Jump to content

Moto Zajednica

Madjarski shengen viza rezim?!?

Recommended Posts

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: YamahaTDM850

Preuzeto  sa "Blic online" sa datumom 10.11.2007.

 

" SUBOTICA - Prvog radnog dana 2008. godine u Generalnom konzulatu Mađarske u Subotici počinje izdavanje šengen viza za državljane Srbije, koje će važiti u 24 zemlje. Uz uobičajenu proceduru, koja podrazumeva popunjavanje formulara, pasoš, dve fotografije, potvrdu o zaposlenju, i dokaz o životnom osiguranju, viza će biti odobravana (ili ne) u roku od 24 časa, a koštaće oko 35 evra.

 

- Izdavaćemo šengenske vize za putovanja u Mađarsku. One će, međutim, biti važeće za odlazak i boravak u još 24 evropske zemlje. To praktično znači da ako neko ima poziv iz Francuske ili Danske, vizu treba tražiti u predstavništvu te zemlje. Mi ne možemo izdavati vize za pozivna pisma za neke druge zemlje - izjavio je generalni konzul Mađarske u Subotici Ferenc Nađ.

On ističe da je, u principu, šengenska viza 60 evra, ali je mađarska diplomatija već preduzela korake kako bi je građani Srbije i Ukrajine mogli dobiti za 35 evra. S obzirom na to da je Srbija ratifikovala sporazum o viznim olakšicama, mnogima će to doneti značajne privilegije. Neće, na primer, vize plaćati oni koji održavaju porodične veze, koji odlaze na lečenje, državne i crkvene delegacije, učenici i studenti u razmeni, umetnici, transporteri i mnogi drugi.

U novom vizno-šengenskom režimu ima još caka koje će dobro doći onima koji je dobiju. Na primer, zahtev za turističku vizu, za boravak u Mađarskoj, bude li pozitivno rešen, moći će potom da se iskoristi i za putešestvije i u druge evropske zemlje. Naravno, ako su imaoci tih viza načinili nekakav prekršaj u zemlji u koju dođu a nisu ga izmirili, rizikuju da budu proterani ili izbačeni iz te zemlje.

Službenici Generalnog konzulata Mađarske u Subotici do sada su obavili dvadesetak sastanaka sa građanima i revnosno su obaveštavali medije na temu šta znači ulazak Mađarske u Šengen. Oni koji već imaju vizu za Mađarsku moći će da je koriste do roka važenja, ali s njome neće moći da putuju van Mađarske. To se odnosi i na pojedince, ali i na mnoge firme čiji vlasnici borave u Srbiji, kao i na naučnoistraživačke ekipe i druga lica.

Recimo da državljani Srbije koji već imaju vizu za ulazak u Mađarsku neće biti obavezni da za novu vizu pribavljaju dodatna dokumenta. Budu li tražili šengensku vizu, moraće samo da dostave i dokument o životnom osiguranju.

Sve što je potrebno za Šengen, a što interesuje Vojvođane, već se može naći na sajtu. U konzulatu veruju da će i od Nove godine pred njihovom zgradom, u Ulici Đure Đakovića biti gužvi, ali da će čekanje na željeni dokument biti minimalno.

Važno je da podnosioci zahteva za vize poštuju rokove i podnesu tražena dokumenta, napominju u Konzulatu, a sve ostalo biće ekspresno rešavano, mada će čekanja i redovi biti nešto duži nego do sada.

 

Lakše im da čekaju

U subotičkom „Telekomu“ kažu da veoma mali broj građana koristi mogućnost koju im pruža kol centar, a to je da pozivom na broj 0903-128-128 zatraže informaciju o vizi, a operater ih potom obavesti u koje vreme je zakazan njihov termin prijema u konzulatu. Centar daje i obaveštenja šta je građanima potrebno da prilože od dokumenata i druge detalje neophodne da bi se zahtev za izdavanje vize uzeo u postupak.

 

Sa šengenskom vizom i u Vatikan

Sa šengenskom vizom moći će se ući i u neke zemlje koje nisu članice Šengena. Na primer, Švajcarska ili Vatikan nisu članice šengenskog sporazuma, ali onaj ko bude imao šengensku vizu moći će bez problema ući u ove zemlje.

 

Dokumenta za vizu

- Pasoš

- Dve fotografije

- Potvrda o zaposlenju

- Dokaz o životnom osiguranju      " ;D :o :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Jeste ali jedna ispravka da bi mogao da putujes u ostale 24 zamlje moraćes imati nacionalnu vizu za koja ova dokumenta nisu dovoljna,nacionalna viza vazi 5godina i moras imati prijavljeno  stalno boraviste u Madjarskoj.

 

Ovo sto si ti nabrojao će naravno vaziti za takozvanu  C vizu ili turisticku na sa kojom se mozete zadrzavati po 30 dana u pola godine znaci 60 dana za godinu dan. ;D

 

Ovo su 100% tacne informacije jer sam licno prisustvovao gradjanskom forumu u Novom Bečeju gde je gost bio glavni Madjarski konzul. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Jeste ali jedna ispravka da bi mogao da putujes u ostale 24 zamlje moraćes imati nacionalnu vizu za koja ova dokumenta nisu dovoljna,nacionalna viza vazi 5godina i moras imati prijavljeno  stalno boraviste u Madjarskoj.

 

Ovo sto si ti nabrojao će naravno vaziti za takozvanu  C vizu ili turisticku na sa kojom se mozete zadrzavati po 30 dana u pola godine znaci 60 dana za godinu dan. ;D

 

Ovo su 100% tacne informacije jer sam licno prisustvovao gradjanskom forumu u Novom Bečeju gde je gost bio glavni Madjarski konzul. ;)

 

rec je redovnoj schengenskoj vizi posto madjarska od 1. januara stupa u schengensku grupu. Znaci redovna schengenska viza kao i za bilo koju drugu drzavu clanicu schengena. Nema veze sa nacionalnom vizom!

 

Mala ispravka redalertovog prvog posta - nije neophodno zivotno osiguranje, dovoljno je putno/turisticko/zdravstveno osiguranje, koje treba da glasi na minimum 30.000 eura i obicno kosta oko1.2-1.5 eura po danu, zavisi od osiguravajuceg zavoda. U slucaju da se iz zemlje sch... dobije garantno umesto pozivnog pisma nije potrebno dodatno osiguranje posto garantnim pismom pozivaoc vec garantuje za placanje svih eventualnih troskova lecenja,... Jos jednomnapominjem da obratite paznju i napravite razliku izmedju garantnog i pozivnog pisma, posto to nije ista stvar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

Jeste ali jedna ispravka da bi mogao da putujes u ostale 24 zamlje moraćes imati nacionalnu vizu za koja ova dokumenta nisu dovoljna,nacionalna viza vazi 5godina i moras imati prijavljeno  stalno boraviste u Madjarskoj.

 

Ovo sto si ti nabrojao će naravno vaziti za takozvanu  C vizu ili turisticku na sa kojom se mozete zadrzavati po 30 dana u pola godine znaci 60 dana za godinu dan. ;D

 

Ovo su 100% tacne informacije jer sam licno prisustvovao gradjanskom forumu u Novom Bečeju gde je gost bio glavni Madjarski konzul. ;)

 

rec je redovnoj schengenskoj vizi posto madjarska od 1. januara stupa u schengensku grupu.

Mala ispravka.

schengenski viza trazice vec od 25.12.2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Jeste ali jedna ispravka da bi mogao da putujes u ostale 24 zamlje moraćes imati nacionalnu vizu za koja ova dokumenta nisu dovoljna,nacionalna viza vazi 5godina i moras imati prijavljeno  stalno boraviste u Madjarskoj.

 

Ovo sto si ti nabrojao će naravno vaziti za takozvanu  C vizu ili turisticku na sa kojom se mozete zadrzavati po 30 dana u pola godine znaci 60 dana za godinu dan. ;D

 

Ovo su 100% tacne informacije jer sam licno prisustvovao gradjanskom forumu u Novom Bečeju gde je gost bio glavni Madjarski konzul. ;)

 

rec je redovnoj schengenskoj vizi posto madjarska od 1. januara stupa u schengensku grupu.

Mala ispravka.

schengenski viza trazice vec od 25.12.2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Tacno, ali svi koji imaju vazecu vizu za madjarsku, ona ce biti vazeca do isteka kako je na vizi i naznaceno, samo se nece moci sa njom dalje u schengen zonu, znaci vazice samo za madjarsku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

 

Sa šengenskom vizom i u Vatikan

Sa šengenskom vizom moći će se ući i u neke zemlje koje nisu članice Šengena. Na primer, Švajcarska ili Vatikan nisu članice šengenskog sporazuma, ali onaj ko bude imao šengensku vizu moći će bez problema ući u ove zemlje.

 

 

a da mi neko objasni sto se desava ako udjem u Svajcarsku bez njihove nego samo sa Shencengen vizom, i legitimise me policija?

ove god kad sam bio na putesestvijama nisam usao u Svajcarsku bas zbog toga, da ne pravim sebi problem ako me policija zaustavi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1339 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

a da mi neko objasni sto se desava ako udjem u Svajcarsku bez njihove nego samo sa Shencengen vizom, i legitimise me policija?

ove god kad sam bio na putesestvijama nisam usao u Svajcarsku bas zbog toga, da ne pravim sebi problem ako me policija zaustavi

 

Pa mislim da nećeš ni moći ući sa šengenom - valjda još postoji granica i carina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

a da mi neko objasni sto se desava ako udjem u Svajcarsku bez njihove nego samo sa Shencengen vizom, i legitimise me policija?

ove god kad sam bio na putesestvijama nisam usao u Svajcarsku bas zbog toga, da ne pravim sebi problem ako me policija zaustavi

 

Pa mislim da nećeš ni moći ući sa šengenom - valjda još postoji granica i carina.

 

zato mi je i cudna recenica koju sam citirao... dok sam bio na Stelviu prosao sam 20 metara od svajcarske granice ali nisam vidio nidje granicu i carinu  ??? ali reko bolje da se ne igram no da iskuliram, te ja iskulirah ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Veci, CH nije u sistemu sengena, pa ti treba i njihova viza koju kad imas sengen, u principu, dobijes bez ikakvih problema, dodatnih papira....samo pasos sa sengenom i popunjen forular. Sledeci put kad budes isao, izvadi je obavezno, ima tamo svacega lepog za tvog bemvejca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

U slucaju da se iz zemlje sch... dobije garantno umesto pozivnog pisma nije potrebno dodatno osiguranje posto garantnim pismom pozivaoc vec garantuje za placanje svih eventualnih troskova lecenja,... Jos jednomnapominjem da obratite paznju i napravite razliku izmedju garantnog i pozivnog pisma, posto to nije ista stvar

Mislim da osoba koja salje garantno pismo odgovara samo za smestaj (hranu & stan), ali da se i dalje mora imati zdravstveno osiguranje. Meni su trazili polisu na uvid, iako sam imao ono papirce overeno u svapskoj opstini :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja