Jump to content

Moto Zajednica

Macro

Recommended Posts

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Obozavam makro ! Ovaj cvet je stara prva fotka mojim tada novim Canonom A60. Uzeo malo vode u usta i poprskao cvet kod zgrade da bi bilo ovih lepih kapljica. Druga fotka je moja draga Festina.Treca je snimljena na Uskrs i odlazak u Sremcicu.

 

PcnOC_cvetak8x6.jpg

 

bj4OA_festinat.jpg

 

I7ad1_bjbjajce.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1837 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Ne bih znao tacno da ti kazem ali je svakako osetno. Ovo je slikano na izuzetno svetlom mestu sa sva tri prstena, f8, 1/400 i ISO1600.

 

Ove pahulje su sve bile manje od 5mm, doduse slike su jako cropovane. Sa objektivom od 58mm se postize uvelicanje preko 1:1, sa kracim objektivima je vece uvelicanje.

 

 

Nevezano za pitanje, jako je pozeljno imati neki objektiv sa manualnom blendom kada se slika sa prstenovima. Posto nemaju elektroniku onda je na EOS objektivima blenda uvek skroz otvorena i od ostrine nema ni traga. Ja sam to resavao pravljenjem "poklopca" objektiva koji je na sebi ima rupu i time glumi zatvorenu blendu. To je delotvorno resenje ali malo nezgodno za rukovanje. Treba eksperimentisati sa velicinom otvora kako bi se nasao neki kompromis izmedju ostrine, dubinske ostrine i kolicine svetla.

 

U svakom slucaju zanimljiva igracka. Meni se desavalo u par navrata da ispucam celu karticu na prostoru 3x3m, samo kada skontam koliko ima detalja koji se mogu zabeleziti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1837 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Gubici i nisu veliki koliko se meni ranije cinilo. Ako bi se verovalo svetlomeru 2/3-1 blende za svaki prsten. Medjutim tako se dobiju razlicite osvetljenosti. Iz nekog razloga potrebna kolicina svetla je varirala ("meta" mi je bila siva povrsina koja se ne mrda, aparat takodje nije mrdao, osvetljenje konstantno).

 

Kada sam isao na to da osvetljenost objekta bude jednaka situacija je sledeca (svi parametri sem duzine ekspozicije su isti):

-Sa sva tri prstena ekspozicija je 1/15

-Sa dva prstena 1/25

-Sa jednim je 1/30 ali je i nesto svetlije, dakle trebalo bi biti 1/40

-Sam objektiv 1/80 al' je trebalo nesto krace, recimo 1/60

 

Znaci neke 2 blende razlike.

 

U svakom slucaju bez jakog svetla ne vredi raditi. Bar ne pomicne objekte iz ruke. Ne treba zaboraviti da je pri ovolikim uvecanjima uticaj drhtavih ruku jos izrazeniji.

 

 

 

Za kraj jos jedna fotka sa senase "Pahulja".

 

2012-02-110192.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Nevezano za pitanje, jako je pozeljno imati neki objektiv sa manualnom blendom kada se slika sa prstenovima. Posto nemaju elektroniku onda je na EOS objektivima blenda uvek skroz otvorena i od ostrine nema ni traga. Ja sam to resavao pravljenjem "poklopca" objektiva koji je na sebi ima rupu i time glumi zatvorenu blendu. To je delotvorno resenje ali malo nezgodno za rukovanje. Treba eksperimentisati sa velicinom otvora kako bi se nasao neki kompromis izmedju ostrine, dubinske ostrine i kolicine svetla.

 

Meni je blenda maksimalno zatvorena kada skinem objektv (AF-S Nikkor 18-135)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Nisam mogao da nađem boljeg insekta nego ovog prepariranog leptira iz plafonjere, punog prašine...

post-771-0-53907000-1331110044_thumb.jpg

 

Slikano sa reversalnim adapeterom i objektivom 18-135. Dosta prašine je na samom objektivu ali iznutra. Ona se i ne vidi kada je okrenut objektiv onako kako treba... Čišćenje objektiva iznutra u Refot B servisu je 3.500RSD....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia leonardo 250

Evo i moji prvi pokusaji sa macro tube ja zadovoljan :)

edit: zaboravih da kazem da nije crop vec samo resize ;)

IMG_4248-2.jpg

 

a ova je samo da se vidi sta je fotkano, vrh peteljke od jabuke

 

IMG_4273.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Evo jednog živog koga sam lovio po celom stolu... Slikano reversalnim adapterom. Za sitnije stvari mi se bolje pokazao od ekstenzionih tubi...

post-771-0-88304900-1333702924_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

P5080242800x600.jpg

 

E da i meni jednom dobro ispadne makro...

P.S tek sad vidim koliko mi je prašnjava tastatura... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja