Jump to content

Moto Zajednica

Hornet pobrljavio - problem sa strujom

Recommended Posts

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Sinoc mi se motor skroz zablentavio. :'( Počeo sam da verglam, nije upalio odmah i ja pustim taster da ne akam akumulator dzabe. Onda opet pritisnem taster i sva elektronika momentalno otkaza, kao da je riknuo osigurac. Iskljucim kontakt, dam opet - ništa. Posle 2 minuta iskljucim kontakt, dam opet on se upali. Stisnem taster za paljenje, on crkne. Nakon nekog vremena ga uz poprilican napor upalimo na gurku, agregat radi normalno, ali kontrolna tabla brljavi za sve pare, skakuce brzinomer kad stojim u mestu, pali lampice za gorivo i HISS... Nakon nekog vremena prestao je da otkazuje i tu poslusnost i nece ni da se upali, na gurku radi na 1-2 cilindra... Kad dam kontakt uglavnom je mrtav, nekad posle 2-3 sekunde lampice pocnu blago da svickaju, pa se odjednom upale, nekad ukljuci kontakt kao da je sve ok...

 

Malo pre toga sam ga oprao, ali sam se vozio nekih sat vremena i radio je skroz normalno tako da mislim da to nije uzrok problema. Regler je bio vreo kada je motor prestao da radi. Akumulator prilicno topao sa donje strane. CDI smo raskacili, ne smrdi. :neznam: Neka mi neko kaze samo da nije riknuo CDI, ostalo cu nekako da prebolim... U pitanju je Hornet 2004 godiste, model sa karburatorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

cdi je samo korisnik napajanja koje ti luduje. jes vreme toplo ali vruć regler i topao akumulator ukazuju na ponešto.

i nemoj da bleneš u bajk, nađi mernjak digitalac i baci se na napone.

dok ti nađeš mernjak, malko će da se još posuši tvoja majstorija pranja

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Nije mi bajk kuci, sve se to desilo nocas u 1 sat, na NBG. Najebali smo dok smo se odšlepali do bezbednog parkiralista, cca 11km od lica mesta. <_< A i da jeste, gde ja znam sta treba da merim... :stabre: Zaboravih da kazem da kada smo motor upalili radila je stopka, svetlo i migavci, to valjda znaci da puni?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

oš da kažeš, to je radilo kad je radilo a posle ni to.

pazi sijalice pokazuju odokativno kakav je napon na bajku ali je mernjak zakon.

drugo, to su potrošači koje snabdeva i akumulator i regler, znači nije merilo. negde gubiš neki kontakt ili napon nije u redu.

sad jedino brine ono " na gurku radi na 1-2 cilindra" pošto kolko sam shvatio nisi imao ful posle trokiranja..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Kad se to desilo upalili smo ga 2-3 puta, ali na jedvite jade, posle 30ak metara guranja. I kad se upali radilo je sve, ali su brljavile lampice, sijala rezerva (iako je pun) i morao sam da ga drzim na 3-4k obrtaja ili se ugasi. Posle toga je odbijao da se upali, tj upali se na gurku ali trakelja na 2 cilindra i ne moze da primi gas.

 

Ako su regler i/ili akumulator, nekako cu i preboleti, šta skuplje moze tu da rikne? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pa ako su ti bobine parne, jedna kada maši imaš 2 cilindra.

to sa miganjem lamipca je zanimljivo ali kažem ti nabavi mernjak i šemu ožičenja, par merenja u tačkama će jaako da lokalizuje problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

eto, obično bude jednostavan razlog.

moja preporuka ti je da sada kada ti je makina lajv, nađeš ipak koji tren i gde, pa da merneš napone.

za svaki slučaj. ono, na ladno, lerka, par iljada. čisto da si stvarno miran.

sjajna stvar je kada je akumulator krivac, samo poneki put je on i posledica a ne uzrok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Hvala na savetu, razumem sta hoces reci. Ja to definitivno ne umem uraditi, oko motora stvarno ne cackam nista. Ali cu otici kod nekoga ko je za to strucan, cisto da budem mirne glave. A akumulator je u poslednjih 3 meseca bio jednom ispraznjen do nule i jednom kratko spojen greskom, tako da je verovatno sam od sebe rikavela i uzrokovao druge probleme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Prošetaj se ti negde da ti premere napone, od lošeg akumulatora hoće i regler i alternator da dobiju po njokavici :)...a valjda nisi te sreće :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Redovan, 181 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR 600RR

Aj da se ubacim i ja posto znam za Kirov problem a i meni se desilo isto pre par meseci. Od tada mi ne radi svetlo kocnice,samo pozicija. Sijalice su ispravne. Ludovale su i obrtaljka i svetla i sve a na punom gasu sam dosao do kuce... Jel moguce da je nesto od instalacije riknulo ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Redovan, 181 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR 600RR

ah da, nisam rekao celu istinu! nakon toga sam promenio akumulator , sad sve sljaka dobro osim sijalice kad pritisnem kocnicu. kad upalim svetlo pozicija radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZR 7 S

Uf, koj trip može da bude taj akumulator.... Ja sam se jednom tako usro za auto... :stabre: Krenula cela elektronika da mi baguje, svetli, pali se, gasi se i centralna pobrljavila nisam mogao auto da zaključam... :grr: Ja reko gotovo ode mi cela elektronika... Kad isti slučaj, oksidirala klema... Očistio klemu, stavio pastu i sve šljaka... :vlajko: Sličnu situaciju sam imao posle na skuteru... Tako da od sada, kada mi nešto krene da zeza elektronika prvo pogledam da nisu kleme pa onda čeprkam i gledam nešto drugo... :hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova

meni ovo izgleda kao spaljen alternator

 

tj ne puni akumulator

 

proveri domah sa tim drugim akumulatorom koliko je punjenje, treba da bude 14V

Samo ima jedna mala zackoljica,,,,,,,naime nije za sve motore ista struja punjenja,,,,,,14V. kao sto kazes,,,,,naime svaki proizdvodjac je naveo tacno struju punjenja na opterecenju i na takozvanom leru.....medjutim postoji i jos jedna stvar na koju verujem 99% ljudi uopste ne obraca paznju a stari majstori se drze one starinske navike pa zavrnu gas skoro do pola i tad mere napon ,sto je i velika greska jer opet kazem od modela do modela motora je navedeno na kojim se obrtajima meri napon pa kaze .....kod pojedinih modela 2 do 3,000 a nalazio sam i za Hondu da se na nekim modelima meri napon i na cak 6,000 obrtaja sto nikako nemoze znaci dati isti napon na 2000 i na 6,000 obrtaja

Zatim je takodje i u vecini slucajeva da se meri napon za vreme rada motora ako se sumnja na regler konkretno......a da se pre toga bar motor ne zagreje dvadesetak minuta po mogustvu u voznji(zbog promene brzine kretanja a samim time i promene broja obrtaja)desavalo mi se konkretno da regler kad je motor hladan regularan napon pokazuje ali kad se ugreje pokazuje i do 18 V!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Baci taj regler koji daje 18V ;) i nemoj da širiš dezinformacije :)

 

Najbolja stvar za vaš akumulator je konstantan napon na njegovim polovima a struja punjenja zavisi od stepena napunjenosti (ispražnjenosti) akumulatora. Trofazni alternator (koji se koristi kod svih novijih motora), kao jedina "fabrika" struje na motociklu proizvodi struju tako što se magneti okreću oko trofaznih namotaja statora i samim tim proizvode napon u njima koji merimo na krajevima žica statora.

 

Taj međufazni napon na leru - do 1500 1/min je oko 14 V naizmenično (AC) i raste sa povećanjem broja obrtaja, Da bi dobro punio akumulator i ujedno dao dovoljno struje za napajanje svih potrošača na motociklu (farovi, poziciona svetla i svetla instrument table, elektronsko paljenje - CDI, TCI, CDU...) pokazalo se u praksi da taj međufazni napon treba biti oko 30VAC minimalno što kod raznih motora odgovara raznim brojevima obrtaja - od 2500 do 3000 1/min. Sve preko toga počinje da bude "smetnja" :) i tu je elektronski regulator napona - regler da disipira (pretvori u toplotu) sav taj višak napona i struje.

 

Napon sa trofaznog alternatora (bez četkica) raste sa povećanjem broja obrtaja i kod nekih motora na max broju obrtaja ide i do 100 VAC, max struja koju daje alternator je ograničena isključivo debljinom žice kojom je stator namotan.

 

Sad malo računjanja :)

 

Na 14V halogena sijalica od 55W (kratko svetlo) "vuče" oko 4 A struje, na 18 V 5.2 A - šta mislite koliko će izdržati dok ne "otegne papke" :)

Elektronsko paljenje obično radi na 5V, što znači da u njemu postoje stabilizatori napona koji "skidaju" napon sa 14 V na 5 V (višak napona pretvaraju u toplotu). Šta će se desiti kada zbog povećanog napona na 18 V moraju da disipiraju 30% toplote više? :D

 

Nadam se da sam malo razjasnio ove stvari oko trofaznih generatora i punjenja akumulatora ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova

Baci taj regler koji daje 18V ;) i nemoj da širiš dezinformacije :)

 

Arakis.....ne sirim dezinformacije,,,,,,,,,,kad rikne regler zna da prebaci i preko 18V desavalo mi se na par motora da sam merio napon kad crkne.......a i tebi nebi bilo lose da praksu ne mesas sa teorijom prijatelju :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Da li to sumnjaš u moje fakultetsko obrazovanje ili godine rada na servisiranju elektrike na motorima :neznam: Mogli bi dobro prodiskutovati i o jednom i o drugom ;)

 

Pozdrav :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova

Da li to sumnjaš u moje fakultetsko obrazovanje ili godine rada na servisiranju elektrike na motorima :neznam: Mogli bi dobro prodiskutovati i o jednom i o drugom ;)

 

Pozdrav :zdravo:

Ne sumnjam ja u nijedno od fore navedenih zvanja .....titula......itd.....samo kazem praksa je jedno i od slucaja do slucaja konkretno od motora do motora .

Secam se starih komunjarskih vremena kad su na vratima od stanova pre imena i prezimena prvo stavljali DIPLOMIRANI ING..BRAVAR. ili Metalostrugar....

SUJETA JE JAKO OPASNA STVAR ZA MOZAK ....utice i na sam kvalitet rada i izvedenih radova :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam
meni ovo izgleda kao spaljen alternatortj ne puni akumulatorproveri domah sa tim drugim akumulatorom koliko je punjenje, treba da bude 14V
Samo ima jedna mala zackoljica,,,,,,,naime nije za sve motore ista struja punjenja,,,,,,14V. kao sto kazes,,,,,naime svaki proizdvodjac je naveo tacno struju punjenja na opterecenju i na takozvanom leru.....medjutim postoji i jos jedna stvar na koju verujem 99% ljudi uopste ne obraca paznju a stari majstori se drze one starinske navike pa zavrnu gas skoro do pola i tad mere napon ,sto je i velika greska jer opet kazem od modela do modela motora je navedeno na kojim se obrtajima meri napon pa kaze .....kod pojedinih modela 2 do 3,000 a nalazio sam i za Hondu da se na nekim modelima meri napon i na cak 6,000 obrtaja sto nikako nemoze znaci dati isti napon na 2000 i na 6,000 obrtajaZatim je takodje i u vecini slucajeva da se meri napon za vreme rada motora ako se sumnja na regler konkretno......a da se pre toga bar motor ne zagreje dvadesetak minuta po mogustvu u voznji(zbog promene brzine kretanja a samim time i promene broja obrtaja)desavalo mi se konkretno da regler kad je motor hladan regularan napon pokazuje ali kad se ugreje pokazuje i do 18 V!

 

 

Baci taj regler koji daje 18V ;) i nemoj da širiš dezinformacije :)

Arakis.....ne sirim dezinformacije,,,,,,,,,,kad rikne regler zna da prebaci i preko 18V desavalo mi se na par motora da sam merio napon kad crkne.......a i tebi nebi bilo lose da praksu ne mesas sa teorijom prijatelju :Mina:

 

 

Nisi se precizno izrazio i uneo si zabunu. Kad rikne regler, biva i preko 25V. Imali smo slučaj. Ali ako je ispravan onda i na ladno i na vruće radi svoj posao i reguliše napon unutar granica do 14V. Po ovome, tvoj regler koji na vruće brlja, nije ispravan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja