Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Super Tenere XTZ 750

Recommended Posts

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Imam još jedno, možda malo glupo pitanje, ali ipak, ko pita taj ne skita! Do sad sam mjerio ulje jednom i to mi je pomagao prijatelj, tako da je sjedio na motoru, da je motor stajao pravo, a ja izvadio šipku itd... Kako da najlakše i sigurno to uradim sam? I još nešto. Kad sam kupio motor, prodavač mi je rekao, da je koristio ulje Motul, ali nije znao koji tip. Zanima me, da li je loše, ako je naprimer trenutno u motoru neko drugo ulje ( Yamalube, Elf, ili bilo šta ) a ja onda dolijem naprimer Motul 5100? Da se u motoru mješaju dva različita ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Bobanu treba 2 dana za sediste.. ali sve se moras dogovoriti sa njim.. super je lik..

 

Ulje se valjda meri na ravnom posle par minuta pauze.. Znaci topao motor i merac prislonis bez zavrtanja..

 

Fabrika kaze mineralno ulje, preme tome sve sto je za motore sa mokrim kvacilom moze.. Sada imas uglavnom polusintetiku, i moze se desiti da ga agregat vise trosi.. pogotovu ful sintetiku..

 

Prosli put sipao motul 5100 kao jedini mineral.. medjutim bespotrebno bacanje para..

ELF ima odlicno ulje za motocikle 3,6e litar.. i svi ga sipamo, nista mu ne fali, sad sam menjao sa filterom 3,7l

kombajn :D

 

Cantra za ulje je maltene cela u rezervi, tako da ako se nadjes u pustinji mozes da je prepeglas bez problema..

 

Ulja nije dobro mesati, nikako mineral i sintetiku..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: zaječar
  • Motocikl: YAMAHA XTZ-750; YZF-R1

ST ne troši ni sintetiku. Moj savet je da sipaš najskuplje zato što je skoro uvek najbolje. ja tu praksu kokoristim kako na kolima tako i na motoru. Ništa ne može da sačuva motor kao ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Moje mišljenje je kao i Vlajkovo... XTZ nije visokoturažna mašina a i period menjanja mineralnog ulja je kraći nego kod sintetike (mineralno na 6000km a sintetika na 10000km), a o najgore (al original) mineralno ulje je boljeg kvaliteta nego što je bilo pre 20godina... imaš ljudi na forumu koji ti tačno mogu objasniti razliku između vrsta ulja (jel se bave ili su se bavili time) , mislim da je Tomerc nešto pisao na tu temu.,.. u najkraćim crtama, bitno je da ima ulja a oko svega ostalog možemo da polemišemo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Pa ovde u SLO nekoliko različitih mehaničara, servisera dali su mi i različite informacije. Naprimer najpoznatiji serviser Yamahe u Ljubljani preporučio mi je ulje MOTUL 5100, a serviser na Yamahi u Mariboru rekao mi, da oni koriste Yamalube. Ja ču da koristim MOTUL 5100, imam mogučnost dobiti ga za 9,50€ litar in to je dobra cjena! Uopšte ne mogu da vozim motor, jer je vrjeme katastrofa! Svaki dan kiša i to kao u tropima...Da popizdiš!!! Danas posle posla idem u Austriju kod Louis-a, da kupim još opremu koja mi fali ( pantalone, čizme i neke sitnice ).

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

ST ne troši ni sintetiku. Moj savet je da sipaš najskuplje zato što je skoro uvek najbolje. ja tu praksu kokoristim kako na kolima tako i na motoru. Ništa ne može da sačuva motor kao ulje.

 

 

Nisi u pravu.. toliko su puta ljudi fasovali fals ulje.. a platili ga kao najskuplje..

 

Taj motul pogotovu.. posle toliko losih iskustava necu da rizikujem.. nego elf od uvoznika i kraj..

 

Dobar agregat nece trositi.. al vec malo istrosen ce pojesti sintetiku..

 

Postujem sta fabrika kaze.. a kaze mineral i zdravo.. cak u manualu pise cinimi se auto ulje..

 

@8312... onda bar sipaj motul 3000, kad neces da slusas..

 

a serviseri predlazu ono sto se njima isplati..

 

skuplja cena ulja.. veci % zarade..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Pa ja bih kupio ulje kod neke treče osobe, a mjenjat če serviser, tako da tu nema provizije za njega! Mene zanimaju vaša mišljenja, jer mi više znače, nego neka lupanje po original servisima, jer se zna zašto! A i džabe učim na tudjim greškama i tako štedim svoje živce in pare!

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: zaječar
  • Motocikl: YAMAHA XTZ-750; YZF-R1

ST ne troši ni sintetiku. Moj savet je da sipaš najskuplje zato što je skoro uvek najbolje. ja tu praksu kokoristim kako na kolima tako i na motoru. Ništa ne može da sačuva motor kao ulje.

 

 

Nisi u pravu.. toliko su puta ljudi fasovali fals ulje.. a platili ga kao najskuplje..

 

Taj motul pogotovu.. posle toliko losih iskustava necu da rizikujem.. nego elf od uvoznika i kraj..

 

Dobar agregat nece trositi.. al vec malo istrosen ce pojesti sintetiku..

 

Postujem sta fabrika kaze.. a kaze mineral i zdravo.. cak u manualu pise cinimi se auto ulje..

 

@8312... onda bar sipaj motul 3000, kad neces da slusas..

 

a serviseri predlazu ono sto se njima isplati..

 

skuplja cena ulja.. veci % zarade..

Ne pričam ja o falš ulju nego o originalu. ja za sebe naručujem iz Louisa castrol pover 1 racing i menjam ga na dve godine i ne troši ga uopšte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: zaječar
  • Motocikl: YAMAHA XTZ-750; YZF-R1

A da zaboravio sam da kažem da ovde ne bih kupio ulje ni od zvaničnog uvoznika pa makar bio i moj brat rođeni zato što je za istočno tržište i sigurno je duplo lošije nego za zapadno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

...ja za sebe naručujem iz Louisa castrol pover 1 racing i menjam ga na dve godine i ne troši ga uopšte.

 

NA DVE GODINE?? Pa jel' pređeš OBE hiljade kilometara godišnje, majke ti? :zbunjen::moto3:

 

A i ako ti prezimi ulje u agregatu, ne bi ga bilo loše zameniti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Dosadan sam. :zvizduk:

Oće li još neko da menja ST za Burgmana 400? Može i na PP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: zaječar
  • Motocikl: YAMAHA XTZ-750; YZF-R1

...ja za sebe naručujem iz Louisa castrol pover 1 racing i menjam ga na dve godine i ne troši ga uopšte.

 

NA DVE GODINE?? Pa jel' pređeš OBE hiljade kilometara godišnje, majke ti? :zbunjen::moto3:

 

A i ako ti prezimi ulje u agregatu, ne bi ga bilo loše zameniti...

Pređem godišnje nešto više od 5000 km. Temperaturne razlike i godišnja doba ne utiču na sintetičko ulje kako na kolima tako i na motorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750 SUPER TENERE

Pa reko' da probam. Oću leba preko pogače :moto3:

Prodaj ti to pa lepo kod Mazaka ili u Kosjeric po ST..... ovde ne verujem da bi je neko menjao za skuter :P

 

Sto se tice ove polemike oko ulja da pojasnim malo a to sta ces da sipas je tvoja stvar.

Ako mozes da sipas Motul, sipaj slobodno.

ST je masina iz 89 god koja je predvidjena za mineralno ulje, sto znaci da joj amam bas nista nece faliti sa polusintetikom ili sintetikom (samo moze biti "cistiji" motor iznutra) Sintetika i polusintetika su redja ulja od mineralnog pa je podmazivanje bolje, imaju neko cudo u sebi (od kojeg se prave) pa bolje skidaju gares i prljavstinu sa motora. Moguce je da ce ti trositi vise ako je motor pohaban (mislim na sintetiku i polusintetiku) Moj ti je savet sipaj polusintetiku, ja sam je imao u ST i troskala oko 0,5l na 6000km.

 

POZZ

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750 SUPER TENERE

EEEEEEEEEEEEE nasao sam diskoveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

pazario sam sva 3 komada....... 24000 din

jbg jest malo mlogo ali ne volem da cekam :P :P :P :P :P

ima jos dva zadnja na stanju ako nekom treba

cena je 9020 din u Gevari :P :P :P :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

Ja sipo ful bardhal sintetiku i džabe kontrolišem ulje. Čantra puna, pa puna, čak razmišljam da malo odlijem kako ne bi ovima pravio zazubice :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1905 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Vidim da se gore prica o motulu 5100. Motul 5100 je polusintetika a ne mineral. Mineralno ima oznaku 3000.

 

Fabrika za ST preporucuje polusintetiku a ne mineral. Bar je tako u manualu koji ja imam.

 

PS: Ja sipam mineralno kao i vecina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750 SUPER TENERE

u čemu se razlikuju prednji od zadnjih diskova?

Razlika je u debljini, zadnji disk je deblji za milimetar od prednjih.....

Prednji disk je 4mm - zadnji 5mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Koje kacige upotrebljavate na ST? Sam moram sebi nešto da kupim, pa me zanima šta je dobro i za pametnu cenu?

Uvex Enduro!

:takoje:

 

Kupio si je u Srbiji? Koliko €?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja