Jump to content

Moto Zajednica

OPASNOSTI od prekomernih vrućina po motore, nas i okolinu

Recommended Posts

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Danas sam shvatio, šetajući od posla do pekare i nazad, da u životu nisam doživeo ovaj stepen toplote na ulici.

 

Već dva dana mi se vrzma po glavi šta bi sbve moglo da se dogodi i koje su posledice vrućine po vožnju, koncetraciju i samu mehaniku i dinamiku kretanja, pa evo da počnem a ako smatrate da nisam promašio temu Vi se nadovežite. Ko zna kome ćemo sve uštedeti trud :)

 

Ono što sam do sada zaključio:

 

MOTOCIKL, SKUTER:

-vazdušara , jedan cilindar, apsolutno NEIZDRŽIVO voziti, peče po butinama, nogama.

*Pitanje je da li je moguće da se potpuno ispravan jednocilindrični motor pregreje u gradskom režimu vožnje? Nisam baš siguran da je odgovor negativan. Sve imam utisam da će uskoro metal o metal da se tare. TEORETSKI, MAŠINE SU ISPITIVANE U MNOGO GORIM USLOVIMA, A UZIMAJUĆI U OBZIR TEMPERATURE KOJE SE RAZVIJAJU U SAMOM MOTORU... ALI...

 

-Benzin isparava i u vožnji i dok stoji višestruko x više nego na uslovno rečeno normalno j temperaturi.

*Moguće da se zapale isparenja? U zatvorenom prostoru naravno. Što je topliji to se brže pali, zar ne?

*Direktne posledice: ko drži motor u haustoru ili garaži, a deli sa nekim, verovatno će imati problema sa komšijama. Savet: zamoliti ih da se strpe  ;D

*Ima li uopšte opasnosti od samozapaljenja benzina (koliko znam oko 220 `C) ? Rekao bih NE iako se nama čini da je papreno toplo.

*Eventualne posledice po gorivo u tanku motorcikla???

 

-Direktni sunčevi zraci polako izbledjuju farbu na plastikama i metalu hteli mi to ili ne.

*Zaštititi ih reflektorom (eto novog proizvoda!!!  ;D).

 

-Gume?

*Logično mi je da postaju manje tvrde da se ‚‚pravnički‚‚ izrazim :) Posledice? Bolje prijanjanje uz podlogu definitvno. Opasnosti? Na odredjenoj temperaturi guma polako prelazi u tečno stanje. Moto gume nisu napravljene SAMO od gume...... dakle ne treba očekivati da predju u drugo agregatno stanje, ali...?

 

 

VOZAČ iliti PILOT (to smo zar ne, nisu Talijani ludi što nas zovu ‚‚pilota‚‚)

 

-definitvno, apsolutno nedvosmisleno opadanje koncetracije.

*Mislim da je ovo čista biološka, fiziološka reakcija, medicinu ne poznajem toliko da bih dalje išao ali ko zna nek raspali da i mi znamo.

*Definitivna preporuka - izbegavati vožnju ukoliko nije neophodno po ovim paklenim vrućinama, ne samo zbog sopstvenih grešaka već i grešaka ostalih učesnika u saobraćaju. Uzevši pri tome u obzir da se hroničnim psihijatrijskim bolesnicima pojačavaju tegobe, treba se kloniti ulice. Ko želi naravno.

 

 

OKOLINA:

- Ćopave i ostali štenderi i sl. propadaju u asvalt!

*Ovo već svi znamo. Sve propada, bez obzira na težinu: skuteri, čoperi, R, F i ostali čučavci, kroseri itd....

*Definitivna preporuka: parkirati motor ili skuter u hlad i ne biti ćurka nego ukoliko je zadržavanje duže - proračunati koliko toliko kretanje sunca da ne bi morali stalno da pomeramo mašine. Ukoliko je moguće, bolje parkirati na betonu nego na asvaltu (ajmo mašinci i gradjevinci savete).

*Preporuka: ispod drveća, u hladu.

*Preporuka: imati malu daščicu za ‚‚podmetnuti‚‚ za asvalt.

 

-Prelamanje svetlosti i objekata zbog temperature, tj različitih gustina vazduha, odnosno isparavanja.

*Obratiti pojačanu pažnju na saobraćaj, daljine, odstojanje, objekte u daljini, zaustavni put i sl.

*Obratiti pažnju da i sama isparenja mogu biti otrovna u nekoj meri: sam benzin, alkohol, katran, i ko zna šta sve još...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

U pocetku sam mislio da si napisao gluposti, ali kada sam video primer, ipak sam promenio misljenje!! ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

U pocetku sam mislio da si napisao gluposti, ali kada sam video primer, ipak sam promenio misljenje!! ;D ;D

 

....nije mi cilj bio da pisem "gluposti"  al ako si TI tako procenio ..... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

Transalp po ovom vremenu u gradu... Jednom recju- pakao. Przi po nogama, pokazivac temperature zakucava u crveno... Ali zato YBR nema pokazivac temperature ;D i ne przi uopste po nogama... Bas sam juce svrljao po gradu oko 14-15h po najgoroj vrucini, i skroz sam zadovoljan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

U pocetku sam mislio da si napisao gluposti, ali kada sam video primer, ipak sam promenio misljenje!! ;D ;D

 

....nije mi cilj bio da pisem "gluposti"  al ako si TI tako procenio ..... ;)

 

Ono GLUPOSTI je bilo samo da pojaca utisak PRIMERA..;)

A text kao text je krajnje lepo napisan  s'tim sto  se za par stvari ne sikiram previse, kao na primer za pregrevanje masine...nije bas da vapi za ovim vrucinama,ali  ako sve funkcionishe kako treba (ima tecnosti, termostat,termodavac i ventilator),ne verujem da postoji opasnosti od pregrevanja , sto moze da dovede do nekih vecih posledica...;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 668 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

danas sam morao  da odem do grada. i stacu odem motorom,e ono je neopisivo koje je ono iskustvo... noge su mi se sprzile... imam osecaj da se guma topi ispod mene. stanem pored autobusa na semaforu i ona ispara od njega znaci kao u sauni... skinem kacigu jer nisam mogao vishe da izdrzim natopio se sundjer...  i krenem polako i onaj wreoo vetar me przi poceli sinusu da me bole kao da su se sprzili...  u toku voznje sam razmisljao dal sam sposoban da nastavim dalje jer je bilo NEIZDRZIVO !  :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ne znam za jednocilindricne vazduhom hladjene motore i opasnost po iste, ali mislim da je najopasniji nedostatak koncentracije u ovim uslovima, pogotovo vozaca neklimatizovanih automobila. Nije mala verovatnoca i da se izgubi svest u toku voznje, nije zezanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

Braaaate, ne valja kad je hladno, ne valja kad je vruce...i bre kakvi ste...      ;D

 

Ako si im rekao..;D

 

P.S. Vazdushare  definitivno teze podnose ove vrucine...;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam danas presao preko 200km u crnoj Modeka jakni sa lufterima, sve vreme sa kacigom na glavi. Na otvorenom putu nije neki problem, podesim vizir na kacigi da pirka vetric i uzivam. Ali problem je kroz naseljena mesta. Recimo u Kragujevcu je danas zaista bio pakao, pa jos neki zastoji u saobracaju. Stajanje pred semaforom zna da bude problem.

 

Zaista dolazi do pada koncentracije, posle nekog vremena mi se cini da ne vozim ja, vec da gledam snimak kao na YouTube. Cim do toga dodje, trazim prvu prodavnicu ili pumpu i uzmem sladoled i neku flasicu negazirane vode, pauza 10 minuta i kao nov sam.

 

Sutra me ceka oko 300 km voznje! :) A bice jos toplije. Uraaa!

 

E da, sto se masine tice, nikakavih problema, Honda je to! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

P.S. Vazdushare  definitivno teze podnose ove vrucine...;)

Ne sekirajte se vi za vazdushare... Brinite o svojim butinama i kuvanim jajima, kuvanoj telecoj glavi u skembetu, a vazdusare se brinu same o sebi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: BG

 

  Gde je mesto zastitnoj opremi po ovoj vrucini, u voznji po gradu? Sem kacige, sve ostalo je skoro nemoguce nositi trenutno po Bgu, a padovi bas i ne znaju za temperaturu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Svaki dan teram afriku i još nisam imao priliku da čujem kako radi cooler. Onda sam stao i ostavio motor da radi u mestu neko vreme da bi proverio da li  uopšte radi ventilator. :):):) Upali posle 10 minuta rada u mestu - bzzzzzzzz......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 369 postova
  • Lokacija: Cacak

To je vec nesto drugo.Africa..je to. ;)

Primetio sam da kada vozim po gradu na oko 30c ispod 60-80 km/h motor dize temperaturu,

i svako i najkrace stajanje-ventilator.O nogama i da ne pricam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Primetio sam da kada vozim po gradu na oko 30c ispod 60-80 km/h motor dize temperaturu,

i svako i najkrace stajanje-ventilator.O nogama i da ne pricam.

...e jes vala ZZR izmislio još pokoji specijalitet za Bendera, a to su barene butkice i dimljene kolenice. Posle samo par minuta gradske vožnje, oba specijaliteta su spremna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 668 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

P.S. Vazdushare  definitivno teze podnose ove vrucine...;)

Ne sekirajte se vi za vazdushare... Brinite o svojim butinama i kuvanim jajima, kuvanoj telecoj glavi u skembetu, a vazdusare se brinu same o sebi...

 

 

Hahah koji si kralj  :D meni je kuvana teleca glava swaki dan na tanjiru ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6316 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja ne znam za kakve je vremenske uslove napravljen Transalp, ali meni cak ni po ovom vrelcu ne ukljucuje ventilator. Kazaljka je dosla  na 2/3 skale najvise do sad. Moracu kao Cope da probam da ostavim da radi u mestu da vidim sta se desava, valjda ce onda ukljuciti ventilator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Transalp po ovom vremenu u gradu... Jednom recju- pakao. Przi po nogama, pokazivac temperature zakucava u crveno... Ali zato YBR nema pokazivac temperature ;D i ne przi uopste po nogama... Bas sam juce svrljao po gradu oko 14-15h po najgoroj vrucini, i skroz sam zadovoljan...

 

Ima nešto u tom slobodnom zračnom hlađenju. Ja sam jučer po najvećoj vrućini prešao 420km sa suvozačicom, eMZo se nije žalio :)

Bilo je toliko vruće da je bilo lakše voziti se s jaknom, nego bez, jer zrak je bio toliko vruć da bi pržio po koži.

 

I još jedna stvar - pijte puno vode. Iako vam se čini da se ne znojite dok ste na motoru znojite se itekako, samo vjetar stalno suši kožu, pa je jako lako dehidrirati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Svaki dan teram afriku i još nisam imao priliku da čujem kako radi cooler. Onda sam stao i ostavio motor da radi u mestu neko vreme da bi proverio da li  uopšte radi ventilator. :):):) Upali posle 10 minuta rada u mestu - bzzzzzzzz......

Na forumu XRV.org.uk , pita lik sa severa ostrva zabrinuto kako to da od kako ima Afriku nije cuo ventilator !?

Odgovor iskusnog admina: Afrika je toliko hladna da obzirom gde zivis verovatno ga i neces cuti do kraja zivota !!!

P.S Nemam problem na ovu temu ! ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

Ja ne znam za kakve je vremenske uslove napravljen Transalp, ali meni cak ni po ovom vrelcu ne ukljucuje ventilator. Kazaljka je dosla  na 2/3 skale najvise do sad. Moracu kao Cope da probam da ostavim da radi u mestu da vidim sta se desava, valjda ce onda ukljuciti ventilator.

 

Zavisi kako ga vozis. Kad nisam u gradskoj guzvi, nema sanse da podigne preko pola, al zato na semaforima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Sad treba gurati motor do PMFa 5km od Medakovica kod majstora... 

 

.. prewezi ga bez kwachila ..

 

.. a da je wruce .. wruce je .. i da je leto .. leto je ..  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Danas sam i ja prvi put cuo ventilator na Transalpu, i to kad sam stigao u Temerin iz Ade. Jos se cudim sta zuji kada sam ugasio motor! Gledam da li je sve u redu, skidam kacigu...i gle cuda...Ali sad bar znam da je ispravan :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja