Jump to content

Moto Zajednica

Prednja umesto zadnje gume

Recommended Posts

  • U prolazu, 76 postova

Nisam bio siguran gde ovo da postavim, pa ako sam pogresio, premestite. Kao sto se na mom profilu vidi, imam kineza od 125cc. E sad, njegova zadnja guma ima dimenzije 110/80 - 17. Mozda bih menjao gume, posebno zadnju, i iako su sadasnje maltene nove, nemam poverenja u kineske gume. :D Moje pitanje je da li bi mogla neka firmirana prednja guma sa nekog veceg motora meni da posluzi kao zadnja, da li je to opasno, itd. :D

I da, ako bih uzimao neke gume/gumu, verovatno bih uzeo polovno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Nisam bio siguran gde ovo da postavim, pa ako sam pogresio, premestite. Kao sto se na mom profilu vidi, imam kineza od 125cc. E sad, njegova zadnja guma ima dimenzije 110/80 - 17. Mozda bih menjao gume, posebno zadnju, i iako su sadasnje maltene nove, nemam poverenja u kineske gume. :D Moje pitanje je da li bi mogla neka firmirana prednja guma sa nekog veceg motora meni da posluzi kao zadnja, da li je to opasno, itd. :D

I da, ako bih uzimao neke gume/gumu, verovatno bih uzeo polovno.

 

I ja sam se to nedavno pitao. U radnji koja prodaje moto gume su mi rekli da to nikako ne radim, jer su drugacije safre, drugacija geometrija itd isl... posto su mi to rekli ljudi od kojih bi najpre ocekivao da mi nesto prodaju, a oni me bukvalno ubedili da ne kupim, rekao bih da su u pravu. I sacekaj malo, skupi jos malo parica i kupi novu gumu/gume. Nemoj da na tome stedis, stedi na necemu drugom, dobra guma ti glavu cuva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7081 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

ja sam nekoliko hiljada km vozio sa prednjom gumom pozadi i nisam imao nikakvih problema.

Doduse, vozio sam tako jer sam mislio da tako treba, da mu to fabricki (u pitanju je bio GS500) , sve dok jednog dana dok sam cistio lanac nisam slucajno primetio "front use only" oznaku na gumi, znaci nazad je imao prednju 120/70-17 a fabricki je trebalo 130/70-17 da bude :stabre::D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Почетком 90`-тих купио сам нов мотоцикл ИЖ Планету 350 :moto3:

Предња и задња гума су биле исте 3.50-18..... фабрички....

знам да то баш и није добро што се тиче управљивости али радило је :takoje:

 

Прошле године сам купио ЦФ 250 са Кинеским гумама које су биле ненормално широке и веома тврде...проблем сам решио тако што сам их дувао мало мање него по упутству отприлике 0.1 до 0,2 бара мање :takoje:

 

Возиш мотоцикл од 125 цм3 релативно мале снаге и максималне брзине око 100 км имаш вероватно солидне Кинеске гуме :neznam:

 

Терај то док се не излиже а онда купи нове :moto3:

п.с. наравно пази се на влажном и масном друму, пешачки прелази и остале фарбарије на путу >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6834 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne radi se o tome koliko brzo ide, vozi li agresivno i defanzivo. Kako ce guma dostici radnu temperaturu, kako ce se ponasati na razlicitim podlogama, kako ce silu kocenja preneti na istu, nepovoljni uslovi poput kise, itd. Sta god vozio i kako treba ti dobra guma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

Nije toliko stvar u parama, koliko se meni cini da je tesko naci gumu odgovarajucih dimenzija. A sto se moje vestine tice, ja jos nisam skroz obarao motor u krivini, ne znam poptuno njegove mogucnosti, ali jednostavno se plasim da ce u kriticnom trenutku zakazati. Ulazio sam u blage krivine sa 100+ km/h i .dobro se ponasao. Uglavnom se plasim zbog prica drugih ljudi, jer nisam video jos da neko hvali kineske gume, a i nadam se kad bih promenio gume, da bi motor poceo malo bolje da koci...:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

TEHNICKI PODACI

SPRINT TRACK

4-taktni, 1-cilindricni

9.8 +/- 0,1

124,8 cm3

vazdušno

8,7 kW / 8000 o/min

tezina 120 kg.

Max.brzina 90 km/h

prednja 3.00-18

zadnja 110/80-17

 

За почетак промени диск плочице на оба точка....то ће драстично побољшати кочење ( плочице нека буду што квалитетније). Ја сам на ЦФ ставио Феродо платиниум и добио сам перфектно кочење без замена гума...

Радна температура пнеуматика ? шта је то :stabre: на мотоциклу од 125 цм3 ( напомена погледај техничке карактеристике горе :neznam:) Мислим знам ја да гуми треба радна температура. И да мекша гума боље пријања на коловоз , боље кочи итд... али ипак то је лагани моторин са слабим 4 Т мотором који је идеалан за стицање возачког умећа...и сматрам да су Кинеске гуме сасвим солидне за тај тип мотора.....

Наравно....

Ако паре нису проблем купи Мишелин и нећеш погрешити :takoje:

предњу гуму замени са димензијом 90/90 - 18 а задњу ћеш наћи без проблема.

 

п.с. колико видим у профилу имаш 16 година, ако је то тачно треба ти још искуства и километара :moto3: а то се набоље стиче вожњом :moto3:.

Памет у главу и опрезно вози :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

Pa ako to tako moze sa plocicama, onda super, samo postoji jedan mali problem. Motor sam kupio nov, i danas stigao do 1000km. Sve ukupno sam vozio nekih petnaestak dana i pravio kratke ture. Sutra treba da ga odvezem na servis. Problem je u tome sto je on u garanciji, i koliko bi neprimetno bilo da se zamene plocice? Imam jos jedno pitanje: Da li vredi uopste koristiti tu garanciju, jer sam cuo da skoro nista ne pokriva, i da su je ljudi prekidali? Malo sam otisao off, ali nema veze. :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Не знам шта да ти кажем у вези гаранције :neznam: Али захтевај да ти на првом сервису преконтролишу кочнице и ако треба промене плочице ( наравно које ћеш ти купити :zvizduk:)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

ja sam nekoliko hiljada km vozio sa prednjom gumom pozadi i nisam imao nikakvih problema.

Doduse, vozio sam tako jer sam mislio da tako treba, da mu to fabricki (u pitanju je bio GS500) , sve dok jednog dana dok sam cistio lanac nisam slucajno primetio "front use only" oznaku na gumi, znaci nazad je imao prednju 120/70-17 a fabricki je trebalo 130/70-17 da bude :stabre::D

HAhahahahah...isti slucaj, ali bukvalno isti !!

 

Elem, nedavno sam zamenio i pozadi stavio ZADNJU gumu!! Motor se nesto teze obara, ali sigurnost pri voznji koju osecam je mnooooooooooogoooo veca!!

 

P.S.Nisu dzaba napisali "front/rear fitment"!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Iako je ovo za obratno montiranje , mozda ti objasni sto i zasto -

Zadnja guma trpi opterecenje na ubrzanju , a prednja na kocenju . Nisam jos cuo da netko zeli stavit prednju straga , nego samo straznju sprijeda , kao u slucaju motora kao moj , gdje nema prednje gume u velicini 160 , samo straznje , i onda je jedina opcija staviti straznju od 160 sprijeda , ali je okrenuti u smjeru obrnutom od strelice na gumi . Inace riskiras odvajanje slojeva gume pri brzoj voznji i grijanu gume . Jedini proizvodjac koji je davao podrsku ovome ( vise je ne daju ) je Metzeler , ostali se ogradjuju od bilo cega sto nije originalno ugradjeno na motor . Sada i Metz kaze da to nije dozvoljeno - http://www.metzelermoto.com/web/products/technology/faq/default.page - FAQ # 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Kao sto kazu ljudi , izgleda da si mlad , pa samo jedan savjet - jedino sto spaja motor i cestu je guma , prema tome nemoj na njima stediti , iako znam kakva su vremena . Ne znam cijene u Srbiji , u HR su prilicno skupe u tim dimenzijama , kao npr. ovo ispod , oko nekih 85 eura .

Kao sto je kolega gore rekao , ako je kocenje problem , zasto onda pricamo o gumama ? :neznam:

 

Dunlop Arrowmax D103 110/80-17 57P R TL

 

Cijena: 617,50 kn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Iako je ovo za obratno montiranje , mozda ti objasni sto i zasto -

Zadnja guma trpi opterecenje na ubrzanju , a prednja na kocenju . Nisam jos cuo da netko zeli stavit prednju straga , nego samo straznju sprijeda , kao u slucaju motora kao moj , gdje nema prednje gume u velicini 160 , samo straznje , i onda je jedina opcija staviti straznju od 160 sprijeda , ali je okrenuti u smjeru obrnutom od strelice na gumi . Inace riskiras odvajanje slojeva gume pri brzoj voznji i grijanu gume . Jedini proizvodjac koji je davao podrsku ovome ( vise je ne daju ) je Metzeler , ostali se ogradjuju od bilo cega sto nije originalno ugradjeno na motor . Sada i Metz kaze da to nije dozvoljeno - http://www.metzelerm...aq/default.page - FAQ # 3

 

Ama sve je to ok i logično što se tiče opterećenja i platna, ali svaka guma ima šaru koja je konstruisana da odvodi vodu ispod točka kada se kreće u određenom smeru.

 

Ko zna kako izgleda traktorska guma zna o čemu pričam. Kramponi moraju biti okrenuti kako je propisano i tako "otkopavaju" zemlju pri opterećenju i grabe čvrstu zemlju ispod. Kada se guma okrene, onda kramponi grabe zemlju sa strane i "podvlače" je pod točak koji onda gubi "grip" i proklizava...

Sad - na traktoru se to dešava u mestu i pri minimalnim brzinnama, na 4 točka, a motor...?

 

Šta se dešava sa vodom kada obrneš gumu (Akvaplaning?)? :staa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Iako je ovo za obratno montiranje , mozda ti objasni sto i zasto -

Zadnja guma trpi opterecenje na ubrzanju , a prednja na kocenju . Nisam jos cuo da netko zeli stavit prednju straga , nego samo straznju sprijeda , kao u slucaju motora kao moj , gdje nema prednje gume u velicini 160 , samo straznje , i onda je jedina opcija staviti straznju od 160 sprijeda , ali je okrenuti u smjeru obrnutom od strelice na gumi . Inace riskiras odvajanje slojeva gume pri brzoj voznji i grijanu gume . Jedini proizvodjac koji je davao podrsku ovome ( vise je ne daju ) je Metzeler , ostali se ogradjuju od bilo cega sto nije originalno ugradjeno na motor . Sada i Metz kaze da to nije dozvoljeno - http://www.metzelerm...aq/default.page - FAQ # 3

 

Ama sve je to ok i logično što se tiče opterećenja i platna, ali svaka guma ima šaru koja je konstruisana da odvodi vodu ispod točka kada se kreće u određenom smeru.

 

Ko zna kako izgleda traktorska guma zna o čemu pričam. Kramponi moraju biti okrenuti kako je propisano i tako "otkopavaju" zemlju pri opterećenju i grabe čvrstu zemlju ispod. Kada se guma okrene, onda kramponi grabe zemlju sa strane i "podvlače" je pod točak koji onda gubi "grip" i proklizava...

Sad - na traktoru se to dešava u mestu i pri minimalnim brzinnama, na 4 točka, a motor...?

 

Šta se dešava sa vodom kada obrneš gumu (Akvaplaning?)? :staa:

 

Slazem se .

Ne znam za ostale proizvodjace guma i modele , ali Dunlop 130 prednja ima isto okrenute sare kao i 160 straznje kad se montira sprijeda , dakle pumpa vodu jednako . Evo pogledaj post # 3 , i veliku i malu lijevu sliku . Moj savjet bi bio drzati se propisanog , prednja sprijeda , straznja straga .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Mozda nije kasno odgovoriti, ovo pitanje sigurno zanima mnoge.

Nekad, u vreme dok su se vozili Tomosi, Jave, MZ-ovi, ili spomenuti IZ nije bilo vazno jeli guma za prednji ili zadnji tocak. Bile su cak istih dimenzija napred i nazad. Ako je bila prvo dijagonalne ili kasnije radijalne karkase (ukrstanja slojeva platna), u svakom slucaju bila je simetricne karkase. Ovo je bilo i svojevrsna prednost, jer se po potrebi guma mogla prebacivati napred-nazad. Obicno smo kupovali novu zadnju, a zbog manje potrosnje materijala napred je mogla i polupotrosena zadnja guma.

Preokret je nastao kada se zbog porasta snage ubrzanja i kocenja moralo posebno projektovati prednja i zadnja guma, u zavisnosti od ocekivanih sila. Zadnja guma se mora vise odupirati sili ubrzanja, pa su i slojevi platna (karkasa) projektovani da toj sili uspesnije odolevaju. Prednja guma se razvojem kocnica mora odupirati sve jacim silama kocenja, pa se za njih projektuju ukrstanja platna koja te sile izdrzavaju. Kada je vec odredjeno u kom smeru se vrte, i koja je prednja a koja zadnja guma, onda je jos dodato i jednosmerno a efikasnije istiskivanje vode zljebovima u obliku strelice. Takodje je odstupljeno od koncepta iste dimenzije prednje i zadnje gume, postale su specijalizovane po mnogo cemu.

Opasno je stavljati zadnju gumu napred ili prednju nazad. To mozda i prodje na nekom sporijem i slabijem po snazi motoricu, ali se nikad nezna dokle tako. Fizika je neumoljiva i odredjenog momenta namenska guma u pogresnoj upotrebi naglo se raspada pod silama za koje nije projektovana. Zato treba striktno postovati onu fabricku strelicu za namenjen smer rotacije.

Forumas Vroc-Kapo je dobro objasnio, neka ovo bude samo dopuna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja