Jump to content

Moto Zajednica

lanac i lancanici

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Atina

Sto rekose - kad se potrose. Zadnjem lancaniku dodje vreme za zamenu kada se zubci istrose (izgube originalnu definiciju)... Otprilike tada treba i lanac zameniti.

 

Al o tome treba da pricaju oni sa iskustvom, ja sam svoje prethodne motore prodao pre nego sto su lanci stigli da se istrose :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Na sredini zadnjeg lancanika prstima pokusas sto vise da odvojis lanac od zuba. Ako takvim dizanjem predjes preko polovine visine zuba, lanac je istegnut i zreo za menjanje. Lancanici su istroseni kada zubi vise nemaju pravilan oblik, vec su potroseni na strani gde deluje najvise pogonske sile (naostreni).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Lanac je istrosen kada njegova zategnutost varira od polozaja tocka. Tj. ako si zategao lanac na zeljenu jacinu i okrenes tocak za po kruga a lanac izgubi zategnutost ili se jos vise dotegne. To znaci da je lanac na nekim mestima vise istegnut nego na drugim. A to ne valja :D . Sto se lancanika tice, mozes ga terati dok se zubi potpuno ne ukrive(imaju oblik ko talascici) ili dok ih motor jednostavno ne pokida(ovo moze da se desi i bez ranijih manifestacija)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
Lanac je istrosen kada njegova zategnutost varira od polozaja tocka. Tj. ako si zategao lanac na zeljenu jacinu i okrenes tocak za po kruga a lanac izgubi zategnutost ili se jos vise dotegne. To znaci da je lanac na nekim mestima vise istegnut nego na drugim. A to ne valja :D ...)

 

Dexter to moze da demonstrira uzivo na svom bajku :D:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Apsolutno je u pravu Majstor-fuckup, kao i Pablo, jedino se uopšte ne slažem sa Termogedžom po pitanju provere istegnutosti na zadnjem lanèaniku jer sam lièno probao na NOVOM lancu i isto je virilo preko pola zuba tako da to ne pije vodu :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
Apsolutno je u pravu Majstor-fuckup' date=' kao i Pablo, jedino se uopšte ne slažem sa Termogedžom po pitanju provere istegnutosti na zadnjem lanèaniku jer sam lièno probao na NOVOM lancu i isto je virilo preko pola zuba tako da to ne pije vodu :wink:[/quote']

 

Mislim da gresis, Dextere... Ako se lanac odize sa lancanika, garantovano se istegao lanac... Think!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350
Apsolutno je u pravu Majstor-fuckup' date=' kao i Pablo, jedino se uopšte ne slažem sa Termogedžom po pitanju provere istegnutosti na zadnjem lanèaniku jer sam lièno probao na NOVOM lancu i isto je virilo preko pola zuba tako da to ne pije vodu :wink:[/quote']

 

Pa svako ima svoje metode. Ovu koju sam ja naveo sam nasao u Haynes manualu za moj motor (i za TDM i TRX), i dobra je za proveru bez mernih instrumenata, tj. sublera. Doduse, video sam da je koristi i majstor Tale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

ja sam prosle sezone menjao i lanac i lancanike... i na starom lancu mi se upravo desavalo da se izdize sa zadnjeg lancanika, kao i da je u jednom trenutku labav a u drugom zategnut(u zavisnosti od okretanja tocka) Zubci na lancaniku su bili bas zasiljeni.

Kad sam stavio nov lanac i lancanike lanac naravno nije mogo da se izdize sa lancanika i sve je bilo OK. (zato me i zbunjuje Dexterova teorija o izdizanju NOVOG lanca?!)

presao sam 6000km i jos uvek zadnji lancanik izgleda kao kad sam ga stavio(zubci nimalo nisu zasiljeni), ali redovno ga podmazujem(mozda cak i preterujem) motulovim sprejem za podmazivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
:wink:

Mislim da gresis' date=' Dextere... Ako se lanac odize sa lancanika, garantovano se istegao lanac... Think![/quote']

to je probano na tvom FJ-u...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
:wink:

Mislim da gresis' date=' Dextere... Ako se lanac odize sa lancanika, garantovano se istegao lanac... Think![/quote']

to je probano na tvom FJ-u...

 

Ne secam se kad smo to gledali... Nije sigurno kad je lancuga bio nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: Kovin
  • Motocikl: Puch

Nikad se ne menja lanac bez lancanika i obrnuto jer ako se to uradi gubi se korak uzubljenja tako da uvek se menja u kompletu

Ako gresim ispravite me

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)
Nikad se ne menja lanac bez lancanika i obrnuto jer ako se to uradi gubi se korak uzubljenja tako da uvek se menja u kompletu

Ako gresim ispravite me

 

Potpuno si u pravu, ali ne bi trebalo ni kombajnske lance kupovati pa ih opet kupujemo.

 

Moj klubski kolega je uspeo da pogida sve zube sa prednjeg lancanika. Jednostavno je ostao obao(na BIG-u)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: VFR 800

Za lanac dva metoda: Nakon stavljanja novog lanca stavite (zaljepite) i stiker koji se dobije sa lancem na propisno montiran i dosstelovan kanac (zategnut koliko kaze servisna knjizica ili uputstvo motora) tako ssto crvenu stranu stikera zaljepite okrenutu u nazad a zelenu u naprjed. poccetak zelene boje nasstelujete na strelicu za sstelovanje zategnutosti lanca, ili na sredinu osonine ako nena strelice. Potom redovmo mazzite lanac i redovno vozite pa ce se nakon nekog vremena lanac istegnuti i postati labav. Nakon toga ga uredno dotegnete i nastavljate da redovno mazzete i vozite. Sve te operacije redovno ponavljate kontrolissuci stiker koji ste stavili kad i lanac. Kada pokacivac na osovini toccka (ili sredina osovine- ono sto ste uzali sebi za reper) stigne do drugog kraja zelenog djela stikera i udje u zzuti znaci da bi trebalo mjenjati lanac. Kada izadje iz zzute zone i udje u crvenu zonu znacci da je krajnje vrjeme da se mjenja lanac i dotezanje se vise ne preporuccuje. Drugi metod je da mjerite lanac. Proizvodjaci obiccno daju mjeru za 10 cclanaka i do koliko istegnutosti se tolerisse, ali je tezze pronaci te podatke i pratiti ih. Za zupcanike je preporuka da kad mjenjate lanac promjenite i njih, a ako ne onda se gleda potrossenost ili deformacija zuba. Prost naccin je da kad krenete da stavite nov lanac rukom postavite pun krug oko zadnjeg lanccanika i pogledate da li se dobro slazze lanac na dodiru i kako je legao na zupccanik. za ovaj metod treba nalo ostrog oka ili iskustva. Toliko od mene, nadam se da cce nekom koristiti. :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja