Jump to content

Moto Zajednica

TPS Kawasaki ZX9R C2 1999 (Senzor pozicije gasa)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 463 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Nakon svih mogućih zavrzlama sa mojim ljubimcem, evo da opišem i jednu po meni suludu ali jako važnu.

Pre izvesnog vremena sam se portrudio da maksimalno očistim i obnovim karburator.Prilikom rastavjanja sam skinuo i TPS senzor radi lakšeg pranja u ultrazvučnoj.Sve sam to pedantno odradio, i sastavio.Mogu slobodno reći kao novo.Nakon montaže sam bio prezadovoljan, na prvu mi se učinilo da sve radi maksimalno dobro.

Nakon izvozanog drugog rezervoara sam uklavirio da nešto ipak neštima, jerbo mi auspuh počeo pucati kao lud, a reakcija na gas počela da bude onako svojevoljna i šarena ali nikako kako sam ja očekivao od motora.Počeo mi je trzati kod starta, gušiti se, i kao da je radio na tri cilindra.Od normalne vožnje sam se mogao oprostiti ponovo.

Pošto sam sumnjao na elektriku, uzeo sam ponovo da čitam servisno upustvo i pretraživati internet.I naravno našao sam boljku.

Kao hobista, mehaničar amater, totalno sam izgubio iz vida tu malu plastiku na karburatoru u kojem ima tri kablića.Kao za podrazumevano sam smatrao, da pošto su mehanički delovi obnovjeni, imam ler gas,  mašina radi dobro nebih trebao imati problem.

Imao sam.

 

U uputstvu, negde u pizdincima, poglavlje 15-58 Elekrični sistem lepo piše.Ne skidati TPS senzor.

Ali piše na sreću i kako ga kalibrisati ukoliko se radi zamena.

Potreban je produžni kablić za TPS, i običan unimer.Pošto kablić košta Boga Oca, napravio sam ga sam, od viška delova koje sam kupio za rezervu.

 

IMG_20230306_192927.thumb.jpg.b8e28233e3b8e44d3b58cb064ba86ddf.jpg

 

Kablić je običan redni, boja na boju presavijen na pola, očišćena izolacija radi merenja.Tek da se ima mesta, i ne ubadaju igle u konektore...

 

Procedura je sledeća.

 

Zagrejati motor na radnu temperaturu.

Potom skinuti rezervoar i priključiti servisnu bočicu na karburator umesto rezervoara, da bi se imalo mesta.

Ovaj produžni kablić se ubode u konektore sa obe strane rastavjenog TPS senzora, radi lakšeg merenja napona.

Crna žica je minus a žuta plus za unimer (plava se ne koristiu ovom slučaju).Meri se jednosmerna struja između 1 i 5 volti.

Nakon nakačenog unimera, popustiti šrafove na TPS toliko da može da se polako pomera levo desno.

Upaliti motor i pustiti ga da radi na leru.Pomeriti TPS levo ili desno po potrebi dok očitana vrednost na unimeru nebude između 0.9 V -1.1 V (na leru).

Stegnuti šrafove na TPS tako da ova vrednost i ostane.

Ugasiti motor.

Dati samo kontakt.Zavrnuti gas do kraja.Maksimalna vrednost  koja se očitava na unimeru trebalo bi da je između 4.06 V- 4.26 V (pun gas).

Ukoliko su vrednosti u redu (ZX9R C2 1999), opracija je gotova.

 

Oduzeti kontakt, raskačiti ceo cirkus, vratiti TPS senzor u svoj utikač, montirati rezervoar, sedište, upaliti motor i srećan put.

Promena rada motora je primetna odmah.

 

     

 

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 12
  • Hvala 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja