Jump to content

Moto Zajednica

zagrijavanje motora

kako ispravno zagrijati motor?  

71 članova je glasalo

  1. 1. kako ispravno zagrijati motor?

    • zagrijati motor u mjestu i krenuti
      44
    • krenuti i zagrijavati motor na niskim okretajima
      28


Recommended Posts

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

ja ga upalim ostavim dok ne padnu obrtaju na radne obrtaje kad je zagrijana masina i cepam, radim to iz jednostavnog razloga, sto je tako predvidjeno i sto u prvih par minuta voznje hladnog motora nastane najveci broj kvarova, jer se motor ne podmazuje bas najbolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Kada upalim ostavim malo da radi, taman dok navucem jaknu, rukavice, kacigu, kada dodje do 40'C onda krecem ali u niskim obrtajima, sve dok temperatura ne dodje na nekih 60-70'C i onda cepaj koliko god moze!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

motoru je svejedno da li radi u mestu na 2000 ili ide polako.

Za Ducatije nije preporucljivo da dugo rade u mestu, pogotovo ne na copavoj. Nisam isao u detalj posto se kratko zadrzao kode mene. Nesto u vezi oblika kartera i polozaja uljne pumpe.

TTR a ne drzim da radi na leru, posto mislim da mu vecu stetu nanose udarci usled neravnomernog rada na malim obrtajima nego lagana voznja u  drugoj.

TTR radnu temperaturu postigne nakon predjeih 10 km. To je zbog uljnog rezervoara koji je van motora i cak i kada glava i cilindar budu vruci, ulje je i dalje hladno. To sam kasno naucio.

Vecu stetu motoru napravi hladno zavrtanje nego drzati ga vruceg u blokadi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Kad krenem da se vozim prvo isteram motor i upalim ga da radi dok ja odem u kucu po kacigu, jaknu i rukavice. Tako u mestu radi nekih 5 minuta dok se ja polako ne spremim i kada konacno krenem vozim u nize obrtaje da se ulje i masina zagreju na radnu temperaturu i onda PUN GAS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty

motoru je svejedno da li radi u mestu na 2000 ili ide polako.

Za Ducatije nije preporucljivo da dugo rade u mestu, pogotovo ne na copavoj. Nisam isao u detalj posto se kratko zadrzao kode mene. Nesto u vezi oblika kartera i polozaja uljne pumpe.

TTR a ne drzim da radi na leru, posto mislim da mu vecu stetu nanose udarci usled neravnomernog rada na malim obrtajima nego lagana voznja u  drugoj.

TTR radnu temperaturu postigne nakon predjeih 10 km. To je zbog uljnog rezervoara koji je van motora i cak i kada glava i cilindar budu vruci, ulje je i dalje hladno. To sam kasno naucio.

Vecu stetu motoru napravi hladno zavrtanje nego drzati ga vruceg u blokadi.

To je teorija koju u principu i ja zastupa, i jos jedna stvar za one koji voze karburatore.Trudite se da sauh ne drzite preko dvadesetak sekundi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Motor zagrevam u mestu, ali sa malo gasa (2000-4000 obrtaja), nesto ne volim da mi radi dugo na ler. Tako do nekih 45-50 stepeni, a onda lagana voznja dok se skroz ne zagreje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Nije isto vreme zagrevanja nekog agregata sa 4 cilindra i i sa jednim cilindrom. Meni kad ga upalim i ostavim da radi na leru vise od tri minuta upali ventilator tako da praktikujem paljenje sauh ako je potreban deseatk sekundi i pa jos mozda pola minuta bez sauha  dok navucem opremu, a onda polako dak se ne zagreje sve sto treba (gume, kocnice i JA)..... Pa onda  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2687 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Kada upalim ostavim malo da radi, taman dok navucem jaknu, rukavice, kacigu, kada dodje do 40'C onda krecem ali u niskim obrtajima, sve dok temperatura ne dodje na nekih 60-70'C i onda cepaj koliko god moze!

Kawa cak ne meri ispod 40 stepeni. Cim ispise 40, krecem ali lagano do 55-60, a posle sta mu Bog da.

Doduse motori su mi u kuci, tj.greje se , i mislim da im sobna temperatura znaci za jutarnje paljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Takodje delim Farbachovo cenjeno mishljenje...Motoru je sasvim svejedno da li se zagrva u mestu ili se vozi u laganim obrtajima. Chak su mi prichali da mozze da bude i shtetno to grjanje u mestu..naravno,zavrtanje ne dolazi u ozir ni kada je vruc,jer motor nisam dobio ili ukrao,vec kupio za zaradjene novce..jazavac,shta cesh! ;D

 

Dakle,palim...zatim navlachim kacigu i rukavice(10 sec) i lagano krecem da krstarim..nema zzurbe,nema jurnjave..sve to do radne temperature!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 767 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

Dakle,palim...zatim navlachim kacigu i rukavice(10 sec) i lagano krecem da krstarim..nema zzurbe,nema  jurnjave..sve to do radne temperature!

 

Takodje. Jurnjava tek kad mislim da se motor dovoljno zagrejao za tako nesto a zavisi i do kojih ce obrtaja biti ta jurnjava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

MZ se u mestu greje tek onoliko koliko mu treba da sa mesta lepo krene. Dalje se vozi polako radi ravnomernijeg zagrevanja ostalih delova sklopa i menjačkog ulja a tek kad se ugreje, gaziiiiii

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Isteram motor,navucem na sebe i njega sve sto treba i tada ga palim (pod sauhom naravno). 15-sek u mestu uz lagano vracanje sauha i krecem,ali ne preko 2--2.500 obrtaja.  Tek kada dodje u radnu temperaturu moze zavrtanje gasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4301 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Motori sa karburatorima i motori koji imaju direktvno ubrizgavanje sa mehanickim saugom je potrebno zagrijati minumum 1-2 minute.A motori sa direktnim ubrizgavanjem i automatskim saugom tj. nemate sta da dirate da bi podesili saug pri ladnom paljenju je potrebno svega 30 sekudni.Ali sve to ovisi kako je programiran i dobro uradjen sistem za ubrizgavanje s sistemom za paljenje od strane proizvidjaca.

 

Ja ne verujem u one price moras da ugrejes motor na radnu temperaturu jer ako to ne uradis motor ce ti trajati krace.Sa danasnjim tehnologijom matrijala koji se koriste u pravljenju samog agregata i tehnologija ulja i svih ostalih glavnih faktora od koga zavisi rad i vek trajanja istog je daleko napredovala u odnosu na tehnologiju pre 15-k godina.

 

U ovo sam se uverio kad ssam rasturio motor koji nikada nije zagrejavao nego skoro pun gas od samog starta i motor kojom je vlasnik pratio sva pisana i nepisana pravila.Inzutra su potpuno isti sto se tice habanja itd.........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Motori sa karburatorima i motori koji imaju direktvno ubrizgavanje sa mehanickim saugom je potrebno zagrijati minumum 1-2 minute.A motori sa direktnim ubrizgavanjem i automatskim saugom tj. nemate sta da dirate da bi podesili saug pri ladnom paljenju je potrebno svega 30 sekudni.Ali sve to ovisi kako je programiran i dobro uradjen sistem za ubrizgavanje s sistemom za paljenje od strane proizvidjaca.

 

A sta se desava kod mene gde je ubrizgavanje ali sa rucnim sauhom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4301 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Motori sa karburatorima i motori koji imaju direktvno ubrizgavanje sa mehanickim saugom je potrebno zagrijati minumum 1-2 minute.A motori sa direktnim ubrizgavanjem i automatskim saugom tj. nemate sta da dirate da bi podesili saug pri ladnom paljenju je potrebno svega 30 sekudni.Ali sve to ovisi kako je programiran i dobro uradjen sistem za ubrizgavanje s sistemom za paljenje od strane proizvidjaca.

 

A sta se desava kod mene gde je ubrizgavanje ali sa rucnim sauhom?

 

pa pise motori sa direktnim ubrizgavanjem i mehanickim saugom sto znaci da mortas sam da ga regulises

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4301 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

E sada njaverovatnije ce seneko naci i pitati sta i kako ako se motor vozi na +5 - 6 stepeni??

 

Moj savet da ne vozis ako nemoras,ma nece nista da smeta motoru naprotiv agregat voli vise da radi na svezom vazduhu nego na toplom(vise ks i obrtnog monenta).PA tada treba da se ugreje jedno 5 minuta samo zato jer je ladno napolju i da nebi sa malo vecim obrtajima u saobracaj.LAdan asvalt i ladne gume ; veoma losa kombinacija i odlicna forumla da padnete ako vas neko isece i vi na kocnicu kao da vozite u sred Avgusta na +25 stepeni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja