Jump to content

Moto Zajednica

"Ispao" mi menjač?

Recommended Posts

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

vraćao sam se ibarskom magistralom, ušao u bg, negde kod mostarske petlje samo odjednom dam gas i ono ništa..motor radi ali kao da je u leru..ja stanem, pogledam da mi nije spao lanac slučajno - nije.

 

znači motor se ponaša kao da nije ni u jednoj brzini. ulazi u sve brzine, svetli kada ga ubaciš u ler ali ništa se ne dešava. npr. mogu da ga ubacim u treću i pustim kvačilo. ništa se ne dešava.

 

da napomenem. motor u pitanju je aprilia pegaso 650 - model 1992-1995. motoru je rađen servis, pali kao mina, struja odlična. menjač je do tog trenutka radio savršeno. niti je proklizavao, niti se čuo, precizno ulazio u brzine..ma nemam pojma kako je moguće da tako odjednom odlepi :neznam: niti sam ikad čuo ili pročitao negde da ovaj model ima problema sa menjačom.. znam da nema veze sa vezom ali jedina stvar koja je bila drugačija je da sam primetio da mi je lanac bio skroz istegnut, odnosno točak mi se pomerio za barem 1,5 cm jer ga majstor koji je menjao lanac očigledno nije dovoljno zategao.

 

ljudi, šta može biti...???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

Meni se desilo na istoj takvoj da se odvije i spadne prednji zupcanik lanca.Izgleda sve kao da stoji normalno a on spao,odvio se sraf.

Skini poklopac prednjeg zupcanika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

kandela lamela :)

Vrlo moguce,vrlo moguce,ali bi prvo proklizavala po mom misljenju.Nemam iskustva sa tim.

Kod nje je sve moguce.

Imam ceo repair manual za nju a ako ti treba saljem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

jebi ga, sad ne mogu da proverim da li se odrnuo šraf na lančaniku jer sam motor morao daostavim u gradu..ali to mi deluje kao najrealnije rešenje jer očigledno da majstor koji mi je menjao lanac i lančanike nije baš odradio posao jer mi se ceo točak vratio napred i dobro da mi lanac nije spao..i ja isto ne mislim da je lamela..ne znam kako je na motoru ali znam na kolima..a meni je menjač radio odlično do ovoga večeras..i lanac i lančanici nemaju ni 500km..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

lamela bi postepeno pocela da proklizava valjda.... i meni je palo na pamet da se raskacio prednji zupcanik....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

ma i ja se nadam da je to u pitanju ali nije mi jasno kako to kada ga ubacim u brzinu i pustim kvačilo, motor se ne gasi..?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

ma i ja se nadam da je to u pitanju ali nije mi jasno kako to kada ga ubacim u brzinu i pustim kvačilo, motor se ne gasi..?

 

Pa ne bi trebao da se ugasi, što bi se gasio? On na ler gasu ima sasvim dovoljno obrtnog momenta da vrti zupčanike u menjaču u bilo kom stepenu prenosa, ako mu je raskačen finalni prenos. Pa čak i ako nije, tačnije ako mu je zadnji točak u vazduhu (motor na centralnom štenderu), trebao bi bez problema da vrti taj zadnji točak na ler gasu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

icatenej, potpuno si u pravu :aha:

 

otišao do motora i stvarno čoveče se prednji lančanik odšrafio ali plastični poklopac koji ide preko lančanika ga je tako sačuvao da je sve spolja izgledalo kao da je na mestu. nije dozvolio da matica otpadne, ni šajbna koja ide na lančanik pa ni lančanik jer mislim da bi sve otpalo da nije bilo tog plastičnog štitnika.

 

svaka čast mare na brzoj dijagnozi. meni je bilo neobično kako to da ga ubacim u četvrtu i samo naglo pustim kvačilo, motor ni zatrese..kad upravo što kaže icatenej, nema nikakvog opterećenja..vrti se u mestu.

 

kad budem imao vremena, otići ću do majstora što mi je menjao lanac i lančanike da mu napomenem. niti je zategao prednji lančanik dobro, niti je zategao zadnji točak dobro pa se ceo pomerio napred. na kraju krajeva, ovo je motor od 50 konja, nije hayabusa..nije ni prešao 500km i ovo se desilo.

 

hvala svima na pomoći! :takoje: zato i forum treba da služi! :takoje:

 

vlajko..a to za italijane i dizajn..ajde da razumem da mi je to rekao neko ko vozi pouzdan motor..ali super teneraš..pa to stvarno nema smisla :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

a da se meni zahvalis sto prvi put nisam napljuvao pegaza vec rekao da je sigurno spao lanac ili nesto sa lancanikom?! :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Eno Popsiju stalno spada lanac.. al to zato sto je istegnut i zato sto glumi bambija :lol:

 

a imam ja i hondu.. zena moze i sa sela :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

Na Apriliji Pegaso,bukvlno svaki sraf mora da bude sa locktite-om namazan.

Ali svaki.

Drago mi je da si resio problem.

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

da se nadovežem..

 

pošto bih hteo da zategnem prednji lančanik baš kako treba.. :)

 

trenutno imam lančanik pa onako poveća šajbna pa obična matica.

 

stavio bih maticu sa onom gumom na vrhu, kao osigurač matica - ne znam kako se zove.

 

da li bi trebalo da stavim i zegerov osigurač (prsten)? ono malo čudo što izgleda kao neka šajbna potkovica :) i jel ima tu neka fora kako se stavlja taj osigurač? koje dimenzije treba da bude? hvala! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Ko je super genije koji ti nije dobro zategao srafove?

 

Можда би могао да нам кажеш ко ти је мајстор да га избегавамо у широком луку?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

a da probas mozda da stavis dve matice, tako ne bi trebalo da moze da se odvije, i izmedju matice i lancanika da stavis onu elasticnu podlosku ??? :zbunjen:

 

podloska_elasticna_v.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja