Jump to content

Moto Zajednica

Da li je zadnji točak dobro nacentriran?

Recommended Posts

  • U prolazu, 57 postova

Naime, nedavno sam zamenio obe gume na svom mezimcu(Yamaha FZ6-S 2006god.), vratio sve na svoje mesto(nadam se) :D, naštelovao hod lanca, podmazao isti, sve to stegao kiloključem po fabričim specifikacijama i put pod noge... E sad, problem je nastao kada je sprej sa lanca počeo da spada a ja uvideo jednu meni neobičnu pojavu koju možete videti na slici ispod. Kao što možete videti iz priloženog tragovi koji ostavljaju zupci lančanika na lancu su se sa sredine pomerili u levo :stabre:, mislim da to nije bio slučaj pre skidanja zadnjeg točka, takođe sam stekao utisak da mi motor malo vuče u levu stranu kad pustim upravljač(moguće je i da sam to utripovao kad sam video lanac :lud:). Točak sam nacentrirao po fabričkim "crticama" u koje sada sumnjam, sa motora nije nikada padano niti je viljuška uvijena usled krvničkog stezanja osovine. Recite mi šta mi je činiti? -Strah me je da točak nije u osi i da ne počnu brže da mi se troše zadnja guma, lanac i lančanici. Da zakrenem malo točak u levu stranu, da ne diram ništa ili nešto treće? Mogu li sam to da rešim ili mora neko stručniji? Pomagajte :neznam:

post-8541-0-81811900-1334182719_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Jel imas crtice sa gornje i donje strane srafa? Jesi li pazio na njih

 

Drugačije je to rešeno na FZ6 ali je identična udaljenost sudeći po tim famoznim crticama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: DOBANOVCI
  • Motocikl: RSV 1000,R6,Fiat 126-GSXR1100r,CBR1000 streetfight,GSXR1100R.GPZ600R

A kako ti se ponasa u krivinama?leva?desna?ako ti vuce u neku stranu,msm da znam sta ti je problem...mozes da se javis i na tel ako nisam na forumu 064/266-93-76

 

I da ja koliko vidim na slici tebi lancanik stoji u sredini lanca,samo sto ne gazi ravno ;):Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

A da probaš šublerom tačno da izmeriš?

 

"Izšublerisao" sam ga jutros i crtice izgleda nisu merodavne, razlika je u nekih 1,4mm. Pomerio sam levu stranu točka unazad za toliko, vozio se ceo dan i uvideo da se "usijano" mesto na lancu premestilo vrlo malo na desnu stranu. Verovatno treba da ga sad vratim za jedno 0,2-0,3mm. Problem verovatno nastane prilikom stezanja osovine :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

A kako ti se ponasa u krivinama?leva?desna?ako ti vuce u neku stranu,msm da znam sta ti je problem...mozes da se javis i na tel ako nisam na forumu 064/266-93-76

 

I da ja koliko vidim na slici tebi lancanik stoji u sredini lanca,samo sto ne gazi ravno ;):Mina:

 

Čini mi se da malo vuče u levu stranu kad pustim "volan". Misliš da problem nije u loše centriranom zadnjem točku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Grocka, Brestovik
  • Motocikl: Yamaha FZS 600

Zdravo

 

Imas i moj post sa slicnim problemom nekoliko postova ispod tvog.Nemamo isti motor, moj je Fejzer 600 99god. Problem je slican. Ja sam ga uocio tek kada sam skidao zadnji lanac i primetio da lancanici nisu u osi.Elem nisam ustanovio sta je problem kod mene uglavvnom tocak mi je bio pomeren nekih 3mm ulevo pa su lancanici nisu bili u osi. Sve u svemu naj jednostavnija i naj sigurnija metoda da proveris trap je ona naj starija, razvuci kanape ili jos bolje strunu za pecanje od zadnjeg tocka ka prednjem.Naci ces upustva na gomili sajtova na netu.Malo je pipavo ali veruj mi nema sigurnijeg rresenja.Iz tvo posta vidim da si samo menjao gumu a ne i lana ci lancanike. kad si skidao gumu dali si skidao i ceo lancanik sa nosacem? Meni se desavalo da su one gume u unitrasnjosti nosaca lancanika toliko fes da sam morao da ih namazem malo sa wd-om kako bi nosac lancanika lepo legao.Nije pomoglo ni stezanje na kilazu, kad zavrtis tocak lancanik seta kao da je kriv, znaci nosac nije lepo legao. Jos sam primetio i da nije isto sa koje strane stezes maticu tocka? Nemam pojma zasto je to vazno ali meni se drugacije pozicinirao tocak kad sam ubacivao osovinu sleva na desno ili obrnuto, nekom logikom raklo bi se da je to ista ali ja zakljuucih merenjem da nije. Inace kod mene je matica na levoj strani motora. Meni je motor ranije bio vukao u desno na malim brzinama kad pustim volan, dok sad nisam nacentrirao toca, sad je ok. Ako ti je lanac stari videces na unutrasnjoj strani karika lanca da li ili ostecenja i dali je i ranije jeo tu stanu lanca.Ako nije onda si samo lose nacentrirao tocak.Kazedm ti razvuci kanape i videces ima li odstupanja. Inace mali pomeraj leve ili desne strane moze da bas pomeri polozaj lancanikia u lancu. Kolega proveri pa javi sta si uradio.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: DOBANOVCI
  • Motocikl: RSV 1000,R6,Fiat 126-GSXR1100r,CBR1000 streetfight,GSXR1100R.GPZ600R

A kako ti se ponasa u krivinama?leva?desna?ako ti vuce u neku stranu,msm da znam sta ti je problem...mozes da se javis i na tel ako nisam na forumu 064/266-93-76

 

I da ja koliko vidim na slici tebi lancanik stoji u sredini lanca,samo sto ne gazi ravno ;):Mina:

 

Čini mi se da malo vuče u levu stranu kad pustim "volan". Misliš da problem nije u loše centriranom zadnjem točku?

to je,sve ces resiti ako desnu stranu tocka pomeris za 1-nu crticu u nazad,ili levu stranu za 1-nu crticu napred...ja sam bar tako resio a imao sam slican problem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Zdravo

 

Imas i moj post sa slicnim problemom nekoliko postova ispod tvog.Nemamo isti motor, moj je Fejzer 600 99god. Problem je slican. Ja sam ga uocio tek kada sam skidao zadnji lanac i primetio da lancanici nisu u osi.Elem nisam ustanovio sta je problem kod mene uglavvnom tocak mi je bio pomeren nekih 3mm ulevo pa su lancanici nisu bili u osi. Sve u svemu naj jednostavnija i naj sigurnija metoda da proveris trap je ona naj starija, razvuci kanape ili jos bolje strunu za pecanje od zadnjeg tocka ka prednjem.Naci ces upustva na gomili sajtova na netu.Malo je pipavo ali veruj mi nema sigurnijeg rresenja.Iz tvo posta vidim da si samo menjao gumu a ne i lana ci lancanike. kad si skidao gumu dali si skidao i ceo lancanik sa nosacem? Meni se desavalo da su one gume u unitrasnjosti nosaca lancanika toliko fes da sam morao da ih namazem malo sa wd-om kako bi nosac lancanika lepo legao.Nije pomoglo ni stezanje na kilazu, kad zavrtis tocak lancanik seta kao da je kriv, znaci nosac nije lepo legao. Jos sam primetio i da nije isto sa koje strane stezes maticu tocka? Nemam pojma zasto je to vazno ali meni se drugacije pozicinirao tocak kad sam ubacivao osovinu sleva na desno ili obrnuto, nekom logikom raklo bi se da je to ista ali ja zakljuucih merenjem da nije. Inace kod mene je matica na levoj strani motora. Meni je motor ranije bio vukao u desno na malim brzinama kad pustim volan, dok sad nisam nacentrirao toca, sad je ok. Ako ti je lanac stari videces na unutrasnjoj strani karika lanca da li ili ostecenja i dali je i ranije jeo tu stanu lanca.Ako nije onda si samo lose nacentrirao tocak.Kazedm ti razvuci kanape i videces ima li odstupanja. Inace mali pomeraj leve ili desne strane moze da bas pomeri polozaj lancanikia u lancu. Kolega proveri pa javi sta si uradio.

Pozdrav

 

Gledao sam i čitao par uputstava za centriranje pomoću "štapa i kanapa" ali mi nije baš najjasnije kako da pozicioniram prednji točak savršeno pravo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Grocka, Brestovik
  • Motocikl: Yamaha FZS 600

Pa jako je prosto.Mozda malo iziskuje vremena i truda ali je dosta pouzdano. Na ovom sajtu recimo imas u slikama prikazano kako

http://www.yamahafz1oa.com/sportryderswheelalignmentmethod.shtml

u kratkim crtama... uzmi dovoljno dug kanap ili jos boje malo deblji najlon za pecanje i fiksiraj ga oko zadnjeg dela zadnjeg tocka.Da prethodno podeli kanap na otprilike polovinu i onda svaku polovinu zategni sa leve i desne strane motora do ispred prednjeg tocka.Iskoristi nesto da zavezes krajeve kanapa ispred prednjeg tocka.Onda pomeri jednu stranu kanapa tako da ostane zategnut a dda jedva dodiruje prednji deo zadnjeg tocka, pookusaj da budes sto precizniji.Zatim to uradi i sa drugom stranom motora.Ispravi prednji tocak tako da ostojanje na prednjem i zadnjem delu prednje felne podjednako do kanapa. Fora je u tome da treba da i sa suprotne strane dobijes iste rezultate.Znaaci da je tocak dobro usmeren i da su tockovi u osi.Ako nije isto odstupanje onda je zadnji tocak pomeren u odnosu na prednji .Ako pogledas sajt koji sam ti poslao i prvu sliku bice ti sve jasno.Tako bi trebalo da bude idealno, ako nije javi kakve si rezultate dobio pa cemo da prodiskutujemo.Meni je tocak bio pomeren ulevo u odnosu na prednji za 3mm.Da na slici rastojanje izmedju tacke A i B trebalo bi da bude kao sirina zadnjeg tocka to je bar jasno.Metar u ruke i polako. Nemora da znaci da je ram kriv, jednostavno malo odstupanje se tolerise ipak su ovo motori iza jeftinije klase.Ipak poenta je da bude sto tacnije jer se manje jedu gume i lanac i lanacanici.Ja sam se jedno par dana zezao dok sve nisam premerio i zakljucio da je jednostavno sve tako kako je a onda sam moram malo a stanjim desni distancer za oko 2mm i tako pomerio tocak u desno.Sada su lancanici idealniji u osi, a i zadnji tocak u odnosu na prednji.Ako se ne varam i kod tvog motora je korak lanca 530, tako da lanac u lancaniku ima jako malo mesta da seta, tako da svako odstupanje u lancanicima, krivi lanac i brzo ga tegli.

Pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Uzeo sam danas najlon za pecanje i odradio proveru na brzinu. Razlikuju se mere za ceo 1cm na prednjem točku. Sutra najavljuju kišu pa eto meni zanimacije. Javiću šta sam uradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Grocka, Brestovik
  • Motocikl: Yamaha FZS 600

To je bas mnogo, javi sta si uradio bas me zanima.Tu bas nesto debelo nije uredu. Da nije guma losa???? Ako je ranije bilo sve ok! a osim gume nisi nista dirao. Crtice za centriranje mogu da imaju malo fabricko odstupanje ali ne bas previse.Kod mene se uglavnom tacno poklapaju. nije ni cudo sto vuce na jednu stanu to je veliko odstupanje.Imas li upustvo za tvoj motor? Dali si mozda skidao zadnju vilu ako si jos nesto menjao?

Javi sta si uradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Izgubio sam 2 sata danas, na kraju izludeo i tek mi sad ništa nije jasno :stabre:. Nažvrljao sam na brzinu u paint-u na slici ispod, mislim da ćete ukapirati o čemu pričam. Postupak i princip su mi jasni ali točkovi su izgleda paralelni ali im se ose izgleda razmimoilaze. WTF? >:(

post-8541-0-18583500-1334438333_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

A da, tragovi na lancu mi govore da treba da zakrenem točak u pravcu koji bi dodatno povećao razliku u merama na prednjem točku. Napominjem da sa motora nikada nije padano niti nešto skidano. Čini mi se što dublje ulazim u problem sve mi je manje jasno. :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Izgubio sam 2 sata danas, na kraju izludeo i tek mi sad ništa nije jasno :stabre:. Nažvrljao sam na brzinu u paint-u na slici ispod, mislim da ćete ukapirati o čemu pričam. Postupak i princip su mi jasni ali točkovi su izgleda paralelni ali im se ose izgleda razmimoilaze. WTF? :(

post-8541-0-18583500-1334438333_thumb.jpg

 

Zategni oko pola kruga levu stranu ili opusti toliko desnu pa izmeri ponovo :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Izgubio sam 2 sata danas, na kraju izludeo i tek mi sad ništa nije jasno :stabre:. Nažvrljao sam na brzinu u paint-u na slici ispod, mislim da ćete ukapirati o čemu pričam. Postupak i princip su mi jasni ali točkovi su izgleda paralelni ali im se ose izgleda razmimoilaze. WTF? :(

post-8541-0-18583500-1334438333_thumb.jpg

 

Zategni oko pola kruga levu stranu ili opusti toliko desnu pa izmeri ponovo :moto3:

 

To sam i ja mislio ali u tom slučaju dobijam sliku na lancu sa početka teme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Grocka, Brestovik
  • Motocikl: Yamaha FZS 600

Zdravo

 

To sto si ti nacrtao na slici imao sam i ja na motoru ali je meni tocak bio pomeren u levo za razliku od tebe.Ako si tacno skicirao, kod tebe nije problem u uglu zadnjeg tocka, vec je seo tocak pomeren.Da je problem u samom uglu onda bi imao sledecu situaciju.Recimo da zategnes kanap i upravis prednji tocak ka npr levom kanapu da bude paralelan, onda bi sa suprotne straneimao razlicite rezultate na prednjoj i zadnjoj strani prednje felne.Kako vidim ti imas paralelne tockove ali zadnji tocak bezi ceo santimetar u levo.Rece li da ti motor vuce ulevo? ako je po slici tako bi i trebalo.Sad vile kod tvog motora i mog su jako slicne.Kod mene nisu isti distanceri sa jedne i druge strane pa nemoze da se pogresi.Po manuelu za tvoj motor vidim da su slicni, ali ako si im zamenio mesta onda nebi zadnji disk isao po sredini klesta(proveri).

Problem je definitivno u zadnjem trapu.Ali sta konkretno nemam pojma.Jel ti poznata istorija tvog motora, dal je ikad skidana zadnja vila ima li lufta u njoj?Inace stezu se ako se nevaram i osovina zadnje vile i osovina tocka na 120NM. Ja sam skidao zadnju vilu i proveravao je uzduz i mpopreko merio svasta na ramu i nisam dosao do objasnjenja zasto je tocak pomeren.Na kraju sam stanjio nosac klesta za 2mm pomerio tocak u desno i sad je tacno u osi.Ali ceo cantimetar je previse. Ako zelis moj broj tel je 063/313-819 pa ako ako zelis da popricas slobodno pozovi.

Pozdrav

Robert

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Zdravo

 

To sto si ti nacrtao na slici imao sam i ja na motoru ali je meni tocak bio pomeren u levo za razliku od tebe.Ako si tacno skicirao, kod tebe nije problem u uglu zadnjeg tocka, vec je seo tocak pomeren.Da je problem u samom uglu onda bi imao sledecu situaciju.Recimo da zategnes kanap i upravis prednji tocak ka npr levom kanapu da bude paralelan, onda bi sa suprotne straneimao razlicite rezultate na prednjoj i zadnjoj strani prednje felne.Kako vidim ti imas paralelne tockove ali zadnji tocak bezi ceo santimetar u levo.Rece li da ti motor vuce ulevo? ako je po slici tako bi i trebalo.Sad vile kod tvog motora i mog su jako slicne.Kod mene nisu isti distanceri sa jedne i druge strane pa nemoze da se pogresi.Po manuelu za tvoj motor vidim da su slicni, ali ako si im zamenio mesta onda nebi zadnji disk isao po sredini klesta(proveri).

Problem je definitivno u zadnjem trapu.Ali sta konkretno nemam pojma.Jel ti poznata istorija tvog motora, dal je ikad skidana zadnja vila ima li lufta u njoj?Inace stezu se ako se nevaram i osovina zadnje vile i osovina tocka na 120NM. Ja sam skidao zadnju vilu i proveravao je uzduz i mpopreko merio svasta na ramu i nisam dosao do objasnjenja zasto je tocak pomeren.Na kraju sam stanjio nosac klesta za 2mm pomerio tocak u desno i sad je tacno u osi.Ali ceo cantimetar je previse. Ako zelis moj broj tel je 063/313-819 pa ako ako zelis da popricas slobodno pozovi.

Pozdrav

Robert

 

U pravu si što se tiče stezanja zadnje osovine na 120Nm na koliko sam je i zatezao inače. Što se tiče istorije motora ništa nije skidano niti čačkano, ja sam prvi koji ga "operiše" i koji mu je ogulio farbu sa šrafova. Zadnji točak je vraćen bez greške to je sigurno jer jedan distancer ima trag od ležaja koji klizi po njemu pa sam imao na umu da ga vratim na isto mesto, a prednji distanceri su isti(bar na oko). Mislim da znam u čemu je problem ali nisam baš siguran kako da ga rešim. Naime prednja osovina kada se zategne na fabričku specifikaciju(72Nm) izgleda pred sam kraj zatezanja(pre nego što kiloključ "krcne") pogura ceo osovinski sklop zajedno sa točkom u desno ili razmakne vile(nisam siguran) tako je golim okom vidljivo da je točak bliži desnom štapu. Ne znam ako drugačije da objasnim, najbolje bi bilo da sutra slikam pa da okačim ovde. Inače je tako i stajalo kad sam ga uzeo sa fabričkim gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Grocka, Brestovik
  • Motocikl: Yamaha FZS 600

Upravo gledam manual za tvoj motor i nije mi bas jasno ovo sto si napisao.Ne znam kako je kod tebe ali kod mene kad stezes tocak osovina privuce vile ka tocku i sve stegne.Ne razumem kako ih razdvoji.Vidi li se po diskovima da nisu u sredinu kandzi? Sta se desava kad olabavis prednju vilu i proveris geometriju, jel i onda pomeren tocak ceo cm u odnosu na prednji ili nije? Nije mi bas jasno zasto prilikom stezanja se pomeri prednji tocak u jednu stranu?

 

Upravo gledam prednju osovinu na tvom motoru i vidim da je razlicita nego kod mene.Tu nesto nije uredu.Nema nikakve logike da pomeri tocak u stranu.Razlabavi malo vilu pa proveri geometriju ako je do prednje osovine kreni tu da trazis problem.Jos nesto ako bi se vile razmakle pred kraj onda ni tocak ne bi bio stegnut? Zar ne?

Aj bas javi sta si pronasao bas me zanima

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja