Jump to content

Moto Zajednica

Izrada kočionih diskova?

Recommended Posts

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
Pronašao sam stari disk od automobila (Moskvič,sredina 70-ih godina prošlog veka),koji,doduše,nije bio izbušen kao ovaj na slici

"Москвичи" из '70-их, модели 408 и 412 фабрички су имали добош кочнице.

 

Пишем ово да неко не запне да тражи диск кочнице од "Моце" а да они не постоје.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 750 Africa Twin; BMW R 60
Pronašao sam stari disk od automobila (Moskvič,sredina 70-ih godina prošlog veka),koji,doduše,nije bio izbušen kao ovaj na slici

"Москвичи" из '70-их, модели 408 и 412 фабрички су имали добош кочнице.

 

Пишем ово да неко не запне да тражи диск кочнице од "Моце" а да они не постоје.

 

Moskvič 2140 iz 77. je napred imao disk kočnice...

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlična priča. Ja sam hteo da stavim na TA veći prečnik diska i došao sam do rešenja, izrada na voterdžetu. Pod uslovom da se da radni softver u nekom programu, disk od prohroma, prečnika 320 mm i debljine 5 mm bi koštao oko 50 €. Ako bi oni morali da 2snime" dodatnih još 30€.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12268 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Tako je iznela matematika još pre 2 goine kada smo mi u Labosu upoznali i sarađivali sa firmom iz okoline Bgd koja profi radi voterdžet, 50E disk koga nacrtam u Korelu ili nekom sličnom programu.

 

Jedino je problem znati tačnu oznaku čelika od koga bi se disk napravio, ne sme biti ni premekan ni pretvrd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vidi, fabrički disk je uglavnom 5 mm, sa donjom merom habanja do 4,5. Moto diskovi su jako tvrdi da bi duže trajali i adekvatne pločice isto dosta tvrde što se projktuje kao slabije kočenje. Mogao bi da se radi od 6 mm ali od mekšeg prohroma i uz upotrebu takozvanih "organik" pločica, karbon i kevlar što bi zajedno davalo mnogo bolje kočenje. Preporuka iz trkaće radionice je da se upravo koristi mekši prohrom i po saznanju, ovde na tržištu se koristi tip 048, ili tako nekako, koji jeste zato žilaviji što pospešuje abrazivnu silu pri kočenju, ali je i dalje dovoljno tvrd u pogledu trajnosti i imunosti na vitoperenje usled naglog hlađenja, ala bara. Informacija je od vlasnika jedne votedžt firme koji je bio i jedan od direktora fabrike za izradu kočionih diskova i pločica, a poređenjem iz tablica kod majstora strugara-alatničara, ovaj prohrom je i dalje dovoljno tvrd. Kod motora ala TA, koji po definiciji loše koče, ovo je rešenje, uz naravno izradu distancera i povećanja prečnika, što je u stvari primarno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7098 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

A zasto jednostavno ne uzmes samo jedan nov disk i vozis sa jednim diskom, iskljucis druga klesta iz kocionog sistema i vozi, mnogi motori imaju jedan disk napred i zadovoljavajuce im je kocenje, npr GS500, CB500, GPZ500, ER5...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Sto se mene tice, samo aftermarcet Brembo, Galfer ili OEM.

Nadam se da znash da su dva prednja Brembo diska najjeftinija verovatno skuplja od tvog motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sto se mene tice, samo aftermarcet Brembo, Galfer ili OEM.

Nadam se da znash da su dva prednja Brembo diska najjeftinija verovatno skuplja od tvog motora.

 

Jedn Bembo košta 260 €, a motor moj ima 2 koma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 246 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSF650 Bandit S

Španski NG (New Generation) ima ok cene, gledam ja nešto za sebe, al ne znam kakvi su, ima čak i oversize kitova, prave i plivajuće diskove za neke modele koji ih fabrički nemaju,

 

Za XL600V prednji disc je 80 evra.

 

http://www.ngbrakedisc.com/downloads/marcas.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1212 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Za Arakisa . Ja sam pravio od C4770 {vrsta prokroma} netreba termicka obrada i odlicno se pokazao jer ima i tvrdocu i zilavost kod naprezanja. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 750 Africa Twin; BMW R 60

Svaka čast GageMax...o tome sam pisao na nekoj od prethodnih stranica...

 

Očigledno da imaš i znanje i alat i smelost...Slično smo uradili 1985-e,disk od nekog (možda Zastave)auta nam je metalostrugar ''odeljo'' na strugu i to je leglo na ''malancu'' koju je drugar vozio na trkama...nije ovako picanski izgledao,nismo ga bušili ali je radio ništa lošije od fabričkog...

 

Jasno je da mnogo što šta na motociklu nije doletelo iz svemira nego se pravi na staroj dobroj zemlji a ponešto može i lokalni majstor....

 

Ako uradiš i prednje a verujem da hoćeš okači slike i prenesi utiske...

 

Štampar,

hvala ti na komentaru.

0takoje.gif

Sigurno ću raditi i prednje,i svakako ću opisati kompletan postupak.

Ovih dana sam napravio nosače za kofere za Africu,pa ću i to postaviti...

Pozdrav!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6860 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Sto se mene tice, samo aftermarcet Brembo, Galfer ili OEM.

Nadam se da znash da su dva prednja Brembo diska najjeftinija verovatno skuplja od tvog motora.

 

Ajde ajde, ne vozis ni ti ko zna sta... Kupis ono sto mozes da odrzavas i vozis bez da mu uvek nesto fali i bude rupa bez dna.

 

Za mene je Galferov oko 130 eura. Za tebe je jedan 210 eur i zadnji ti je nekih 95 eur. To je onako, zajebana cifra. Kod mene bi pravljen verovatno prosao bez frke, a sa tvojima se ne bih bas zezao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Sto se mene tice, samo aftermarcet Brembo, Galfer ili OEM.

Nadam se da znash da su dva prednja Brembo diska najjeftinija verovatno skuplja od tvog motora.

 

Ajde ajde, ne vozis ni ti ko zna sta... Kupis ono sto mozes da odrzavas i vozis bez da mu uvek nesto fali i bude rupa bez dna.

 

Za mene je Galferov oko 130 eura. Za tebe je jedan 210 eur i zadnji ti je nekih 95 eur. To je onako, zajebana cifra. Kod mene bi pravljen verovatno prosao bez frke, a sa tvojima se ne bih bas zezao.

Meni je jedan prednji Lucas skoro 250e. Znachi sva tri oko 650e jer je zadnji neshto jeftiniji. Brembo je sigurno skuplji. Preskupi su ti od poznatijih aftermarket proizvodjacha.

Originalni su isto tu negde sa cenom. Ja bih u svakom sluchaju kupio i ako mislim da mozhe i kod nas sigurno da se napravi dobar (isti) disk. Ostavio bih ovu opciju pravljenja nekome drugom da to dobro istestira pa ako je sve ok onda bih mozhda razmislio na tu temu. Za sad bih sigurno kupio aftermarket. Rachunam ako su mi samo prednje plochice 100e a dva diska 450e i nije neka drastichna razlika s' obzirom da traju 50k ako se vozi normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 750 Africa Twin; BMW R 60

Pozdrav!

Bio sam na odmoru0cool.gif,prevezao skoro 2000 km,nikakvih problema sa diskom nisam imao,naprotiv,kočenje je bilo izvanredno...0takoje.gif

Disk je u odličnom stanju,što se i vidi na slici:

 

 

P1090015.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Sto se mene tice, samo aftermarcet Brembo, Galfer ili OEM.

Nadam se da znash da su dva prednja Brembo diska najjeftinija verovatno skuplja od tvog motora.

 

Ajde ajde, ne vozis ni ti ko zna sta... Kupis ono sto mozes da odrzavas i vozis bez da mu uvek nesto fali i bude rupa bez dna.

 

Za mene je Galferov oko 130 eura. Za tebe je jedan 210 eur i zadnji ti je nekih 95 eur. To je onako, zajebana cifra. Kod mene bi pravljen verovatno prosao bez frke, a sa tvojima se ne bih bas zezao.

 

 

Alekre sta ti zapravo pokusavas do nekome objasnis,a u stvari pises jako nepovezane stvari...

 

Bokijev kawac je leteci tanjir za tvoje dvoklipno drndalo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Što zarđaju za dan ništa strašno,daš gas i prikočiš oni se očiste ....

 

Pa tako nesto i ja kontam.

 

Ja se ne bih igrao sa tim. Ako nemas para da zamenis disk na motoru, nadji drugi hobi. Em ti mozes da nastradas zbog ustede od 100tinjak evra, em nekog mozes da ubijes zbog te ustede. Sto da me pokosi negde neko kome je pukao pravljeni disk jer nije hteo da kupi original zbog ustede od 100e :(

 

 

Daj molim te,mozda se ti kreces u takvom krugu ljudi gde svi kupuju nove delove.Iznenadio bi se kad bi video sta sve ljudi prave i za motore i za automobile.Pa moj komsija je specijalista za ispravljanje slupanih automobila(i to bas slupanih).tu se bre auto sece na pola (ako ne moze da se sredi) i od dva se pravi jedan.

jos nisam cuo da je neko izgino' jer mu se takav auto "razvario"(kakav izraz  ;D )

 

 

Prvo ne mesaj babe i zabe.

Drugo, jedna vikend voznja kosta 50e. Pricam o voznji, ne o vozikanju do prvog sela. Ne odes na voznju dva vikenda i imas disk, sto bi rizikovao glavu, stvarno ne razumem.

 

Disk na autu od 1000kg ima 10mm, ima ih dva plus na zadnjim tockovima. Znaci jedan disk koci manje od 500kg, a vise je nego duplo deblji od diska na motoru. Ako i pukne jedan disk, ostaju jos 3 tocka koja koce, ako pukne disk na motoru, cime cete ukociti ? Zadnjim tesko....

 

 

Na kolima kad pukne neki od diskova,blokira taj tocak i auto obicno zavrsava u kanalu,obavijen oko bandere,zakucan u druga kola..........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Teoretski moguce ali ja to u svojoj bogatoj praksi nisam video. Na kraju disk ne puca odjednom nego se pukotina siri mesecima i godinama pa na motoru moze na vreme da se vidi. Licno svaki deo koju mogu da napravim u odgovarajucem kvalitetu i ceni i pravim ne samo zbog novca nego i zato sto mogu da eliminisem idiotka fabricka resenja, konstrukcijske bizarnost koje su i dovele do toga da trazim delove. Diskove svaki dundjer moze da napravi na kraju i ne prave se od rude gvozdja nego od fabrickog i proverenog diska. Kao sto neko rece sivi liv (gus) mora biti malo deblji, bar 8mm a plocice osmirglati ako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 750 Africa Twin; BMW R 60

Pozdrav!

Bio sam na odmoru0cool.gif,prevezao skoro 2000 km,nikakvih problema sa diskom nisam imao,naprotiv,kočenje je bilo izvanredno...0takoje.gif

 

Disk je u odličnom stanju,što se i vidi na slici:

 

 

P1090015.jpg

 

 

Majstore,tužiće te japanci i ostali proizvođači diskova za motocikle.....''ukrao'' si im nedostižnu običnim smrtnicima svemirsku tehnologiju izrade kočionog diska :takoje: :takoje: :takoje:

 

 

Štampar,

baš sam se zabrinuo,i već očekujem moguće tužbe...

1Mina.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 750 Africa Twin; BMW R 60

Teoretski moguce ali ja to u svojoj bogatoj praksi nisam video. Na kraju disk ne puca odjednom nego se pukotina siri mesecima i godinama pa na motoru moze na vreme da se vidi. Licno svaki deo koju mogu da napravim u odgovarajucem kvalitetu i ceni i pravim ne samo zbog novca nego i zato sto mogu da eliminisem idiotka fabricka resenja, konstrukcijske bizarnost koje su i dovele do toga da trazim delove. Diskove svaki dundjer moze da napravi na kraju i ne prave se od rude gvozdja nego od fabrickog i proverenog diska. Kao sto neko rece sivi liv (gus) mora biti malo deblji, bar 8mm a plocice osmirglati ako treba.

 

Ratboy,

potpuno je jasno i apsolutno se slažem da disk ne puca odjednom.

I ovaj moj je napravljen od fabričkog diska,koji je 10-ak godina bio u upotrebi...

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ako je netko na forumu spreman svašta probati i napraviti u kućnoj radinosti, to sam onda ja.. :zvizduk::lol:

 

Ali za neke stvari ipak treba razmislit dva, pa i tri puta...

 

Vidim da se štampar uhvatio neke teorije ko pijan plota... što mi je vrlo čudno jer isti gospodin o nekim stvarima piše puno pametnije... :stabre:

 

Kočioni diskovi nisu piškin dim kako ih neki ovdje pokušavaju predstaviti ....

 

Da odmah na početku ubijem predrasude... da, i ja bih se vozio na diskovima iz kućne radinosti i ne mislim da ih je nemoguće napraviti .. ALI (uvijek taj jebeni ALI :lol: )

 

Postoje ogromne razlike od diska do diska i od namjene do namjene...

 

Štampar, gusani disk prvo i osnovno ždere pločice za doručak ... drugo, gusani disk je previše krt na debljini od 4-5 mm pa može poslušiti samo na potpuno fiksiranim diskovima ... na plivajućima bi popucao u roku ODMAH zbog vibracija koje taj materijal ne može izdržati na toj debljini ...

 

@ GageMax ... ako si alatničar kako kažeš i imaš strojeve, probaj pri obradi staviti malo (zaista malo) veću dubinu i malo (zaista malo) veći posmah, pa vidi kad glava zavibrira toliko da ti se patos pod nogama zatrese i lomi i alat i materijal i ostalo ..... a pri kočenju nemaš uvijek kontrolirane uvjete...

 

pri izradi diskova je NAJVAŽNIJE odabir materijala... i diskovi za motor se ne prave na tokarskom stroju već na glodalici ili brusilici, najbolje sa magnetnim prihvatom .. jer je materijal pretvrd za obradu tokarskim možem za debljinu koja je potrebna, pa se nož odbija od materijala... to je vrlo lako utvrditi običnim komparatorom ... ;)

 

I još nešto da napomenem ... Diskove bih pravio samo sebi... za nekog drugog nema šanse .. :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Normalo da se disk može napraviti ... pa božemoj, nisu ni ovi originalni pali s neba, netko ih je morao napraviti ... :lol:

 

ali kao što rekoh, izbor materijala i način izrade diktiraju sve ostalo .... :takoje:

 

mi redovno pravimo lančanike ... za stuntere ... ali kočioni disk i lančanik ipak nisu isto ..

 

paky.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

sad si sve sam rekao .. :takoje:

 

za sve je bitan pravilan izbor materijala i način izrade .... ako to zadovoljiš, sve se može napraviti .. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Disk ne može da pukne tek tako, mora da bude dosta tanak a i predhodno će pokazati anomalije u smislu zakrivljenja, odnosno vibriranja pri kočenju. Ja sam iz trkaćeg tima dobio savet da se disk uradi od prohroma, nešto mekšeg od fabričkih koji su dosta tvrdi. Što se tiče obrade, naravno da je beusilica bolja obrada od struga, al vešt majstor, pogtovu alatničar može jako lepo da uradi. U Beogradu ima radionica za obradu diskova i doboša koji imaju namenski alat koji se razlikuje po prihvatu i besprekorno obrađuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja