Jump to content

Moto Zajednica

Podesavanje ogibljenja na Kineskim coperima

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

 

Ako ste primetili da vam motor nekako "pliva",i nemate osećaj da je sve u redu,podesite ogibljenje.

 

Kod zadnjih amortizera je postupak vrlo jednostavan,zategnite opruge na najtvrđe,tako što ćete okrenuti prsten koji drži oprugu francuskim kleštima.

Taj prsten ima žljebove,okrenete ga tako da je opruga najnapregnutija.

 

A prednje vile,ili amortizeri,se uopste ne skidaju da bi bile tvrđe ili mekše!!Dovoljno je da odvijete ona dva čepa koji se nalaze na ploči gde je i kontakt brava(ploča na koju se pričvršćuje volan).Ta dva čepa su poniklovani zavrtnji za kluč 22,kad ih odvrnete opruga koja se nalazi u amortizeru ce ih podići na gore.

Pomoću tankog creva i šprica(medicinski špric za inekcije)izvučete ulje,dovoljno je jedan špric od 20ml.Zatim istim špricem ubrizgate 20ml ulja SAE 30,dobićete tvrđe amortizere za jednu primetnu nijansu.Sa samo 20ml ulja.Onda samo zavijete čepove i provozate motor da se ulje pomeša.Isti je postupak ako hoćete mekše vile,samo što onda ubrizgate ređe ulje.

Sa tvrđim prednjim vilama motor se mnogo stabilnije ponaša na putu.

U kombinaciji sa zategnutim oprugama na zadnjim amortizerima,dobijate sasvim drugi motor po pitanju upravljivosti.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa

lepo nas Ivan savetuje, kljestima po niklovanom amortizeru umesto kljucem za to i SAE menjacko u vile tz tz tz... Sva menjacka ulja su agresivna prema gumi  te bi se tako ostetili svi semerinzi i gumice u amortizeru, odnosno poceli bi da oticu i smeksavaju se do pucanja. Za probu uzmite bilo kakav gumeni deo i potopite ga u ulje menjacko ili motorno, za dva dana videcete da ce se pretvoriti u zvaku :) :) :) U vile ide samo hidraulicno ulje, kao u sve hidro sisteme a gradacija se moze birati al ne preporucujem da nista dirate jer je i tako losh kvalitet amortizera na kinezu. Ako vec morate , ako vam je vec procurela vila, menjajte gumice i ulje (iskljucivo za tu namenu) ali u PARU da vam posle ne bi tonuo na kocenju prednji kraj i to u stranu sto obicno za posledicu ima poljubac sa asfaltom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

 

Ko ce kako zategnuti zadnje opruge,kleštima ili kljucem za njih(ako ga ima)je stvar licnog odabira.Ja sam hteo da objasnim postupak.

 

Sto se tice ulja nigde nisam napisao motorno ili menjacko ulje,vec ono koje sam ja sipao!Takodje sam napisao 20ml,sto je kolicina prilicno zanemarljiva,narocito i zbog toga sto se recimo u tomose sipa sae20 ili 30 i traju godinama.Da se guma pretvori u zvaku posle dva dana natopljena u ulju,moja bi radionica odavno licila na BAZOKE.Prvo bi semerinzi na bregastim kod automobilima trajali dva dana.Dobro vodim racuna o tome sta pisem na bj bikersu,da ne bih iz dobre namere da podelim svoja iskustva ispao neozbiljan.I opet je cilj moga objasnjenja oko prednjih vila bio POSTUPAK kako promeniti tvrdocu vila,a ko ce koje sipati je stvar izbora.

Postupak sam objasnio posto sam to uradio na svom motoru,pa ko ima volju da promeni tvrdocu amortizera moze slediti moj primer,a koje ce ulje sipati neka odluci po potrebi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

;) Ivane druze svaka cast na dobrom objasnjenju! Pozdrav

Золи, ти сам да не дираш ништа око механике!  ;D

Добро Облак каже за уља: па барем сада није проблем наћи уље за виљушку. У "Мотуловом" каталогу, тј. његовог увoзника за Србију постоје чак четири градације уља за виљушку: 5W, 10W ,15W, 20W. За малешно крузерче и стил вожње оно 15W легло би само тако.

 

Него, да ли је то оно као из вица "Шта зна дете шта је 400 кила - узме и носи...", али ја сам то подешавање преднапрезања опруге на задњим амортизерима успевао да обавим само рукама: једном сам руком покушавао да сабијем опругу што више, а другом окретао онај прстен на коме има оних 5-6 подељака. После мало рвања, ствар је успевала. Сад, да је био у питању моноамортизер и да је подешавање преднапрезања било са два прстена на навојном вретену, морало би кључем, али кажем: пар амортизера са тих неколико положаја на прстену - ишло је.

 

Ма и то све је игра: уср'о би се да имам амортизере којима се подешава сабијање и истезање и ово преднапрезање опруге.

 

Е, а видео сам да неки "чајниз-ентузијасти" тврдоћу предње виљушке решавају тако што те "чепове" штапова предње виљушке поставе вентиле и по потреби мењају притисак (пумпају/испуштају ваздух у/из штапова).

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

 

Juce sam otisao u moto  servis u Pancevu,i razgovarao sa mehanicarem koji odrzava Japanske i ostale proizvodjace.

Kaze da 20 ml ulja sae 30 koje sam sipao u amortizere ne skode amortizerima. Zahtevniji vozaci cesto oduzimaju i dodaju ulja razlicite gustine,sve dok ne dobiju zeljenu tvrdocu amortizera.

 

U krivinama sada vozim daleko sigurnije.

Sutra montiram novu Savinu gumu,pa jos kad nabavim neke pristojne paknove i disk plocice,mislim da sam izvukao maksimum po pitanju upravljivosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Zadnji amortizeri:

 

 

Ivane, nesto sam razmisljao na temu zadnjih amortizera. Prvenstvena uloga ovog tipa je da se steluje prema kilazi a ne toliko za performanse. Ne osporavam poboljsanje upravljivosti ucvrscivanjem zadnjih amortizera, ali kako sam imao priliku da provozam tvoj motor (osim sto je tvrd dozlaboga ;D) i lepse drzi pravac, na vecim neravninama cini mi se da se dobija suprotan efekat.

 

Posto je opruga prenapregnuta, a ne postoji dovoljno opterecenje da je sabije,  hidraulika u amortizeru ne sluzi svrsi u ublazavanju trzaja i udara i kretanja amortizera, pa se dobije "federasti" efekat, odnosno poskakivanje.

 

Posledica je da na ravnijem putu stvar fenomenalno funkcionise, ali na neravnini ima potecnijal da na momenat odvoji zadnji tocak od podloge, sto moze da bude nezgodno u krivini, posebno ako su u pitanju veci nagibi za koje tvrdji setup uliva poverenje.

 

Sto se tice mehanickih posledica, lakse stradaju "silent" blokovi.

 

Kako amortizeri imaju najcesce pet polozaja, glasam za zlatnu sredinu, odnosno trecu poziciju kao najbolji odnos upravljivosti na podlogama razlicitog kvaliteta, udobnosti i stabilnosti, eventualno cetvrti polozaj ako konkretnom motoru/stanju amortizera/kilazi vozaca vise odgovara.

 

 

2.Prednji amortizeri, ili kako sam ja to uradio.

 

Postoji dosta video klipova na internetu koji objasnjavaju kako se to radi, a najcesce su oni skinuti sa motora, za cime, bar sa ovim primitivnijim amortizerima nema potrebe.

 

Prvi korak: Otici kod Ivana u Glogonj na rostilj i maznuti mu ranije pomenuti spric sa odgovarajucom cevcicom. ;D

 

Drugi korak: Obezbediti insajdera u firmi koja koristi hidraulicne masine koje rade sa klipovima pod visokim pritiskom,  da "pozajmi" pola litre ulja.

 

Treci korak: Obezbediti "balansera" koji sedi na motoru i naginje se napred nazad dok je motor na centralnom kako bi se amortizeri sabijali/otpustali do kraja hoda i na taj nacin ispumpali ulje. (Slayer, hvala na pomoci)

 

Za hidraulicno ulje sam se odlucio iz vise razloga: ne kosta nista, ne trazi mi se po prodavnicama, ulje godinama trpi pritisak koji veci hiljaduhiljadamilijardi puta, a i vise je u duhu grunfovanja. ;D

 

Proces je poceo onako kako je Ivan pisao, odvrtanjem srafova na vrhu, pa ubacivanje cevcice do kraja. Zatim ispumpavanje spric po spric dokle je moglo, a zatim je posle svakog sprica "balanser" razvukao pa sabio stapove kako bi se ulje ispumpalo. Izvadjena kolicina je pracena kako bi znali koliko da sipamo novog ulja, a u slucaju qm250 ona iznosi 200ml po stapu.

 

Sipanje ulja je teklo na isti nacin kao i ispumpavanje, sabijanjem i razvlacenjem, uz postepeno dodavanje ulja i zvuk srkanja. Mozda ovo i nije potrebno raditi, ali sam ipak hteo da budem siguran da se ne napravi vazdusni cep. Ne znam da li je moguce, ali ni da nije, pa sam hteo da budem siguran.

 

Staro ulje je smrdelo, bilo je jako retko (malo gusce od mleka recimo) boje poput asfalta, ali sa malo primesa zelene.

 

Rezultati su obecavajuci, nema propadanja prilikom kocenja i bolje je u svakom smislu.

 

Medjutim deo posla jos nije odradjen. Hidraulika je utegnutija, ali opruge su se malo sabile i omeksale, tako da motor legne nesto vise nego sto bi trebalo, tako da amortizeri iako su dobili na cvrstini, treba da dobiju i na reaktivnosti (ili obrnuto, kako god, valjda neko konta :-\), tj. deo hoda je izgubljen samom tezinom motora oko 3cm, sedanjem na motor jos toliko.

 

Opruge u amortizerima su pritisnute sa po jednom cevi precnika 26-27mm izmedju njih i cepa, pa je potrebno staviti duze cevi ili podloske. U mom slucaju oko 4-5cm, nisam jos merio tacno, ali neopterecen motor bi trebalo da drzi stapove u polozaju oko 1cm od gornje tacke.

 

Kada sredim opruge, javljam rezultate.

 

Mozda sam trebao da pisem ovo u Garazi, ali uglavnom se kinezi zale na prednje amortizere, pa napisah ipak ovde.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Da li Sprint Prince ima mogucnost za podesavanje cvrstine zadnjeg amortizera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Prosle nedelje sam sedeo na njemu kada sam bio u salonu. Za moju tezinu tvrdoca je dobra bar kod tog motora ali ako jos nekog povezem mislim da bi bilo potrebno dotegnuti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Beograd,Srbija
  • Motocikl: Liberty 125&KLE 500

Pri  shtelovanju zadnjih opruga preporuchujem kljuch iz alata za piggio free 50 ili librty 125 koji se dobija uz scoot i sluzi istoj svrsi , tako da cela akcija traje 10 sekundi bez oshtecenja hroma oko zubaca za podeshavanje , usput hvala za ove koricne savete oko prednje viljushke moracu da odradim to u skorije vreme ! Pozdrav !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Beograd,Srbija
  • Motocikl: Liberty 125&KLE 500

Htedoh reci: piaggio i liberty a isto se odnosi i na korisni saveti.. lepo kazu ljudi-ispeci pa reci :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa

Zadnji amortizeri:

 

 

Ivane, nesto sam razmisljao na temu zadnjih amortizera. Prvenstvena uloga ovog tipa je da se steluje prema kilazi a ne toliko za performanse. Ne osporavam poboljsanje upravljivosti ucvrscivanjem zadnjih amortizera, ali kako sam imao priliku da provozam tvoj motor (osim sto je tvrd dozlaboga ;D) i lepse drzi pravac, na vecim neravninama cini mi se da se dobija suprotan efekat.

 

Posto je opruga prenapregnuta, a ne postoji dovoljno opterecenje da je sabije,  hidraulika u amortizeru ne sluzi svrsi u ublazavanju trzaja i udara i kretanja amortizera, pa se dobije "federasti" efekat, odnosno poskakivanje.

 

Posledica je da na ravnijem putu stvar fenomenalno funkcionise, ali na neravnini ima potecnijal da na momenat odvoji zadnji tocak od podloge, sto moze da bude nezgodno u krivini, posebno ako su u pitanju veci nagibi za koje tvrdji setup uliva poverenje.

 

Sto se tice mehanickih posledica, lakse stradaju "silent" blokovi.

 

Kako amortizeri imaju najcesce pet polozaja, glasam za zlatnu sredinu, odnosno trecu poziciju kao najbolji odnos upravljivosti na podlogama razlicitog kvaliteta, udobnosti i stabilnosti, eventualno cetvrti polozaj ako konkretnom motoru/stanju amortizera/kilazi vozaca vise odgovara.

 

 

2.Prednji amortizeri, ili kako sam ja to uradio.

 

Postoji dosta video klipova na internetu koji objasnjavaju kako se to radi, a najcesce su oni skinuti sa motora, za cime, bar sa ovim primitivnijim amortizerima nema potrebe.

 

Prvi korak: Otici kod Ivana u Glogonj na rostilj i maznuti mu ranije pomenuti spric sa odgovarajucom cevcicom. ;D

 

Drugi korak: Obezbediti insajdera u firmi koja koristi hidraulicne masine koje rade sa klipovima pod visokim pritiskom,  da "pozajmi" pola litre ulja.

 

Treci korak: Obezbediti "balansera" koji sedi na motoru i naginje se napred nazad dok je motor na centralnom kako bi se amortizeri sabijali/otpustali do kraja hoda i na taj nacin ispumpali ulje. (Slayer, hvala na pomoci)

 

Za hidraulicno ulje sam se odlucio iz vise razloga: ne kosta nista, ne trazi mi se po prodavnicama, ulje godinama trpi pritisak koji veci hiljaduhiljadamilijardi puta, a i vise je u duhu grunfovanja. ;D

 

Proces je poceo onako kako je Ivan pisao, odvrtanjem srafova na vrhu, pa ubacivanje cevcice do kraja. Zatim ispumpavanje spric po spric dokle je moglo, a zatim je posle svakog sprica "balanser" razvukao pa sabio stapove kako bi se ulje ispumpalo. Izvadjena kolicina je pracena kako bi znali koliko da sipamo novog ulja, a u slucaju qm250 ona iznosi 200ml po stapu.

 

Sipanje ulja je teklo na isti nacin kao i ispumpavanje, sabijanjem i razvlacenjem, uz postepeno dodavanje ulja i zvuk srkanja. Mozda ovo i nije potrebno raditi, ali sam ipak hteo da budem siguran da se ne napravi vazdusni cep. Ne znam da li je moguce, ali ni da nije, pa sam hteo da budem siguran.

 

Staro ulje je smrdelo, bilo je jako retko (malo gusce od mleka recimo) boje poput asfalta, ali sa malo primesa zelene.

 

Rezultati su obecavajuci, nema propadanja prilikom kocenja i bolje je u svakom smislu.

 

Medjutim deo posla jos nije odradjen. Hidraulika je utegnutija, ali opruge su se malo sabile i omeksale, tako da motor legne nesto vise nego sto bi trebalo, tako da amortizeri iako su dobili na cvrstini, treba da dobiju i na reaktivnosti (ili obrnuto, kako god, valjda neko konta :-\), tj. deo hoda je izgubljen samom tezinom motora oko 3cm, sedanjem na motor jos toliko.

 

Opruge u amortizerima su pritisnute sa po jednom cevi precnika 26-27mm izmedju njih i cepa, pa je potrebno staviti duze cevi ili podloske. U mom slucaju oko 4-5cm, nisam jos merio tacno, ali neopterecen motor bi trebalo da drzi stapove u polozaju oko 1cm od gornje tacke.

 

Kada sredim opruge, javljam rezultate.

 

Mozda sam trebao da pisem ovo u Garazi, ali uglavnom se kinezi zale na prednje amortizere, pa napisah ipak ovde.

 

 

 

 

Alal vera domacine, nemoj samo da ga tockirash i vozis preko 200km/h  :) :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

posto sam procitao sta ste pisali vezano za ogibljenje, resio sam da i sam to proverim i mozda podesim na svom motoru... e sad, posto sam totalni duduk za motore, ja lepo pocnem da odvijam maticu sa gornje strane amortizera, koja inace samo drzi amortizer i nosac kofera, posle 2, 3 kruga, razmislim, pa jbt kakve ovo ima veze sa stelovanjem, onda lepo zalegnem i vidim da sa donje strane ima nesto stepenasto za stelovanje :D jeeeej eureka ;) e sad posto sam bio po malo obeshrabren pisanjem drugih kako vam treba ne znam ni ja kakav kljuc i tako to, malo sam razmisljao i uzmem najobicnija klesta "papagajke" i sredim posao. poenta je samo uhvatiti klestima zazore i nema sanse da nesto ogulite ili sje*ete, tako da eto, mozda ce nekome koristiti, a da nema ta specijalna klesta :) inace, ja se uglavnom vozim sam, imam oko 80kg i nastelovao sam ga na 3, pa cemo videti kako je sada, inace je bilo na 5, sto je po meni, bilo mnogo nategnuto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Žabljane, Vucje, Srbija
  • Motocikl: Sprint Prince 125 i Kawasaki GPZ 500s

pozdrav. moze li se zadnjim amortizerima promeniti (doliti) ulje, jer kod mene je na najvisem stepeniku a mnogo propalo.

ili je resenje novi amortizeri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Colibri T12/Sprint Phantom,Knight Adams 125,T 14 TLS,APN4,APN6 ECO,Automatic a3ms,

Svit tema mnogo mi je pomogla u kombinaciji sa klipovima sa neta odradio sam malu prepravku na prednjim vilama princeze...izbusena rupica m5 sa obe strane tj 1 po stapu artletovane podloske i 2 matice m5 tako da daju 4 mm navoja...postavljeni srafovi m5 sa bakarnim podloskama i bog te veselio....svaki put kad mjenjam ulje u vilama odvrnem ta 2 srafica ulje iscuri i samo dospem novo...sprdacina od posla a mnogo znaci :)Koristio sam Hidrotech neko bog zna kakvo ulje iz germanije sto je jos pokojni komsija krao iz firme gdje je vozio kamione pretpostavljam da je za hidrauliku kipera :)Sto se tice zadnjih amortizera sa njima se zezao nisam samo sam podesavao prstenove na razne nivoe kao sto je objasnjeno u prethodnim postovima...nisam preterano tezak pa sam ga stavio na medium tj na 3...bio bi zahvalan ako se neko pozabavio temom promjene ulja u zadnjim amortizerima da to malo opise.BTW dobro pravilo kaze svi amortizeri bilo da su prednji ili zadnji mogu da rade samo ka dole tj da se sabijaju problem je ako imaju hod na gore tj ako se razvlace ukoliko je to slucaj promjena opruga je neminovna ili mukotrpna rabota gorenavedene muke Blackbiteove podbacivanjem odstojnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja