Jump to content

Moto Zajednica

Da li gledate preko ramena ?

Da li imate naviku da gledate preko ramena prilikom prestrojavanja (bilo u autu ili na motoru) ?  

144 članova je glasalo

  1. 1. Da li imate naviku da gledate preko ramena prilikom prestrojavanja (bilo u autu ili na motoru) ?

    • Da
      131
    • Ne, ali se trudim da je steknem
      5
    • Ne, to je za shonje
      8


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

bash me zivo zanima kakva je situacija, pogotovu kod vozaca sa duzim stazom.

 

bas sam se zamislio juce, vozio me mladji burazer da preuzmem motor sa servisa. gledam ga, agresivan nesto, obilazi te levo, te desno, zuri mu se nesto, nerviraju ga svi sporiji od njega, znate vec taj mentalitet, ono baki sine i te fore.

 

Ni jednom nije bacio pogled preko ramena, a obilazi sve u 16.

 

Pa sad gledam, jesam ja budala sto sa 12 godina staza na 4 tocka uvek bacim pogled, bez obzira kolika je guzva, doba dana i slicno. Sto se mene tice u pitanju je zaista navika, koju ili imas ili nemas. Poenta price je da nikad ne mozes da budes 100% siguran da se neko nije zavukao u mrtvi ugao, ili da na putu sa vise traka neko ne zapocne prestrojavanje u istu traku u koju i vi ulazite. Takve stvari se zaista tesko mogu videti u retrovizorima.

 

Misim, ne sumnjam ja u vase 1337 vozacke sposobnosti, ok moze i bez svega toga, moze i bez retrovizora, moze i zmurecki na jedno oko, ali tako ces proci 9 puta, onog desetog puta ces nekoga unesreciti, ili neko tebe. Pretpostavljam da me prosto zanima zasto je toliko tesko baciti pogled iza? Da li je u pitanju strah da ce pisha da se smanji ako se ovo uradi ili nesto drugo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Gledam uvek osim ako mi je duze vreme pogled u retrovizoru kada pratim situaciju iza da bih krenuo u preticanje, prestojavanje, skretanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Toxicity
  • Motocikl: enduro u srcu! duša na krosu!

naviku imam još od obuke za B kad mi se na času dogodilo da u retrovizoru nema nikog, a preko desnog ramena ugledam VOLVOA

i na skuteru me spaslo, al gledanje preko levog,  lujka krenula da me obilazi u raskrsnici dok ja skrećem levo

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: suzuki dr 650 rs, suzuki gs500e

U kolima obavezno i drago mi je zbog te navike a na motoru samo kad sam u gradskoj guzvi kad vozim iz trake u traku inace ponekad mislim da su mi oci vise na retrovizoru nego ispred sebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Non-stop gledam kad je pravac i bilo šta uobičajeno, mada mi se dešava u koloni kad je gužva i krene prolaženje između, da jednostavno ne mogu da stignem da gledam onoliko koliko bi trebalo. To sam sebi zameram i uigravam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Ni jednom nije bacio pogled preko ramena, a obilazi sve u 16.

 

Kada se bude našao u situaciji da mu neko sa autom oduzme prednost dok bude vozio motor, možda će početi i on da gleda preko ramena.

Da postoji neki forum za vozače generalno pa da se postavi glasanje da li koristite sve retrovizore dok vozite, pa malo da se zapitamo ko je sve u saobraćaju. Zgrožavam se na komentare zelenih vozača pred polaganje, ma samo dok položim posle vozim kako JA znam. Alo bre deco niste sami u saobraćaju, dozvola ne znači znanje. Meni su brujale reči iskusnijih vozača, voziš za sebe i za još 70% drugih vozača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Gts Super 300

Uvek,i to se dobro okrenem.

Treba biti oprezan u guzvama,ako se previse okrene glava i ne vidis ispred sebe.Ta situacija mi se u autu gomilu puta desila,gledas iza a ispred zakoce i kad ispravis pogled a oni stoje.

Treba gledati preko ramena i treba biti oprezan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Hm, moram da priznam da, ne gledam. Nisam glasao jer mi ne odgovara ni jedan ponudjeni odgovor.

 

E, sad ovo nije bas potpuna istina, jer ja se u stvari ne "zavrcem" preko ramena i gledam ima li nekoga u "mrtvom" uglu. Posle odredjenog broja godina provedenih u saobracaju (28) i stotina hiljada predjenih kilometera i nijednog skivljenog udesa, dosao sam do toga da mi je dovoljno da u odredjenim situacijama, krjickom oka i tzv. perifernim vidom, proverim ima li nekoga u susednoj traci ili ne. Naravno, da mi se desilo da nekada nekoga previdim, ali to su uglavnom bile manje opasne situacije, prilikom prestrojavanja i sl.

 

Ovo se naravno ne odnosi na polukruzna i bilo kakva "ostra" skretanja i naravno, odnosi se samo na voznju automobila. Kada vozim motocikl, paznja mi je 300% i gledam i sta drugi gledaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Bogami gledam, veoma često :) Par puta me je to i spasilo. Postoji popriličan mrtav ugao prilikom gledanja u retrovizore...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

Posle odredjenog broja godina provedenih u saobracaju (28) i stotina hiljada predjenih kilometera i nijednog skivljenog udesa, dosao sam do toga da mi je dovoljno da u odredjenim situacijama, krjickom oka i tzv. perifernim vidom, proverim ima li nekoga u susednoj traci ili ne. Naravno, da mi se desilo da nekada nekoga previdim, ali to su uglavnom bile manje opasne situacije, prilikom prestrojavanja i sl.

 

postujem i kilometrazu i iskustvo, mislim da se svi i slazemo da u ogromnom broju slucajeva apsolutno nikakvih posledica nece biti i ako samo zvirnemo u retrovizor.

 

medjutim pitanje se postavlja da li je ovo "Naravno, da mi se desilo da nekada nekoga previdim" dovoljno dobro za nas.

 

da se razumemo, ni sa okretanjem glave opet nisi eliminisao svaku mogucu opasnost, ali priznaces, bar si je znatno umanjio

 

sta znam deluje mi da "cimanje" da zvirnes preko ramena, stvarno nije toliko veliko da bi rizikovao da pokupis nekog u mrtvom uglu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Džedaj vitez, 289 postova
  • Lokacija: Ruma / Guangzhou
  • Motocikl: Yamaha Dragstar 650

Pretpostavljam da me prosto zanima zasto je toliko tesko baciti pogled iza? Da li je u pitanju strah da ce pisha da se smanji ako se ovo uradi ili nesto drugo?

Ovo si savrseno rekao! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 355 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC 750 XA, Yamaha BT 1100

Baš sam danas pogledao preko ramena, a golf ispred prikočio u mestu.

 

Uspem da ga izbegnem motorom ali češnem nogom o branik i popijem patos. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

sta znam deluje mi da "cimanje" da zvirnes preko ramena, stvarno nije toliko veliko da bi rizikovao da pokupis nekog u mrtvom uglu.

 

Ne znam da li je meni upuceno, ali znas li da je podjednak rizik da u tom trenutku, neko ko bi se "cimao" naglo ukoci i ti se zakucas u njega?

 

Ja znam, desilo mi se nebrojeno puta, da "zavrtaci" razgledaju okolinu i bitnije im je sta je iza njih nego ispred. Znam da vam se ovo ne svidja, ali obzirom na pravilo da si po zakonu uvek kriv ukoliko nekoga udaris od pozadi ili u zadnju polovinu kola, ja otvaram cetvore oci i pazim sta radi onaj ispred, a na mene neka pazi onaj iza!

 

Da citiram prethodni post:

"Baš sam danas pogledao preko ramena, a golf ispred prikočio u mestu.

Uspem da ga izbegnem motorom ali češnem nogom o branik i popijem patos."

I jos budes kriv i platis mu stetu.

 

Thats the way it goes.  :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

e jbg sad, ako si nekome u repu, realno imas prece stvari na koje ces obracati paznju, slazem se :)

 

tbh ako stvarno 1 sekunda skretanja pogleda pravi ozbiljan rizik uzimajuci u obzir brzinu i rastojanje od vozila ispred, onda je diskutovanje suvisno, normalno da neces ni trepnuti. Doduse ovakve situacije u svakodnevnoj voznji ne bi trebale da su norma, zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7152 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

sve zavisi od situacije, pre svega ne praktikujem naglo skretanje kada se prestrojavam, jer to povecava sansu da me neko pokupi, ili da udarim u nekog, vec samo pogledam retrovizor, izbacim migavac, i okrenem se malo na sekund cisto da proverim jos jednom da mi nije neko zapeo u mrtvom uglu, i onda se prestrojavam i to je dosad funkcionisalo (11 god.) mada u sustini cesto gledam u retrovizore i pratim situaciju nazad, jer nevolja moze doci i od nazad kao i spreda,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1379 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Uvek u gradu na otvorenom obicno prtim situaciju na retrovizoru bar svakih 5 sekundi bacim pogled na ret..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja