Jump to content

Moto Zajednica

Potrebna pomoc profesionalaca i onih koji smatraju sebe dovoljno strucnim

Recommended Posts

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

zarad potreba akcije davanja krvi u NS koju prilicno iznosimo na svojim ledjima, pa tako i u fotografisanju, neophodna bi bila mala pomoc nasih clanova profesionalaca ne bi li se uprilicila jedna brzopotezna on-line skola KAKO fotografisati dogadjaj te vrste, a da je slika reprezentativna i za medije.

 

Konkretno:

 

Okupljanje je ispred Zavoda, davanje krvi u Zavodu (dva svetlosna ambijenta, ali i koncentracija ljudi) i to verovatno u bar dve prostorije sa razlicitim namenama a verovatno i strukturama u fotografskom smislu.

 

- kadriranje, sta stavljati u kadar, na cemu drzati fokus, kako kropovati sliku vec u fotografisanju ili rekadriranju itd.

- svetlo i problemi sa svetlom

- setovanja aparata i to sa sve uslovima svetlosti, ali i objanjsnjem kako se to radi na aparatu da se eventualno moze i pre slikanja isprobati

- obrada fotke ili da to odradi neko profesionalniji, stvar odluke

 

Molio bih da se tema ilustruje primerima tipa:

 

na ovoj slici se vidi kako ne bi trebalo, na ovoj pored/ispod se vidi kako bi trebalo, ovo je pod/preeksponirano, a na sledecoj slici je pravilno eksponirano, ovde je direktni blic spalio kadar, a ovde je to dobro uradio, na ovoj slici se vidi dirova fotka, a na sledecoj isto sa obradom takvom i takvom (taklsativno sta se koristi za obradu) i slicno.

 

Ja se nadam da ovo nije tezak zadatak i da ce biti svrsishodno ovo samoorganizovanje.

 

Hvala unapred ucesnicima teme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

pominjes tri oblasti fotografije

 

kompoziciju

 

rad sa blicem

 

obrada fotografije

 

 

 

da se sve ovo obradi u obliku lekcija treba vise vremena nego da se ode u NS, odslika sve sto treba, vrati natrag i srede fotke

 

 

meni je sad auto u out-u pa ne smem da obecam da bi isao u NS ali iskreno, ovo je previse sto trazis da se kuca zbog jednog reporterskog posla od pola sata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

pominjes tri oblasti fotografije

 

kompoziciju

 

rad sa blicem

 

obrada fotografije

 

 

 

da se sve ovo obradi u obliku lekcija treba vise vremena nego da se ode u NS, odslika sve sto treba, vrati natrag i srede fotke

 

 

meni je sad auto u out-u pa ne smem da obecam da bi isao u NS ali iskreno, ovo je previse sto trazis da se kuca zbog jednog reporterskog posla od pola sata

 

Delim misljenje mog cenjenog komshije - mnogo komplikovano i mnogo pisanija, a pitanje hoce li uspeti.

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Moje skromno misljenje, ako smijem da kazem, je da je za slikanje u takvim situacijama navaznije iskustvo i veliki broj odradjenih desavanja :(  Sto vise uslikanih dogadjaja, uz testiranje odgovarajuce opreme i par tip-ova, rapidno povecava ucinak uspjesnih fotografija. Ja primjecujem da na slicnim dogadjajima ja uslikam bar jedno 4 puta vise fotografija od prisutnih profesionalaca sa magnezijumskim tijelima. Od svih tih mojih slika procenat uspjesnosti je recimo 20% (u pocetku realno ni toliko). I dok se ja tako ubijam od slikanja, skakanja, mijenjanja objektiva, podesavanja bliceva i silnih cuda, ostro oko profesionalca uslika 95% uspjesnih fotografija. Tako da islim da bi za nas koji se ne bavimo time mozda nabolji savjet bio: "ne moramo bas sve da uslikamo". Dakle, samo polako i strpljivo, triput mjeri pa sijeci. Meni licno to bas ne ide od ruke, jos uvijek se jako unervozim da sve stignem, sada znam da ce biti dosta aparata pa cu gledati da opusteno setam i hvatam interesantne detalje makar nista i ne uslikao...

 

 

ne zamjerite na utrosenom prostoru odje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ne mogu, a da se ne slozim sa svime napisanim, a i da ne primetim kako sve to ipak ne pomaze (e, da neko pokusa sa vise negacija u recenici od ove :) ).

 

Dakle, isti dan se radi akcija, te nema mogucnosti teleportovanja, a i podvojenost licnosti ne pomaze. Ukoliko ne bude ovde nekog vizuelnog iskustva prenesenog, bicemo prilicno sigurni da ce fotke uspeti onoliko koliko amatersko znanje, volja i oprema dozvoljavaju. Ukoliko pokusamo sa nekakvim oblikom upustva, sanse postoje.

 

Veoma prosto i to je to.

 

Sto se mene i mojih nekakvih iskustava tice (uradim oko 20k fotki godisnje sa sumnjivim procentom uspesnosti koja mene licno zadovoljava), za pomenutu "scenu" predlozio bih mogucnost razmatranja dve vrste kadra:

 

siroki ugao da stane sto vise desavanja u kadar, i uzi ugao, cak do nivoa portreta, izraza lica i slicno, a sve u smislu izrazavanja atmosfere. Na dosadasnjim slikama nasih fotografa sa foruma, mogu se videti ti izrazi lica kako oslikavaju atmosferu.

 

Evo sada primera za koje smatram da su losi, da ne odslikavaju atmosferu, ali i da ne prikazuju desavanje onako kako to prava fotka zahteva. Fotke su moje, odnosno mog sina uglavnom, i srecom jos nisu pobrisane iz nekog nepoznatog razloga.

post-159-12879017343902_thumb.jpg

post-159-12879017344974_thumb.jpg

post-159-12879017346075_thumb.jpg

post-159-12879017347186_thumb.jpg

post-159-12879017348067_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

mozda se moze sa nekom fotografijom i reci precizno o cemu se radi, ili ako nadjete (iliti nahvatate ovakvu jednu retku zverku) dobar model, mozete izvuci zanimljive sekvence :)

 

Hmm, da, hajde profesionalci, kritikujte postavljeno pa da pokusamo na taj nacin.

post-159-12879017377252_thumb.jpg

post-159-12879017378573_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

I dok se ja tako ubijam od slikanja, skakanja, mijenjanja objektiva, podesavanja bliceva i silnih cuda, ostro oko profesionalca uslika 95% uspjesnih fotografija.

 

probaj da ne nosis sve zive objektive i andrmolje koje imas za aparat, posto one paznju skrecu sa samog dogadjaja koji fotkas

 

radi vezbe, ponesi recimo samo jedan objektiv koji mozda i nije idealan za ono sto ti treba, npr. normalac iako ti npr. treba sirac

 

time ces se koncentrisati na kompozicije i verovatno napraviti bolje fotke nego da si imao na raspolaganju 3 objektiva i gubio vreme akajuci se sa njima, blic da ne pominjem...

 

 

e sad, skoro idealno je da nosis dva tela, jedno sa recimo 18-50 2.8 i drugo sa 70-200 2.8 pa tako samo zveras oko sebe i slikas ne gubeci vreme na bilo sta osim na hvatanje onih pravih trenutaka

 

ono sto u tom slucaju nije idealno je sto si glomazan i nedovoljno pokretljiv i moze da se desi da prodje voz - umesto dobrog kadra ti brines da drugo telo sa objektivom ne opali o zemlju kad treba da se cucne...

 

 

a cucanje je zlato :) [dakle čučanje, ne ćuTanje!]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ja cu fino da se dogovorim sa Benjamin-om, pa neka on ponese siroki+blic, a ja cu 50 1.4 ili bas 70-200 pa da ako zajedno napravimo jedan komplet da valja :)

 

 

P.S. Mislim da je za takve situacije idealan jedan svadbarski Nikon sa 18-200 i SB800  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

Pozdrav,

 

a nesto sto bi mogli da ponesu u subotu nasi momci i devojke u NS?

Ima li kakav savet za njih ili...

 

 

a to je barem lako ... neka ponesu samo dovoljno onoga što gremlin može pojesti i popiti (a pošto će ih više biti neće biti problem) i gotova stvar :D

 

aj sad od zbilje ... cenim ... pune baterije, prazne kartice, strpljenje ... i dovoljno vremena da fotkaju sve što im padne napamet. a vi ih samo nemojte smarati i pustite ih da se kreću oko vas slobodno, da rade kako hoće i koliko hoće i na kraju će napraviti sigurno dovoljno dobrih kadrova i svi će biti ponosni.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3633 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

P.S. Mislim da je za takve situacije idealan jedan svadbarski Nikon sa 18-200 i SB800  ;D

Rece li ti da taj nikon i nije nesto?

Ovde u Ivanjici ti svadbarski fotografi uglavnom nose D200 i 18-135+blic, aparat stave na P(rogram) i samo misle o kompoziciji ili ne misle uopste i samo pljestu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

P.S. Mislim da je za takve situacije idealan jedan svadbarski Nikon sa 18-200 i SB800  ;D

Rece li ti da taj nikon i nije nesto?

Ovde u Ivanjici ti svadbarski fotografi uglavnom nose D200 i 18-135+blic, aparat stave na P(rogram) i samo misle o kompoziciji ili ne misle uopste i samo pljestu

Nije istina, nisam ja rekao da Nikon nije nesto, cak naprotiv, samo sam vikao da ima i drugih alternativa ;)

 

Nego, to sa P nije bas najbolje rjesenje sto se tice blende, a sto se tice expozicije on sam stavi na 1/60 otprilike (sto i nije lose). E zato samo treba prebaciti u M i sam lijepo stvis 1/60 (ili sta ti u tom trenutku odgovara) i onda imas potpunu kontrolu nad blendom, a blic radi svoj posao i sve super. Svako moze napraiti svadbarske fotografije na nacin koji si rekao, treba mu samo malo poznavanja kompozicije i gotovo. Ali to za mene nisu slike, direktan fles u glavu - fuj. Malo krativnosti nije na odmet, naravno, osim ako nije cilj zaraditi na svadbi 100 dinara po fotografiji :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ima li jos kakav svadbarski momenat koji bi koristio samoj temi?

Ako nije problem, da objasnimo ljudima sa kompaktima kako ne moraju da nose rezervne objektive na ovo fotografisanje ili da pokusaju da sa kompaktima ne biju direktnim blicem, vec da nekako to odbiju od necega.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Pazi Sale, onaj ko ima klasicni kompakt nema mnogo izbora, njemu je lako, takvi aparati imaju samo Auto ili P mod i integrisan blic. Sta oni mogu da urade, ako mogu neka stave ISO na 200 ili cak 400 (u zavisnosti od toga koji je konkretno aparat u pitanju jer ne bismo htjeli da slike grcaju od suma) da bi uhvatili sto vise pozadninskog svijetla i atmosfere. Ako poneko ima M mod, neka stavi shutter na 1/60 ili malo manje, najveci otvor blende koji mu aparat nudi i isto ISO 200(400). Bilo bi dobro i da fokus ne bude automatski vec da bude jedna centralna tacka, mada je kod kompakta ogroman DOF pa ce isti uglavnom te greske i da popegla. Toliko o tehnickim mogucnostima kod kompakta, ono sto je najvaznije i predstavlja 98% uspjesne fotografije u njihovom slucaju je ovo:

 

 

FOTOGRAFSKA KOMPOZICIJA

 

Prilazem u attachment-u staru dobru pdf knjizicu o kompoziciji od cuvenog Bijelica. Kratka, jednostavna, lako svarljiva i vise nego korisna !!!

 

 

Druga varijanta pored rada sa blicem je koriscenje vecih iso vrijdnosti i vecih otvora blende + fenomenalna stabilizacija kod novih malisana. Medjutim, obicno je to vjestacko svijetlo u zatvorenim prostorijama preslabo za ove male spravice :(  Treba pokusati i to, ako ne ide, vratiti se na stari dobri blic.

 

 

 

Sve silne mogucnosti fotografisanja sa tezom artiljerijom u vidu bliceva, izmjenljivih objektiva i velikih senzora je ovdje mozda nepotrebno objasnjavati jer se nekako prirodno podrazumijeva da onaj ko ima sve to mozda to ipak zna i da koristi. Mnogi "svadbari" koji se nazivaju "profijima" cak i ne zele da kazu kako to rade jer ih je strah svog hleba s obzirom da su cijene dSLR-ova pristupacnije nego ikada ;D  Zato je extra biti amater bez ikakvog pritiska da ti slike moraju ispasti dobro itd., samo rokas i uzivas u tome 8)

 

 

 

Eto Sale, daleko sam od profesionalca, ali se nadam da sam malo doprinio temi, ako nista sa ovom knjigom ;)

3 Djulijano Belic - Skola fotografije - FOTOGRAFSKA KOMPOZICIJA.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

A da se neko od savetnika provoza do Novog Sada 31. i pomogne našu prvu akciju tog tipa svojim prisustvom i kvalitetnim slikama??

Nije Novi Sad na kraj sveta 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

najzad konkretno nesto. Upravo tako sam i ocekivao, savet po savet i to je to. Zahvaljujem Lazare.

 

Lazar Drugi, a ko da se provoza kad dajemo krv u Beogradu tog dana?

Pa od svih bas Ti da pitas tako nesto, c,c,c, :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ja bih se samo kratko ukljucio a da ne budem shvacen kao da odmazem, naprotiv,

 

mislim da za ucenje kompozicije i tehnike nema vremena pa da je za 6 meseci dogadjaj a kamoli sada, pa toplo preporucujem da nastavite kao do sada (kompozicija je sasvim ok na prethodnim fotkama) i da uzmete obican 8mpix idiot tipa ixus ili finepix i sl. to su izuzetni aparati a i sami znate kako profesionalci sa ovog foruma sa njima prave cudo.

 

Sto rekosse Gremlin i C. Mrlja to su oblasti koje se izucavaju godinama i brzanje moze samo da stvori problem.

 

Takodje moguci problem moze da stvori i profi oprema i aparat u rukama nekoga ko nije imao iskustva sa takvom sofisticiranom opremom i da naprotiv, ucini nesto jednostavno suvise komplikovanim.

 

Vrhunski aparat + pocetnik = normalan aparat + pocetnik + usteda vremena + smanjenje mogucih problema i pogresnih podesavanja na minimum + fokusiranje na kompoziciju umesto na tehniku!!!

 

Ima ne netu "photography composition", bice brze.

 

Pozz i srecno:)))

PS I objavite fotke;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Znamo da se ne moze nauciti nista za 10 dana ali par krucijalnih stvari mogu. U kombinaciji sa onim tehnickim stvarim sto sam napisao gore ukljuciti u to jos samo:

 

- pravilo trecina (jedna strana u knjizici koju sam prilozio), samo taj jedan korak ce drasticno poboljsati fotke sa kompaktima (idiotima). Dakle, kada slikate nekoga NEMOJTE mu stavljati glavu u sred kadra i slobodno "ispunite kadar"... Samo tih par sitnica obradite iz Bijeliceve knjizice i odmah ce biti razlike.

 

Sto se tehnickog dijela tice, idioti sve rade sami i tu nema mnogo izbora, ali malo rada sa kadrom moze znacajno poboljsati stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

bravo, to i jeste jedna od poenti ove teme, da se kadar postavi tako da fotka bude medijski upotrebljiva. Ja sam zato i postavio one primere, da se vidi sta je neupotrebljivo a sta bi moglo da prodje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja