Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje amortizera

Recommended Posts

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Za ovaj moj TS nisam siguran neko mi rece da je mozda pri kraju pa ja lepo na vreme da se informise zlu ne trebalo da dodje da moram da ga popravaljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

pusti šta ti drugi kažu. evo kako da vidiš da je dobar. kad skočiš na njega on se spusti pa se podigne, e ako se opet spusti znači da je loš, a ako se ne spusti opet onda je u redu.

ako je loš onda pogledaj jel curi ulje iz njega. ako je suv znači da su unutrašnji semerinzi otišli i onda samo sipaš gušće ulje i ko nov je.

a ako je vlažan snalazi se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Kad sednem na njga previse je mekan tj bar se meni cini u odnosu na onaj TS sto sam pre njega probao kad ustanem ispravi se ali ima mesta da se jos ispravi kad ga dignes rukom mozda jedno 5cm ili vise nisam siguran.

Sad sta je po sredi ne znam pogledacu sutra to da li je suv ili curi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a mozda ti je i opruga stradala,kad razmontiras amortizer,posto je kod tebe uljni,gurnes ga unutra i probaj kako ce ici na nazad,znaci treba lako da se uvuce ali na gore treba da ide teze,na naglo guranje na dole treba da zapinje, i na naglo izvlacenje treba bukvalno da se ukoci to jest teze da ide nego kad ga izvlacis polako..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Malopre sam skako po motoru ko blesav i samo se spusti na dole ali se ne dize na gore kad skaces mozda se podigne kad sedis na njemu pa talasas (gore dole) ali kad skaces se ne dize.

Opipo sam onu cev sto izlazi iz amortizera sto se sija ona je suva tj nije masna.

Da napomenem amortizer je spusten do kraja na onom granicniku sto se steluje jel to moze da ima neki uticaj?

Skidanje amortizera bi odlozio malo dok ne padne sneg.

P.S. Voleo bi da mogu ko neki da nista ne diram i da me boli uvo... a ne da sve moram da cackam i rasutram :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

I da dodam cuje se kao kad se puma pumpom kao neki vazduh kad se skace po motruj dok radi amortizer to mi isto cuje i na tomosu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Danas sam digao amortizer na onom podesivacu do kraja i sad je mnogo kruci vise ne propada sam pod svojom tezinom videcemo kako ce se sad ponasati nadam se da je problem resen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Nema on podesivac amortizera

To sto si nastelovao, to je # podesivac # sabijenosti opruge, ( to ti je TT600, jos kod kupovine motora rekao da uradis ) normalno da je opruga malo slabija za to godiste motora ( a i to ti je bokilic, u par postova iznad, rekao da proveris ) a amortizer je ono sto ide kroz sredinu opruge i smiruje rad te opruge ( uprosceno receno )- a bokilic ti je to malo strucnije objasnio - to kako treba da se ponasa amortizer

I amortizer na tom motoru nema stelovanje !

 

To sto ti ljudi napisu ( ne bas svi - valjda si procenio do sada ko se razume ) trebao bi sa malo vise koncentracije, i razumevanja ( ja takve postove procitam po 5,6 puta :lol: ) da procitas !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ja sam se malo lose izrazio ipak sam ja jos pocetnik u ovim stvarima i jos imam puno da ucim ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Oprugom (federom) reguliraš tvrdoću ovjesa (trapa) i to ti je tzv. PRELOAD odnosno prethodno sabijanje opruge da nakon što ju još više opteretiš što manje mijenja oblik (imaš progresivne i linearne opruge)....

 

A amortizer (ono unutar opruge) služi za brzinu reagiranja ovjesa odnosno za brzinu sabijanja i otpuštanja opruge...

 

znači.. opruga je nosivi element i ona se namješta u zavisnosti od težine tereta (vozač+suvozač+kofer+ITD) a amortizer je upravljajući element i on se namješta u zavisnosti od vrste i načina vožnje, te od vrste i namjene podloge po kojoj se vozi..

 

Ali iako su to dva totalno različita elementa, potpuno zavise jedan o drugom .....i da bi ti vožnja bila istovremeno i udobna i sigurna, oba elementa moraš podesiti pravilno po svojoj težini i načinu vožnje..

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja