Jump to content

Moto Zajednica

Najbolja enduro guma

Biramo najbolju enduro gumu!  

155 članova je glasalo

  1. 1. Koja je najbolja enduro guma?

    • Heidenau K60 Scout
    • Michelin Anakee 2
    • Metzeler Tourance EXP
    • Continental Trail attack
    • Dunlop Trail Max
    • Bridgeston Trail Wing
    • Pireli Scorpion Trail
  2. 2. Koja je Hard enduro guma najbolja?



Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Meni je dobar odnos napred 1.3, a pozadi 1.4
Napred je ipak bolje malo vise da ne nabodes neki kamen pa da ti ujede unutrasnju. Moj motor je tezi 30kg.

Kreni kako ti je po manuelu za asfalt, pa lagano ispustaj da nadjes sta ti najvise odgovara za off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Lako ću za off ali koliki je pritisak C-04 i C-05 za asvalt? :neznam:

 

Oko 2 Bar-a pa vidi šta ti najviše odgovara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Ja na offu e09 dakar zadnju drzim na 1.6-1.8, a prednju c05 1.4-1.4, lagana voznja.

 

Kad znam da ce biti bas blata, ispustim po jos malo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Samo da se javim da sam stigao s puta.

Utisci sa C-04 i C-05 vanzemaljski :)  Pa čak i na asvaltu, rizle u krivinama za mene više nema :care:

Na suvom asvaltu mogu da se obaraju dokle smeš, čak i na mokrom putu drže sasvim solidno.

Pritisci - drum natovaren zadnja 2.5-2.2 prednja 2.0-1.8, off natovaren zadnja 1.5-1.2 prednja 1.0, off prazan zadnja 1.0 prednja 0.8-0.7

 

Izvukle me iz Toplog Dola na Babin Zub putem kroz šumu, popele me na Midžor, isčupale me iz blata na Pasuljanskim livadama :sampion:

 

DSC_0120.jpg

 

Reka Pakleštica, Stara planina, avgust 2016

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Samo da se javim da sam stigao s puta.

Utisci sa C-04 i C-05 vanzemaljski :)  Pa čak i na asvaltu, rizle u krivinama za mene više nema :care:

Na suvom asvaltu mogu da se obaraju dokle smeš, čak i na mokrom putu drže sasvim solidno.

Pritisci - drum natovaren zadnja 2.5-2.2 prednja 2.0-1.8, off natovaren zadnja 1.5-1.2 prednja 1.0, off prazan zadnja 1.0 prednja 0.8-0.7

 

Izvukle me iz Toplog Dola na Babin Zub putem kroz šumu, popele me na Midžor, isčupale me iz blata na Pasuljanskim livadama :sampion:

 

 

Reka Pakleštica, Stara planina, avgust 2016

 

 

Pričam ti ja :)

 

Drago mi je da ti kombinacija odgovara  :takoje:

 

Obzirom da ti imaš lak motor slobodno sledeći put kada voziš prazan po blatu ispusti zadnju još malo na 0.6 - 0.7

 

Prati koliko ti se gume troše. Baš me zanima koliko ćeš izgurati sa prednjom.

 

Šteta je velika zato što se više C-05 ne proizvodi, jer je očigledno mali tržišni segment na koji se prodaje kao dobra dual-sport guma (čisto da još jednom napomenem da sam sa tom gumom na XT-u prešao preko 8500km kombinovane vožnje i još uvek ima cca 5mm šare na sredini) ali dobro - tako je kako je...teramo dalje.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Ovako izgleda moja prednja C-17 nakon 4000 km. Nisam baš očekivao da će toliko brzo da se potroši ali sa druge strane ne bunim se. Dosta je prešla po asfaltu (zadnjih 200 km je vidno smanjilo krampone. Da 200km) gde vozim kao i sa bilo kojom drugom gumom.

 

uMb7hF5.jpg

 

 

Moram reći da sam zadovoljan, lepo drži na terenu i konačno imam kontrolu prednjeg kraja. Na asfaltu je kompromis, po suvom drži dobro ali zna da leluja. Po mokrom nisam imao problema ali i vozim osetno pažljivije. Rado ću ponovo uzeti isti model kada mi zatreba guma za off putovanja. Za svakodnevnu upotrebu ipak nije zbog trajanja, ali je odlična u kombinaciji sa nekim putno orjentisanim gumama.

 

 

Usput, zadnja E-09 je prešla malo manje od 10000km i ima još solidno krampona (trećinu recimo). Mojim stilom vožnje može da se koristi kao jedina zadnja guma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Prednja je bila duboka na najplićem, gazećem delu 13mm kada sam je montirao, sada posle 800km ( približno 500 asvalt/300 off) 9.5mm. Zadnja ne znam koliko je bila duboka, sad je 10mm u najplićem delu.

Da napomenem da nemam baš laku ruku a i divljao sam malo gasom i zadnjom kočnicom na off-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Prednja je bila duboka na najplićem, gazećem delu 13mm kada sam je montirao, sada posle 800km ( približno 500 asvalt/300 off) 9.5mm. Zadnja ne znam koliko je bila duboka, sad je 10mm u najplićem delu.

Da napomenem da nemam baš laku ruku a i divljao sam malo gasom i zadnjom kočnicom na off-u.

 

Čini mi se da je nova C-04 u toj dimenziji 15mm nov krampon po sredini naravno.

 

Gligo, ako budeš u prilici probaj naprad i Dunlop D952 deluje mi kao bolji kompromis od C-17 a tu su negde sa cenom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Nema vise C05 u ponudi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Pritisci? Neko?

 

Fabricki podatak za mog KTM-a, sto se pritisaka u gumama tice je:

Za put prednja 1,5 bara, zadnja 2,0 bara.

Za off prednja 1,0 bara, zadnja 1,2 bara.

Motocikl tezak 120 kg.

Gume 90/90-21 i 140/80-18 (ja koristim 130/90-18).

Mitas C05 i C04.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Dve prethodne sezone sam fino izgurao sa TW-om, kramponi još uvek u životu, postaviću fotku posle sutrašnje vožnje. Izguraće i sledeću sezonu, verovatno kod sledećeg vlasnika. Mnogo više sam vozio po asfaltu, tu da sam ih malo više poštedeo asfalta, stanje bi bilo mnogo bolje. A i doduše, za razliku od nekih vas, ne prelazim toliko godišnje, a i 125-ica ih manje troši. 

Ja sam zadovoljan jako, mada zbog vaših iskustava, a i zbog nekih ovde, na sledećem motoru prelazim na Mitas. Videćemo šta će u praksi da kaže. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Hajd' i meni pomozite oko izbora guma... Ići će na moju Cagivu Canyon, za potrebe ugalvnom off-road vožnje raznih vrsta, ali, naravno, voziće se i po asfaltu... Da kažem da bi bilo 50/50 ili recimo 60/40 u korist off-a. Nisam težak na gasu i vozim uglavnom u "penzija" modu. Dve stvari su mi bitne - da gume nisu BAŠ katastrofalne po mokrom asfaltu i da mogu da izguraju iz nekog pristojnog blata (ne mislim samo da izguraju, već i da se predvidljivo ponašaju u plitkom blatu gde nije poenta u zaglavljivanju i odglavljivanju već u tome da ne ode guma svojim putem a i motor za njom). Na suvom makadamu i šoderu ide bilo kakva dovoljno izduvana lubenica, tako da šta god da izaberem ispuniće i taj uslov... E sad, kontempliram već nekoliko dana i na kraju sam došao do početka - znači pojma nemam šta da pazarim...

 

Dimenzije fabričkih guma su:

- Prednja 100/90-19

- Zadnja 140/80-17

 

Da napomenem da su trenutno na Cagivi Anakee 2 napred i Tourance EXP pozadi i da su i one videle prilično terena, ali su me i doterale par puta do limita (posebno su za bilo kakvo, pa čak i najmanje blato potpuno neupotrebljive). Na asfaltu i pristojnom makadamu su obe fenomenalne i pružile su mi hiljade lepih kilometara, vozeći što sam, što natovaren i sa ženom...

 

Takođe, na Yamahi imam Heidenau K60. Zadnja je "standardna" K60 u duimenziji 130/80-18 a prednja je K60 u dimenziji 4.6-17 koja ima dodatni utisnut natpis "Enduro" i crvenu liniju po sredini. Takođe - razmak između "čepova" na njoj je nekoliko milimetara veći od razmaka između čepova na ovoj zadnjoj K60. Možda bi @Bane znao koja je tehnološka razlika između ove dve gume... Ono što sam hteo da kažem je da me ova prednja nigde i ni u jednoj situaciji na ovih par vožnji što sam imao nije prodala, čak ni na blatnjavim kolotrazima - jednostavno uhvati i ide, ne smiče se, dok je zadnja znala ponekad i da vrcne levo-desno, ali ipak kontrolisano.

 

Sad, nakon ovolikog uvoda, da kažem da se neko moje poslednje razmišljanje završilo na kombinaciji Michelin T63 pozadi u dimenziji 130/80-17 i Michelin AC-10 napred u dimenziji 100/90-19. Šta mislite o ovoj kombinaciji? Molim i za druge predloge...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Da se nadovežem na moj gornji post - šta mislite o Heidenau K74 za zadnju? Ona ima agresivniji profil od T63.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

@ icatenej

Nisi ti od juce, i realno, mislim da ti je jasno da za Kadjivu i nemas neki izbor za prednji tocak; osim putnih guma. Michelin AC-10 u dimenziji 100/90-19 je ZADNJA guma, kao i sve ostale enduro gume sa kramponima u toj dimenziji. Stvarno ne znam sta bi mogao napred da stavis. Mozda ima TKC80 od 19", ili K60. Najbitnije u celoj prici je da obe gume budu uparene za odredjenu namenu, pa ako ima recimo K60 u Kadjivinim dimenzijama, ja tu ne biK nista dalje mudrovao jer ce one zadovoljiti sve tvoje kriterijume koje si pobrojao. ;)


A sad za sve koji imaju "pravu" enduro dimenziju :P,    da saopstim moje malo iskustvo:

Motorce je Kawasaki KLX650 zvani Kliks, ili Zelenko  (150kg), ali ove gume mogu da idu i na motore teze za 20-30kg.


Metzeler Unicross  90/90-21, prednja.

 

AnteK-ova preporuka. U momentu fotkanja je presla 5.000 kilometara, a ukupno blizu 6000. Drzi dobro mokar asfalt (sto nam je svima vazno). Ne mogu da naglasim sta joj je specijalnost. Jednostavno ide svuda, i zemlja, i blato, i kamen, rizla, makadam, sitni potoci i manje recice. Jede sve!  Pu, pu, da je ne ureknem - ne privlaci eksere tako da racunate da je necete busiti do tih 6000km. ;)  Ostecenost krampona usled eksploatacije skoro da je neprimetna. Vozena je na pritiscima od 1.3 - 1.5 bara u zavisnosti od podloge i opterecenja. U poslednjih 2300 kilometara je imala suvozaca pa je tu dobila 1.7 bara i to nije menjano bez obzira da li je asfalt ili off. Inace, za Kliksa se kataloski obe gume duvaju na 1.5 bara bez suvazaca i dodatnog opterecenja. 
Ja ne volim nekontrolisano dodavanje gasa i nagla kocenja (osim kada se mora), sto svakako produzava eksploatacioni vek svake gume. Za jos duzi vek je trebalo da joj okrecem smer posle svakih 1000 -1500 kilometara jer tada ne bi dobila ukoso potrosene ceone krampone. Ako je poredimo sa kvalitetnijom gumom,  recimo T63, tvrdim da je bolja u svim uslovima van asfalta, i jednaka na asfaltu. Treba imati stalno na umu da je deklarisana za brzine do 130 km/h i ponasati se u skladu sa tim. Eto, ja sam prezadovoljan i za sada ne menjam firmu.

 

Hvala Ante, pun pogodak za enduro adventure!!   :takoje: 



B_(330).jpg

 

 

 

 

 

Mitas c02 stoneking,  130/80-17, zadnja  

 

Da ne poverujes!  U momentu fotkanja je presla nepunih 10.000, a do ovog momenta skoro 11.000 kilometara. Prosla sito i reseto. Raskopavala zemlju po Glindzi, blatnjavila se, valjala makadame po valjevskim i bosanskim planinama, razgrtala ostar hercegovacki i dalmatinski kamen. I jos je ima!  Prosto mi se vise zgadilo da je gledam. Al' sta cu kad ide. Na asfaltu je malo nezgodna kada je nova, dok se ne odmasti u prvih 300-400km. Medjutim, uteras to odma' u neku prasincugu i stvar resena za pola sata. E ali, na mokrom asfaltu joj pomoci nema. Ukljucis pi**a mod i lagano. Velika joj je pomoc onaj Unicross s'preda. Posle svih njenih iskustava, ima tu i tamo vidljiva ostecenja u vidu useklina i krunjenja po nekog krampona, ali su svi kramponi na broju. Znaci, off tera bez pitanja! Suv asfalt drzi, a suv i topao asfalt lepi. Vozena je najcesce na pritiscima 1.2 - 1.5 bara. U poslednjih 2300 kilometara je dobila 1.9 bara zbog suvozaca i stavri bez obzira da li je na asfaltu, ili van njega. Deklarisana je za brzine do 140km/h, ali nije vozena preko 130. Ni ona nije videla ekser tako da ne znam koliko je zgodna, ili nezgodna za rucnu demontazu. Sto bi se reklo - reda radi, i od pozadi cu opet nju.

Jedino mi je muka kad pomislim da cu opet da je gledam 11.000 kilometara. 

 

 

 

B_(330_1).jpg

 

 

 

Kilometraze za obe gume prihvatite sa rezervom. Za Unicross uglavnom kazu da prelazi oko 3 - 4000km, a za c02 oko 6 - 7000km. Sve to zavisi od stila voznje, odgovarajuceg pritiska i tezine motora.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640
@ icatenej,

Heidenau ima u ponudi K60 u dimenziji 100/90-19, koja je namenjena za montažu i napred i nazad ( ima strelice na boku koje označavaju dvosmernu rotaciju, smer kad se montira kao prednja i smer kad se montira kao zadnja ). Zadnja je, takođe, K60 140/80-17, tako da bi imao uparenu prednju i zadnju i po proizvođaču i po tipu i po nameni.

Ako treba da kačim slike okačiću  :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja