Jump to content

Moto Zajednica

Gradska voznja- zuta, puna, provlacenje... Sta ne raditi?

Recommended Posts

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Sjajna tema, a moje iskustvo sa marsovcem sveže.

 

Moja ideja o ZOBSU i pravilima saobraćaja je jako kritička. Naime, kako su godine prolazile, i kako se kaznena politika pooštravala, zaključno sa novim Zakonom, utisak mi je da se osećam pod sve većom i većom represijom kao građanin i kao vozač, a da se pritom uopšte ne osećam bezbednije, što je najpre namena svakog novog zakona.

 

Kada sam na motoru, pravim gomilu sitnih prekršaja, ali u suštini vozim jako bezbedno. I kulturno.

 

Pre neki dan prelazim ciganski most (neki ga zovu i Dušanovački :) ) iz pravca Marinkove Bare, i presecam suprotnu traku kako bih skrenuo u onaj patrljak kojim se izlazi sa autoputa, kako bih ja tuda brže stigao do njega. Ovaj prekršaj mi je standarna stvar, bez namere da išta promenim. S obzirom na to da znam tačno šta tom prilikom radim, uključim i previše mozga za tih par metara koristi. Najpre jedno 20 metara ranije skeniram da li je uopšte manevar moguć, da li je traka iz suprotnog smera popunjena. Ako ustanovim da je traka prazna, tek tada se konačno odlučujem da to uistinu i izvedem. Dajem na vreme levi migavac, svi vide šta ću da uradim, ali ipak nikome ne smetam. Skrećem levo tako što sečem suprotnu traku i ulazim u onaj patrljak potpuno uz desni trotoar, brzinom od oko 5Km/h.

 

Uradim pre neki dan sve ovo po istom scenariju, kad iza mene biip-biip, u ta tri metra me, s moje leve strane, prestigne marsovac i zaustavi. I dokumenta i tralallala, i... On bio tačno iza mene, spremio se da me rutinski zaustavi zbog dokumenata i provere, a ja mu ispred nosa pravim prekršaj. :)

 

- Da li znate kakav ste prekršaj napravili?

- Potpuno sam svestan, i nemam šta da kažem u svoju odbranu, osim da sam to uradio krajnje pažljivo i da sam time uštedeo bar tri minuta vožnje do prvog sledećeg mesta gde je dozvoljeno polukružno.

- A mogla je neka budala iz ove trake da vam naleti velikom brzinom, šta biste onda?

- Pa, prvenstveno sam o tome vodio računa, jako brinem o sebi i o drugima. A na kraju krajeva, ja sam pritom ugrožena strana. (a mislim se u sebi, da mama, blablablablabla, ti će' mi kažeš šta je opasno).

- Pošto ovo nije obična vožnja u suprotnom smeru, jer su trake fizički odvojene, ovo je mnogo teži prekršaj. (da podsetim, radi se o nekoliko metara dok ponovo ne uđem u traku kojom se regularno ukjlučujem na autoput). Kazna je od 15-30 000 din plus ko zna koliko tačkica, plus oduzimanje dozvole tri meseca. Evo, ako mogu nekako da pomognem, kažite.

 

Ja tu krenem da vrtim istu priču o tome kako sam inače savestan, kako smo svi mi motoristi ugroženi, kako ovo ipak nije toliko strašno, a da mene može da košta puno, tamte vamte. Ne posustaje on, nudi se da pomogne :)). Ja kod sebe ni dinara. A i rešio sam da ne dajem pare pandurima jer ne pravim nikakve ozbiljne prekršaje, u životu nisam prošao kroz crveno. Upiše on mene u svoj tefter, vidim ja da ne zapisuje ništa zvanično, ne otvara blokče za kaznu. Zapisa me u tefter, dakle, pozdravimo se i hvala doviđenja.

 

Kontam ja da su mi šanse 95% da mi ništa neće stići. Koliko shvatam, bio je dužan da mi uruči tiket da bi me teretio, zar ne? Ako neko ima drugačije iskustvo, zamolio bih ga da mi odmah kaže. Moje lično iskustvo je baš takvo, i to baš sa te raskrsnice na kojoj imam reputaciju, samo se tiket računa. :)

 

Elem, zašto sam ovo napisao, pa zato što se zaista nisam osećao kao neko ko je bilo šta opasno uradio. Ne želim da se vozim pod tremom od pandura, ne želim da se osećam kao da je saobraćaj orvelovski. Saobraćaj je svakako opasna kategorija, ali uzrok nesreća nije doslovce u prekršajima na ulici, već u prekršajima u mozgovima.

 

Poznato je da su evropski zakoni još rigorozniji nego kod nas. Ipak, još poznatije je to da je tamo policija jako tolerantna prema prekršajima koji nikoga ne ugrožavaju! Situacija tri sata posle ponoći, semafor za pešake, crveno za vozila, nema žive duše. Vozač lagano prolazi kroz crveno, pažljivo, pandur pored njega u autu, kulira ga kao da ovaj ne postoji. Mesto dešavanja - Italija. Kada sam ovo video, trebalo mi je neko vreme da se naviknem na potpuno uobičajenu praksu ovakvog prolaska kroz crveno svetlo, u toj zemlji.

 

Naime, osnovna svrha svakog zakona o saobraćaju je vezana za bezbednost. Ako je potpuno jasno, bez ikakve sumnje, da neki prekršaj nije ni na koji način narušio ničiju bezbednost, zašto bi te pandur trkeljisao zbog toga?

 

Kada predjes mostic, odmah skrenesdesno ispod, pa ispod nadvoznjaka i eto ga auto put bez prekrsaja..

 

moze i kolima i nije vredni idjenja kroz jednosmerno parcence od par metara..

 

p.s. odavno praktikujem da negde oko dokumenata imam crvenu-dve koje nemam..

 

bas zbog ovakvih situacija.. bolje crvena manje.. nego x bodova i x dinara+zabrana..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Po meni, opet se ogradjujem, u kruzni tok ulazim bez migavca

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/39385-testirajte-svoje-znanje-kruzni-tok-1/

 

Evo šta kaže teorija:

 

Kretanje u kružnom toku

 


  •  
  • Usporite pri prilasku kružnom toku a ukoliko postoji znak STOP, zaustavite se.
  • Vozila koja vam dolaze sa leve strane imaju prednost t.j. ona koja su već u kružnom toku.
  • Dajte levi migavac i bezbedno se uključite u kružni tok kada ne bude bilo kola.
  • Kretanje je u pravcu obrnutom od kazaljke na satu.
  • Ukoliko izlazite na prvom izlazu prestrojte se u krajnju desnu traku kružnog toka a ako ulazite “dublje” u kružni tok krećite se bliže ostrvu.
  • Pre nego što krenete da izlazite iz kružnog toka, najavite prestrojavanje desnim migavcem.
  • Isključite se iz kružnog toka.

 

Ovo nije teorija vec Zakon.

Prilikom ulaska u kruzni tok daje se, obavezno i uvijek, lijevi zmigavac, osim kada se iskljucujete na prvom izlasku iz kruznog toka i u tom slucaju se prilikom ulaska u kruzni tok daje desni zmigavac.

 

http://www.vozite.com/postupak_savladjivanja_regulisane_raskrsnice_sa_kruznim_tokom.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650 CS

 

Kontam ja da su mi šanse 95% da mi ništa neće stići. Koliko shvatam, bio je dužan da mi uruči tiket da bi me teretio, zar ne?

 

Da, šanse su ti 95% da ti ništa neće stići, a 100% da nećeš biti kažnjen. Naime, kod sudije obaraš "slučaj" bez problema pukim negiranjem, jer nisi potpisao ništa. Prava kazna je kada ti je napiše, a ti potpisom potvrdiš da nemaš primedbi na ono što je napisano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

Ovo nije teorija vec Zakon.

Prilikom ulaska u kruzni tok daje se, obavezno i uvijek, lijevi zmigavac, osim kada se iskljucujete na prvom izlasku iz kruznog toka i u tom slucaju se prilikom ulaska u kruzni tok daje desni zmigavac.

 

http://www.vozite.co...znim_tokom.html

 

Zasto bih davao levi migavac kad se ukljucujem na kruzni tok ako na primer idem pravo. Evo uzecemo primer kruznog toka na Novom Beogradu, gde se ja krecem Bulevarom Mihajla Pupina i treba da se iskljucim u Pariske komune. Pre ulaska u kruzni tok ja sam u srednjoj traci, ulazim u kruzni tok bez migavca jer ne idem levo u Omladinskih brigada vec nastavljam pravo ka Pariske komune. Na cetvrtini kruznog toga, otprilike kad prolazim iskljucenje za stari Merkator, dajem desni migavac i iskljucujem se u Pariske komune.

Da sam dao levi migavac pa potom desni migavac, zbunio bih kako ljude koji voze iza mene tako i ljude koji trebaju da se ukljuce u kruzni tok iz pravca starog Merkatora jer bi i oni pomislili da se iskljucujem u Omladinskih brigada pa bi doslo do kurslusa.

Levi migavac bih dao jedino ako bih se iskljucio u Omladinskih brigada ili ako bih se trebao vratiti nazad prema Brankovom mostu.

 

Ne kazem da sam u pravu sto ne ukljucujem levi migavac kad ulazim u kruzni tok, sve zavisi gde se iskljucujem pa samim tim u zavisnosti od toga dajem prvo levi migavac pa tek onda desni kad treba da se iskljucim. I da, levi migavac ne bih nikad dao pre kruznog toga, pre pesackog, vec tek na ukljucenju u kruzni tok.

U stvari situacija diktira sta cemo uraditi, tako da je jedno zakon i papir, a drugo je prakticna situacija. :)

Polovina tih teoreticara sto su pisali zakon nebi znalo da pravilno udje u kruzni tok na Slaviji,a kamo li da se iskljuci kako treba. :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

Po meni, opet se ogradjujem, u kruzni tok ulazim bez migavca

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/39385-testirajte-svoje-znanje-kruzni-tok-1/

 

Evo šta kaže teorija:

 

Kretanje u kružnom toku

 


  •  
  • Usporite pri prilasku kružnom toku a ukoliko postoji znak STOP, zaustavite se.
  • Vozila koja vam dolaze sa leve strane imaju prednost t.j. ona koja su već u kružnom toku.
  • Dajte levi migavac i bezbedno se uključite u kružni tok kada ne bude bilo kola.
  • Kretanje je u pravcu obrnutom od kazaljke na satu.
  • Ukoliko izlazite na prvom izlazu prestrojte se u krajnju desnu traku kružnog toka a ako ulazite “dublje” u kružni tok krećite se bliže ostrvu.
  • Pre nego što krenete da izlazite iz kružnog toka, najavite prestrojavanje desnim migavcem.
  • Isključite se iz kružnog toka.

 

Pricao sam na tu temu sa covekom koji je sudski vestak iz oblasti saobracaja. Istina je da vozila u kruznom toku imaju predost, ali samo ako je znakom tako oznaceno. Uglavnom je kod nas ispred kruznog toka znak. Ali sto znaci da ako ne postoji znak, po opstem pravilu, vazi pravilo desne strane, tj. onaj ko se ukljucuje u kruzni tok. U nekim zemljama cak i postoji semafor na sred kruznog toka.

 

To vazi kada se kruzni tok tretira kao jedna traka, a velika zabluda vozaca je da vozilo koje izlazi iz kruznog toga ima apsolutnu prednost, cak i kada postoji vise traka kao kod kruznog toka kod opstine NBGD. Kada postoji vise traka, moze se izaci samo iz krajnje spoljne trake, a u medjuvremenu se prestrojavamo.

 

Za 2 meseca mi se 4 puta desilo da su hteli da me pokupe na tom kruznom toku, a dvojica pavijana su hteli da se svadjaju samnom. >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12280 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Što se tiče kružnog toka sa više obeleženih traka kao kod Opštine NBgd uvek pri ulasku u tok od strane YBC-a dajem levi žmigavac i ako nastavljam prema Fontani desni žmigavac da oni nestrpljivi koji dolaze od starog Merkatora znaju da im presecam put :) i uvek na oprezu, neki vole da se zalete i produže pravo, ne gledajući da li neko ide prema Fontani >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

Sva cetri puta mi se desilo da sam bio u kolima...bio bih mnogo obazriviji da nisam. Inace, izgleda je fora da nedajes migavac, valjda si tako veci smeker. Ja uvek dam, pogotovo na 2 tocka, da znaju gde idem. A i na raskrsnici na semaforu pomaze i biper :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Posto ste otisli u zesci off sa pricom o kruznom toku, da se vratimo na temu, ako je ikako moguce. Recimo ja pravim sve moguce vrste prekrsaja svaki dan, ali naravno pazim da to ne bude pred saobracajcima. Mada, prilicno su tolerantni... Evo nekoliko primera.

Svakog dana ulazim u Kneza Milosa iz pravca Banjice prema gradu, dolazim do raskrsnice sa Durmitorskom, a zelim da skrenem levo u Durmitorsku da bih otisao dole u Sarajevsku sto je zestoko nemoguce. Zato uvek pravim sledeci prekrsaj - skrecem desno na semaforu, tu je neka vladina zgrada sa rampom, pandurskom kucicom, i uvek ima nekoliko pandura, pravim polukruzno NA pesackom prelazu, i onda cekam da mi se upali zeleno, i spustam se Durmitorskom u Sarajevsku. Ako je velika kolona, nekad ga u sred kolone, 15tak metara pre semafora popnem na trotoar, pa onda trotoarom, na metar PORED pandurske kucice, prodjem do semafora i tu skrecem u Durmitorsku. Panduri me nikad ne ni ne pogledaju, pre neki dan se sa moje leve strane ukljucivao pandur, hteo je da skrene u Kneza Milosa, a ja sam hteo dole Durmitorskom, ja mu pokazem u fazonu: ajde, ti, a on meni, ne ne samo ti prodji :zvizduk:.

Jos jedan primer. Idem onim nekim bulevarom novobeogradskim, paralelnim sa Bulevarom Mihajla Pupina prema Areni, dolazim do semafora da skrenem desno ka Gazeli. Stajem pored dvojice marsovaca na stelvijima (jeste da su dobri, al su precenjeni, kao i svi ganc novi motori) na semaforu. Klimnem im glavom, klimnu oni meni. Skrenu ka Gazeli, ja za njima, prazna ulica. Oni ga nagarili stotku, ja stotkom za njima, oni ulecu u kruzni tok ka autoputu, obaraju ga, jure, ja ga obaram i jurim za njima, u stopu ih pratim (da, Shumare, da Popsi, naucio sam da obaram Teneru... tja). Zaglavimo se u guzvi, oni pocinju da se provlace, ja za njima. Oni stanu zbog bocnih kofera, ja se promigoljim pored njih, prodjem izmedju onih crvenih ograda sto su svuda po Gazeli, svirnem im u znak pozdrava i pocnem da se brzinski provlacim dalje...

Inace, kad god vidim Marsovce (okurazio sam se od kad imam dozvolu jer sam ranije bezao odd njih kao djavo od krsta... dobro, ne bas BEZAO doslovno na MZu :zvizduk:), ja im svirnem, ili im klimnem glavom, odgovore u 90 % slucajeva.

Nedavno sam se spustao ulicom Carice Milice prema zelenjaku, zabranjeno je skretanje na desno u Brankovu. Ja pitam saobracajca koji regulise saobracaj: druze, jel mogu da skrenem desno. A on: moze, jel imas A. Ja: pa naravno, svasta. Cao, cao...

I pre neki dan provlacim se izmedju automobila ulazeci jednim od sporednih priljucenja na autoput, tu su pandurska kola i regulisu saobracaj. I tu me pogleda saobracajac i pocne nesto da gestikulira rukama (valjda je bio nervozan jer je prebio to jutro zenu zbog neslanog kacamaka sa mladim sirom, a on voli samo sjenicki), i kao pokazuje, drzim da je zbog provlacenja. Onako ga kroz kacigu belo pogledam, slegnem ramenima i... nastavim da se provlacim...

I da, svaki dan idem zutom trakom gde god mogu, namerno prolazeci pored saobracajaca da vidim da li ce me kazniti... uopste ne obracaju paznju...

Nadam se da je ovaj iscrpni izvestaj malo pomogao :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

To što ste naveli za levi migavac nije izvor iz zakona već iz nekih obuka auto škola. Ja i dalje tvrdim da u zakonu ne postoji takva stavka konkretno vezana za kružni tok i da je to čista izmišljotina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8199 postova

 

Kada predjes mostic, odmah skrenesdesno ispod, pa ispod nadvoznjaka i eto ga auto put bez prekrsaja..

 

moze i kolima i nije vredni idjenja kroz jednosmerno parcence od par metara..

 

 

'Ajde molim te, pojasni ovo - to je veoma korisno skretanje (da ne mora da se krade). Gde posle mosta skreces desno? U ustanicku pa okolo ili pre Ustanicke (mislim da je kod Aquanauta)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

To što ste naveli za levi migavac nije izvor iz zakona već iz nekih obuka auto škola. Ja i dalje tvrdim da u zakonu ne postoji takva stavka konkretno vezana za kružni tok i da je to čista izmišljotina.

 

Ovo tvrdim i ja. :jee:

Sve neke interpretacije "zakona"....:lud:

Levi migavac nije obavezan, desni jeste i kraj :D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison T150

Ovo tvrdim i ja. :jee:

Sve neke interpretacije "zakona"....:lud:

Levi migavac nije obavezan, desni jeste i kraj :D

 

Ni levi, ni desni, nego sva 4 :D

 

Sto se tice "prekrsaja", svakodnevno na putu do posla i nazad se provlacim kroz guzvu na auto-putu do gazele i uvek ima saobracajaca koji me jednostavno ignorisu. Bude cesto i marsovaca koji takodje uopste ne obracaju paznju na to. Par puta mi se desilo da prodjem pored saobracajca zutom trakom bez ikakve reakcije :).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Najbolji

@ Severian

 

mislim da je kolega mislio na to skretanje kod Aquanauta, ali ne skreces u tu ulicu nego napravis kao polukruzno i udjes u prolaz pored mosta ( tu su i stepenice za pesake) , prodjes ispod mosta i udjes na izlaz za autoput.

Ako pomaze drago mi je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

jedini prekršaj koji ne pravim je prolazak kroz crveno. nije zato što sam divljak već je zakon toliko apsurdan. i nikad nisam video nekog bajkera da poštuje propise osim eto prolaska kroz crveno ili vožnja pod alkoholom. ove male prekršaje, žuta traka, puna linija, brzina i to..mislim ljudi uozbiljite se..pa ovo je moto forum, ne autobus forum.. :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Kada predjes mostic, odmah skrenesdesno ispod, pa ispod nadvoznjaka i eto ga auto put bez prekrsaja..

 

moze i kolima i nije vredni idjenja kroz jednosmerno parcence od par metara..

 

 

'Ajde molim te, pojasni ovo - to je veoma korisno skretanje (da ne mora da se krade). Gde posle mosta skreces desno? U ustanicku pa okolo ili pre Ustanicke (mislim da je kod Aquanauta)?

 

 

Gde se zavrsava most pridjes sto blize uz ostrvo koje pocinje i pun desni (prakticno se penjes na trotoar i radis polukruzno), odes ispod mosta i onda desno, tacno izlazis na mesto preko puta autobuske stanice pre izlaska na auto put. Ja to cesto radim kolima, ponekad tu dole stoje panduri, onako smoreni sto te nisu uhvatili u prekrsaju gore... Jedanput su me cak i zaustavili, iznenadjeni jer tu nema automobila, i pitali odakle idem. Posto nisam bio u prekrsaju (nije me video da gazim trotoar i silazim) rekao sam da ima iza strasno mesto gde moze da piski :dobar: Prosao sam bez kazne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Ko zna zna :D

 

Ima tu i kafana.. a znaka o pesacima nema.. tako da opusteno..

 

Nezgodno je odmah smotati, veci automobil mora iz dvaput.. :jee:

 

Inace, stvarno je tu idiotski sto nema izlaz za auto-put.. :stabre:

nego te teraju da ides desno u Ustanicku, pa prva levo.. pa uz kaldrmu opet levo.. pa nazad negde u Krusevacku gde su i stanice 25 i 26... <_< pa dva dana traje izlazak na auto put..

 

Ko se usudi levo u Ustanicku.. sanse su 50% da iskacu malo ispred taksi stanice..

 

Mrzim Beogradsku katangu.. narocito u spicu kada se topi asfalt ,a ti nemas klimu.. 0plac.gif

E, zato imas motor :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja