Jump to content

Moto Zajednica

Da li gledate preko ramena ?

Da li imate naviku da gledate preko ramena prilikom prestrojavanja (bilo u autu ili na motoru) ?  

144 članova je glasalo

  1. 1. Da li imate naviku da gledate preko ramena prilikom prestrojavanja (bilo u autu ili na motoru) ?

    • Da
      131
    • Ne, ali se trudim da je steknem
      5
    • Ne, to je za shonje
      8


Recommended Posts

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Gledanje preko ramena je osnov sigurne i bezbedne vožnje kao i praćenje saobraćaja iza i naravno žmiganje. Na prvom času obuke vožnje svaki instruktor će odmah naglasiti važnost i nužnost gledanja preko ramena i u retrovizor-e.

 

Ta obuka je relikt iz proslosti i kada je osmisljavana desni retrovizori na automobilima nisu postojali. Ne kazem da ne treba da se gleda preko ramena i da je losa navika, ali dosadasnja obuka kod nas je jeziva.

 

Ne postoji retrovizor bočni koji može da obezbedi vrhunsku preglednost pozadi. Postoje fabrički konkavni panoramici koji istina nemaju mrtav ugao al toliku umanjuju sliku da se čini da je vozilo iza 3 dužina a ono realno na braniku što je gore nego mrtav ugao. Ja sam svoja oba odmah skinuo i otišo i napravio realna al imaju mrtave uglove koji se rešavaju malim dodatnim retrovizorčićima u krajevima koji ih anuliraju i to je sjajno rešenje. Ostaje opet sigurnost koja je mnogo uverljivija kad se pogleda preko ramena nego u retrovizor. Sledeće, neki bočni retrovizori se mogu lako okrenuti spolja, zakači pešak, a to se vidi tek u vožnji, pa i tad treba koristiti pogled preko ramena. Nije ta obuka relikt prošlosti već zaista uslov bezbednosti. I ne znam što ga izbegavati, pravilnim podešavanjem retrovizora taj pogled preko ramena je malte ne bez okreta glavom čak i bez dodatnih ogledala, takozvanih mrtvih uglova.

 

Onaj ko nece da gleda preko ramena trebao bi bar da doda samolepljivi  pomocni konveksni retrovizor za pokrivanje mrtvih uglova

 

Opet ostaje manir pogleda u stranu, bar ja tako uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Mrtav ugao.

 

Covece, jesi li svestan koliko treba da se zavrnes u nazad da bi nesto video. To vreme je davno proslo, sumanuto je koliko su kod nas ljudi opsednuti gledanjem u nazad. Pa zato postoje spoljni retrovizori i sto @robbief rece sve su veci i pregledniji. Mnogi su primetili na novijim kolima obavestenje koje je napisano na spoljnim retrovizorima da slika u njima ne odgovara pravom stanju, sto znaci da malo umanjuju ali daju veci ugao gledanja. Zato, das zmigavac na vreme, pogledas u spoljni retrovizor i (na pr.) prertojis se.

 

E sad ako si na motoru i krenuo si da pretices nekoga u raskrsnici ko skrece u levo, pa tresnes u njega, onda dodjes na forum i zakukas, eto pobise nas, ne gledaju preko ramena!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Konkavni, ne konveksni! izvinjavam se :)

 

Svestan sam jer to radim uvek. Ako okrenes glavu za recimo 80 stepeni u levo i dalje desnim perifernim vidom hvatas sta se desava ispred tebe, dok centralnim hvatas onaj najbitniji deo a to je "pored tebe pa malo iza", sto se ne vidi ni u jednom retrovizoru. Mnogo motorista je nastradalo tako sto su bili bas na ovom mestu kada je automobil krenuo u prestrojavanje.

 

dead+angle+mirror.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Džedaj vitez, 289 postova
  • Lokacija: Ruma / Guangzhou
  • Motocikl: Yamaha Dragstar 650

i ključna stvar, koju neki možda imaju u glavi dok se protive gledanju u nazad je NE ubrzavati dok gledaš iza sebe, malo i pustiti gas, tek kad se pogleda onda se ubrzava. Tako se nećeš zapucati u ono ispred tebe...

Po meni stvarno nepotrebna diskusija... kao za nenošenje/nošenje kacige... "danas su nam glave trvđe nego ovima nekad"... :P;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Smooth operator, 136 postova
  • Motocikl: nexus 300
Nije ta obuka relikt prošlosti već zaista uslov bezbednosti. 

 

Naravno da je relikt, sta da kaze npr. vozac modernog pick-up-a ili kombija koji nema zadnje staklo, a instruktor ga je naucio da gleda preko ramena. Zapravo nece nista ni reci, vec ce se iskljucivo koristiti svojim duplim spoljnim retrovizorom koji pokriva sve uglove. :)

Ali nije to generalno negativna stvar, kad se pogleda sta jos postoji u sklopu te obuke. Ja u kolima imam panoramu koja kosta 450 din. (AP sport) i pokriva sve, u kombinaciji sa spoljnim retrovizorima. Uopste nema potreba za okretanjem jer vidis osim kroz zadnje staklo vidis i kroz bocne. Da jos dodam slucaj kad zena i dete sede pozadi, bolje i da ne gledas iza sebe, hiljadu stvari moze dodatno da ti skrene paznju. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Od uvek postoje vozila koja nemaju dobru preglednost pozadi osim na retrovizore, kamioni, autobusi, kombići i i pikapovi. Međutim to je nužno kod njih i po proseku su znatno manje pokretljiviji od malih auta i motorcikala, znači ne mogu tako brzo da iznenade onog iza svojim manevrom. Naravno, savremeni venovi su i te kako brzi i tu  se ne može ništa, zato treba imati na umu da su opasni jer njihovi retrovizori su panoramici koji udaljavaju znatno sliku iza i skloni su da iseku vozilo koje im prilazi od pozadi.

 

Panoramik centralni retroviozor postoji isto koliko i fabrički, kači se na lastiš. Ali takav retrovizor je isto tako opasan zbog pomenutog udaljavanja kao što su bili moji spoljni retrovizori koje sam zamenio realnim ogledalima. Jednostavno se ne može navići na njih jer u milisekundi treba preračunati gde je onaj iza, a ne može mozak da percepira dobro relanu sliku napred i umanjenu iza. Uopšte nisam za takve egzibicije osim dodataka na bočne retrovizore koji pokrivaju mrtve uglove. Pojedina kola već fabrički imaju krajeve zakrivljene koji pokrivaju sve sa boka a u suštini su sa realnom slikom. To sve smanjuje, neću da kažem anulira, gledanje preko ramena. I pogled na bokove daje drugu dimenziju vožnji jer jednostavno treba gledati što šire i na sve strane a ne samo koliko je panorama šoferšajbne.

 

I očigledno se postovi ne čitaju skroz. Ispravno podešeni retrovizori omugućavaju pogled na bokove bez uvrtanja šije, ko što kaže Boki, samo okretom čak manjim od 90 stepeni tako da se uopšte ne napušta primarni vidokrug prema napred.

 

Inače mi je okret šijom skroz iza nedavno spasao glavu. Ja imam običaj kad skrećem sa svoje putanje za više od nekih 45° da gledam baš pozadi. Skretao sam na raskrsnici levo, bio prvi i sa datim žmigavcem. Krenem da skrećem i pored pogleda u retrovizor se osvrnem kad likprešao skroz na suprotnu traku i obilazi i pravo na mene u zadnji levi bok. Da sam nastavio sa skretanjem, oborio bi me, al sam ja imao dovoljno vremena da produžim pravo i lik me promaši iza. Da sam bio oslonjen samo na sigurnost ogledala, nastradao bi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Mislim da je prvo trebalo da se dogovorimo, da li pricamo o gledanju preko ramena kada vozimo kola ili motocikl.

U oba slucaja to cinim retko i letimicno, osim u slucajevima ostrijeg ili naglog skretanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Smooth operator, 136 postova
  • Motocikl: nexus 300

 

 

I očigledno se postovi ne čitaju skroz. Ispravno podešeni retrovizori omugućavaju pogled na bokove bez uvrtanja šije, ko što kaže Boki, samo okretom čak manjim od 90 stepeni tako da se uopšte ne napušta primarni vidokrug prema napred.

 

 

 

Postovi se citaju skroz, hvala, ali ja sam tacno citirao deo na koji sam ti replicirao. A kao sto kaze Boki :), prvo da se dogovorimo na koje se vozilo odnosi polemika. Ja sam napisao ranije, da na motoru uvek gledam, a na kolima nikad. I da, evo opet sam procitao kompletan tvoj poslednji post i shvatio da se slazemo, jer zakljucak je da moderna tehnologija (i obuka koja bi trebalo da je prati) "smanjuje, necu da kazem anulira gledanje preko ramena".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mislim da je prvo trebalo da se dogovorimo, da li pricamo o gledanju preko ramena kada vozimo kola ili motocikl.

U oba slucaja to cinim retko i letimicno, osim u slucajevima ostrijeg ili naglog skretanja.

 

Pa generalno nema neke suštinske razlike, osim što je na motoru nezgodnije uvrtati šiju zbog same ravnoteže. Na Pjađu sam imao top retrovizore, dodate mrtve uglove i zaista nisam imao potrebu da se okrećem. Sad na Outluku moram jer retrovizori su na lošim mestima i ne pružaju mi dovoljnu sigurnost da me neko neće obrisati od pozadi. Isto tako, vozače ispred sebe tretiram uvek kao da ne gledaju uopšte pa se i tako ophodim, sa oprezom. A često imam sitaciju da neko kreće u manevar a da nije predhodno pogledao jel slobodno, a migavac ko da ne postoji u Beogradu.

 

Potrebne su godine da se stekne naravoučenje, pa kad se izbegne ono za dlaku, onda se skonta prava težina  neke akcije.

 

@robbief  Nisam mislio ništa direktno, inače retko kome nešto lično zaista, već to zaključujem po ostalim postovima u raznoraznim temama.

 

Inače, mogu da vozim i sa i bez retrovizora, gledanjem samo na ogledala al tad jako dobro memorišem sitaciju iza, al u gradu je to malo nezgodnije, previše je gužve. Iznosim Vam svoje dugogodišnje iskustvo na 4 točka, sa zaključkom šta je bezbednije i kako to najefikasnije postići.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Inace, od kako vozim motor, mnogo bolje (bezbednije) vozim i auto.

 

Jos kad bi u nekoj imaginarnoj zemlji dobijanje B kategorije, uslovili posedovanjem A(i nekog dvotockasa) bar dve godine, koliko bi zivot bio bezbedniji...

 

Vezano za gledanje preko ramena: pre 40-ak godina kad mi je cale polagao voznju, fice nisu imale bocne retrovizore, pa je gledanje preko oba ramena bilo obavezno... Zbog preglednosti najvise volim veliki panoramski retrovizor unutra koji pokriva sve, ali najvise vremena provodim u pikapu pa sam opsednut mrtvim uglovima... Kada hocu da se prestrojim, gledam ako mogu da ubrzam jos taj metar sto ne vidim i naravno migam k`o lud... Rekose ranije, ako vozis brze od saobracaja(sto je kod nas nikakav problem jer 90% vozi retardirano), mala je verovatnoca da ce neko da ti se zavuce u mrtav ugao... Najvise treba paziti kod prestrojavanja u sporim/relativno sporim kolonama, zbog naravno motora koji ne trube dok se provlace...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ta ideja sa obaveznim A bi bila i te kako korisna. U londonu, taksisti se za dobijanje licence obučavaju na skuteru ravno godinu dana. To je  da bi mogli da nauče svaku sitnicu, čuveno poznavanje grada kod nas i nema tamo zezanja, a i verovatno da shvate kako je biti najslabiji u saobraćaju što će ih kasnije usmeriti na obazriv odnos kad budu za volanom taksija.

 

Inače prvi Spačeci i Renoi 4 su imali kabinske retrovizore na instrument tabli i kad sedne neko pozadi, ćao retrovizoru, ništa se ne vidi, a spoljnih uošte nije bilo da se kupi pa je išijas bio neminovan. Na sreću, danas nije tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

U Londonu, taksisti se za dobijanje licence obučavaju na skuteru ravno godinu dana

To nisam znao, ali mogu da potpisem da ne prave sumanuta polukruzna okretanja takodje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne, di smeju. Tamo je taksi bio svrstan  u nekakva udruženja koja su morala da imaju servisnu službu za tehničko održavanje i pranje auta. Pada kiša non stop, naiđe mu kontrolor u auto i ako je prljav, ćao, ide vozač u servis na prekoredno pranje, a ako mu se ponovi kazna, radi ko mehaničar, tj. pere delove, tako da tek u saobraćaju ne smeju da se zezaju ni trunka. Nema tamo divljaka nit raznoraznih polu legalnih udruženja ko kod nas kojima  niko ništa ne može osim motke. Ispit je recimo, galerija ta i ta, najkraći put i gotovo. A rođeni Londonci su nekad vozali auto samo u svoj četvrti a za druge grada delove su obavezno išli metroom koliko im je grad nepoznat. Biti taksi tamo uošte nije šala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Biti taksi tamo uošte nije šala.

 

Zato su 90% vozači taksija na ostrvu pakistanci, indijci, avganistanci  ;D Sigurnost i eksplozivni doživljaj  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducati Power, 813 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure S :)

I ako imam ona dva dodatna ogledalca na retrovizorima za tkz mrtvi ugao navika mi je da se okrenem i pogledam za svaki slucaj.

Sto je neko rekao okrecem glavu ko sova :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja