Jump to content

Moto Zajednica

Koji motor?

Recommended Posts

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

Zdravo svima!

 

Novi sam član i mogu reći da sam sve nedoumice koje sam imao rešavao upravo na ovom forumu.

Vozim skutere poslednjih pet godina i malko su mi dosadili.

Odlučio sam da na zimu uvezem neki motor.

Ono što bi me zanimalo bili bi motori od '90 do '95.

Imam već dileme, trileme, pa me zanima šta bi mi vi, iskusni vuci predložili...

Ono što mi se svidja i sto me zanima su sledeci motori ili njima slični:

 

HONDA NX 650 DOMINATOR

SUZUKI DR 650

KAWASAKI KLE-500

NEKI DRUGI

 

E sad, molim vas da mi pomognete u odluci i da uzmete u obzir da bih bio nov u ovoj priči, pa samim tim i prohtevi mi nisu preterani...Zivim u Beogradu i voleo bih mozda da putujem tamo vamo, to su mi potrebe, vezane za motor...

Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Sve su to dobri motori, gledaj samo da nadjes sto manju kilometrazu i da je odrzavan kako treba.

Ako treba plati i koji evro vise, zarad opustene voznje i da nemaz dodatnih trzavica koje ti kao pocetniku i nece bas prijati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 590 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

Za početak dobrodošao!

 

Moj ti je savet da posle skutera,kad si već rešio da udješ u enduro svet, izabereš motor sa jednocilindričnim agregatom. Zašto? Bolja je priča za offroad i kad naučiš da voziš na jednom cilindru (cimanje u prvoj, gužva u saobraćaju, neće da povuče iz molog broja obrtaja, moraš u niži prenos itd), onda će ti na sledećoj makini sa dva cilindra osećaj biti kao da voziš bicikl. Obrnuti redosled baš i nije nešto interesantan, a ni logičan, bar ne za početnike.

 

Samim tim, KLE 500, ti ne bih preporučio. Super je motor, imaju ga kolege sa foruma, ali mi nije za početnika, iz navedenih razloga.

 

Suzuki DR650 R Dakar je hard enduro, isto kao i HONDA NX 650 DOMINATOR. Imaju visoku tačku odstojanja od agragata do zemlje, visoko težište, visoko sedenje, Suzuki na 86,5cm, Honda na 88cm. Imaju po jedan cilindar, oko 50 ks, super agragate, ali i vazdušno hladjenje, tako da kod vremešnih mašina, moraš da obratiš pažnu koliko je to trpelo eventualna pregrevanja. Suzuki mislim da ima i kurblu, što ti je posle skutera, sigurno neobična varijanta za startovanje. Takodje, prednji točak im je 21". što je dobro za livadarenje ali ne i za asvalt, teže se obara. Neki se ne slažu sa ovom teorijom, već je uslovljavaju gumama koje koristiš, sa pneumaticima za njivu nećeš imati nikakv užitak na asfaltu, po mokrom ćeš imati opaaaasan problem, a sa putnim gumama na livadu možež samo do prvog hlada...

 

Sad ispada da ništa ne valja? Moja prporuka za početnika je Rotaxov jednocilindrični agregat koji se ugradjuje u Apriliu Pegaso 650 , BMW F650 i F650GS. Ovaj zadnji je i dosta skuplji a i odstupa od godišta koje si zamislio (pretpostavljam da je to vezano i za finansije). Ono što ih odlikuje je dobra upravljivost, nepoderiv agregat sa vodenim hladjenjem, umerenost u vožnji na drumu a mogućnost da ih poteraš i po livadi. Prednji točak im je 19", što je po meni bolje, da se ne ponavljam. Težište ime je spušteno što je jako btno za ravnotežu itd. Sedenje je niže, Aprilia na 86 cm a može i niže da se podesi, a BMW na 81,0cm a i on može niže. Potrošnja oko 4l/100km.

 

Udavih te, ali možda sam te povukao da razmišljaš i o ova dva motora.

 

Napominjem, ovo je moje lično mišljenje, za neke stvari možda nisam u pravu, ali dosta toga baziram na sopstvenom iskustvu. Jednio čime sam se rukovodio je da si početnik u Enduro svetu i da si do sada terao samo skutere.

 

Nek ti je sa srećom u kupovini i na drumu za šta god da se rešiš! Stojim ti otvoren za sva pitanja, a ako si voljan dobićeš i djir na mom GS-u da praktično osetiš ono o čemu sam pisao.

Pozz.

:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Ako hoces probas enduro ja licno bi uzeo Hondu XL 600R. Jeftina , pouzadna, jeftino odrzavanje.

 

Pa onda vidis dal ce vise offujes ili vise po asfaltu, pa za godinu dve promenis na drugi motor, ili uopste ne promenis (sto je cest slucaj)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Imas nekoliko tema 1 vs 2 cildra..

 

Naravno da ce ti Marko reci jedan.. :nanana:

 

Savet drugog dela populacije uzmi odmah Super Teneru ili papriku (Jimmy-jeva za 1900e..)

 

Bitna stvar je i suvozac/ca.. mucenje i zuljanje na 1 cil..

 

Pa i na Transalpu dvoje uzbrdo otezano idu..

 

Da malo duze pratis forum.. video bi razna napustanja klanova i prelaske na visu klasu i vecu kubikazu.. apetiti stalno rastu i ono sto sad mislis da je preveliko vec sledece sezone bi jos vece i brze..

u transakcijama sa motorima uglavnom se gubi..

zato odmah nadjes dobar primerak ST i za manje para nemoz imati bolji motor..

sledece klase su 3 do 5K e..

pa 10-15K za najnovije dot-ove :moto3:

 

750cca, dva cilndra, povisen vizir i Boban sediste.. to je prava kombinacija za bilo gde sa dvoje..ili natovaren do plafona sam.. pa oko sveta..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 404 postova
  • Lokacija: Novi Becej
  • Motocikl: Honda CBR 900rr

Ja bih u spisak dodao i Suzuki XF 650! :zvizduk: pouzdan,lak za odrzavanje i jako povozan..Na spram DR 650,XF je dosta pitomiji motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4792 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Hard enduro ispod 120 Kg

Enduro 120-150 kg (dokazano je da tu spada Piagio et 125)

Putni enduro 150-400 kg

Preko 400kg treba B kategorija

(ovo su samo kilaze mada ima i drugih stavki)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako hoces probas enduro ja licno bi uzeo Hondu XL 600R. Jeftina , pouzadna, jeftino odrzavanje.

 

Pa onda vidis dal ce vise offujes ili vise po asfaltu, pa za godinu dve promenis na drugi motor, ili uopste ne promenis (sto je cest slucaj)

 

Ok je to, ali ovaj motor je stariji, mislim, za male pare se moze kupiti jedino neki osamdesetih, a ja ne bih da provodim kod majstora veci deo sezone :staa2:

Mislim da ce meni motor trebati uglavnom za asfalt, a za off nisam nesto zainteresovan. Ove motore sam nabrojao, jer mi se dopadaju i verujem da su prakticni za ove gradske rupe, da ne kazem kratere. E sad, kada bih uvozio neki motor, ja bih gledao da mi tamo izadje max 1200€, pa kada ga doteram i sve sto treba da mi ne predje 2 soma. Ja kapiram da su ovi motori koje sam nabrojao dobar izbor, a ako gresim, rado cu cuti sugestije...hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

Za početak dobrodošao!

 

Moj ti je savet da posle skutera,kad si već rešio da udješ u enduro svet, izabereš motor sa jednocilindričnim agregatom. Zašto? Bolja je priča za offroad i kad naučiš da voziš na jednom cilindru (cimanje u prvoj, gužva u saobraćaju, neće da povuče iz molog broja obrtaja, moraš u niži prenos itd), onda će ti na sledećoj makini sa dva cilindra osećaj biti kao da voziš bicikl. Obrnuti redosled baš i nije nešto interesantan, a ni logičan, bar ne za početnike.

 

Samim tim, KLE 500, ti ne bih preporučio. Super je motor, imaju ga kolege sa foruma, ali mi nije za početnika, iz navedenih razloga.

 

Suzuki DR650 R Dakar je hard enduro, isto kao i HONDA NX 650 DOMINATOR. Imaju visoku tačku odstojanja od agragata do zemlje, visoko težište, visoko sedenje, Suzuki na 86,5cm, Honda na 88cm. Imaju po jedan cilindar, oko 50 ks, super agragate, ali i vazdušno hladjenje, tako da kod vremešnih mašina, moraš da obratiš pažnu koliko je to trpelo eventualna pregrevanja. Suzuki mislim da ima i kurblu, što ti je posle skutera, sigurno neobična varijanta za startovanje. Takodje, prednji točak im je 21". što je dobro za livadarenje ali ne i za asvalt, teže se obara. Neki se ne slažu sa ovom teorijom, već je uslovljavaju gumama koje koristiš, sa pneumaticima za njivu nećeš imati nikakv užitak na asfaltu, po mokrom ćeš imati opaaaasan problem, a sa putnim gumama na livadu možež samo do prvog hlada...

 

Sad ispada da ništa ne valja? Moja prporuka za početnika je Rotaxov jednocilindrični agregat koji se ugradjuje u Apriliu Pegaso 650 , BMW F650 i F650GS. Ovaj zadnji je i dosta skuplji a i odstupa od godišta koje si zamislio (pretpostavljam da je to vezano i za finansije). Ono što ih odlikuje je dobra upravljivost, nepoderiv agregat sa vodenim hladjenjem, umerenost u vožnji na drumu a mogućnost da ih poteraš i po livadi. Prednji točak im je 19", što je po meni bolje, da se ne ponavljam. Težište ime je spušteno što je jako btno za ravnotežu itd. Sedenje je niže, Aprilia na 86 cm a može i niže da se podesi, a BMW na 81,0cm a i on može niže. Potrošnja oko 4l/100km.

 

Udavih te, ali možda sam te povukao da razmišljaš i o ova dva motora.

 

Napominjem, ovo je moje lično mišljenje, za neke stvari možda nisam u pravu, ali dosta toga baziram na sopstvenom iskustvu. Jednio čime sam se rukovodio je da si početnik u Enduro svetu i da si do sada terao samo skutere.

 

Nek ti je sa srećom u kupovini i na drumu za šta god da se rešiš! Stojim ti otvoren za sva pitanja, a ako si voljan dobićeš i djir na mom GS-u da praktično osetiš ono o čemu sam pisao.

Pozz.

:zdravo:

Hvala na preporukama, ali malo si me zbunio sa ovim gumama i proklizavanjem?! Znaci li to da ja ne smem da udjem valjano u krivinu, da cu pri bilo kakvoj kiši leteti po stazi ( naravno bez motora :moto3:).

Ja sam na moji skuterima muku mucio po klizavom kolovozu, a za ove gore pomenute motore, nisam stekao utisak da su nestabilni, mozda gresim?

Što se tiče BMW i aprilije, nisam bas nesto zainteresovan za evropljane, ja sam zagrizen za japance i tu nista ne bih menjao, ali hvala ne predlogu :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

O Suzukiju nisam cuo baš sjajne preporuke. Ne zurim sa kupovinom, pa stizem da sa svakim znalcem po nesto prozborim. Na vise mesta sam procitao, da Suzuki nije pouzdana masina kao Honda, a i drugar mi je ispricao da je imao problema sa dr650.

Ja iskreno jos nisam nacisto šta bi meni trebalo, znam samo da skuter ide u istoriju. Ne bih često isao na neka putovanja, ne bih vozio offroad, često vozim suvozača, ali ona nema vise od 50 kg ;). Non stop bih se vozio po gradu, eventualno bih zapalio na more i do sela koji put, tako da enduro ne uzimam da bih orao njive, nego zato što mi se dopadaju takvi motori. Honda mi se naizgled najvise dopala (dominator) i suzuki dr 650, ali je ne znam, mozda gresim, mozda za moje potrebe to i nisu pravi motori, zato bih vas zamolio da mi kazete svoje misljenje. Takodje, ne znam sta bi bilo bolje, da li da uvezem neki malo manje ocuvan motor, pa da ga servisiram koliko god treba ili da uvezem malo skuplji bolje ocuvan motorcic. Mnogo je pitanja u mojoj glavi, pa se unapred izvinjavam ako delujem neozbiljno ili dosadno :hej:.

Inace, vozim motore ( skutere) 5 godina, automobile 15, a kamion 11 godina, da se ne stekne pogresan utisak ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 590 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

Ok, pošteno, niko ne treba da ti se meša u izbor, ali poslušaj savete okruženja, izmedju ostalog zbog toga si i na forumu, predpostavljam...

 

vidim da si dosta ljudi zainteresovao, pa stoga ne bi bilo loše da daš još neki podatak o sebi, jer mi sad ovde balavimo o svim mogućim situacijama koje presudjuju kupovinu ovog ili onog motora, a nemamo bazične podatke, koji bi mogli da ti pomognu u odluci.

 

Koliko si visok i težak?

Šta te više interesuje, livadarenje ili asfalt?

Imaš li saputnika ili ćeš sam da se lomataš?

Koliko para planiraš da gurneš u motor?

 

Na kraju, markodjurovic je u pravu kad ti je napisao, da je najbolji izbor, za početak nešto iz nabrojanog arsenala, stvarno nećeš pogrešiti šta god da uzmeš, a kad pronadješ svoj senzibiletet i osetiš stvarne želje i potrebe, onda kupi ljutu guju.

Pozz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 590 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

Preklopili su nam se postovi, vidim (citam) da si već izneo otprilike šta te interesuje. Za ono što ti treba, grad, suvozač, povremene vikend vožnje, najprihvatljivije rešenje, (moj preporuka) ti je HONDA TRANSALP. O njoj na ovom forumu imaš jako mnogo, ima ih u ponudi, ima krševa ali i jak lepih primeraka...

Srećno još jedanput sa izborom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

Preklopili su nam se postovi, vidim (citam) da si već izneo otprilike šta te interesuje. Za ono što ti treba, grad, suvozač, povremene vikend vožnje, najprihvatljivije rešenje, (moj preporuka) ti jeHONDA TRANSALP. O njoj na ovom forumu imaš jako mnogo, ima ih u ponudi, ima krševa ali i jak lepih primeraka...

Srćno još jedanput sa izborom

 

Razmisljam i onjoj, ali mi vizuelno nije po meri. Lici kao da je slon, kad sam video da je teska oko 200 kg, to mi se jos manje dopalo. Cuo sam sve najbolje o tom motoru, ali ne znam da li se uklapa u moju finansijsku konstrukciju ;).

Inace visok sam 180, tezak 78.

Kada gledam oglase napolju, vidim da je ono sto valja oko 1500, kad sacekam zimu i malo skinem cenu, kapiram da je to 1200, pa kada platim prevoz, carinu i boga pitaj sta, neka bude 1900, pa kad odem kod čika majstora i dam mu sigurno 200€, to je 2100, pa kad kupim valjanu kacigu, to je još 100€, pa jaknu neku još 100€, da zaokruzimo na 2500€.

Ja sad ne znam da li su moje procene tačne, ali verujem da je sve tako nekako, šta da radim? Pitam tebe i sve ostale ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4792 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Onda ti je najbolje da kupis KLEa, ima sve sto ti treba a takodje ima prodju za daljnu prodaju. Ja sam ga vozio dve sezona i bio sam zadovoljan. Posle skutera KLE je preva mera a registracija 100eura.POZZZ :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 590 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

Onda ti je najbolje da kupis KLEa, ima sve sto ti treba a takodje ima prodju za daljnu prodaju. Ja sam ga vozio dve sezona i bio sam zadovoljan. Posle skutera KLE je preva mera a registracija 100eura.POZZZ :zdravo:

 

 

Srbac je potpuno u pravu! KAWASAKI KLE-500 je onda pravi izbor... Ima ga dosta u ponudi po oglasima, ja ih konkretno ne pratim, ali moj ti je savet da gledaš i kod nas za kupovinu. Dota motora ima servisnu istoriju, motor u većini slučajeva možeš da oteraš kod majstora na kontrolu, to je jevtinije mnogo od kupovine preko. Koliko sam video cene se kreću od 1500e za 93 godište do 2300e za 2003 godište. To su sve početne cene, svašta se nudi, za svakojake pare, ali kod nas u BJB oglsima možeš da vidiš kretanje cena. Slabo se prodaje, kriza je, dobar je trenutak za kupovinu. Ulaganje na početku ne predstavlja toliki izdatak koliko ti to sad možda misliš, ali otom-potom..

 

Pošto vidim da pominješ zimu, tad ti je i najbolje da pazariš opremu, ako misliš novu da uzimaš, jer postoji zimski popust. Minimalna cena za dobru kacigu (novu) je oko 150 evra, 200 je prosek, a preko toga tvoja volja. Tu ne bih žalio pare i naravno uvek NOVU, zbog 1001 razloga. U ostalom, budi strpljiv, prati oglase i vrebaj dobru priliku, za male pare možeš da nadješ i jaknu i sve drugo što te interesuje na BJB oglasima, jer nekim ljudima neke stvari od opreme predstavljaju višak i nude ih po vrlo prihvatljivim cenama, samo treba biti brz...

 

Sve u svemu, milslim da možeš da se uklopiš u u cifru koju si planirao. Zima je duga, pa polako, na rate, mesec po mesec, stvar po stvar.

 

Evo ti fotka sa prikazom pneumatika iz Michelinovog enduro programa. Tu ces videti razliku o kojoj sam pisao. Tebi je potrebna guma na mestu broj 1. Michelin sam ti stavio jer mi je bilo najbrze, ima i drugih, povoljnijih guma sa kojima ćeš bitri zadovoljan...

 

Pozz

 

4RA37_gumeg.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Remooz, najbolje bi sad bilo da provozas spominjane motorine :moto3:

 

Kafica na Uscu.. i moju tarabu mozes da probas.. bude tamo jos motora.. pa ako nista svaki mozes bar da zajases.. uz dozvolu vlasnika normalno..

 

Ako tu bude i Popsy.. on ce ti sve detaljno objasniti :jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja