Jump to content

Moto Zajednica

transalp elektrika

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Problem je sledeci, pre nekih mesec dana crkne mi prvi akumuator na trandzi, kontam star je, i vreme mu je bilo. Odem do Louis-a, kupim novi (saito) najjeftiniji i zamenim ga. Primetio sam da u starom akumulatoru nije bilo ni trunke one tecnosti unutra(sta god da je to, kiselina ili destilovana voda).

 

Bilo kako bilo, vozio sam odprilike dve nedelje sa tim novim akumulatorom i bilo je sve ok, posle toga moped je stajao otprilike sedam dana i juce ni da gukne, upalim ga na kablove, provozam ga pola sata pod jacim gasom, ugasim i opet ni da pisne....

I sad nemam ideju gde bih kvar trebao traziti, dal' je moped ili je opet crkao par nedelja star akumulator?

 

Kontakti na akumulatoru su dobri, to sam gledao, a ima i tecnosti u novom akumulatoru, ne znam gde bih jos trebao kopati.

 

Transalp je 600 sa dva diska, ne znam dal' ima neke razlike izmedju tog i ovog starijeg sa jednim diskom.

 

Unapred zahvalan, poz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12218 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možeš da ga gledaš tri dana :D ali bez univerzalnog multimetra nećeš ništa znati.

 

Prvo premeri napon akumulatora, treba da je oko 12,6V, ako je dosta ispod toga - punjač pa napuni akumulator.

 

Kada upališ motor, upali svetla, namesti gas na konstantnih 3000 obrtaja i opet premeri napon na klemama akumulatora - mora biti između 14 i 14,5V. Ako je viši napon - ne valja ti regler, ako je niži mogu biti "krivi" namotaji alternatora (vrlo retko :)) ili je opet "krivac" regler (u 95% slučajeva)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Opet ja, sada sam nabavio regler od honde cbr 500, pa se pitam dal' bi njega mogao da uglavim na TA. Strana sa zutim kablovima je potpuno indeticna kao kod TA, dok je drugi snop kablova malo drugaciji. Tj. Kod TA su na drugom snopu 5 kablova 2 crvena,2 zelena i jedan crni, dok su na drugom regleru 2 crvena i 3 zelena, ali jedan od tih zelenih dolazi sa sarafa koji je spojen sa masom. Dal' je to sad isti onaj kabl koji je na originalnom TA regleru crn ili ima jos neka caka koju bih trebao znati?...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Hej ljudi opet ja, postavih drugi regler, i opet sranje, ne znam sta bi moglo sad biti, situacija je sledeca:

 

akumulator u motoru, motor ugasen - 12,6v

upaljen motor bez svetla na leru oko 1500 obrtaja - oko 13,5v

upaljen motor sa svetlima oko 1500 obrtaja - 12,8v

ali cima dam gas preko 2500 obrtaja voltaza padne na 11,5v

 

Jel ima iko ideju sta bih jos mogao gledati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Definitivno ti je lose punjenje! ako se isto ponasa sa drugim reglerom, onda nije do njega. Moras ici redom pocevsi od mase motor-sasija, svih dzekova reglera posebno crvena debela zica, dzeka te tri zute zice /faze alternatora/, znaci kleme, mase . . . Alternator proveravas na sledeci nacin: razdzekujes te tri zute zice, uzmes unimer i proveravas otpor na ugasenom motoru naravno. Ni jedna od njih ne sme imati dodir sa masom! Otpor izmedju njih ne sme varirati vise od 10%, znaci 1-2, 2-3, 1-3. Prebacis unimer na merenje naizmenicne struje, upalis motor i meris napon isto izmedju ove 3 zice. Na leru je od 15-20 V ,na dodavanju gasa moze ici i do 50 V. Ako tako radi onda je alternator u redu. Punjenje je idealno od 13.6-14,2 V bez obzira na broj okretaja i sta je ukljuceno od potrosaca! Proveri i taj drugi regler! Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

ne znam odakle si,ali ako si iz BG ,idi u laboratoriju kod Arakisa pa neka vide u cemu je problem.Joska sa foruma,kako sam citao u nekim postovima pravi elektronske reglere pa i to mozes resiti.Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Normalno bi trebalo na leru da se struja smanji a kada dam gas da se pojaca, a kod mene je obrnuto. Koliko mora da bude jak akumulator za TA, ja sam kupio nov od 12a, mozda je trebalo da uzmem od 14??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Ne znam koji je akumulator predvidjen, ali i od 12 Ah mora da zadovolji i ako je predvidjen sa kiselinom stavi njega, a ako je sa gelom trebalo bi staviti njega, jer im se razlikuju struje punjenja. Ovo sto sam ti ja objasnio je nacin provere ispravnosti alternatora i odnosi se na naizmenicnu struju !!! Sama rec regler znaci podesivac i on drzi stabilan napon i pretvara naizm. struju u jednosmernu koja ti je potrebna za rad motora i punjenje akumulatora. pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Regler odrzava napon a onih 6 dioda pretvaraju naizmenicni napon u jednosmerni,koga 'pegla' akumulator!Evo slike kako to funkcionise!

post-6763-0-77889100-1364149446_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12218 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ovo baš i ne odgovara Transalpu ;), ovo je blok šema automobilskog alternatora sa pobudom preko rotora ali kao neka informacija kako to radi je OK.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Pa zakacio sam sliku cisto zbog principa rada,a kako je reseno na tom motoru ne znam stvarno.Ne znam ni na mom kako radi,a saznacu kad crkne! :moto3:

P.S kod mene je kao na slici,sad sam video!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

Hej ljudi opet ja, postavih drugi regler, i opet sranje, ne znam sta bi moglo sad biti, situacija je sledeca:

 

akumulator u motoru, motor ugasen - 12,6v

upaljen motor bez svetla na leru oko 1500 obrtaja - oko 13,5v

upaljen motor sa svetlima oko 1500 obrtaja - 12,8v

ali cima dam gas preko 2500 obrtaja voltaza padne na 11,5v

 

Jel ima iko ideju sta bih jos mogao gledati?

 

ja imao isti problem na jednom motoru,na kraju se ispostavilo da je bio potopljen i instalacija u losem stanju[svi dzekovi patinirali],wd 40 malo smirgle i resen problem.probaj mozda pomogne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Kontakti su dobri, akumulator je nov, drugi regler... Da su namotaji u pitnju nebi trebao da daje struju ni na niskim obrtajima, nesto drugo ga zeza, a sta nemam pojma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12218 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Proveri namotaje statora alternatora. Omski ne smeju imati otpor prema masi a međufazni otpor je ispod 1 om. Zatim upali motor i između faza priključi sijalicu od 55W - H4 od fara, na leru mora da sija istim intenzitetom između sve 3 faze i ne sme da sija između mase i faze! Naravno sva merenja radiš sa odspojenim reglerom

 

Ako je sve to ok, menjaj regler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Akumulator od 12Ah je bas taj koji treba u TA(ali moze bez problema i 14,kao i 10Ah)

A ovo sto se desava sa naponom ukazuje na neispravan regler, ali svakako treba proveriti i namotaje onako kako je Arakis objasnio.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Imao sam slican problem sa R6. Ispostavilo se da je kod starog vlasnika imao udarac u deklu namotaja, spolja lepo iskitovano i ofarbano, medjutim namotaji su stajali krivo u odnosu na magnet i padao je napon na vecem gasu. Zamenom dekle resili smo problem. Poledaj sva polja na magnetu, da nije neko osteceno. Imao sam slucaj na Kawi EN 500, gde se jedno polje odlepilo, covek nije imao love ni za polovan magnet pa smo ga ostavili bez njega, stavio je slabiju sijalicu u faru i to je tako radilo. Pogledaj kontakte crvene + zice u svim dzekovima, da ne varnici negde pri vecem opterecenju, a moguce je da je neko od polja na statoru "skratilo put"negde. Pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja