci su takodje ok ) provericu sve nabrojano sutra ali me buni ovaj kompletan sistem kod mene nemam ni regler (bar ne onaj klasicni) ispod diname mi stampana ploca mislim da ona obavlja ulogu reglera.Da li problem moze biti u tom "pick up"-u

Hvala za pomoc!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

U pitanju je "hal" senzor.Ima tri izvoda.Pokusaj da unimerom da lociras koja dva su napajanje senzora.Onaj treci kada spojis na masu,pa otpustis,-u tom trnutku treba da se javi varnica na svecici.

Mozda te zeza elektronika paljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nemam paltine  :D u mene je neki tzv "pick up " sumnjam na bateriju (osiguraci su takodje ok ) provericu sve nabrojano sutra ali me buni ovaj kompletan sistem kod mene nemam ni regler (bar ne onaj klasicni) ispod diname mi stampana ploca mislim da ona obavlja ulogu reglera.Da li problem moze biti u tom "pick up"-u

Hvala za pomoc!!!

  Oce kod MZ-a da crkne taj " Hall " senzor za elektronsko paljenje.  Taj senzor ( ako je do njega ) u Madjarskoj je kostao negde oko 70 - 80 evra, Tako da sam ja svima koji su dolazili kod mene prebacivao na klasicno paljenje sa platinama ( bio im skup deo ) .  Sad dal bi to tebi bilo skupo ili ne ne znam, al kod tebe je diskutabilno i to sto je tvoj MZ - proizveden u turskoj, pa je  pitanje i da li bi ovo iz madjarske pasovalo za njega ( pasuje za modele pravljene u nemackoj ).  Mozda ne bi bilo lose da ti to slikas pa postavis slike ovde, a i da pogledas na toj stampanoj plocici i ostalim delovima elektronike da li ima neka oznaka proizvodjaca , pa da vidimo sta dalje.

  Takodje bi mogao da pogledas kakvi su kontakti na spojevima zica i stampane plocice, mozda ima negde neke oksidacije od zime ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Slikacu sutra i postaviti slike takodje cu i javit sta sam uradio.

Hvala za pomoc dali ste mi smernice gde da "cackam " :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Samo da dodam da ces signalni izvod najlakse pronaci ako negativnu sondu unimera zakacis na sigurnu masu,napr. minus pol akumulatora,a pozitivnom pipas izvode.Na jednom od tri nece biti nista,ta je masa,na druga dva je moguce da ce biti prisutni naponi iste vrednosti,ili samo na jednom.Pipni jedan,polako okreci radilicu i prati sta se desava.Na signalnom izlazu u trenutku prolaska magneta ispred senzora ce napon pasti na nula volti,ili vrlo blizu nule.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 819 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Iz licnog iskustva savetujem ti da proveris bobinu.

Imao sam problem sa njom, zagreje se i onda motor nece da pali nema varnice a kako vidim takvi su i

tvoji simptomi.

Najmanje te kosta da zamenis bobinu i da probas, ako nije do nje  bar ces da iskljucis tu mogucnost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Skinuo sam senzor ( pod pretpostavkom da je to senzor  ;D ) i video da se malo one zelene mase sa njega rastopilo na ekscentar sto prolazi kroz njega.Posto taj ekcentar sluzi mesto mase svaki put kad prodje ispod senzora svecica baci varnicu. Ocistio sam ekscentar zasad motor radi normalno proverio sam sve sto ima ikakve veze sa paljenjem i sve je ok.Na stampanoj ploci nema proizvodjaca kao ni na senzoru.

Interesuje me da li je sistem isti kao kod njemackih modela ????

post-2311-12879031477445_thumb.jpg

post-2311-12879031477697_thumb.jpg

post-2311-12879031503282_thumb.jpg

post-2311-12879031503812_thumb.jpg

post-2311-12879031504048_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Sto se unimera tice moracu da nadjem nekoga ko zna da barata sa tim posto ja blage veze nemam pa cu sve jos jednom da pretresem  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Interesuje me da li je sistem isti kao kod njemackih modela ????

 

Ništa nije isto kao kod originala, ovo je potpuno drugačiji uređaj.

 

Ja ti se divim sto si otvarao ovo uopšte.  :o

Svaki put kada je Joska ugrađivao nov tip na Crnca ja sam to gledao i to kroz sve faze, od pravljenja štampane ploče pa do startovanja motora uz svo potrebno objašnjenje o kom delu je reč i kako on radi.

I nikada ali NIKADA ne bih sam čačkao po tome.

 

Najverovatnije ti je bio prljav senzor i sada će raditi kao nov.

 

Joska, kako tebi sve ovo izgleda? Možda bi Snake trebao nekom hemikalijom da očisti senzore?

 

Ja na ovom uređaju ne kapiram ništa, tek sada sam sluđen.  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Interesuje me da li je sistem isti kao kod njemackih modela ????

 

Na ETZ-u 250 nisam imao prilike da vidim ovau elektroniku, ali sam je vise puta video na ETZ-ima od 150 i 125 ccm ( govorim o nemackim modelima ) , pretpostavljam da je i na 250 ccm isti uredjaj kao i na ovim manjim.

  Ovo sto ti imas na motoru nije isto kao  ono sto sam vidjao na nemackim modelima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Ne radim motor sam nemam sav potrebni alat sve popravke radim sa drugom koji je automehanicar i vozi 250-ku pa ih zajedno odrzavamo :)

Nazalost to su jedina dva MZ-a u voznom stanju ovde ima jos jedan u Dubrovniku.

Sto se paljenja tice mislim da nece vise praviti probleme danas sam vozao citav dan bez ijednog problema (osim kad sam zaboravio da otvorim slavinicu za gorivo  ;D )

Hvala za savjete !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Pa ovako nesto ni ja jos nisam video na mz-u  ???

Jel taj senzor ima 2 ili 3 zice?

Ako su 2,onda je vrlo moguce da se radi o induktivnom senzoru.

Interesantno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ovo svakako zavredjuje paznju, kada je uspelo da zbuni naseg Josku  ???

Mada mislim da, kada bi se Joska sreo "face to face" sa uredjajem resio bi on i tu dilemu  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Pa nije to toliko komplikovano :)

Razvio sam i modifikovanu verziju mz paljenja onog tranzistorskog,koji radi sa induktivnim pickup-om a ugradili smo ga u jednog opel-a  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Ovo svakako zavredjuje paznju, kada je uspelo da zbuni naseg Josku  ???

Mada mislim da, kada bi se Joska sreo "face to face" sa uredjajem resio bi on i tu dilemu  8)

 

Vec je resio !!!  :D

Senzor ima samo dve zice i radi na isti princip kao i opelovo el. paljenje !

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja