Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio X9 250/500ie

Recommended Posts

  • Malinar u pokusaju, 1617 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Imao sam "ozbiljan" problem sa x9kom danas, pa reko' da podelim ovde, mozda nekom bude od pomoci. Pre par dan, posle onih kisurina (motor mi kisne i nije pokriven nicim) kada sam probao da upalim skuter, culo se samo caktanje u repu i iz ko zna kog pokusaja, kao da je "probio" i upalio. Posle toga je palio nekoliko dana bez problema, sve do jutros. Akumulator nov, ne nestaju brojke sa digi table, sve ok, nisu ni kleme, opet samo cakce u repu i nema pojma da upali. Vec pizdim u sebi i krecem da rasklapam plastike od sredine i desnu stranu, jer mi se cini da odatle cakce. Kad sam raskupusao celu desnu stranu, ustanovih da je ili riknulo ovo malo zuto cudo sa slike, ili su (na moju srecu) opasno oksidirali kontakti u dzeku. Ubedjen sam da je u pitanju dzek, ali nikako ne mogu da ga razdvojim, tj. da rastavim muski i zenski deo. Jedva sam uspeo da razdvojim i istresem pola kile onog sundjerastog sra*a. Posle toga, x9 pali na mig. Niti me je sta kostalo, sem malo vremena i zivaca, nit' je ozbiljan problem, al' motor nece da upali. Ako sam makar 1 coveku sa foruma ovim pomogao, post je vredan kucanja. Pozz :zdravo:

 

P.S. u pitanju je relej za paljenje motora

post-24364-0-54700700-1400443317_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Motocikl: X9 180

Imao sam i ja tih problema pre dve tri godine , problem je sto moras da skidas sve plastike ( ja imam i kofer pa sam morao i njega da skinem ) a drugi problem je jacina releja . Mora da se stavi odgovarajuci relej a ne bilo koji , mozda dzekovi odgovaraju ali ne treba samo to gledati nego kao sto rekoh bitna je jacina . Jos nesto zanimljivo mi se desilo , u pocetku nije hteo da upali (samo cakce) kao kod tebe Milomire a onda kad upali i kada krenem da vozim on pocne sam od sebe da vergla (u voznji). To je zato sto je imao neki spoj unutar releja pa je on sam slao signal do anlasera i ovaj je u toku voznje verglao ( e to je strasno kada se desi ).

 

Da li je svecica pristupacna i da li mogu sam da je zamenim ?

Pozdrav ... :bljak:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1617 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Cale mi je prosle sezone menjao svecicu, jer ja nisam stigao, rece mi da je dostupna kada se skine ono prozorce na levom boku motora. Nisam 100% siguran, ali to plasticno prozorce drzi samo 1 sraf, pa ti nije problem da proveris. Nije problem nikakav da zamenis svecicu, posebno ako imas originalni kljuc za istu. Taj kljuc za svecicu je jedini alat koji je meni stigao uz x9.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9002 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Bas tako, skines tu malu plastiku sa leve strane i ugledaces kapu na svecici od bobine.

Skini kapu ( vuci za plasticni deo, nikako za kabal da ne bi pokidao ) i dubokom gedorom 16' ili cevasti 16' odvrni i svecica je napolju.

 

Pre nego sto stavis novu svecicu vizuelno proveri zazor na njoj jer se zna desiti da padne na pod i nabije vrh do elektrode i eto problema.

Svecicu "uhvati" rukom prvih par krugova i tako si siguran da neces sjebati navoj, stavi kljuc i rukom stegni koliko mozes. Kada vise ne budes mogao rukom stezati, uzmi kljuc i dotegni 90 stepeni i to ti je to.

Svecicu nema potrebe krvnicki stezati, moze samo da skodi.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6S

Pozdrav ljudi, pazario sam pre par dana x9 200 2003 god fino stanje..

Prvi put vozim x9 pa mi je velika nepoznanica, naime, kazaljka za temperaturu dodje skoro do crvenog polja ali ne pali mi ventilator, verovatno je termoprekidac, jel zna neko gde se nalazi i gde ima da se kupi koliko kosta??? Termostat radi kako treba, na otverenom je uvek na pola kazaljka samo u guzvi krene na gore, za sada ga pazim dok ne resim problemcic....

 

Evo par fotki kako izgleda....

 

 

 

image_19777702b51bffd7fa5d8fba83caa7f54d8da0d77a.jpg

 

IMG_1401190596361_V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

Srandigo, ja sam skoro menjao termostat. Ja vozim 500cc 2002.god, i za moj model postoje dva razlicita modela termostata,tako da prvo proveri da nije i kod tebe isti slucaj. A termostat sam nasao u Bellamoto-u, a imaju i PGS-u. Naravno prvo proveri da li imaju na stanju, a pre svega se posavetuj sa nekim da li uopste i treba da ga menjas. Cika Dare je meni pomogao, sada nema bolje masine :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Niš, Brzi Brod
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

i ja imam sličan problem na Atlanticu 250, to je agregat isti kao i x9 250, skazaljka dolazi do crvenog i tek tada pali ventilator, a termoprekidač sam skidao i on pali ventilator na 100 stepeni a gasi na 95 stepeni. Temo prekidač je M14 navoj x 1.5 mm korak navoja.

to se uglavnom desi po gradu, na otvorenom drži temperaturu na pola i ne mrda, ali po gradu na pođi - stani je dosta podiže.

 

Da li neko zna da li to tako treba ili da probamo sa nekim termoprekidačem koji ranije pali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: senta
  • Motocikl: piaggio x9 500 evo

ako citas service manual, tamo pise da ovi motori rade na vecim temperaturama. kod mene ventilator pali na skoro 11O i iskljuci oko1OO. moja je x9 5OO evo. sad sam menjao antiifriz, i stavio sam motulov motocool i mocool, za sada odlicno rade. malo je skupo, al sta da radimo :)motul-motocool-1l.jpgmotul-mocool.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6S

Meni ne pali uopste ventilator, skoro da pipne crveno i ne upali, strah da ga drzim duze..

A imao sam madisona 250 piaggio masina, isto bio non stop preko pola ali ventilator nije gasio, cim malo predje pola on upali, kroz grad vise radi nego sto ne radi.. Izgleda da su takve te masine... Probao sam termoprekidac da prespojim zice i ne pali ventilator, znaci nesto drugo me zeza ili masinica ili ako ima neki relej ili osigurac..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1617 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Pre neki dan mi je upalio ventilator bukvalno na poslednjoj beloj crtici pre crvenog polja i tada i treba da pali ventilator hladnjaka. Vozim x9 182 ccm i moj skuter se greje samo u gradskim guzvama i na dugim semaforima, ostalo drzi non stop na pola, pa neka je i 40 stepeni napolju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Niš, Brzi Brod
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Meni ne pali uopste ventilator, skoro da pipne crveno i ne upali, strah da ga drzim duze..

A imao sam madisona 250 piaggio masina, isto bio non stop preko pola ali ventilator nije gasio, cim malo predje pola on upali, kroz grad vise radi nego sto ne radi.. Izgleda da su takve te masine... Probao sam termoprekidac da prespojim zice i ne pali ventilator, znaci nesto drugo me zeza ili masinica ili ako ima neki relej ili osigurac..

 

 

Trebalo bi da ide direktno iz termoprekidača u ventilator jedna žica, +12 ili -12 V a druga ide direktno iz instalacije. Probaj da dođeš do konektora koji ide u ventilator hladnjaka i da vidiš da li na njemu ima struja kad je termoprekidač prespojen. Ako je tu u redu onda ti je ventilator problem, a ako nemaš onda instalacija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

Mozda glupo pitanje al cisto da proverim sta je MEAN na displeju :staa: .Rekao bih da ne radi kako treba posto pokazuje samo jednu cifru.Skoro sam kupio motor i cimao sam se oko bitnijih stvari pa sad kad sam sve zavrsio reko da vidim i taj komp mali da sredim. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1617 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Meri prosecnu brzinu (mean speed=prosecna brzina), sad kako tacno funkcionise ne bih znao da ti kazem. X9 na digi-tabli ima zanimljivih stvarcica, ali mi to nije bilo interesantno da proucavam, tako da kada me interesuje kilometraza, samo zapisem ukupnu trenutnu i posle izracunam, umesto da stiskam, resetujem i zaludjujem s tim. Mada me i to retko kad nesto posebno zanima, za mene je to cist visak.:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

A kad se upali rezerva pojavi se onaj znak pumpe i trebalo bi da pise kao koliko jos ima km?Pitam posto mi ni to izgleda ne radi dobro.A voleo bi da mi to radi sto da ne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1617 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Pod stavkom 7 na slici ti je preostali br kilometara sa gorivom u rezervi, zaokruzio sam ti crvenim krugom. Iskreno, ne znam koliko ti je isplativo da se zezas sa tim glupostima i koliko je to precizno kad radi, a kamoli kad ne radi.

post-24364-0-79324800-1401616408_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

pa znam,al cenim da nije do samog kompa posto pokazuje nesto ali jednocifren broj.pre ce da dobija lose vrednosti.Zato se i ukljucih da vidim jel neko zna nesto vise o tome kako funkcionise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Ljudi, od pre par dana sam vlasnik X9 500ccm, 2004, evolution model.Zamenio bih mu odmah ulje, filter ulja, vazduha, goriva, pa me interesuje koje ulje se preporucuje za taj motor,i neki savet, na sta da obratim paznju, sta je mana neka ako je ima i to.Vlasnik mi je dao ulje koje mu je majstor sipao na zadnjem menjanju, ipone 15-50,pa me interesuje da li da nastavim sa istim uljem ili ne?Skuter vozim samo u letnjim uslovima.Puno hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9002 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ljudi, od pre par dana sam vlasnik X9 500ccm, 2004, evolution model.Zamenio bih mu odmah ulje, filter ulja, vazduha, goriva, pa me interesuje koje ulje se preporucuje za taj motor,i neki savet, na sta da obratim paznju, sta je mana neka ako je ima i to.Vlasnik mi je dao ulje koje mu je majstor sipao na zadnjem menjanju, ipone 15-50,pa me interesuje da li da nastavim sa istim uljem ili ne?Skuter vozim samo u letnjim uslovima.Puno hvala

 

 

 

- mot. ulje 10W40 sintetika, 2L ti treba ( staje 1.7 )

- ulje reduktor 80W90 za menjac ( 250ml ), merac ti je kod zadnjeg levog amortizera gde ujedno i sipas

- fil. ulja ti je s desne strane, pre montaze bilo bi pozeljno da ga napunis( filter ) s novim uljem ( oko 100ml )

- fil. vazduha sa leve strane, iznad poklopca CVT-a ( krstak srafciger od alata ti treba )

- fil. goriva ti je na samoj pumpi koja je potopljena u rezervoaru tako da to ne menjas

- svecica sa leve strane agregata, skines malo plasticno prozorce i videces je ( duboka 16 gedora )

 

Obrati paznju na radnu temp. motora, skala mora biti na polovini i iznad polovine ( ka crvenom polju ) tj u tom opsegu varira. Ako je ispod polovine moraces zameniti termostat i antifriz, jer u suprotnom dobices visak mot. ulja na meracu posle odredjene predjene kilometraze. Taj visak je u stvari benzin koji je otisao pravo u karter sto nikako nije dobro za motor.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Hvala puno na odgovoru, zamenio sam ulje danas, ipone 10-40,zamenio sam filter ulja i narucio novu svecicu.Filter vazduha sam skidao i malo cistio na kompresoru, jer ga nisam nasao u radnji,ali cu i to zameniti..E to ulje u reduktoru nisam gledao, sutra cu proveriti to.Radna temp motora je uvek na polovini, kad upalim motor na leru ga pustim da zagreje dok izadje iz plave zone i posle mozda 1km postigne radnu temp, tj.zakuca se na polovini i tu stoji, jednom mi je u gradu malo preko polovine skocila ali se brzo vratila cim sam izasao na otvoren put.Za taj problem sa gorivom u ulju sam cuo, i kada sam menjao ulje osecao mi se po malo benzin kada sam proveravao nivo starog ulja, osecao se miris.Motor lepo radi, kao sat.Sada sam sipao novo ulje pa cu proveriti posle 300km nivo pa da vidim da li penje nivo (imam strah od tog mesanja goriva i ulja nedaj boze, drugar je imao problem pre par godina kaze dusu mu izvadio motor i nije ga resio, a sta mu nije radio i takvog ga prodao).Ima li resenje za taj problem mesanja goriva i ulja, ako ne daj boze, budem imao taj problem?hvala puno na odgovorima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja