Jump to content

Moto Zajednica

Pokazivac polozaja menjaca

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

... samo mora da se bazdari drugacije za razlicite tipove motora

 

SAMO?

Pod 1. nemaš nigde sve moguće parametre svih mogućih motora. To je podatak koji je jako šaren, zavisi pre svega od modela motora, a zatim zavisi i od prenosa (broja zubaca itd).

 

Drugi problem na koji ćeš naići je nemanje elektronskog brzinomera na svim motorima, pogotovo na starijima. Tamo imaš samo običnu sajlu i to je to. E, tu bi onda morao stavljati magnete na točkove i izmišljati toplu vodu....

 

Sve u svemu, ovako sa reed relejima ili hal senzorima je jedino izvodljivo, a da bude upotrebljivo na svim motorima....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

Ovaj pokazivac polozaja menjacha je interesantna ideja... Koliko otprilike treba znanja da se ovako neshto napravi ? Mislim znam da lemim ali fiziku nikad nisam voleo :D

Gde nabavljate delove za ovaj projekat ? U Radio Klubu ? Koliko kesha otpilike koshta ako cu ga praviti sam ? I jel' moze neko da napishe tachan spisak delova koji su potrebni ?

 

Sorry na toliko puno pitanja ali zima je duga a meni vec fali motor, pa da se imam chime zabavljati u ovim hladnim danima koji slede...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Druze, ako ne znas koliko znanja treba da se ovo napravi, onda ovo verovatno nije projekat za tebe. Pored kupovine delova, je neophodno isprogramirati mikrokontroler. Ako se iscimas do mene, mogu ti to uraditi. Besplatno, naravno. Spisak delova vec postoji u temi, a sve delove mozes naci u Radio Klubu ili Mikro Princu. Srecan rad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600
Druze, ako ne znas koliko znanja treba da se ovo napravi, onda ovo verovatno nije projekat za tebe. Pored kupovine delova, je neophodno isprogramirati mikrokontroler. Ako se iscimas do mene, mogu ti to uraditi. Besplatno, naravno. Spisak delova vec postoji u temi, a sve delove mozes naci u Radio Klubu ili Mikro Princu. Srecan rad.

 

Pozdrav priatelju. Ako bi se iscimao do tebe to bi morao na motoru ? Ili bi mogao da dodjem do tebe bez motora sa svim potrebnim delovima za pokazivac i ti bi odradio delove za pokazivac i pokazao meni gde da ih spojim na motoru ? Nije sad da neznam nishta... Znam da lemim - evo pre nedelju dana sam menjao kondenzatore na maticnoj plochi ( na PC-u ) i josh uvek radi  :)

 

Shto se tiche mesta gde bih stavio pokazivac, vidim da nemogu da odradim ovako ( iako mi se svidja ):

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=48768.msg850443#msg850443

 

Evo je i moja kontrolna tabla - shta mislish gde bi bilo najbole mesto za uvaj pokazivac ?

( nemam bolju sliku a i sad nisam kod kuce da slikam iz boljeg ugla )

475701580574915738127663.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

@lalajko : levi gornji je ukupna kilometraža, levi donji je recimo dnevna kilometraža a onaj u obrtomeru je isto nešto kao dnevna kilometraža, stim da ga ja recimo jer je 4rocifren koristim da ga anuliram na svakom servisu tako da mi pokazuje kad da radim servis :)- znači brojač kilometara od poslednjeg servisa ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Lepo. Ovaj je za ljubitelje Atmela. :)  Jedino sto je i pored SMD komponenti dosta je veci od Joskinog.

Inace, kod nas se ova serija Atmela ne moze naci.

 

@lord

Ti to pratis electronics-lab blog? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Beograd

Za dnevno/nocnu varijantu osvetljenja, najlakse, verovatno i najjednostavnije bi bilo uzeti da pozicija bude neki "sense" koji kada je upaljen obori napon na displeju za dovoljan procenat da ovaj postane manjeg inteziteta, dok za dnevnu varijantu ide 100% jacina. Mozda mala sitnica, recimo umesto "0" brzine da stoji N (tj, "H" ili "n") aludirajuci na "neutral".

 

Fotodioda je super stvar, mada treba uzeti u obzir da malo komplikuje stvari (po meni vise nego potrebno) a i rizikuje se da se zaprlja finom prasinom i daje laznu informaciju o kolicini svetlosti.

 

Inace, podrzavam ideju da ne treba biti crvene boje, jer je crvena sugestivna, kad nesto nije u redu treba da se upali crvena lampica i odmah podsvest reaguje na "kriznu situaciju". Ali meni licno, subjektivno, uopste ne smeta da je displej crvene boje. Na recimo Hyundai accentu prvom ste imali ama bas sve boje na dashboardu. Ruzniju tablu odaaaavno nisam video, kad vam je cajger zelen, sa nekim narandzastim i belim lampicama, pa jos dodato po sred i plava dioda koja opet nesto znaci, al nisu duga svetla... ma fuj... a inace instumenti van table svetle nekom opet n-tom bojom.

 

Joska, da ne zaboravim, odlican rad i pravi duh community-ja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Beograd

Opet ja :)

 

Gledam kako je ovo reseno i kako dobar deo populacije ovog foruma ne vozi neke R-ove gde bi mozda LCD indikacija lepo stajala, pa mi pada svasta od ideja na pamet, kao npr...

 

Za chopper/criuser varijantu taj led ne bi cucnuo bas tako lepo, nekako bi odudarao, kao sto odudaraju neki indikatori na kinezima, jednostavno kao da im tu nije mesto iako su korisni (LED indikator nivoa goriva u rezervoaru i sl.).

 

Nesto dizajna sam na brzaka odradio, a evo prica je ovakva: Cajger za koga bi se negde naslo mesta medju meracima, recimo fi 60mm do nesto vise. Niklovana kutija (ili crna) u skladu sa ostalim instrumentima, okruglog oblika prednja strana sa staklom preko, ispod odstampana folija a ispod folije LE diode, u bojama koje zelite, ja sam primera radi, neutral stavio N - zeleno a sve druge indikatore narandzasto, a sve moze najjednostavnije da se promeni po zelji clanova. Folija ostaje ISTA za sve samo se menja boja dioda ispod koje bacaju svetlo.

 

Na crtezu ova siva boja je u stvari niklovano parce metala precizno iseceno, crno je crno, brojevi i slova su u stvari neobojeni deo folije (matiran radi bolje disperzije svetla). Ispod su naravno LED-ice.

 

Evo slike (upotrebite molim Vas i malo maste kako bi lepse izgledalo, nisam bas strucan u raznim programima za crtanje):

 

kVsV1_indikatorbrzina1okrugli.jpg

 

 

 

Kako bi to u praksi radilo:

 

Mootr je van brzine - N indikacija.

Ubacite u prvu - menja se na 1, ubacite u drugu penje se na 2 itd.

Izmedju svake promene, recimo se moze uraditi mali delay, tako da kad se menja sa 1 na 2 brzinu u trenutku vremena, trajanja primera 1 sekunde, oba indikatora brzine budu upaljena. To bi dalo malo shmeka na celu pricu, takodje kada se vraca brzina ista stvar: vracate iz 4 u 3 i u trenutku promene u trajanju od 1 sekunde gore obe indikacije 4 i 3, zatim se 4 gasi i ostaje indikacija 3... i isto za sve brzine.

 

Evo na primeru animacije kako bi to moglo da izgleda (mada vremenski intervali nisu bas natempirani idealno):

 

indikatorled1.gif

 

Ovo nije teze izvesti, ali je verovatno teze naci odgovarajuce pakovanje (cajger).

 

 

 

 

Samo kao jedna ideja... ako se ne svidja, nije prva koja ce biti zaboravljena :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Program moze da se prepravi da upravlja i ovakvim prikazivacem,nikakav problem.Samo,koliko nas ima uslova i pristupa masineriji za izradu ovakve kutije?

Ja naprimer nemam pojma gde bih dao da se nesto ovako uradi...

Ali,ako ima interesanata ja cu uraditi softver.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Beograd

Ovo je samo jedan od predloga... mislim, imam ja milion ideja, koje cak idu i do kompletno nove table sa LED i LCD pokazivacima, naravno izvodljive. Al ne treba jahati nikoga za to, iovako covek daje svoj maksimum koji moze i hvala mu na tome (joska).

 

Pre sam se i sam bavio manjim elektronskim sklopovima ali PIC i ATMEL nikada nisam programirao (pisao kod), a inace ako treba nesto, da se nekome zavrsi u BG, imam negde kompletan SMD rework station, sa adapterima za razne chipove i Labtool XP48 je tu, povremeno nesto i odradi.

 

Eh, to su bila vremena kad sam imao volje i zelje da prckam mesecima po necemu sto me intrigira.

 

Kutija za cajger??? E, tu sam razmisljao da li i kako to izvesti, pazi vamo:

Prohromska cev odredjene dimenzije, malo maste i bice vise nego dovoljno za lep novi gadget na motoru.

Zatvorena sa jedne strane, samo ulaz za kablove. I najvaznije, ima mesta da se spakuje kompletna elektronika unutra.

 

NA ovo me je navelo prvobitno misljenje da LCD ili segmentni displej jednostavno ne stoji lepo retro motorima, kakav recimo chopper treba da bude, a mnogo je vlasnika Princa i slicnih koji nemaju taj pokazivac.

 

Mozda sam preterao sa upadima ali neka stoji i neka se nadje, nekome nekada mozda neka od ovih ideja bude deo resenja ili smernica ka nekom novom gedzetu na motoru.

 

 

Do proleca i s proleca, nadam se da ce nesto od ovoga i zaziveti. Zivi bili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 800 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Kad ste raspoloženi za razmišljanje,ja stalno patim zbog nedostatka pokazivača goriva na mom MZ-u.Listovi su mi se poprilično razvili od guranja pomenutog, a sve zbog moje valjane procene : BIĆE.KAd ono,stativa.Neće biti već par puta.Rezervu nekad preskoči ionda GURAJ.

Znači ako ste raspoložni da smislite kako bi se taj projekat izveo bilo bi super.Zašto da se MZ razlikuje od Kineza?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja