Jump to content

Moto Zajednica

busenje cilindra na 300ccm

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

znam da je bilo govora o ovoj temi po forumu

 

e men puklo imam jednu kompletnu masinu i jednu u djelovima pa da uzmem jedan cilindar imam jos 3 komada pa da ga izbusim na 300 ccm i stavim to na ovu drugu masinu

 

ono sta sve trebam da uradim

el treba sta posebno prepravljati ,,,,,,,

 

el ima tko iskustva s tim

vuja el tvoj crnac probusen na 300

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ev naso jedan post di smo poceli o tome

 

 

 

e ovak kad sam radio generalku pitam majstora kolike ima klipove i sad on men nabraja i na kraju kaze ak os probusit cu ti na 75 a to ti je 300ccm

e sad el to klip od one serije 301 i po cemu se ta serija razlikuje od 250/1 kolko znam sasija je ista a kakva je razlika u masini el sam veci klip el ima jos sta drukcije i jel tko busio cilindar na 75 tj 300ccm  ???

 

Ja sam razbusio na 75. Tom prilikom je stradalo "rame" oko rupe cilindra koje predstavlja neku vrste "brane" sa pritisak sagorevanja prema dihtungu. Zbog toga sam na 0.5mm od ivice rupe urezao zljeb dubine 0.3mm sirine 0.5mm. Umesto aluminijumskog dihtunga stavicu bakarni. Jos nisam odredio debljinu. Bakarni lim se mora prvo dobro usijati na ringli ili let-lampom i onda ubaciti u hladnu vodu. Na taj nacin bakar omeksa pa se prilikom stezanja glave utisne u taj zljeb. Klipnjaca je inace ista kot ETZ 250 i ETZ301.

Nazalost, imam previse obaveza pa motor jos nisam sklopio. Ne radi se samo o masini, vec i o aluminijumskim felnama, diskovima i prednjoj vili od Aprilie.

Pozdrav.

 

 

 

e sad ko ce mi da pojasni ovaj post od implusa malo detaljnije

 

 

 

 

drumskalisica:

 

 

Evo o cemu se radi. Prvo treba ti nov klip, i klipnjaca ca donjim ( jacim ) lezajem.

Kad se cilindar izbusi na 75 mm , onda ti nestane onaj " ajnzic "  ( onaj istureni deo na vrhu cilindra na koji leze glava ) , tako da je potrebno napraviti drugi dihtung. Takodje je pozeljno da ti strugar tu na cilindru napravi jedan kruzni zljeb ( ima fabricki na Jawinom cilindru ako imas gde videti ) radi boljeg dihtovanja. Takodje je potrebno malo obraditi glavu da ( sad siri klip ne bi udarao u nju ).  Osim toga kad bi sklopio taj cilindar sa fabrickim donjim dihtungom , i kad bi okretao radilicu - video bi da ti klip  NE OTVARA PRELIVNE KANALE, A I USIS I IZDUV kako treba, te zato treba pod cilindar staviti dihtung od klingerita debljine oko 2 mm ( to sam odredis da bi ti se kanali optimalno otvarali ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

e aj d amalo opises koju sliku d abolje po kopcam ovo sto je dorađivano

 

ee da kakav je to cvrsci donji lezaj na klipnjaci

Pa ima da se kupi druga klipnjaca sa jacim lezajem, doduse moze da se stavi i na standardnu, al je to rizik . Poslao sam ti sve na mail. Pokusacu da podelim, pa da stavim i ovde, veliko je !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

e aj d amalo opises koju sliku d abolje po kopcam ovo sto je dorađivano

 

ee da kakav je to cvrsci donji lezaj na klipnjaci

taj lezaj je dosta jaci od standarnog,ali opet ja sam nekako sumnjicav prema tom kvalitetu delova koji se danas kupuju,ja sam busio vujin na 300cm,,moraces malo da dizes stublinu,malo da prokopas glavu,uglavnom sve to je  ovde nacrtano,,i moram da priznam da su mi lisicine slike dosta pomogle,nebi bilo lose i diznu malo da razbusis,i da zamolis majstora da pusti za koju stotu vise tolerancije kad bude busio stublinu,za svaki slucaj,da nebi u startu ribao,i zbog pojacanog grejanja,vise se siri taj klip,vise se i stublina koja ima manje mesa greje,i teze hladi,,hilznu obavezno ispolirati posle busenja,poliraj i klip,i dok se ne razradi malko kasnije paljenje,nemoras u 22,,23 stepena da ga stelujes,vec u nekih 19,do 20,znaci nemoj na 3mm pred gornju mrtvu tacku da stelas da otvore platine vec na nekih 2,5mm, to samo dok se ne razradi, :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Sve je proslo, jedino je moj komp to poslagao - valjda po azbucnom redu, pa je redosled citanja : Treci deo, prvi deo, drugi deo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Može to da se stavi ovde sa sve slikama i Google prevodom. Dugačko jeste ali nema veze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Može to da se stavi ovde sa sve slikama i Google prevodom. Dugačko jeste ali nema veze.

  Ja probo, pa kaze da mi je datoteka prevelika. Ti ako mozes to da odradis ( prevod i postavljanje ) - Navali !

  Meni to bas i nije poslo za rukom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sada nisam siguran da li bi to trebalo raditi zbog različitih konekcija, ovako je bar pristupačno svima. Neznam, nisam pametan. ???

 

Savet?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ma kome treba, skinuce i ovako, pa nek nadje nekog da mu prevede. I ja sam ga skinuo sa neta, i uz pomoc slika, mog dobrog poznavanja mehanike, i jako malog poznavanja nemackog jezika - uspeo da shvatim i provalim .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

a jel može to na 175/1?

U principu - trebalo bi da moze, mada je ovo predvidjeno za ETZ 250 . Nisam bas siguran dal bi uspelo, a svuda gde sam nasao - niko nije rekao da je to radio na 175 ccm.  Ako imas viska cilindara mozes probati  ???  ???  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

a jel može to na 175/1?

U principu - trebalo bi da moze, mada je ovo predvidjeno za ETZ 250 . Nisam bas siguran dal bi uspelo, a svuda gde sam nasao - niko nije rekao da je to radio na 175 ccm.  Ako imas viska cilindara mozes probati   ???  ???  ???

I ja sam milsio da moze ali ne moze. Mozda moza na 250 ali ostaje bas tanak zid cilindra do alumijijuma. Radilo bi ali ne znam da li se ne bi izdeformisao od temperature. Bas sam pre par dana merio spoljasni precnik cilindra(175)  koji je skoro isti kao kod ts-a 250 ali j to zajedno sa alumijimuskim delom, inace sama hilzna je nesto manjeg precnika.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Nisam ja nista radio. Slike su komplet skinute sa nemackog sajta.  Kolko sam ja razumeo, covek je zavrnuo svecicu i punio glavu tecnoscu da bi po merama sa sprica znao kolika je zapremina kompresionog prostora.  Posle izracuna kolika treba da bude kompresija ako je sve dobro odradjeno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Kada bih opet bio u situaciji da biram da li bih bušio na 300ccm ili ne sigurno bih doneo istu odluku.

 

A voleo bih i kada bi još neko to uradio sa motorom koji nema prikolicu, tek su tu efekti zaprepašćujući.

 

Moj savet je: ko se razmišlja neka se ne razmišlja.  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja