Jump to content

Moto Zajednica

polozaj motora u motociklu

Recommended Posts

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Jedno pitanje, poste me pojedini tekstovi u strucnim i ,,strucnim'' casopisima zbunjuju.

 

Radi se o polozaju motora uzduzan ili poprecan.

 

Meni je nekako logicno da se polozaj motora opisuje na osnovu polozaja radilice (tako je kod automobila, kamiona...)

Po toj logici poprecno postavljene motore imaju, recimo: Yamaha R1, Triumph Tiger, H-D Sportster, Ducati Monster...

uzduzno postavljene motore imaju: BMW K 1200 LT, Moto Guzzi Griso, BMW R 1200 GS, Honda Pan Europian...

 

Medjutim ponegdje pise kako H-D (i ostali cruiseri) imaju uzduzno postavljen motor. Ko je ovdje lud? :-k

 

Molio bih za objasnjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

U pravu si... Zbunjujuæe je... Mislim da se gleda po rasporedu cilindara, uz izuzetak da se V motori ili bokser motori uopšte i ne mogu kategorisati po principu uzdužno - popreèno...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Medjutim ponegdje pise kako H-D (i ostali cruiseri) imaju uzduzno postavljen motor. Ko je ovdje lud? :-k ...

To su ocigledno nek "strucni" casopisi, da ne imenujem neke na koje sumnjam :? Znam koja ima je logika bila ali to se jednostavno ne gleda tako.

Ti si potpino u pravu za ono gore napisano :kul:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...uz izuzetak da se V motori ili bokser motori uopšte i ne mogu kategorisati po principu uzdužno - popreèno...

 

najzli

Mislim da mogu jer je i kod njih jedan cilindar u stvari ispred drugog kada gledamo dolje klipnjace i radilicu, tako da se sve opet svodi na polozaj izlaznog vratila - radilice...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Ali i jedan cilindar ima radilicu... Znaèi li to da sam ja imao KLR650' date=' jednocilindraš sa popreènim motorom?

 

najzli[/quote']

To je dobro pitanje :misli:

U principu da :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada
Ali i jedan cilindar ima radilicu... Znaèi li to da sam ja imao KLR650' date=' jednocilindraš sa popreènim motorom?

 

najzli[/quote']

 

Poslije motora ide mjenjac... :misli:

djeluje kao poprecno postavljen agregat

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Osovima menjaca je postravljena isto kao kao radilica motora tj. ako je radilica poprecno i osovina menjaca..............itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Jedno pitanje' date=' poste me pojedini tekstovi u strucnim i ,,strucnim'' casopisima zbunjuju.

 

Radi se o polozaju motora uzduzan ili poprecan.

 

Meni je nekako logicno da se polozaj motora opisuje na osnovu polozaja radilice (tako je kod automobila, kamiona...)

Po toj logici [b']poprecno postavljene motore [/b]imaju, recimo: Yamaha R1, Triumph Tiger, H-D Sportster, Ducati Monster...

uzduzno postavljene motore imaju: BMW K 1200 LT, Moto Guzzi Griso, BMW R 1200 GS, Honda Pan Europian...

 

Medjutim ponegdje pise kako H-D (i ostali cruiseri) imaju uzduzno postavljen motor. Ko je ovdje lud? :-k

 

Molio bih za objasnjenje.

 

da mozda je uzduzno postavaljen ali radalica je u istom polozaju kao kod 98% japanaca tj. svij koji imaju 4 cilindra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja