Jump to content

Moto Zajednica

Jedno pitanje za iskusnije kolege

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Već dugo sam u dilemi, nevezano za saobraćajni znak "zabrana preticanja za sva vozila osim za motorcikle bez bočne prikolice"  već za horizontalnu signalizaciju koja uvek ide uz njega, odnosno punu liniju. Da li motorciklista bez prikolice može da vrši preticanje preko pune, jer joj je značenje isto ili to predstavlja prekršaj?

Ajd´sad  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6370 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Kad nema milicije ili "ne slikaju" nista nije prekrsaj  ;D

 

Preko pune ne sme niko!Motorcikl je iz prethodnog pravila izuzet jer se smatra da za preticanje ne mora da izadje iz sopstvene trake.To isto tako podrazumeva da se taj koji je preteknut propisno krece,tj. uz desnu ivicu kolovoza.Al' posto to ne radi niko.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Znači da možeš da pretičeš ali ako baja slučajno malo skrene ka sredini onda ti praviš prekršaj bežeći od njega preko pune linije. :)

Ali zar puna linija ne označava deonicu na kojoj je zabranjeno preticanje, plus znak  od koga počinje puna linija?  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Znači da možeš da pretičeš ali ako baja slučajno malo skrene ka sredini onda ti praviš prekršaj bežeći od njega preko pune linije. :)

Ali zar puna linija ne označava deonicu na kojoj je zabranjeno preticanje, plus znak  od koga počinje puna linija?  ;)

 

Puna linija oznacava zabranu prelaska preko nje. Zabrana preticanja se oznacava znakom zabrane preticanja.

Obicno gdje je zabrana preticanja ima i puna linija, ali ima i gdje je puna linija, a nije zabranjeno preticanje (npr. na uzbrdicama gdje ima dodatna traka pa smijes da pretices jer postoje dve trake uzbrdo, ali je puna linija izmedju suprotnih smjerova sto znaci da ne smijes da prelazis u traku za suprotni smjer), a imas i mjesta gdje je isprekidana linija ,ali je zabranjeno preticanje (najcesce je postavljen znak zabranjeno kamionima da preticu).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Već dugo sam u dilemi, nevezano za saobraćajni znak "zabrana preticanja za sva vozila osim za motorcikle bez bočne prikolice"  već za horizontalnu signalizaciju koja uvek ide uz njega, odnosno punu liniju. Da li motorciklista bez prikolice može da vrši preticanje preko pune, jer joj je značenje isto ili to predstavlja prekršaj?

Ajd´sad  :)

 

Mislim da si se zbunio ili se nisi dobro "odrazio" ;). Znak je zabrana preticanja vozila osim bicikala i motocikala bez bočne prikolice, a ne zabrana preticanja osim od strane motocikala. Drugim rečima, smeš da pretičeš jednotražna vozila bez obzira šta ti voziš (automobil ili motocikl).

 

Samim tim smeš da "pregaziš" preko pune linije ako pretičeš gore navedena vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Letač, samo što pomislih da napišem odgovor sličan tvom dok sam čitao pitanje, kad ne lezi vraže. Tačno, zabrana je zabrana, ali je izuzeta u slučaju preticanja motocikla i bicikla sa motorom. To važi i u sred raskrsnice, pa ljudi kada ste vi polagali i kako?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Dilema se ne odnosi na znak, jasno je: "zabrana preticanja za sva vozila osim motorcikala bez bočne prikolice" već punu liniju koju skoro uvek po pravilu moraš preci da bi pretekao vozilo na bezbednom rastojanju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Dilema se ne odnosi na znak, jasno je: "zabrana preticanja za sva vozila osim motorcikala bez bočne prikolice" već punu liniju koju skoro uvek po pravilu moraš preci da bi pretekao vozilo na bezbednom rastojanju.

 

 

Linija bi trebalo da predstavlja horizontalnu verziju istog (vertikalnog) znaka. Inače, ako su u suprotnosti, vertikalna signalizacija ima prioritet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Dok je puna linija, smes da pretices ukoliko mozes preticanje da obavis,a da ne prelazis tu punu liniju. Tako je meni instruktor objasnio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Dok je puna linija, smes da pretices ukoliko mozes preticanje da obavis,a da ne prelazis tu punu liniju. Tako je meni instruktor objasnio.

 

A posle dok ti policajcu objasniš šta ti je instruktor rekao.... "sine, pa ode doooozvola jebiga ode dooozvola" © Glogovac/Munje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Pa tako pise u zakonu, ako ne veruje, neka vidi sa sudijom...

 

Nenenenee ti (ja, bilo ko...) ćeš da gledaš sa sudijom, a on će da dere sledećeg :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Msm kad pandur hoce da te zeza, zezace te. Mene je zaustavio jedan na putu NS-ZR, tako bzvz. Inace isao sam Renault Cliom, nikad me bezveze ne zaustavljaju. I gledao mi od opreme sta imam, posto nije imao sta drugo,dobavezao se kanapa za vucu,i govorio mi kako trebam sajlu da imam, to je kao po novom zakonu.A zaustavio me na sred raskrsnice, kad sam izlazio iz auta umalo me kamion nije pokupio. Tako da ako ne zelite nikakve probleme, nabavite sve po propisu i zaboravite na tu vrstu preticanja, koja je dozvoljena. Jer ako auto moze da pretice motor, zasto motor ne bi mogao auto?Takva je bar moja logika.

Ili sto kaze Pronto, kad policija ne gleda, sve je dozvoljeno... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: TDM 900, Tomos T12

Takva je bar moja logika.

Ili sto kaze Pronto, kad policija ne gleda, sve je dozvoljeno... ;D

 

Tamo gde prestaje logika pocinje VOJSKA i POLICIJA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Takva je bar moja logika.

Ili sto kaze Pronto, kad policija ne gleda, sve je dozvoljeno... ;D

 

Tamo gde prestaje logika pocinje VOJSKA i POLICIJA

I to sto kazes...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Dilema se ne odnosi na znak, jasno je: "zabrana preticanja za sva vozila osim motorcikala bez bočne prikolice" već punu liniju koju skoro uvek po pravilu moraš preci da bi pretekao vozilo na bezbednom rastojanju.

 

 

Linija bi trebalo da predstavlja horizontalnu verziju istog (vertikalnog) znaka. Inače, ako su u suprotnosti, vertikalna signalizacija ima prioritet.

 

Da ne bih ponovo pisao citiracu samog sebe:

 

Znači da možeš da pretičeš ali ako baja slučajno malo skrene ka sredini onda ti praviš prekršaj bežeći od njega preko pune linije. :)

Ali zar puna linija ne označava deonicu na kojoj je zabranjeno preticanje, plus znak  od koga počinje puna linija?  ;)

 

Puna linija oznacava zabranu prelaska preko nje. Zabrana preticanja se oznacava znakom zabrane preticanja.

Obicno gdje je zabrana preticanja ima i puna linija, ali ima i gdje je puna linija, a nije zabranjeno preticanje (npr. na uzbrdicama gdje ima dodatna traka pa smijes da pretices jer postoje dve trake uzbrdo, ali je puna linija izmedju suprotnih smjerova sto znaci da ne smijes da prelazis u traku za suprotni smjer), a imas i mjesta gdje je isprekidana linija ,ali je zabranjeno preticanje (najcesce je postavljen znak zabranjeno kamionima da preticu).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Black Adder F4isport

Al da se malo nadovezem al da ne bude off, znaci da je provlacenje kroz kolonu 100% legalno jer ti u sustini (posebno kad automobili stoje kod ade ili sajma) samo zaobilazis automobile bez preticanja isto kao i sto nas vozila preticu kad po zakonu vozimo 1m uz desnu ivicu (ovo naravno vazi za one koji nisu normalni jer imaju 99% sanse da budu oduvani, udareni, zgazeni i ko zna sta sve vec?!?  ???)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@ Nabiguzluk

Fora je u sledecem. Zakonom nije zabranjeno kretanje vise vozila paralelno u istoj traci. Niko se nije sjetio, jer je prakticno neizvodljivo,

pa te tako nemaju za sta kazniti. (bar je tako kod nas), ali ako predjes liniju, duvas ga.

Ja recimo preticem kolonu, provlaceci se izmedju retrovizora (za dlaku) i prazne trake za bus sa desne strane. Jednom sam malo pregazio liniju da zaobidjem jedan auto koji je strcao i popio 90 eura penal.

 

ps. Nabiguz luk, uvijek kad ti vidim nick riknem  :D ;D

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

@ Nabiguzluk

Fora je u sledecem. Zakonom nije zabranjeno kretanje vise vozila paralelno u istoj traci. Niko se nije sjetio, jer je prakticno neizvodljivo,

pa te tako nemaju za sta kazniti. (bar je tako kod nas), ali ako predjes liniju, duvas ga.

Ja recimo preticem kolonu, provlaceci se izmedju retrovizora (za dlaku) i prazne trake za bus sa desne strane. Jednom sam malo pregazio liniju da zaobidjem jedan auto koji je strcao i popio 90 eura penal.

 

ps. Nabiguz luk, uvijek kad ti vidim nick riknem  :D ;D

;D ;D

Eto vidite kolege kako se dođe do korisnih zapažanja. ;)

Znači "filtering"  je dozvoljen jer nije zabranjeno kretanje više vozila u istoj saobraćajnoj traci.

Uostalom i onaj Rebić iz uprave saobraćajne policije je rekaona tv-u  da provlačenje između vozila koja stoje nije prekršaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Black Adder F4isport

Eto vidite kolege kako se dođe do korisnih zapažanja. ;)

Znači "filtering"  je dozvoljen jer nije zabranjeno kretanje više vozila u istoj saobraćajnoj traci.

Uostalom i onaj Rebić iz uprave saobraćajne policije je rekaona tv-u  da provlačenje između vozila koja stoje nije prekršaj.

 

Ovo treba odstampati i nalepiti na bilborde da vide netolerantni da nisu u pravu i da je zakon na nasoj strani  :D

E sad sto su ljudi u kolima ljubomorni i zavidni tu nema pomoci  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja