Jump to content

Moto Zajednica

Novi ZOBS/Policijska Drzava/Sesto Culo

Recommended Posts

  • Mistik, 297 postova
  • Lokacija: Beograd-Konjarnik
  • Motocikl: Honda CBF1000A 2007

Citiram samog sebe iz slicne teme :

 

"Onaj" zakon da su hteli odavno bi ga doneli, al nije odgovarao plavima   >:(

Zato je stajao par godina kod njih u "proceduri" kako se to popularno kaze .

"Onaj" zakon su pisali ljudi iz struke, "ovaj" su prepravili plavi i sada moze da ode na vladu .

Kao da ste vukovima dali da organizuju zastitu ovaca   >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Citiram samog sebe iz slicne teme :

 

"Onaj" zakon da su hteli odavno bi ga doneli, al nije odgovarao plavima   >:(

Zato je stajao par godina kod njih u "proceduri" kako se to popularno kaze .

"Onaj" zakon su pisali ljudi iz struke, "ovaj" su prepravili plavi i sada moze da ode na vladu .

Kao da ste vukovima dali da organizuju zastitu ovaca   >:(

 

 

 

 

 

 

Da bas pravi izraz i ako prodje nema nam druge nego opsti protesti do istrebljenja budala.Jer kod nas vise ne moze da se primenjuje poslovica ''pametniji popusta'' posto su budale iz policije a i iz vlasti debelo prevladale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Mrzelo me da chitam sve (ne interesuje me bash) ali poshto vidim da niste zadovoljni ovim shto cemo dobiti reko da i ja neshto kazhem.

 

recite mi samo je li moze neko vama da naplati kaznu za nesto sto niste ucinili?

 

Bolje je recheno, prvo moraju da me uhvate da bi mi naplatili kaznu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok
link=topic=32105.msg463897#msg463897 date=1236582803]

Mrzelo me da chitam sve (ne interesuje me bash) ali poshto vidim da niste zadovoljni ovim shto cemo dobiti reko da i ja neshto kazhem.

 

recite mi samo je li moze neko vama da naplati kaznu za nesto sto niste ucinili?

 

Bolje je recheno, prvo moraju da me uhvate da bi mi naplatili kaznu!

 

 

 

 

 

 

 

 

Pa gde si ti Boki druze moj?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Borova glava-Barski most

necu da me pogresno shvatite. o ovom zakonu sam cuo iz novina kao i svi vi, zato ne zelim da bilo sta komentarisem u vezi njega ali samo me interesuje da li neko sa foruma zna ijedan zakon u svetu koji je pisan u korist vozaca? eto ja nisam cuo, a voleo bih da mi neko napise ako jeste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

za polupismene koji ne umeju da procitaju napisano, boldujem samo jedan deo za koji su se nakacili:

 

Pozdrav,

 

 

....

 

Podizanje luksuznijih vozila nije zabranjeno, ali se cesto preporucuje da se to ne radi, a razloga ima dosta. Neki od razloga koje ja znam, jesu podizanje drzavnih vozila iz pratnje koja nemaju obelezna na koje bi saobracajac mogao da obrati paznju, iz ciljanih razloga za dobar deo tih vozila - to su vozila za pratnju ili obezbedjenje na raznim nivoima. Ta obezbedjenja sprovode pored MUP-a i BIA, VBA, Vladino obezbedjenje u dosta slucajeva, vojna specijalna jedinica, a povremeno i vise struktura, i slicno. Takva vozila su luksuzna u pravilu, a nemaju jasna obelezja. Licno sam prisustvovao nesreci saobracajca koji je podigao greskom vozilo za pratnju (ciji je vozac, uzgred, dovezao nekoga na pregled kod policijskih lekara u Durmitorskoj) a da nije primetio popularnu "stopku" pritom  na sedistu (mala palica sa znakom Stop kojom vozac/suvozac regulise prolaz).

 

 

 

dakle, ja sam napisao jedan od razloga za koji ja znam jer sam doziveo situaciju sa nesrecnikom koji je redom isao i podizao automobile i prisustvovao sceni u kojoj mu je objasnjavano zasto takve automobile ako i dize, mora dobro da im pregleda nalepnice i ostale oznake. Dakle, ponovo - JEDAN OD RAZLOGA ZA KOJE JA ZNAM. Nikako jedini, nikako osnovni i slicno. Prema tome, citati pre udaranja po tastaturi.

 

Miso, policija naravno da funkcionise kao policija, niti ce se to kada promeniti u osnovama uopste. Naprosto, takav je posao i koliko god da mastamo da se to moze promeniti, to je to. Samo ne vidim kakve to veze ima sa celom ovom pricom.

 

Budzetska institucija pa je zaduzena da puni budzet. Ma OK, ali mozes li mi reci koliko je nerealizovanih kazni?

Da li shvatas da oni ne pune budzet sami po sebi, toliko predmeta se odbacuje na sudovima i toliko kazni se ne naplati, a policija nema trunku udela u tome. Kako onda da policiji stavljas na teret da pune budzet, ako se on na koraku iza njih ne puni?

 

Negde Ti skripi ta logika, ako hoces da gledas logiku. Ipak, ako hoces samo da se bunis po svaku cenu samo da bi se bunio tragajuci za nemogucim, to je onda sasvim druga stvar.

 

Zasto mislis da u onom sto sam napisao branim drzavu?

Napisao sam da policija naplacuje kazne uglavnom iz razloga koji su realno bruka za tu istu policiju, a time i drzavu.

Da bi se videlo da su nesto radili, hej!!??

 

Gde ja tu branim ikoga, hajde slovo po slovo da probamo.

 

Napisao sam:

Sa druge strane, policijska prica oko novog zakona svodi se na njihovu licnu verziju koja je nemilosrdna prema svim ucesnicima i kojoj nije cilj da se poveca bezbednost saobracaja, vec je kaznjavanje po tom zakonu, samo sebi cilj. Tu i takvu struju uglavnom vec jako dugo generise Branko Pantovic, takodje jedan ex-motociklista, koji sada "razume" sta nije valjalo dok je vozio pa sada hoce da to utamani u korenu kod drugih. Manje udesa, manje i posla za saobracajnu policiju a vise poena u javnosti, to je jedini jos drugi motiv iz koga bi, opet kolateralno, trebalo da proistekne neka statistika koja bi dala sliku o povecanoj bezbednosti u saobracaju.

 

I opet negde branim nekoga?

Drzavu ili policiju, koga tacno branim ovde?

 

Zatim sam u drugom postu pojasnio da vecim punjenjem budzeta, onaj ko ga puni nece imati nista od toga vise nego onaj ko ga stalno trosi. Time raskrinkavam zabludu da se kazne naplacuju zbog punjenja budzeta i nekakve misteriozne veze izmedju policajca na ulici i drzave, odnosno budzeta. I dalje tvrdim:

 

NIKO NEMA VECU PLATU ZATO STO JE VISE KAZNI ISPISAO.

Ima li manju platu jer je manje kazni napisao?

Izmedju ostalih mera, da. Ipak, to se odnosi na normative koliko je uopste radio, a time se vracamo na primitivan sistem kontrole rada, suprotstavljen jos primitivnijem sistemu sagledavanja bezbednosti u saobracaju kroz statistiku nesreca i prebacivanjem policiji na teret te statistike.

 

Gledaj to ovako, svojevremeno izlazim iz neke kafane sa suprugom i napustamo zabavu jer mi zdravlje ne dozvoljava vise od toga. Na samom izlasku iz kafane na ulicu, prakticno na 50-ak metara od parkinga, stoji patrola sa otvorenom kutijom za usnike za alkotest na krovu i sve redom zaustavlja iz pravca kafane. Kako je u pitanju corsokak, jasno je da svi izlaze iz kafane. Ne tangira me mnogo jer ne pijem inace, ali sam u sebi revoltiran ovim nacinom otimanja para. To je bilo tada.

 

Danas sam siguran da vise volim da iskljuce iz saobracaja svakoga na izlasku iz kafane, nego da takav posle naleti na mene u saobracaju.

Vidis, misljenja se menjaju zavisno od godina. Danas mi smetaju neke druge stvari kod policije, ne volim kad se sakriju da vire ko prolazi kroz crveno pa ga onda jure nocu sa rotacijom, stani da te vide pa niko nece proci kroz crveno...ali onda nema dokaza da su zaista tu bili ;)

 

Ja to tako gledam, a ako mislis da negde tu nekoga branim, slobodno mi pokazi tu rec uopste gde nekoga branim. Ja iskljucivo zelim da pojasnim gde stvarno nesto treba nekome pripisivati, da bismo to pripisivanje jednom i uradili kako valja, a ne stalno na pogresne adrese, samo da se istresamo. Kod putara gresis, i to godinama unazad, oni dobijaju novac odakle god stigne, nema toga podavno vise od taksi, to se samo unazad u racunopolaganu vezuje trosak na izvore, ali kad bi oni cekali da policija naplati kazne, pa sud odbaci, pa tako redom...

Za luksuzne automobile mozes procitati i Ti onaj pasus za nepismene, to je samo jedan od razloga, namenski jednako kao sto je namensko bilo i pitanje, i za tu svrhu je predvidjen kao odgovor. Naravno da ima jos razloga i naravno da se o tome moze diskutovati, ali to nema nikakve veze sa temom, od samog pocetka. Ono za sta je vezivano, to su samo naivni pokusaji da se time apostrofira nesto sasvim deseto, apropo recenice da policija na ulici nema motiva da puni budzet, i to objasnjeno cinjenicom da je realizacija naplate kazni mala i spora uprkos ispisanim kaznama.

 

Misko, nigde ja ne napisah da je to nekakav ispravan i regularan razlog, naprotiv, samo navedoh jedan od razloga za koji znam. Inace, ta kola jesu iznad zakona ali pod odredjenim procedurama, sto nije tema niti opisanog primera, niti ove diskusije uopste, ali tek da se zna zarad opsteg obrazovanja. Sama upotreba te "stopke" je vezana za posebna ovlascenja i procedure u saobracaju, pa tako i za parkiranje, ali, kako rekoh, to nije ovde tema. Znaci, potpuno suprotno zakonskim propisima je ucinjeno, vozilo je bilo nepravilno parkirano, cak na pesackom prelazu, i nije bilo pod procedurama, vec je neko, sofer ili neko ko je vozen, bio kod lekara u MUP-ovom zdravstvenom tom prilikom. Takvi razlozi su interna stvar policije, ali su de facto protiv propisa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

Policija je zaduzenja za otimanje para od naroda u ime budzeta, iz kog se placaju putari, koji bi trebalo da su krivi za bar 75% nesreca koje se dese.

 

putevi krivi za bar 75% saobracajnih nesreca koje se dese

 

a mozda je 90%, ili 2%

 

kako si izracunao to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Lancia, ako sam te pogresno shvatio, izvinjavam ti se, ali mi ton tvog posta mnogo lici na opravdavanje drzave, tj. institucija iste. Ok, razjasnili smo se, oko toga nemamo sta da pricamo.

 

Realizacija kazni? Cista teorija velikih brojeva. Sto policija napise vise kazni, isti procenat ce biti naplacen, ali ce se veci novac sliti u kasu drzave. To je, izgleda, njihov posao, a ne da putevi budu bezbedni i da protocnost saobracaja bude bolja. Ne kazem da je to ideja "obicnih" policajaca, nego njihovih sefova, nad sefova, ministara itd. Ti ljudi /policajci/ su toliko zaplaseni da ne smeju da dignu nista sto iz daleka lici na "sluzbeno vozilo", kojih realno, ima pola posto od svih luksuznih automobila na nasim ulicama. Krimose koji su "saradnici" i imaju status nad zakonom necu ni da pominjem.

 

Znaci, dolazimo opet na pocetak... ZOBS koji imamo bi bio odlican/uz male dopune- mobilni, obuka, ukidanje "brzine neprilagodjene uslovima" i td/ samo kada bi bio vazeci za sve, a ne samo za "sitnu ribu pljuckavicu". Novi ZOBS opet nista nece uraditi /ni prvi ni drugi predlog/, osim sto ce se opet svaliti na obican svet, a oni nad zakonom ce i dalje uzivati.

 

Mi uopste ne treba da se toliko raspisujemo oko samog novog/starog zakona, nego treba da vrsimo pritisak na drzavu- policiju i sudstvo, da se on primenjuje prema svima, da se ostvari prvi i osnovni princip demokratije u koju se svi ovih dana toliko kunu, a to je da smo pred sudom svi jednaki. I pred policijom, dodao bih.

 

A o pismenosti... ostavio bih to za neku drugu pricu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

@Mrlja

Vrlo prosto... posto iz nekog svog "iskustva" i saznanja, klauzula "brzina neprilagodjena stanju na putu" je pomenuta u ogromnom broju slucajeva /vrlo bliskom tih 75%/  govori o tome da da je sam put /nadleznost drzave, putara/ bio ok, brzina bi, posto je bila u okviru dozvoljene, bila adekvatna. Znaci, kome na dusu razlozi za udes? Pa, valjda onome ko taj put treba da odrzava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

valjda si hteo da kazes `brzina neprilagodjena uslovima saobracaja` sto ima jako malo veze sa stanjem puteva

 

najcesci razlog za saobracajne nesrece [prebrza voznja] u preovladjujucem procentu nikakve veze nema sa stanjem puta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Da, u pravu si, `brzina neprilagodjena uslovima saobracaja` , sto iza sebe krije blato na putu, rupe zbog kojih moras da vozis slalom i da gledas gde su, neosvetljene deonice i raskrsca itd. Pa, da je put bolji, i brzina bi bila veca :D. Salim se, postavljaju se znakovi sa nerealno niskom maksimalnom brzinom na odlicnim deonicama, a tamo gde je ograncenje 80km/h, ne mozes da vozis ni 50 zbog rupcaga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ima i toga ali nikako se ne slazem da iole bitan procenat uzroka nesreca moze da se pripise stanju puta

 

ok da se zezamo ali ovo nije tema za posalice, ko se to sudario zbog obilazenja rupe?

 

 

valjda zakon podrazumeva da kada vozis, ides ispravnim vozilom koje adekvatno osvetljava put, koci kako treba i da se kreces brzinom koja ce ti omoguciti da stanes ili odgovarajuce manevrises u slucaju opasnosti

 

 

po onome sto si napisao, kada bi nasi putevi bili kao avionske piste, i da su SVI osvetljeni [sto ne postoji ni u najbogatijim drzavama sveta] - smanjio bi se broj saobracajnih nesreca za BAR 75%

 

 

 

u realnosti, stvari stoje dosta drugacije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

"valjda zakon podrazumeva da kada vozis, ides ispravnim vozilom koje adekvatno osvetljava put, koci kako treba i da se kreces brzinom koja ce ti omoguciti da stanes ili odgovarajuce manevrises u slucaju opasnosti"

 

Da se krecem bilo kojom brzinom koja je dozvoljena, ako je rupcaga u krivini, neobelezena, i te kako cu da se navalim na nju. Ja se umalo nisam sudario bar deset puta zbog takvih rupa, dva puta sam odvalio felnu i gumu do neupotrebljivosti, jer je rupa bila prekrivena vodom. Svesno zrtvujem svoj auto /pri dozvoljenoj brzini/ a vise puta sam zavrsio van puta /sa dva tocka od kola/ jer su mamlazi obilazili rupu na svojoj strani. Ako to nije direktno ugrozavanje bezbednosti od strane putara, onda ne znam sta jeste.

 

Osvetljenje se odnosi na grad i na raskrsca i skretanja magistralnih puteva sa putevima istih kategorija i odvajanja sa istih /najupecatljiviji je primer skretanje sa kruznog puta kod Hiljadu ruza za Avalski put. Neosvetljen, neobelezen, iza uzbrdice i na izlasku iz krivine na levo, znaci dobri farovi mi osvetljavaju desnu stranu kolovoza/. Probaj da vozis 60 na kruznom putu, od Resnika do DMB ili kroz tunel, pa ce ti biti jasno.

 

Realnost je da su putevi neuporedivo losiji od kategorizacije, lose odrzavani i lose napravljeni pa propadaju ili klize i pucaju posle samo dve godine. Ne rade se onako kako je propisano, nego tako da se ustedi i tako da neko moze da ih ponovo radi i da uzme lovu u sto skorijem roku. To je realnost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Balkan Hard Enduro, 600 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sherco SER 300 Factory, Beta 300RR, Husqvarna Te300i

izvinjenje zbog malog off ali pre neki dan vozac iz velike britanije vozio nesto za crnu goru , stigao pred granicu sa crnom gorom i na prosirenju parkirao sleper. zvali ga iy beograda iz neke agencije i molili ga da nastavi put jer mora da predje granicu u predvidjenom roku ali ne pomaze. coveku isteklo 8 casova voznje i nema sanse da krene dok ne odmori 12 sati. a znate li kad ce nasi vozaci da odmore? kad zbog umora zakucaju u neki autobus pun putnika......... jos jednom iyvinjenje na off

 

DZABA NAMA ZAKONI KADA MI KAO VOZACI NEMAMO OSNOVNU KULTURU U SAOBRACAJU

 

i mislim kakav god se zakon donese a u njemu budu kaznene odredbe vozacima nece odgovarati, naravno ni meni

Druze moj,gresis.Mislis da ljudi vole da voze 15-20h bez prestanka(doduse ima i takvih ali malo),nego ako ne urade onako kako im je receno..nema vise posla,a naci ce se drugi koji ce da vozi,a na zalost generalno nismo slozni tako da ce se naci uvek neko koji ce reci "mogu ja da vozim"..i taj ce raditi i voziti bez prestanka do..jednom.

Kad se izlazi iz "zemlje" postuju se uglavnom propisi o satnici za upravljacem...ima i tu "prevare" ali na drugi nacin,a kod nas..teraj misko i po 20h,ali ne zato sto vozac voli da vozi xx sati i da se stipa da ne zaspi,nego zato sto onaj gore tako kaze,i ako ne mozes ima ko moze,a ti po knjizicu....i kome da se zalis, zasto i zbog cega si dobio otkaz.Zato svi voze do granica svojih mogucnosti,pa se nekad i desava najgore.Ali na srecu u zadnje vreme se menjaju stvari na bolje kad je ovo u pitanju.

(Kako god da okrenas vozac na..be)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

Realnost je da su putevi neuporedivo losiji od kategorizacije, lose odrzavani i lose napravljeni pa propadaju ili klize i pucaju posle samo dve godine. Ne rade se onako kako je propisano, nego tako da se ustedi i tako da neko moze da ih ponovo radi i da uzme lovu u sto skorijem roku. To je realnost.

 

ok, to jeste realnost

 

ako si svestan te realnosti, vozi sporije i neces izazvati nesrecu, veoma jednostavno

 

 

sto ne umanjuje cinjenicu, da sigurno nije 75% saobracajki izazvano losim stanjem kolovoza, kao sto si prethodno naveo

 

 

kada neko hoce da menja zakon, a da ga pritom ozbiljno shvate oni koji ga mrzovoljno i preko nosa menjaju, mora im se obracati iskljucivo cinjenicama a ne proizvoljnim izjavama

 

miso, to sto ti pises je da vozaci kod nas u 75% slucajeva saobracajnih nesreca voze u skladu sa pravilima ali da ih drzava ubija svojim losim putevima

 

to nije tacno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Cuj, ja jedino jos mogu da toliko da usporim, da guram auto po nasim putevima.

 

Ovo nije forum na osnovu kog ce neko od nadleznih da ista promeni, tako da je mojih 75% isto kao i da napisem 2% ili 95%. Ovo nije zvanicni dokument, nego moje licno zapazanje bazirano na osnovu iskustva i uvida /nedokumentovanog/ u razne presude koje sam imao priliku da vidim /ne da slusam o njima/.

 

Mrljo, odosmo ti i ja u off ovde. Predlazem da nastavimo pricu u nekom prijatnijem, realnom okruzenju, a ne da blokiramo temu o ZOBS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Evo i ja da napsiem par rechi:

 

Ovde na Dedinju gde ja zivim, NIKAD nije bilo saobracajne milicije u redovnoj kontroli, osim kad neka vazna delegacija dolazi u Beograd. Od kada se moj komsija Dacic ustolicio za ministra policije, potavljen je saobracajac peshak da maltretira ljude koji nisu "niko i nista". Obicno stoji na raskrsnici koja od Zeleznicke bolnice vodi nizbrdo prema Muzeju 25. Maj i Autokomandi.

 

Pre neki dan me zaustavio, i sastavio spisak "prekrsaja" i tu pocne objasnjavanje koje se na kraju posle pola sata svelo na napisanu prijavu za pojas sto kosta valjda 1000 dinara, a napisana prijava je zavrsila u kanti za djubre.

 

Ono sto sam primetio je da dok se pandur raspravljao sa mnom "obicnim gradjaninom" u Passat-u starom 6 godina, u suprotnom smeru  proslo 3 automobila na crveno (2 terenca i jedan sa diplomatskim tablicama) sto pandur ni na moje insistiranje nije "primetio".

 

Takodje pre neki dan je vozach diplomatskog vozila 35-A-001 sa oznakom CMD (Shef diplomatske misije) udario devojcicu kod dizajnerske skole u Krupanjskoj, zatim izasao iz auta lupio joj par samara i otisao. Nikom nista - ima diplomatski imunitet !!! Postoji svedok koji je sve video- clan ovog foruma.

 

Prosle nedelje, samo sto me nisu polupali naucnici iz sluzbe za obezbedjenje dragog nam Predsednika Republike, posto su kod "Krokodila" iliti "Colonial Sun-a" gde sam bio u desnoj traci za skretanje levo, prosli kroz levu traku za skretanje levo i nastavili pravo sa sve upaljenim rotacijama. U kolima ja, zena i dvoje male dece - jedno beba od 18 meseci. Njihova kola - PRAZNA. Samo vozachi !!!

 

Takodje postoji citav niz pizdarija koje su napravili ti isti polupismeni chobani-budale iz vojne sluzbe za obezbedjenje koji obezbedjuju shefa drzave

 

Tako da na Dedinju vaze posebna pravila - neko moze sve neko ne moze ni da vozi bez pojasa.

 

;)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

Cuj, ja jedino jos mogu da toliko da usporim, da guram auto po nasim putevima.

 

Ovo nije forum na osnovu kog ce neko od nadleznih da ista promeni, tako da je mojih 75% isto kao i da napisem 2% ili 95%. Ovo nije zvanicni dokument, nego moje licno zapazanje bazirano na osnovu iskustva i uvida /nedokumentovanog/ u razne presude koje sam imao priliku da vidim /ne da slusam o njima/.

 

Mrljo, odosmo ti i ja u off ovde. Predlazem da nastavimo pricu u nekom prijatnijem, realnom okruzenju, a ne da blokiramo temu o ZOBS.

 

nije bas Off, jer jednog momenta moramo da se organizovano dotaknemo i puteva, a posebno ogranicenja na njima. Naime, sadasnja ogranicejna datiraju iz nekih davnih vremena, dok je u medjuvremenu tehnika daleko dogurala, da bi mogla da podigne bezbednosne standarde na, neretko, vecu dozvoljenu brzinu.

 

Ovakva, i slicne teme, u sustini i treba da budu onaj osnovni dokument, odnosno, zapazanja koja ce ga kreirati, kada se jednom budemo dotakli ovog problema sa namerom ozbiljnog pokusaja resavanja.

 

Sta imamo za sada?

Imamo lose puteve, rupe jesu najvidljivije, ali sta je sa dubokim kolotrazima koje motor vode u padanje cas posla?

Sta je sa izgrebanim asfaltom koji dvotockasu sa jednom ravnoteznom tackom cini istu stvar?

Sta je sa svim uzduznim presecima koji podjednako prete motociklisti, ali nisu tako vidljivi kao rupe?

 

Ja znam da nema novaca da se sve to dovede u red tek tako, ali verovatno je da se moze nekakav prioritet kreirati i na osnovu cinjenice da nekakve registracije i mi placamo. To ce reci da treba da znamo rokove koje zakon stavlja pred putare da kad podignu/izgrebu negde asfalt, isti vrate u red, odnosno, presvuku novim slojem. Primera radi, pre nekoliko godina, parce novog obrenovackog puta je bilo duze od godinu dana izgrebano od Ostruznice do Ade. Da li to zakon dozvoljava?

Nama je to itekako, ponekad sudbonosno bitno, recimo. Rupu i vidis i ne vidis, ali ovakvim stvarima ne moze uteci kao rupi, a o njima se retko i slabo prica jer automobilima uglavnom ne smetaju.

 

Kategorizacija je katastrofalno losa kod nas, autoput se tako krsti samo kad treba da se zabrani kretanje mopedima ispod 50ccm, ali realno ima ukljucenja pod 90 stepeni koliko god hoces. Onda ga ne treba tako tretirati uopste. Ogranicenja su tek posebna stvar ukrstena sa kategorizacijom, recimo, opet taj ovbrenovacki nosi oznaku puta rezervisanog za saobracaj motornih vozila, ali opste ogranicenje od 100 km/h vazi iskljucivo na delu dugackom celih 10 metara! Odmah iza toga ide 80 km/h i to je to. Razlozi?

Ko bi ga znao.....

 

Dakle, sve je to u nekom novom ZOBS-u predmet rasprave sto se nas tice, ali je jako bitno da se ne obracamo na pogresne adrese, vec da jasno definisemo zone odgovornosti, jer sistemom vristanja za 95 nepostojecih gresaka, tesko da cemo resiti onih preostalih 5 realnih gresaka, pa bih ja izostavio takav vid cenjkanja, obzirom da ima poprilicno materijala ali i prostora za reakciju i na tom realnom broju gresaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

A signalizacija? Ko je imao priliku da se proveze inostranstvom (Hrvatska, Federacija), a da ne pominjem Jevropu... zna o čemu pričam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

A signalizacija? Ko je imao priliku da se proveze inostranstvom (Hrvatska, Federacija), a da ne pominjem Jevropu... zna o čemu pričam...

 

Ma daj kakva siglalizacija u HR ;)  pa na auto-putu imaju one "glupe" promenljive panele, pa te jos "maltretiraju" da ti kazu koliko je jak veter, pa da li negde pada kisa pa je put klizav, pa da nailazis na kolonu :o :o :o A da jos plus one table sa pumpama, pa sa odmoristima, pa samo ogranicenje koje je tamo 130....

To bi nas samo zbunjivalo, ovako mi lepo vozimo, pa sta bude, tamo malte ne nema sta da te iznenadi ;D ;D ;D ;D ;D

 

U BiH je jedini "problem" sa horizontalnom signalizacijom. Zamisli moilm te, koriste farbu za linije ne putu koja se ne sapere posle kise i snega ???

Ma to mora da su im ovi sa zapada uvalil neko radioaktivno sra..e ;D ;D ;D Kod nas lepo kad padne kisa traka izbledi, a posle snega je nema. Uostalom sta sad ona tu sluzi kad mi volimo i onako da vozimo sredinom puta ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

@ Lancia, potpuno se slazem sa tobom. Cak i u kolima me kolotrazi bacaju po dve trake. Ali, ako malo dublje "zaceprkamo" po odgovornosti putara, odosmo u politiku. Zna se koje firme /cije/ dobijaju asfaltiranje puteva, odrzavanje /podizvodjaci/, a njih niko ne sme da pipne. Stavlja se upola materijala jer je vlasnik firme u dogovoru sa onim ko placa i kao nadzire, ulice i putevi moraju da se rade sto cesce da bi taj neko uzeo opet pare, a da se ne poteze pitanje njegove odgovornosti za to sto put koji je radio nije izdrzao predvidjeno opterecenje, kvalitet, godine upotrebe. To mora da se resi. Da kraduckaju, a ne da kradu. Dok se to ne resi, dvostruki arsini ce biti prisutni u svim segmentima nasih zivota. Bojim se da je to osnovni problem, a sve ovo o cemu mi sada pisemo je samo posledica njihovih malverzacija.

 

Da se razumemo, ne volim ni ove, ni one pre a jos manje one pre i pre pre. Samo sam se nadao da cemo na kraju uspeti da dobijemo nekog ko je odgovora za ono cega se prihvatio da radi, a ne da samo gleda kako da nas pokrade. Izgleda da je moja nada otisla u vetar, kao i sve divne iluzije o utopiji, komunizmu /najcistijem/, o demokratiji itd. Svega toga, u realnosti, nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Evo iz druge teme...

 

donece mi kum tu farbu za puteve. radi u jkpput.

da znam,da mu kazem koliko da mazne.

 

A posle se čudimo i žalimo što su nam putevi loši...  >:( Tebi farba, Peri asfalt, Miki malo bankine i eto....

 

 

 

Nije samo država u pitanju... ponašanje pojedinaca - učesnika u saobraćaju, policajaca koji zakon primenjuju, putara koji put prave - je jednako katastrofalno kao i državni apsurd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Pa ne znam... bem li ga... ja se ponekad trudim da na svoje bližnje utičem da se ponašaju drugačije, ako primetim nešto iz domena saobraćajne ili druge nekulture. Mnogi me zbog toga ne vole, "ko si ti da mi soliš pamet", ali su neki i prihvatili kritike. Šta hoću da kažem - kao što neki mediji/strukture šire zlo i naopako, tako i pojedinci mogu da šire dobro i ispravno ;) Jes' da je neravnopravna bitka, al' jbg...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja