Jump to content

Moto Zajednica

XRV Africa stara 22 god-pucanje u auspuhu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Bgd-Žarkovo

    Poštovani bajkeri, ima problem te Vas molim za mišljenje i savet. Naime na Africi staroj kao u naslova i koja je prešla oko 180.ooo km sam zamenio original membrane sa repariranim. Nakon zamene membrana,motor normalno startuje , u vožnji se ponaša sasvim normalno, jedino se pojavilo pucanje iz auspuha prilikom oduzimanja gasa i prilikom kočenja motorom (u vožnji) i u mestu. Auspuh je kako vlasnik kaže verovatno original. Interesuje me šta bi čovek mogao eventualno da uradi sam kako bi eliminisao pomenuto pucanje. :(   u pitanju je Afrika RD O3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Bgd-Žarkovo

    uz izvinjenje.Nabaciće Anđelko  podatke o rezultatima kad bude imao vremena a u okviru teme "Afrika RD03-membrana karburatora". Ja sam temu pokrenuo jer je čovek bio na putu i to sam uradio za njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Ok.

Pročitao sve to što si rekao i imam pitanje. Da li još nešto može da bude uzrok ovom pucanju? Npr. aupuh, paljenje, ventili... Kod mene su membrane u dobrom stanju (skidao kad sam čistio karburatore) a opet mi puca kad kočim motorom. Motor lepo radi na leru, lepo ide, potrošnja je normalna, sve je super. Nemam primedbi osim na pucanje kada kočim motorom.

Auspuh mi je otvoren (unutra nema ništa, samo rezonantna kutija) i na mestu gde se cevi koje idu od cilindara spajaju u jednu gornja cev duva na mestu spoja. Donja je zavarena za tu budžu gde se spajaju. Da li možda i to utiče? Može li ovo na neki način da šteti motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Da li sam možda postavio glupo pitanje, pa niko neće da se smara odgovarajući na njega ili niko nema nikakvu ideju (ne mora pametnu)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a i trebalo bi samo da zavrnes smesu za po pola kruga,verovatno ce prestati da puca,jer ces smu smanjiti kolicinu vazduha koju dobija, mozda i krug,zavisi i sad na kolko je smesa odvrnuta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

I kod mene na TA je pucalo kada oduzmem gas i ja sam smanjio količinu vazduha zavrtnjem za smesu ali....potrošnja goriva je porasla za pola litra - litar pa biraj :) ili da malo izigravaš mitraljez ili da trošiš više goriva ;)

 

Ti problemi su nestali i motor troši kao upaljač kada mi je Dr Mabuze skinuo i dobro očistio i podesio karbove što i tebi savetujem da uradiš kod dobrog majstora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Pa ne znam. Karburatre se sam sredio, sinhronizovao... Primetio sam jednu neobičnu stvar.

Naime kada podešavam odnos smeše goriva i vazduha motor se ne ponaša kao što piše u manualu. U manualu piše našteluj ler gas na ~1200rpm zatim zavrni vijak za podešavanje smeše do kraja i polako ga odvrći. Treba ga odvrnuti na 2 1/8 kruga i a zatim ponovo podesiti ler gas na ~1200rpm. To sam i uradio i to je ok. Međutim u manualu piše i ovo. Odvrtanjem vijka za podešavanje smeše ler gas će se postepeno podizati. Zaustavite vijak kada motor bude radio na najvišim obrtajima i to bi trebalo da se poklopi sa tih 2 1/8 kruga. E, kod mene to nije slučaj. Ja koliko god ga odvrćem ler se povećava. Imam utisak da bi mogao da odvijem vijak skroz i on bi i dalje rastao.

Da to nije možda zbog otvorenog aupuha i povećanog protoka kroz njega?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Mora da puca svaki a to je upadljivo na otvorenim izduvima. Kod oduzimanja gasa motor dobija siromašnu smešu pa se sagorevanje produžava i u auspuhu, na automobilima sa karburatorima postoji vakum koji vraća pretpaljenje na ranije kad je veći potpritisak u usisu, na motorima to nisam video. Obogaćivanje smeše u podrućju zatvorenog leptira smanjuje pucanje uz veću potrošnju i rizik zamašćivanjq svećica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Ma ne, neću da pravim bogatiju smešu. Podesio sam onako kako piše u manualu. Ne primaćujem nikakvu raliku što se tiče vožnje kada pojačam smešu. razlika je samo u potrošnji. Tako da ostaje onako kako je to honda preporučila.

Ništa onda. Srediću auspuh pa ću videti šta dalje.

Da li neko zna gde mogu da nabavim zaptivku za gornju cev auspuha (mesto gde se dve cevi spajaju u jednu)? Donja je zavarena a gornja ulazi u taj spoj i steže se šelnom i ima neku vrstu dihtunga unutra. Ili možda neko zna kako može da se nabudži nešto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

mozda ces morati da ustines neki karburator......to jest da ih rasparis...

 

 

Nisam baš siguran da sam te razumeo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Zašto bih to radio? :zbunjen: Naštelovao sam ih da budu savršeno jednaki. Što da ih raštelujem. Mislim koji se efekat? Šta se time dobije? Kako znati koji da "uštineš"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: AT RD03, SW 400

... Kod mene su membrane u dobrom stanju (skidao kad sam čistio karburatore) a opet mi puca kad kočim motorom. Motor lepo radi na leru, lepo ide, potrošnja je normalna, sve je super. Nemam primedbi osim na pucanje kada kočim motorom.

...

 

A ja mislio da samo ja imam ovaj problem... Štelovao kod IgoraXT, i dalje mitraljiram... :gaa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Svoj post sa prve strane sam ponavljao bar tri puta na ovom forumu. Treba staviti u sticky da je pucanje normalan zvuk otvorenih izduva na pravilno podešenim karburatorima i paljenju, kome se ne svidja može da vrati fabričke ili da pravi kompromise. Jedino pravo rešenje za tu generaciju motora bi bio custom cdi sa još jednom funkcijom i senzorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Evo rešenja :jee4: Naime, afrika ima onaj spoj gde se obe cevu od auspuha spajaju u jednu nazovi komoru. Cev koja ide od prednjeg cilindra je fabrički (mislim) zavarena za tu "komoru", dok cev od zadnjeg cilindra ulazi u lulicu koja je takođe zavarena za komoru i onda se stegne šelnom (cev za lulicu). Gornja cev ima dihtung koji je jako bitan.

 

U mom slučaju problem je bio u tome što se ta lulica odvarila tj. izgorela pa je gornja cev tu falširala. Napravio sam novu lulicu od nerđajućeg čelika i zavario je argonski za komoru, sve vratio nazad i sad je ok. :jee3:

 

Naravno zbog otvorenog auspuha i dalje ima pucanja, ali se ono jedva primeti i zvuk samog pucanja je vrlo prigušen. U odnosu na prethodnu sezonu slobodno mogu da kažem da sam pucanje smanjio za 90%, tj. skora da ga uopšte nema.

 

Zašto je bitno da komora bude ispravna i da nema ni jednu rupicu? Zato što ona osim što se u njoj spajaju obe cevu ima i ulogu kompenzatora gasova. Njena zapremina je veća u odnosu na cev auspuha (kada se uzme u obzir da cilindri rade i izduvavaju gasove naizmenično), a zatim se ponovo smanjuje i ide u top.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Uh izgleda da sam malo preterao sa procentima. Danas sam napravi turu od preko 100km. Nisam smanjio pucanje za 90% ali jesam za 50% SIGURNO! Sve ostalo iz prethodnog posta stoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja