Jump to content

Moto Zajednica

Poliranje rama

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Ako se ne dogovoriš da ti neko polira ram javi se, ja æu ti detaljno opisati kako sam ja ispolirao svoj. Ide zima i pravo je vrijeme za taj posao. Ako misliš da je teško ispolirtati ram ram od devetke onda samo pomisli kakav je ram u ZeZeR-a i utješi se. :wink: Poslaæu ti fotku dok su radovi bili u toku!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 99 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: FJR1300A
Ako se ne dogovoriš da ti neko polira ram javi se' date=' ja æu ti detaljno opisati kako sam ja ispolirao svoj. Ide zima i pravo je vrijeme za taj posao. Ako misliš da je teško ispolirtati ram ram od devetke onda samo pomisli kakav je ram u ZeZeR-a i utješi se. :wink: Poslaæu ti fotku dok su radovi bili u toku![/quote']

 

Fotke u galeriju, a opis radova na forum, pa da svi budemo zadovoljni :wink: :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: BG
Ako se ne dogovoriš da ti neko polira ram javi se' date=' ja æu ti detaljno opisati kako sam ja ispolirao svoj. Ide zima i pravo je vrijeme za taj posao. Ako misliš da je teško ispolirtati ram ram od devetke onda samo pomisli kakav je ram u ZeZeR-a i utješi se. :wink: Poslaæu ti fotku dok su radovi bili u toku![/quote']

 

Fotke u galeriju, a opis radova na forum, pa da svi budemo zadovoljni :wink: :)

 

:kul:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad
Ako se ne dogovoriš da ti neko polira ram javi se' date=' ja æu ti detaljno opisati kako sam ja ispolirao svoj. Ide zima i pravo je vrijeme za taj posao. Ako misliš da je teško ispolirtati ram ram od devetke onda samo pomisli kakav je ram u ZeZeR-a i utješi se. :wink: Poslaæu ti fotku dok su radovi bili u toku![/quote']

 

Fotke u galeriju, a opis radova na forum, pa da svi budemo zadovoljni :wink: :)

 

Moze :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Pa ovako. Najvažnija stvar je naæi dobar papir za poliranje èija zrnca ne ispadaju. Veæe površine se mogu osloboditi starog laka i boje hemijskim sredstvima. Ja sam našao sredstvo iz Body programa kojim sam skinuo svu staru boju. Ovde treba voditi raèuna da se sredstvo nanosi èetkicom od prirodne dlake jer se sva sintetièka vlakna tope i razmazuju po metalu. Prvi papir može da bude finoæe 300 zbog efekta poravnajnja odnosno ravnog brušenja poliranog dijela. Ne treba uzimati nikakve elektriène alate koji brzo vrte i samim time ukopavaju površinu. Ruèno ide malo sporije ali je zato obraðena površina ravna i bez talasiæa. Svi koji su imali neke radnje u kojima su polirali metal a pogotovo aluminijum su koristili brusilice i aksijalne bušilice i dobili su sjajne ali veoma talasaste površine. Zato, samo ruka i rad u jednom pravcu. Prilikom izravnanja površina treba iskljuèivo pravolinijski jer se risevi koji bi nastali rotiranjem i kružnim pokretima teško gube i poliraju. Ja sam koristio komad tvrde gume oko koje sam namotao polir papir. Ako je površina jako rapava onda treba uzeti papir finoæe 120 i istjerati sve kvržice, rupice i površinu koja se radi napraviti ravnom. Ovo je najbitniji dio posla. Kada je površina ravna onda se može uzeti papir 300 ili 330 i istim pravolinijskim pokretima glaèati metal. Papir povremeno treba istresti od nabijene boje i èestica metala. Ako je papir otporan na vodu , može se èistiti kavašenjem. Èišæenje papira poboljšava njegovu efikasnost u skidanju i ravnanju metala. Drugim rijeèima, papir traje duže. Kada je površina definitivno ravna prelazimo na fino brušenje papirom 1000. Hiljadarka æe vrlo brzo poravnati pravolinijske utore i linijice koje ostaju iza 300 a da se kojim sluèajem neko prevari pa brusi aluminijum kružnim pokretima ostaæe bar tri puta duže na svakoj površini. Ispod hiljadarke ide i nešto mekša guma a može i kockica od smotanog kartona, naravno ako se ne kvasi papir. Poslije hiljade dolazi 1600 do 2000 i ovde je kraj prièe. Fini brusni papir bolje skida i ravna ako je kvašen ali ove površine neæe sijati. Sjaj se dobija poliranjem nekvašenim papirom kojem se pore i abraziv zaèepe èesticama metala. Ovakav papir se zagladi sa brusne površine i daje nevjerovatan sjaj i izravnanje. U principu, važnije je poravnanje nego bezvezan glanc. Poliranje filcom se može raditi na bušilici ali uz obavezno dodavanje brusne paste. U nedostatku prave brusne paste valja i polir pasta za održavanje hroma koja se prodaje u gotovo svakoj veæoj prodavnici. Namjerno neæu ni jednu da reklamiram jer su sve dobre. Poliranje brusilicama i elektriènim alatima velike brzine je opasno. Aluminijum je metal èija je taèka topljenja niska i može se desiti da i najmekši filc ugrije i ukopa polirano mjesto. Pamuèna krpa i stari dobri purol su poslednja muka do sjaja. Krpom i rukom se može glancati kružnim pokretima. Aluminijum je metal koji se može izvrsno usjajiti a koeficijent odbijanja svjetlosti je veæi nego kod srebro nitrata od kojega se prave ogledala. Uz sve još da pomenem da se pri poliranju koriste iste mjere zaštite okolnih dijelova jer su skinute èestice jako fine i veoma prijanjaju na sve pa i na ruke. Obavezno raditi sa tankim gumenim rukavicama jer aluminijum tako dobro ofarba ruke da ih je nemoguæe oprati. Ram ili toèkovi , ista stvar, polako i bez panike. Ispolirani dijelovi se dugo drže sjajni uz napomenu da je aluminijum osjetljiv na baze odnosno lužine ,èitaj deterdžente. I ako nakon ove prièe èitaoc nije povratio ima odliène izglede da ispolira motor. Na aluminijum se elektrolitèki nanosi hrom i ovo je jedna savim druga prièa. Po dogovoru, tekst na post fotke u galeriju. Ah da, poliranje rajfova na toèkovima ovde naplaæuju 80-100 Evra, a ram niko nije ni polirao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

way to go dude ! :kul: i definitivno se slazem da je za takav poduhvat savrsheno vrijeme , iamte zanimaciju napravite neshto korisno i lijepo shto zahtijeva vremena dosta, i voala ni trepnuli niste eto proljece i djirevi s novom makinom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

E brate a sta kad ga ispoliras kao da zadrzi sjaj? Jel ima neko sredstvo za premazivanje ili da se lakira bezbojnim lakom?

Ja planiram da ispoliram deklove sa strane paa me zanima da li ce da ppromjenu boju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor
E brate a sta kad ga ispoliras kao da zadrzi sjaj? Jel ima neko sredstvo za premazivanje ili da se lakira bezbojnim lakom?

Ja planiram da ispoliram deklove sa strane paa me zanima da li ce da ppromjenu boju?

 

Ej šefe, ne maži nièim a pogotovo ne lakom. Nemoj da te ðavo nanese. Povremeno izglancaj taj dio mekom pamuènom krpom i pastom za poliranje. Ako to prelakiraš vratio si stvar na poèetak. Poliranje površine nisu baš mnogo sklone patiniranju. Ako je aluminijum u pitanju naravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Uh,hvala zemljace ! ZAMALO da ga izlakiram! znaci samo glanc.....ok!

Postavicu slike cim uhvatim vremena!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja