Jump to content

Moto Zajednica

kako sam "podesio" ventile sam

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova

nisam rekao uspeshno >:(

 

mazga je suzuki gn125 mali jednocilindrash 125 kubika. vozim ga mnogo i jako i bitno mi je vrlo da podesim ventile. pisao sam vech trazio sam vrednosti na koje da ih podesim ali niko da ga zna. iskopao sam negde vrednosti koje iznose od 0,08 do 0,13 mm ali za oba ventila. imao sam ideju da usisni podesim na 0,1 a izduvni na 0,12 ali nemam shpijune takve a nisam siguran ni da ih prave pa sam oba stavio na 0,1mm. problem koji se javio je sledeci  klak klak klak posto upalim motor cujem zastrasujuci zvuk cekicanja unutar bitne mi mashine. vech sam sprzio izduvni ventil i menjao bregastu i klackalice zato sto je neko pre mene a i ja sam zakljucio da je bolje ne dirati ono shto radi. kuras ne dirati ono shto radi od sada diram SVE. kada sam podeshavao vent nashao sam gornju mrtvu. trazeci crticu na zamajcu nakon otvaranja usisnog ventila a pre toga pustivshi zatezac lanca primarnoog prenosa da odradi svoje(bregasta - kolenasto) tako namestenu masinu sam 3 puta po ventilu proverio 0,1mm shpijun listom i nishta. potencijalni problem bi bio taj da su u suzukiju pri dizajniranju dekle odlucili da vijke za podeshavanje nacine shto nedostupnijim, slava im. pa kada stavim shpijun i zatezem vijak shpijun je vrlo iskrivljen i pri zatezanju nemem bash osecaj kada da stanem realno mozed a se zateze zauvek zato shto se samo ceo sistem utegne i opruge pocnu da se sabijaju posle nekog zatezanja. pa sam zatezao dok nisam osetio prvi otpor na alatci shrafcigeru. kada sam sve podesio, KAO. rukom sam iscimao obe klackalice i izd i usis i osetio sam mali rad koji naravski i treba da postoji ali eto shaita kada ga upalih klikce ko lud a  da stvar bude josh gora cale ga je vozio pre toga i sprashio mi svo gorivo tako da ga nisam ni upalio kako treba. pomagajte mudri ljudi mudrim savetima jer stvarno mi je bitno da to sve udesim po ps pa da budem siguran nekih 8k km nego da o5 sprzim ventil jer me proshla ekskurzija kostala 200eur majstorko koji je radio glavu je dobio od mene istih tih 0,08 do 0,13 i kada sam uzeo moto od njega kliktao je bruka vratih ga da ga ponovo podesi posle oko1000km razrade i lik ga podesi ok i tada sam cuo kliktanje ali kontah ok bolje no da se ne cuju ima da izgore o5. posle nekog vremena opade mu power pa sam pustio zatezac lanca ili shpaner da odradi svoje, posto je na oprugu i treba samo da se otpusti i zategne i motorce zivnu bruka u nizim obrtajima. pravo da vam kazem nemam poverenja u majstore sve rade ofrlje. agregat na gn u je kao i kod gs a i isti je kao kod milion ovih kinezica novih, posebno mislim na supermoto varijantu nekog ching ming proizvodjacha eto pitajte komentariosite vech mi je pun k danas ceo dan cuchim pored bajka nije on za to ovde vech da se vozi. unapred hvala i sorry za losh kuc prljave mi ruke i mrzi me da ser bavim i interpunkcijiom josh zivi bili

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Hahah toliko si popizdeo da te mrzi i tachku da lupish :)

 

Sad bash nisam shvatio mnogo shta treba, ali to shto se chuju ventili misli mda ne moze da ih sprzi, vec je zazor veci pa ih manje otvara i samim tim pravi slabiju smeshu za paljenje.

E sad, da li se chuju ventili ili neshto drugo :S Meni su bili ventili 0.1 i 0.2 kad sam ga kupio!!! pa se nije chulo toliko...

I ostavi ga malo da se zagreje da se elementi dovoljno rashire pa onda vidi da li se chuju.

Ne secam se da li si pitao josh neshto :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

nisam te najbolje razumeo ali mislim da gresis.

imas dva ventila,kada stelujes izduvni nateraj da usisni bude skroz potisnut tj otvoren tj breg dole,kada nastelujes izduvni to isto ponovi sa usisnim

kada uguras spijun po malo dotezes i popustas stel sraf i lagano pomeras spijun,potrebno je da spijun lagano moze da se pomera ni previse lako ni previse tesko,kada nastelujes da klizi kako treba samo dotegni kontra maticu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Da li je agregat bio potpuno hladan pre stelovanja?

 

Spominjes da nisi mogao ni da ga isprobas kako valja. Svejedno, i da si isprobao, tek posle nekoliko sati, ili sutradan bi mogao da korigujes.

 

Ako malo i klikcu, nije strasno, ali ako vec ne moze bolje, obrati paznju da klikcu oba. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2887 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Motor mora da bude bas hladan, znaci, najbolje je ujutru, pre paljenja ta to uradis.

 

Spijune imas da nadjes 0,1; 0,5; 1; 2.... mm.

 

Kad je breg ventila koji stelujes na drugoj strani, tad ga nasteluj.

 

Pazi da prilikom stezanja matice ne pomeris zazor, to hoce da se vrlo cesi. Doduse, obicno smanji zazor pri stezanju. Znaci, sve "zavrsis", okrenes rukom krug, dva, pa opet premeris.

 

Ako malo lupaju, bolje nego da se ne cuju, to znaci da mogu da pregore, ako su pretegnuti, posebno izduvni. I za sta 200e? Za jedan ventil?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

stoji da se steluju 0,08-0,13 i usisni i izduvni a ti slobodno stavi 0,10 oba i nece biti problema prilikom stelovanja stavi da ti je breg gore to ti je najprostija varijanta i onda nastelaj ventil .......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

oooo hvala hvaal dobri ljudi. prvo ii osnovno izvinite za losh rukopis-stil pisanja naribao me vujke vuja ili tako neshto. jutro je doshlo odmoran sam i voljan ponovo da se nadrndam :) moto je bio ladan ko zmija pri shtimungu. delovi koje sam menjao su bregasta izduvni ventil i klackalice plus obrada sedishta i montaza klackalica 200eur !$@%#@%^ shvatam da treba da se chuju malo bolje nego nikako svakako xexe hvala i za potvrdu 0.08 - 0.13

idem da odradim proceduru nalazenja gornje mrtve nanovo mislim da sam tu pogreshio. kada zavrshim, nadam se danas, javim rezultate. buenos dias

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

PODESHENOOOOO :D znaci vako pogreshio sam kod nalazenja gornje mrtve tacke vrteo sam zamajac u smeru kazaljke na satu a treba kontra. znaci vrteci kontra i gledajuci kada se usisni ventil otvori pa zatvori pa trazeci oznaku na zamajcu i poklapajuci je sa oznakom na kucistu agregata uspesno sam nashao pravu gornju mrtvu tacku, OLE! podesio sam ventile na 0,1mm uz par provera zato sto je moguce pretegnuti i nedotegnuti dovoljno pa sam gledao da shpijun moze da se izvuce ne bash lako ali ni teshko i pazih pri dotezanju navrtke za osiguranje. i super moto shljaka prede singerica style. hvala za odgovore i da ponovim vrednosti josh jedared za buduce bajkere u nevolji tolerancije za ventile na suzukiju gn 125 koji deli agregat sa suzukijem gs125 su 0.08 do 0.13mm ja sam podesio na 0,1 uz neku sitnu gresku ljudsku. i da napomenem josh jednu stvar koju sam sam skontao lanac za pokretanje bregaste se doteze ne kako knjizica kaze otpustajuci vijak zatezaca i ponovo ga stezuci vec otpustajuci vijak pa opterecujuci lanac u smeru suprotnom od smera obrtanja kazaljke na satu da se deo lanca kod zatezaca rastereti i onda zatezuci vijak zatezaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Okrece se gornja strana magneta (ili ti radilice) ka napred :) Sad, ako gledash sa leve strane to je kontra od kazaljke na satu, a ako gledash sa desne strane onda je u smeru kazaljke :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja do sada nisam radio ni jedan na kome se okrece sa leve strane,na prethodnoj suzani je desno,na cbr isto,na gs500 isto ,na gsxr i f isto sa desne strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 320 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GN 125, Honda VT 600

Ako išta znači imam manual za GN125, ali jedini problem je što je na francuskom. Kome treba nek mi pošalje mejl na pp.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Motocikl: Qingqi 125 2D

Pozdrav.
Imam pitanje u vezi stelovanja ventila na masini od suzukija gn 125.

Kada je podesen u gornju mrtvu tacku, pre otvaranja usisnog ventila, oba ventila su napeta, bez zazora.
Kad se okrene jedan krug i odradi usisni ventil i opet dodje u gornju mrtvu tacku pre otvaranja izduvnog ventila, oba ventila imaju veci zazor.

Sad me interesuje da li to tako treba da bude?
I da li je bitno u koju gornju mrtvu tacku se steluju, pre usisnog ili posle njega?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Pozdrav.

Imam pitanje u vezi stelovanja ventila na masini od suzukija gn 125.

 

Kada je podesen u gornju mrtvu tacku, pre otvaranja usisnog ventila, oba ventila su napeta, bez zazora.

Kad se okrene jedan krug i odradi usisni ventil i opet dodje u gornju mrtvu tacku pre otvaranja izduvnog ventila, oba ventila imaju veci zazor.

 

Sad me interesuje da li to tako treba da bude?

I da li je bitno u koju gornju mrtvu tacku se steluju, pre usisnog ili posle njega?

 

Stavi gedoru na šraf od magneta, vrti ga kontra od kazaljke na satu dok ne dođe na oznaku.

 

Kad dođe na oznaku, prodrmaj rukom klackalice od oba ventila (slobodno malo jače prodrmaj, nećeš ih otkinuti :) ), moraju obe klackalice imati prazan hod, znači moraju se mrdati gore-dole. Ako nemaju obe prazan hod, okreni ponovo motor sa gedorom do oznake i ponovo proveri prazan hod, ako i dalje nemaju, okreni ga još jednom i trebalo bi da dođe do kompresionog takta gde će obe klackalice biti opuštene.

 

Suština je da okrećeš motor dokle god ne dobiju prazan hod obe klackalice...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja