Jump to content

Moto Zajednica

Skidanje zadnje viljuške i zamena lanca & lančanika

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Vreme je da se promeni lanac. Dao je sve što je mogao. :)

 

Ja bih naručio iz Luisa komplet lanac+lančanici (sada su na popustu). To je neprekidan lanac pa treba skinuti zadnju viljušku da bi se sve to namestilo. Pošto je svakako vreme da se mašću na bazi molibden disulfida podmažu svi zglobovi (amorta i zadnje viljuške), taman bih ubio dve muve jednim udarcem. Gde je problem? Nikad to još nisam radio.

 

Da li je neko skidao viljušku, ili menjao lanac & lančanike na motoru sličnom Fejzeru? Na šta da obratim pažnju? Skinuo sam i odštampao servisno uputstvo, nabavio Haynes manual, ali iskustvo je iskustvo. Ima li neki zajeb, hoće mi ipak trebati neki specijalan alat? Koliko je to zajebano raditi uopšte? Motor mi ima centralni štender i verujem da će na njemu stajati za vreme operacije, hoće li to biti dovoljno?

 

Hvala unapred na svakoj pomoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Neuporedivo je lakše otvoriti lanac i namestiti ga. Da bi stegao zadnju viljušku, treba ti moment ključ, ne sme da se pretegne, a ne sme ni da ima lufta.

 

Podmazivanje... Valjda ima mazalicu.

 

Svako skidanje dela koji radi, povlači sa sobom dodatne probleme. Kad skineš viljušku, videćeš da se možda malo pojela biksna, glupo je da je vratiš, a treba naći novu, sto sitnica mogu da ti krenu po sistemu "kad sam već skinuo, hajde da zamenim i...". Ode silno vreme, a o parama i da ne pričam. Gledaj da svaki problem rešiš na najlakši način ;)

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Neuporedivo je lakše otvoriti lanac i namestiti ga. Da bi stegao zadnju viljušku, treba ti moment ključ, ne sme da se pretegne, a ne sme ni da ima lufta.

 

Podmazivanje... Valjda ima mazalicu.

 

Svako skidanje dela koji radi, povlači sa sobom dodatne probleme. Kad skineš viljušku, videćeš da se možda malo pojela biksna, glupo je da je vratiš, a treba naći novu, sto sitnica mogu da ti krenu po sistemu "kad sam već skinuo, hajde da zamenim i...". Ode silno vreme, a o parama i da ne pričam. Gledaj da svaki problem rešiš na najlakši način ;)

 

 

 

Moment ključ ću nabaviti, ili pozajmiti. Pošto sam završio s putovanjima (daljim) motorom za ovu sezonu (italija i more & planine), vremena ću imati.

 

Možda grešim, ali zar ne treba zameniti te delove svakako ako su istrošeni? Vidim da servisno uputstvo savetuje da se to otvori i podmaže svakih 20k kilometara (što mi ipak ne pada na pamet, ali kad već menjam lanac...). Ili je to uputstvo ipak previše i da ništa ne otvaram dok ne vidim da ima lufta (ili se čuju čudni zvuci)? :neznam: Za računare znam da ne treba ništa dirati dok radi, ali kod ove mehanike, znam da se troše stvari, habaju, pa nisam pametan. :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Vidi, svakako da treba zameniti deo koji je istrošen, samo je pitanje da li ćeš onaj koji je "načet" da menjaš ili ćeš da ga vratiš, pa onda kroz izvesno vreme opet da sve rasturaš.

 

Prosto mi je neverovatno da fabrika predviđa rasklapanje sklopova radi podmazivanja i to pri relativno maloj pređenoj kilometraži, osim da bi njihovi servisi uzeli više para. Obično postoje mazalice negde na osovini zadnje viljuške.

 

Ja sam uvek za to da kad se nešto otvori i ustanovi se da je oštećenje počelo, bez obzira što je u dozvoljenim granicama (naravno, uzeo bih u obzir da li je deo pri gornjoj ili donjoj toleranciji) onda tu ide nov deo. Kod motora i ostalih mehaničkih sklopova, puno delova mogu da se tako preventivno menjaju, što povlači troškove, a u suštini, ništa mu ne bi falilo da se tera i dalje tako kako je. Ali, čim se nešto dira, velika je verovatnoća da će baš taj, ne zamenjen deo, da u rekordnom roku crkne, a ne bi mu se to desilo da nije diran.

 

Ja sam mislio da je tebi samo do zamene lanca (pa zato i kažem šta je mnogo jednostavnije), ali ako već želiš da detaljno pretreseš zadnji kraj, onda je to druga priča i sa kvalitetnim novim delovima si miran, kao da je motor nov. Sve je pitanje vremena i para.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Hvala na savetima, druže. Neću ipak praviti posla gde ga nema. Dok zadnji kraj nema lufta i ponaša se kao da je sve u redu, neću ništa dirati. Naći ću majstora koji može sastaviti lanac i uzeti lanac koji nije neprekidan. Tako će biti brže i lakše. I gasss - dok još ima toplih dana. :)

 

P.S. Servisno uputstvo preporučuje da se sve to otvara i podmazuje mašću na bazi molibden disulfida, na svakih 24.000 km, ili 24 meseca - šta god dođe prvo. Većinu drugih stvari radim prema uputstvu (zamene ulja pogotovo), ali ovo mi deluje kao malko preterano. U svakom slučaju, pre zime se neću zezati sa onim s čim ne moram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Verovatno sam zakasnio da te obavestim da sam na svim fazeru imao istu dilemu oko zamene lanca i lančanika ali ,na svu sreću,saznao sam da fazer nosi fabrički endless lanac i nikakvi spojevi na lancu koji nisu fabrički(endless)nisu preporučljivi da se stavljaju na ovaj model.Tako da ja nisam bio lenj i rastavio sam zadnju viljušku i montirao endless lanac.Moja je prešla 37 000 i nema nikakvih tragova habanja na viljušci.Tako da je sada briga oko pucanja lanca svedena na minimum a sigurnost na istom na maximum.Pozdrav kolega :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Verovatno sam zakasnio da te obavestim da sam na svim fazeru imao istu dilemu oko zamene lanca i lančanika ali ,na svu sreću,saznao sam da fazer nosi fabrički endless lanac i nikakvi spojevi na lancu koji nisu fabrički(endless)nisu preporučljivi da se stavljaju na ovaj model.Tako da ja nisam bio lenj i rastavio sam zadnju viljušku i montirao endless lanac.Moja je prešla 37 000 i nema nikakvih tragova habanja na viljušci.Tako da je sada briga oko pucanja lanca svedena na minimum a sigurnost na istom na maximum.Pozdrav kolega :takoje:

 

 

Hvala u svakom slučaju, možda nekom drugom to bude koristilo. To sam i ja pročitao u nekom uputstvu za Fejzera, ako se dobro sećam. Onda mi je iskusni majstor nabavio DID lanac koji nije endless i rekao da sigurno neću imati problema, da je puno puta stavljao takav. Evo, za sada je sve OK, valda čovek zna šta priča. Čuo sam od još par ljudi sa istim modelom kao moj da nisu imali problema. Videćemo. Eto, kao zamorče sam. A za svoj motor znam koliko je prešao kod mene i koliko je VEROVATNO prešao kod drugih vlasnika, ali ovo drugo je ipak samo pretpostavka.

 

Sve u svemu, ja ću javiti kako se ova koNJbinacija ponaša, ima li kakvih problema. Za sada je sve super, nekih 5 k km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 392 postova
  • Lokacija: Milwaukee, WI
  • Motocikl: Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

Jel skidas i agregat sa rama kad menjas filter i ulje? Ja jos nisam cuo da neko pametan skida zadnju viljusku da bi promenio lanac. 1lol.gif To sto u Luisu ne daju spojke za lanac, nego ti uvale spojen, ne znaci da on ne moze da se rastavi i ponovo spoji. Sve sto ne znas procitaj OVDE

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Jel skidas i agregat sa rama kad menjas filter i ulje? Ja jos nisam cuo da neko pametan skida zadnju viljusku da bi promenio lanac. 1lol.gif To sto u Luisu ne daju spojke za lanac, nego ti uvale spojen, ne znaci da on ne moze da se rastavi i ponovo spoji. Sve sto ne znas procitaj OVDE

 

Da, da da: tako i uradih. Hvala za link - korisno i lepo objašnjeno.

 

Inače, gos'n Yamaha zaista napisa da takav lanac nije bezbedan na njihovim motorima, da se skine viljuška i tako dalje. Ipak, za ovih 5 hiljada km se lanac drži. Kažu iskusni da to ne smeta. Inače volim raditi stvari po knjizi, mirnije spavam. Čak sam i moment ključeve nabavio. :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Jel skidas i agregat sa rama kad menjas filter i ulje? Ja jos nisam cuo da neko pametan skida zadnju viljusku da bi promenio lanac. 1lol.gif To sto u Luisu ne daju spojke za lanac, nego ti uvale spojen, ne znaci da on ne moze da se rastavi i ponovo spoji. Sve sto ne znas procitaj OVDE

 

 

 

 

 

Vidim da ti je kolega već adekvatno odgovorio a što se tiče toga da nisi čuo da neko "pametan" to radi,onda ispada da su u Yamahi svi glupi :stabre:.Meni recimo nisu jasni tipovi koji voze na gumi dok se ne pojavi žica iz nje,voze bez kacige na glavi (jer tobož,ide motor i bez nje),kupuju jeftine kacige sumnjivog kvaliteta,voze 150/h u naselju ......Ne želim da puno pametujem,već samo da skrenem pažnju na to da je bezbednost na prvom mestu a to će prvo shvatiti oni kao ja što su polomili kičmu,rebra,nogu,karlicu,probili plućno krilo kao ja,ali im je ipak kvalitetna kaciga spasila glavu.Zato se nadam da ćete svi vi ispasti pametniji i na vreme povesti računa o bezbednosti jer na kraju život i zdravlje ništa nemože povratiti.Shvatite da je o tome već razmišljao onaj koji je i sklopio taj motor i ne treba da se pravimo pametniji od njega i izlažemo se riziku radi manjeg posla oko toga.Znam ja da on može i preko spojnice dobro da funkcioniše ali najsigurnije su oni već stavili i preporučili.Nadam se da mi nećete zameriti što sam malo off-ovao temu,samo nebih voleo da se ikome išta desi kao meni.Pozdrav i široki vam i bezbedni putevi kolege :moto3:

 

 

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Nadam se da mi nećete zameriti što sam malo off-ovao temu,samo nebih voleo da se ikome išta desi kao meni.Pozdrav i široki vam i bezbedni putevi kolege :moto3:

 

 

Ja jedino zameram što ne ubaciš sliku kad si već gola. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Nadam se da mi nećete zameriti što sam malo off-ovao temu,samo nebih voleo da se ikome išta desi kao meni.Pozdrav i široki vam i bezbedni putevi kolege :moto3:

 

 

Ja jedino zameram što ne ubaciš sliku kad si već gola. :takoje:

 

Nadam se da nisu neprikladne,mada su malo slobodnijepost-16057-0-54597500-1330937449_thumb.jpgpost-16057-0-36706200-1330937469_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Svakako poučne. O tome često ne mislimo dok ne bude prekasno. Ne treba biti u strahu, ali treba imati i takve stvari na umu. :takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: srbija
  • Motocikl: Suzuki gsx 600 f

kolko to zvucalo jednostavno i lako, da se to moze  da uradis sam majstori nebi ni postojali. zato ako si stolar nemozes da radis mehaniku jer su za to mehanicariljudi koji su na hiljade motora opravili .

NA PRIMER  --- Misika Nemet novi sad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja