Jump to content

Moto Zajednica

Plin na motorciklu.

Recommended Posts

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

A sta je sa grejanjem rasprsivaca, MZ nema vodeno hladjenje!

Kako bi se, recimo kod MZ grejao rasprsivac??

Postoje raspršivači koji imaju sopstveno grejanje (na struju) a mislim da je moguće i ugraditi neki grejač u klasičan raspršivač (nalije se tečnost u uredjaj, u jednu rupu se stavi termodavač koji pali i gasi grejač , a u drugu rupu sam grejač. Nisam probao ali bi trebalo da fercera. ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ako ima raspršivača sa sopstvenim elektro grejanjem onda je to dobro, predpostavljam da je proizvođač na neki način trajno rešio/eliminisao mogućnost pregrevanja. Ova druga varijanta me plaši, možda zato što sam neupućen, nisam majstor pa nisam imao potrebe da otvaram raspršivač ali jako dobro znam šta može da se desi ako termodavač rikne što nije retkost, sve crkava.

 

Sa druge strane mislim da bi ovaj problem rešila neka Joskina elektronika pa čak i u najosnovnijoj varijanti da nešto pišti ili blinka ako se temperatura neumereno podigne.

 

Dok sam imao u automobilima plin sa raspršivačem mogao sam da ga palim bez benzina i na oko -17, kakve su procene da li bi 2T motor mogao da radi potpuno na plin i da kurblanjem upali kao sa benzinom?

Ovo pitam zato što bi u tom slučaju boca mogla da stane npr. u rezervoar pa da spolja ceo sistem ne bude vidljiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Sa druge strane mislim da bi ovaj problem rešila neka Joskina elektronika pa čak i u najosnovnijoj varijanti da nešto pišti ili blinka ako se temperatura neumereno podigne.

O kakvoj elektronici pricas i ko je Joska?

 

Dok sam imao u automobilima plin sa raspršivačem mogao sam da ga palim bez benzina i na oko -17, kakve su procene da li bi 2T motor mogao da radi potpuno na plin i da kurblanjem upali kao sa benzinom?

Ovo pitam zato što bi u tom slučaju boca mogla da stane npr. u rezervoar pa da spolja ceo sistem ne bude vidljiv.

I sam sam razmisljao kako bi bilo dobro da se boca za plin ugradi u rezervoar, samo sto bi bilo dosta neiskoriscenog prostora oko boce. U stvari, rezervoar bi mogao da bude dvostruki... da je u centru plinska boca, a ovaj okolni prostor bi mogao da posluzi za par litara benzina. Licno bih radije bocu drzao na mestu rezervoara a benzin iza ledja nego obrnuto. deluje mi bezbednije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sa druge strane mislim da bi ovaj problem rešila neka Joskina elektronika pa čak i u najosnovnijoj varijanti da nešto pišti ili blinka ako se temperatura neumereno podigne.

O kakvoj elektronici pricas i ko je Joska?

 

Joska je naš drug koji se bavi elektrikom/elektronikom.

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=13285.400

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

tako bi si i ja npr stavio bocu na mjesto rezervara jel i tak mi se rezervar nevidi od plastika a nedgje bi stavio neki dvolitreni rezervar za benzin ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

iseces rezervoar,stavis bocu unutra i resen proble,,oko boce je benzin,,,,,nista nemoz da skodi,,,naravno zavaris rezervoar,iskalajises zapravo i eto resenja.. :);):D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

iseces rezervoar,stavis bocu unutra i resen proble,,oko boce je benzin,,,,,nista nemoz da skodi,,,naravno zavaris rezervoar,iskalajises zapravo i eto resenja.. :);):D

Pa sto ti ne isece tvoj rezervoar, bas je onako veliki imalo bi mesta??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

iseces rezervoar,stavis bocu unutra i resen proble,,oko boce je benzin,,,,,nista nemoz da skodi,,,naravno zavaris rezervoar,iskalajises zapravo i eto resenja.. :);):D

 

Odlicno resenje jedino smo zaboravili na gornji deo rama koji obicno ide kroz sredinu rezervoara.Kome nije strana brusilica, i var aparat to nije neki problem, banzajiiiii

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

iseces rezervoar,stavis bocu unutra i resen proble,,oko boce je benzin,,,,,nista nemoz da skodi,,,naravno zavaris rezervoar,iskalajises zapravo i eto resenja.. :);):D

Pa sto ti ne isece tvoj rezervoar, bas je onako veliki imalo bi mesta??

radi se na tome ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

iseces rezervoar,stavis bocu unutra i resen proble,,oko boce je benzin,,,,,nista nemoz da skodi,,,naravno zavaris rezervoar,iskalajises zapravo i eto resenja.. :);):D

Heheh.. bas to sam i ja rekao u proslom postu  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Borise, a kako ces unutrasnju bocu napraviti?? Malo je zajeb ??Ako odradis onda je to super, mada onda gubis kapacitet za benzin?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Borise, a kako ces unutrasnju bocu napraviti?? Malo je zajeb ??Ako odradis onda je to super, mada onda gubis kapacitet za benzin?

pa nepravim je ja,ima gotove boce,,,i naravno tankas je od spolja  ;) ;) ;) kod mene je 26 litra rezervoar pa mogu to da odradim,inace imam par duguljastih boca  ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Palo mi na pamet da mozda malo eksperimentisem sa plinom.  Posto u voznom parku imam i jednu Tomos - Targu koja fabricki ima ugradjenu pumpu za ulje koje ubrizgava u usisni kanal - problem podmazivanja je resen.  Trebao bi mi isparivac, a posedujem neke dve plinske boce ( ruske ) koje bi se mogle prikaciti pod sediste sa obe strane rama. Po deklaraciji boce su zapremine po 1 litar gasa, a deklarisane su na pritisak od 1,6 MPa. Da li bi te boce bile uopste upotrebljive za ovu svrhu, i da li bi to bilo uopste ekonomski isplativo ( pitanje za sve koji se razumeju u ovu problematiku ) . Za pocetak bih morao praviti reducir za boce, jer na nasim tocionicama nemaju prikljucak za njih.

  Evo i slika boca, namerno sam pored njih stavio paklu cigara i subler da bi ste imali predstavu o njihovoj velicini !

 

post-3891-1287900564176_thumb.jpg

post-3891-12879005642254_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

  Palo mi na pamet da mozda malo eksperimentisem sa plinom.  Posto u voznom parku imam i jednu Tomos - Targu koja fabricki ima ugradjenu pumpu za ulje koje ubrizgava u usisni kanal - problem podmazivanja je resen.  Trebao bi mi isparivac, a posedujem neke dve plinske boce ( ruske ) koje bi se mogle prikaciti pod sediste sa obe strane rama. Po deklaraciji boce su zapremine po 1 litar gasa, a deklarisane su na pritisak od 1,6 MPa. Da li bi te boce bile uopste upotrebljive za ovu svrhu, i da li bi to bilo uopste ekonomski isplativo ( pitanje za sve koji se razumeju u ovu problematiku ) . Za pocetak bih morao praviti reducir za boce, jer na nasim tocionicama nemaju prikljucak za njih.

  Evo i slika boca, namerno sam pored njih stavio paklu cigara i subler da bi ste imali predstavu o njihovoj velicini !

1 litar gasa,,,malo je to....mada mi deluje da staje i malo vise u njih,a treba ti isparivac mali do 20kw....a nije problem samo puniti boce,na istom delu za punjenje ti treba i reducur za pustanje plina u sistem,,i naravno sigurnosni ventil koji gasi plin na niskim obrtajima,kada se nagne do odredjenog ugla motor,i kad se ugasi da prekine plin,, :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Otprilike sam i ja to mislio,  dve boce - dva litra, jesu zgodne da se stave na motor, al ako treba svaki cas da trcim na pumpu . . .  Mozda je bolje ovako, sipam tri litre benzina, pa se vozim i po mesec dana  ( ne vozim samo tomosa, malo motor, malo kola ) . Kolko se vozim sa njim, ko zna kolko bi vremena proslo da bi se investicija isplatila, a mozda bi bilo i problema sa strujom jer Targa ima 12 volti struju, al nema akumulator, pa kad padnu obrtaji, smanji se i napon ( vidi se po svetlu kad vozim nocu ) !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Juce iz razgovora sa jednim serviserom sam saznao da postoje boce za plin prilagodjene za skutere. Mislim na onaj prostor ispod sedista. Malo mi je zvucalo nestvarno ali probacu po netu da pokurim i vidim ima li takvih boca u ponudi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Juce iz razgovora sa jednim serviserom sam saznao da postoje boce za plin prilagodjene za skutere. Mislim na onaj prostor ispod sedista. Malo mi je zvucalo nestvarno ali probacu po netu da pokurim i vidim ima li takvih boca u ponudi.

uh ima ima,,al kod nas se tesko dolazi do tih boca,,a i ima dve vrste tih boca,klasicne boce,i boce sa grejanjem plina u njima samim,,eh sad grju se na vodu ili struju,,te sa grejanjem su skuplje..tako da su najbolje klasicne,bar za vodenjare,,,,uh bas sam se raspisao :D :D :D

ako nadjes te bocice za skutere javi,,,ja ih nenadjo,,ali polako bice ih.polako se ovaj sport sa plinom rasprostranjuje  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Ako ih i nadjem na netu, neko bi od uvoznika morao da se zainteresuje za to i da naruci.Ja mislimda ce vremenom neko to da uradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ako ih i nadjem na netu, neko bi od uvoznika morao da se zainteresuje za to i da naruci.Ja mislimda ce vremenom neko to da uradi.

oce oce,,al niko nece da plati homologaciju,ateste bla bla...a nebi ni ja nesto,,,,,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

oce oce,,al niko nece da plati homologaciju,ateste bla bla...a nebi ni ja nesto,,,,,,,

Dobro, dok se ne plati ta homologacija i atesti da li to znaci da nije dozvoljeno voziti motor na plin, ili nije dozvoljeno komercijalno instaliranje na motore? Kakav je zakon po pitanju plina na motorima kod nas, a kakav preko?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Bez homologacije i atesta nije dozvoljeno ugrađivati bilo šta što bi učestvovalo saobraćaju. Tako kod nas a tako i napolju, prvo kontrola kveliteta od strane ovlašćenih institucija pa upotreba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12218 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

I ne može proći tehnički pregled ako nema Atest za ugradnju...tako je po zakonu.

 

E sad....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ne treba raditi ništa protivzakonito ali da bi sistem postojao on mora da se napravi što znači da tehnički pregled i registracija dolaze nakon montaže.

 

Ovaj uređaj postoji, ugrađivan je u nekoliko motora, ja sam vozio Bokilicevu Teneru i nisam ni znao da je na plinu jer radi odlično.

 

Čim ljudi ugrađuju znaći da neki načini postoje, sumnjam da bi se neko odgovoran igrao sa zakonom.

 

Nažalost, o tim načinima se nisam raspitivao jer su do sada uređaji rađeni na 4T motorima pa je cela priča još daleko od MZ-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja