Jump to content

Moto Zajednica

Maxi scooter do 1000€

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

ipone mozes naruciti sa motobike sajta, a motul mislim da radi mass company...

 

tnx :)

 

 

a da pitam jos nesto,posto je moj Simo :) presao 12000 km , da li da mu sipam sinteticko ili polusinteticko ulje odgovarajuce gradacije ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

ja na moj x9 250, koji je presao nesto malo preko 30000km sipam full sintetiku, 5w40...ne znam da li nesto moze da mu skodi, motor se lepo ponasa, ne trosi ulje, ne dimi, sve je ok...ti sipaj ono sto je vec u njemu, ako ti je prosli vlasnik rekao koje je ulje koristio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

Gledao sam neki Motul Factory 1700 dinara!!!!Ne vozim R-ku 1000 od 180 konja zaboga :) ,u sredu stize,msm da ce biti korektno :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

Stiglo ulje,valjda ce se dobro pokazati :) ,je l' veliki problem ako u specifikaciji pise da treba koristiti API SH standard,ovo ulje je API SG stnadard?

iuhO6_fotografija0844x.jpg

 

advuC_fotografija0850x.jpg

 

:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

za tri godine je manje modernija tehnologija,ovu tabelu cu sacuvati da znam za ubuduce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

ja kod mene sipao elf excelium, 5w40 full sintetika, API SM...inace juce gledao u knjizici bas za moj model, preporuka je bas to ulje samo API SG... el sam negde pogresio sa elfom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

API SM je 4 klase modernijeg stndarda nego API SG ,nisi pogresio,ako nije tajna koliko je litar ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

mislim da je oko 650din...njega tocim u autu i uzmem 5L kantu i uvek ostane vise od pola litre, ja dokupim jos 1L i sipem u motor, u njega ide 1.1L...

el moze nseto da mu fali?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Na koliko obrtaja ti se vrti auto? Na optimalnih 2500-4000 obrtaja, a skuter konstantno 5000-7500 obrtaja.. To je drasticna razlika.. Ja to ne bi sipao u moje motore.. Explatacija je drugacija pa su i ulja za motocikle napravili odvojeno za motore i skutere.. Sve ima svoje zasto..

 

1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

da, auto je dizel i retko kad prelazi 3500... a motor ne prelazi 6000-6500...moracu malo da proucim na netu razliku izmedju moto i auto ulja, ja mislio da se to pravi po standardima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

evo zanimljiva rasprava na temu moto i auto ulja...

ulja

iz ovog testa vidim da si i drugi koristili auto ulja i da nisu imali probleme...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd, Banjica
  • Motocikl: BMW R1200GS / Yamaha FZS 1000 / Yamaha TDM900 / Yamaha XTZ 750 SuperTenere

uh, ima par takvih tema na forumu.

 

misljenja su podeljena, neko misli da je isto, neko ne misli tako. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3633 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ima u garazi tema o uljima. Postoji razlika imzmedju moto i auto ulja. I jedna i druga se rade po nekim standardima, ali za moto ulja idu razliciti aditivi. Posebno je problem kod motora sa brzinama kod kojih je plivajuce kvacilo, sa auto uljem moze da dodje do proklizavanja. Kod skutera je moguce da nema problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

ja ulje menjam na 3000km, i za sad nisam imao nikakvih problema...u knjizi pise :

 

SAE 5W40 syntethic oil exceeding API SG specificatiom

SELENIA HI Scooter 4T

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Motocikl: Syma

Da ne bismo filozofirali, zasto jednostavno ne pogledamo fabricka upustva skutera...

 

Sym za svoj GTS 125 i 250 preporucuje 'Use API SH, SAE 10w-40 grade or better engine oil', znaci API auto standard.

 

Yamaha za svoje novije skutere preporucuje "API service SF, SG type or higher, JASO

standard MA", znaci auto API ili moto JASO standard.

 

Piaggio za svoj stariji X9 sa Hondinim motorom preporucuje API SG ili bolje.

 

Piaggio za novije 500 ccm motore preporucuje najmanje API SJ, Piaggio za novije 125 i 250 ccm motore preporucuje API SL, ACEA A3, JASO MA.

 

Ovo je prepisano iz servisnih i korisnickih prirucnika koje sam skinuo sa neta. Zasto API auto standardi zadovoljavaju i motore iz skutera ? Zato sto su motori iz skutera potpuno konstrukcijski isti kao i motori putnickih automobila i nemaju kvacilo sa lamelama potopljenim u ulju kao motorcikli, naime, skuteri imaju kvacilo sa suvim lamelama.

 

Zasto se standardi menjaju ? Menja se i tehnologija izrade motora, alati su sve kvalitetniji, zazori su sve manji, snage po litri zapremine su sve vece, potrosnja sve manja itd itd, znaci standardi, tj zahtevi su sve veci s'tim se menjaju s' vremena na vreme.

 

U servisno - korisnickim upustvima su navedeni minimalni standardi i bolji sto znaci da mozemo stavljati i kvalitetnije ulje s'tim sto je nepisano pravilo da u starije motore jednostavno ne idu novija redja sinteticka ulja, pri tom mislim naprimer na starije Honda ili Yamaha masine naprimer, da napomenem naprimer da Yamaha za svoj 250 ccm motor iz 1996 preporucuje API SE standard a za kineske skutere da ne govorimo. Stavljanje skupe sintetike u njih je po meni cisto bacanje para. Mozda i stetno.

 

Medjutim, zasto su Scooter 4T ulja cak bezobrazno skuplja od ekvivalent automobilskih ulja, jednostavno u skuter ide litra do najvise litre i po i vlasnici time zadovoljavaju vise sebe nego motor. :)

 

Jos nesto, po meni, standard gore dole po meni nije vazan koliko je vazno da ono sto pise na flasi odgovara onom sto je unutra. Falsarice ima mnogo, sto je najgore, najskuplja ulja se najvise plagiraju pa su sa tim i mogucnosti kupovine macke u dzaku najvece. Obicno pricam pricu da sam davno na sajmu automobila u centralnoj hali, svojevremeno kupio ulje za moj sestocilindricni BMW. Dobio sam ranac, kape, nalepnice, ne znam sta jos a BMW mi je palio inspekciju svakih 500 km dok nisam promenio ulje...

 

Al' sam se raspisao... :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

Sima malo bio u servisu :)

DdSBj_fotografija0877.jpg

Posle čišćenja :)

WqDAJ_fotografija0878.jpg

Kvacilo,rolnice,variomat.... pre čišćenja

m7Swj_fotografija0876i.jpg

Posle čišćenja

EIVEB_fotografija0890q.jpg

Koliko desetina kilometara moze da izgura jos ovaj kais?

mRhwH_fotografija0894p.jpg

 

Pohvale za majstora Dareta koji je sve sklopio i rasklopio PICIKATO :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Motocikl: Syma

Culle hoces li menjati nesto, kad si vec rasturao ? Na jednom blogu, tip je kao za turisticku voznju na Sym-u 200 tj 170 stavio teze rolnice, 15 umesto 12.5 i kao rasteretio ga malo, u kakvom su stanju rolnice ? Koliko si dao za servis, kao 10 eura je otvaranje zatvaranje varijatora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

Častiću ručak drugara Dareta na nekoj turi :) ,trebalo bi da zamenim kais jer je kad se savije ispucao,svećicu jer upada u redovan servis i rolnice ,mada Dare kaze da ne moraju,al' voleo bi da stavim teze(zelim da postignem vecu max brzinu,ubrzanje je i vise nego korektno),ostalo je sve u ok stanju,pre neki dan sam zamenio i filter vazduha i ulje,jos malo i bice spreman za osvajanje Homolja,Oplenca,Bukulje pa posle napadamo Karpate i Alpe :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja