Jump to content

Moto Zajednica

koliko zazor na svecicama?

Recommended Posts

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: GSXR K5

ovo je prva zima s motorom tek sam ga letos uzeo, a posto sumljam na svecice zbog loseg paljenja interesuje me koliko treba da bude zazor, trenutno nem pojma koje su svecice u motoru al ovi dana cu i to skinuti pa cu napisati ovde u pitanju je kawasaki zxr 400.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3636 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Vidis u manualu oznaku svecice, kupis po tome nove i ne mislis. Ako si slucajno mislio da ga rucno doteras na pravi zazor batali to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

Vidis u manualu oznaku svecice, kupis po tome nove i ne mislis. Ako si slucajno mislio da ga rucno doteras na pravi zazor batali to

 

Ovde je kolega brzo objasnio a ko nerazume zasto je to tesko uraditi ce nastaviti sam da se igra sa sveicama i spijunima . Kod koriscenih svecica dolazi do trosenja elektrode i ona se pojede prvo po ivicama a na kraju u sredini . Kad vi stelujete staru svecicu vi namestite zazor ali zbog smanjene povrsine elektrode ona i dalje nije dobra jer je mala povrsina sad a neko postavljanje manjeg zazora je lose po paljenje . Tako da kad mozete bolje zamenite istu i stavite nove . Spijune nemojte bacati jer ponekad valja i nove prekontrolisati kakav im zazor pozdrav i srecno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Baujahr / Fahrgestellnr.    ZXR 400 (ZX 400L )

Baujahr: 1991-1999

Fahrgestellnr.:

 

Füllmengen

Gabel pro Holm: 424 CCM SAE 15W

Öl ohne Filter: 3,0 LITER 10W40 GP

Öl mit Filter: 3,2 LITER 10W40 GP

Bremsflüssigkeit: DOT 4

Endgetriebe: -

Betriebsstoff: 16LTR.SUPER BLEIF.

Kühlflüssigkeit: 2,3 LITER

 

 

 

 

 

Technische Daten

Hubraum: 398 ccm

Zylinder: 4

PS/KW: 65/48

Ventilspiel (Ein): KALT 0,12-0,17 MM

Ventilspiel (Aus): KALT 0,16-0,21 MM

Leerlaufdrehzahl: 1150-1250 U/MIN

Vergaserluftschraube: 1,75 AUSDREHUNGEN

Reifendruck (vorn): 2,2 BAR

Reifendruck (hinten): 2,5 BAR

Zündkerze 1: NGK CR9EK

Zündkerze 2: NGK CR8EK

Elektrodenabstand: 0,7-0,8 MM

Lenker/Standrohr Ø: 41 MM

Ritzel/Kettenrad: 15/45 ZÄHNE

Kette: 110 GLIEDER

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

 

Ovde je kolega brzo objasnio a ko nerazume zasto je to tesko uraditi ce nastaviti sam da se igra sa sveicama i spijunima . Kod koriscenih svecica dolazi do trosenja elektrode i ona se pojede prvo po ivicama a na kraju u sredini . Kad vi stelujete staru svecicu vi namestite zazor ali zbog smanjene povrsine elektrode ona i dalje nije dobra jer je mala povrsina sad a neko postavljanje manjeg zazora je lose po paljenje . Tako da kad mozete bolje zamenite istu i stavite nove . Spijune nemojte bacati jer ponekad valja i nove prekontrolisati kakav im zazor pozdrav i srecno.

 

 

Od kada je izmisljena svecica podesava se zazor. Cak i na novim svecicama porebno je pre ugradnje proveriti i dovesti ga na propisanu meru! Prvi put cujem za teoriju da  kod koriscenih svecica nema svrhe da se zazor podesava!? Pa po teoriji el. luk ce se pojaviti tamo gde je najmanje rastojanje. Zbog tacke topljenja materijala koji se koriste za izradu srednje elektrode one imaju precnik oko 2 mm, upotrebom iridijuma centralna elektroda se svodi na oblik igle - spic tako da je osigurana pojava varnice uvek na istom mestu a varnica je koncentrisana, a samim tim toplija i sigurnije pali smesu. Da nisi mozda nesto pomesao sa podesavanjem zazora platinckih dugmadi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

 

Ovde je kolega brzo objasnio a ko nerazume zasto je to tesko uraditi ce nastaviti sam da se igra sa sveicama i spijunima . Kod koriscenih svecica dolazi do trosenja elektrode i ona se pojede prvo po ivicama a na kraju u sredini . Kad vi stelujete staru svecicu vi namestite zazor ali zbog smanjene povrsine elektrode ona i dalje nije dobra jer je mala povrsina sad a neko postavljanje manjeg zazora je lose po paljenje . Tako da kad mozete bolje zamenite istu i stavite nove . Spijune nemojte bacati jer ponekad valja i nove prekontrolisati kakav im zazor pozdrav i srecno.

 

 

Od kada je izmisljena svecica podesava se zazor. Cak i na novim svecicama porebno je pre ugradnje proveriti i dovesti ga na propisanu meru! Prvi put cujem za teoriju da  kod koriscenih svecica nema svrhe da se zazor podesava!? Pa po teoriji el. luk ce se pojaviti tamo gde je najmanje rastojanje. Zbog tacke topljenja materijala koji se koriste za izradu srednje elektrode one imaju precnik oko 2 mm, upotrebom iridijuma centralna elektroda se svodi na oblik igle - spic tako da je osigurana pojava varnice uvek na istom mestu a varnica je koncentrisana, a samim tim toplija i sigurnije pali smesu. Da nisi mozda nesto pomesao sa podesavanjem zazora platinckih dugmadi?

 

Nisam napisao da se ne provera zazor na svecicama cak i kad su nove , normalno je da treba proveriti zazor na svecicama periodicno . Nije svrha mog posta da kazem da svecice uvek treba staviti nove ali ih nemozes koristiti beskonacno pogotovu ako su jeftinije ja na mojim kolima bacam svecice "bosna " na svakih 10.000 i nikad nepokusavam da podesavam zazor. Svrha posta je da svecica koju neko je nekad stavio ili koja je koriscena ko zna koli je bolje zameniti novom nego se igrati podesavanja istih pogotovu ako su stare. Po teoriji el. luk se pojavljuje na najmanjem rastojanju a zbog toga sto gornji metal preko elektrode je malo nizi na krajevuma iliti coskovima pa se luk pojavljuje poivici elektrode tako da se ona vise trosi po ivici i nastaje spic na elektrodi . Samim trosenjem elektrode i nastankom spica se smanjuje i povrsina same elektrode a i zbog stalnog varnjicenja i metal iznad same elektrode postaje obliji tako da i on ima manju povrsinu . Samo losije paljenje na svecici utice na potrosnju goriva i rad masine . E sad zasto je bitno da svecica ima uvek varnicu na istom mestu i da pritom bude koncetrisanai toplija  ja neznam . Znam da svecica kad je zavijena sam metal koji ide preko nikad nije isto okrenut kod njih pa tako nema ni razlike u kom delu je ona nastala levo desno sredina po meni bar , a i sama sveca koja baci varnicu i pali hladan motor neznam koliku toplotu proizvodi i koliko je ta toplota bitna kod hladnog motora . Kod toplog mislim da nebi trebalo da toplota od varnice ima neki znacaj po meni . perfomanse nekih svecica koje su razlicite po broju limova oko elektrode ili samih elektroda po sastavu mislim da bez veze da komentarisemo jer u tom slucaju cena govori sve pa cak i period menjanja sigurno nije isti .

Sad nemoj da se uvredis ili najutis ovo sam cisto napisao da bi mogli da malo diskutujemo na ovu temu i nemoj da pomislis da sam ovim rekao da ja sve znam  moja je parola da se covek uci celog zivota i umre glup. Ako neko ima nema nesto da doda o teoriji i praksi necu se ljutiti voleo bih da cujem i druga misljenja o ovome .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: GSXR K5

u redu je sve, uzecu nove svece ali je problem NEMAM kljuc da izvadim stare hehe. sad ovo radim prvi put pa nisam znao da su onako duboko jedno 20 cm moram ili naruciti negde kljuc ili neznam motor mi u garazi sad tako rastureno sve na stolu i okolo nit pakovati majstoru u prikolicu niti ostaviti, jel ima kljuc negde da se naruci i jos nesto, koliko kosta filter za gorivo ovaj izmedju rezervoara i pumpe(oznaka 0331) i de njega da narucim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja