Jump to content

Moto Zajednica

XT600 - podesavanje ventila

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Vreme je da se proveri da li su ventili na svom mestu.

 

Imam ja neki manual pa kao gledam kako se to radi. Ima li neko da je to radio na ovoj masini? Negde na netu procitah da moze da se zavrsi sa mernim listicem-spijunom iskrivljenim u Z oblik. To nije frka, najvise me interesuje jel komplikovano skinuti to sve sto ima da se skine i da li ce mi trebati neki poseban alat za odvrtanje/zavrtanje istih. Da li je yama obezbedila neke repere u odnosu koje gledam u kom polozaju se nalazi klipan?

 

Sta kazete? Sci? Okrade? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 557 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: yamaha r1

imas sve lepo objasnjeno u manualu

osrafis ona dva srafa na dekliju veci i mali,veci ti sluzi da kljucem pomeras a na malom gledas dok nedodjes do crtice,imaju dve crtice za usisne i izduvne.Gore skines poklopce i kad pomeris na prvu crticu trebalo bi da su ti prva dva ventila slopodna ubacis listic na meru koja ti pise u manualu i vidis dali odstupa,posle pomeris na drugu crticu i ponovis postupak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Po ovome deluje vrlo lako. :)

 

Doduse, vidim da je opet je kod mene malo drugacije nego u ovome manualu, zbog modela. Jedino ovaj kljuc sa kvadratnim otvorom... To cu morati da izmislim nesto.

 

Hvala Laki!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Zavrseno! Mislim da je motor tisi i nekako mirnije radi, ali razlike nisu velike. Jedan usisni bio je labav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Stvarno nije bio problem. Jedino sto sam se usro dok sam odvio onaj alu sraf ispod koga je reper za GMT. Bio je zapekao, a materijal mekan, hoce da oblajzne. Nalivao sam ga sa nekim odvijacem starim 20 godina i cekicao po njemu. Na kraju je popustio...

 

I uopste nije trebao kljuc sa kvadratnim profilom, moze sve prstima ili spicanglama da se uradi!

 

Hvala na pomoci!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

Vujadine sad cu opet da te smaram! :) Da li bi mogao detaljnije da opises ceo postupak? I ja bih hteo da nastelujem ventile ali nemogu nigde da nadjem manual za ovu moju kozu pa ako bi bio ljubazan? Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Vujadine sad cu opet da te smaram! :) Da li bi mogao detaljnije da opises ceo postupak? I ja bih hteo da nastelujem ventile ali nemogu nigde da nadjem manual za ovu moju kozu pa ako bi bio ljubazan? Hvala

 

Evo za pocetak link odakle mozes da preuzmes manual:

http://www.dtr125.com/xt600e.co.uk/index.htm

 

A sto se tice postupka evo ovako sam ja radio. Prvo ohladis dobro motor (najbolje preko noci, mora da bude skroz hladan). Onda skines sediste, one plastike sa strane sto usmeravaju vazduh na cilindar i rezervoar. Sada vec imas dobar pristup cilindru. U ovoj fazi ja sam moj (sa oprostenjem) opro jer nisam hteo da rizikujem da mi gurabije upadaju u motor kad otvorim poklopce. (Ne)slavni Sgrasso je odlicno posluzio ali sam dobro isprao vodom.

 

Skinuo sam svecicu i ubacio imbus odgovarajuceg profila unutra da mogu da pratim hod klipa a da mi alatka ne upadne unutra. Onda sam skinuo ona dva srafa na levoj dekli, jedan ogroman i jedan manji. Ispod onog ogromnog se nalazi matica na osovini cijim okretanjem vrtis radilicu i pomeras klip gore-dole. Ispod manjeg srafa se nalaze utisnuti reperi pomocu kojih kontrolises gde ti se nalazi klip. ovde treba da nateras oznaku "T" na crticu okrecuci onu maticu na osovini ispod. Imbusom sam proverio da li je "T" zaista GMT. Najbolje je da kada nateras na "T" selotejpom ili necim slicnim ucvrsitis kljuc kojim pokreces motor naprimer za fuzaster (posto lako pobegne).

 

Sad otvoris poklopac gde su 2 usisna ventila (drze ga 2 imbusa, gleda prema karburatorima). Kljuc 10 okasti je dobar da odvrnes maticu i malo prstima odvijes i onaj vrh srafa kvadratnog profila. U zazor stavis merne listice (shpijune) odgovarajuce debljine (za 2KF i 3TB je 0.10 usisni i 0.15 izduvni, nije isto za sve modele) i zatezes sraf dok ne pritegne listic. Ne treba skroz da ga pritegne, ipak mora da se izvuce posle. Maticu M10 zategnes i osiguras da se zazor ne pomera.

 

Vratis poklopac ventila. Otvoris poklopac izduvnih ventila, i ponovis proceduru na slican nacin kao i za usisne. Koristis naravno listic odgovarajuceg precnika.

 

Vratis njihove poklopce, svecicu, rezervoar, plastike, sediste, prekontrolises sve i kresnes masinu. Mozda ti ler bude malo visi ili nizi, mozda i ne. Eventualno podesis to, zgrejes ga malo i VOZIIIII.

 

:)

 

Inace manual za koji sam ti dao link nije sasvim isti kao ovaj sto je Laki stavio slike iz njega. Kod mene ima ta "T" prica a tamo nema. Videces kad skines (poveci) fajl.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

E svaka ti dala! Vrlo lepo objasnjeno. Cim uhvatim malo vremena pravac u garazu da se malo igram,

Sto se tice manuala taj vec imam ali nisam hteo da se oslonim na njega. Inace moj xt je isto 2KF '88.

Gde mogu da nadjem merne listice?

Jos jednom HVALA!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Nema problema. Ja sam ih kupio pre 4-5 godina na buvljaku u Bgd. Mislim da ne bi trebalo da bude veliki problem naci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: obrenovac

na  xt 660 x imam k&n filter i Akrapovic izduve,otvorene,pa me zanima kako bih trebao da nastelujem ventile da motor pokaze prave perfomanse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova

znam da je stara tema ali imam jedno pitanje.

kada otvorim ovaj saraf na deklu da li treba da bude na broju I kada se steluju i usisni i izduvni.ili treba da bude na II kada se steluju neki od 4 ventila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Gle ispliva ti moju staru temu. :) Nemoj se obazirati samo na oznake ispod alu srafa na dekli (kod mene pise T recimo).

 

nego:

 

1. Nabij dugacku slamcicu od soka u rupu od svecice i uveri se da je klip na GMT

2. skini poklopce gde se steluju ventili i drmaj rukom klackalice. Na GMT kompresionog takta mora da se pomeraju klacke i za usisne i za izduvne

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2325 postova
  • Motocikl: Motora bez
On 30.7.2008. at 23:33, stari vujadin je napisao:

 

Evo za pocetak link odakle mozes da preuzmes manual:

http://www.dtr125.com/xt600e.co.uk/index.htm

 

A sto se tice postupka evo ovako sam ja radio. Prvo ohladis dobro motor (najbolje preko noci, mora da bude skroz hladan). Onda skines sediste, one plastike sa strane sto usmeravaju vazduh na cilindar i rezervoar. Sada vec imas dobar pristup cilindru. U ovoj fazi ja sam moj (sa oprostenjem) opro jer nisam hteo da rizikujem da mi gurabije upadaju u motor kad otvorim poklopce. (Ne)slavni Sgrasso je odlicno posluzio ali sam dobro isprao vodom.

 

Skinuo sam svecicu i ubacio imbus odgovarajuceg profila unutra da mogu da pratim hod klipa a da mi alatka ne upadne unutra. Onda sam skinuo ona dva srafa na levoj dekli, jedan ogroman i jedan manji. Ispod onog ogromnog se nalazi matica na osovini cijim okretanjem vrtis radilicu i pomeras klip gore-dole. Ispod manjeg srafa se nalaze utisnuti reperi pomocu kojih kontrolises gde ti se nalazi klip. ovde treba da nateras oznaku "T" na crticu okrecuci onu maticu na osovini ispod. Imbusom sam proverio da li je "T" zaista GMT. Najbolje je da kada nateras na "T" selotejpom ili necim slicnim ucvrsitis kljuc kojim pokreces motor naprimer za fuzaster (posto lako pobegne).

 

Sad otvoris poklopac gde su 2 usisna ventila (drze ga 2 imbusa, gleda prema karburatorima). Kljuc 10 okasti je dobar da odvrnes maticu i malo prstima odvijes i onaj vrh srafa kvadratnog profila. U zazor stavis merne listice (shpijune) odgovarajuce debljine (za 2KF i 3TB je 0.10 usisni i 0.15 izduvni, nije isto za sve modele) i zatezes sraf dok ne pritegne listic. Ne treba skroz da ga pritegne, ipak mora da se izvuce posle. Maticu M10 zategnes i osiguras da se zazor ne pomera.

 

Vratis poklopac ventila. Otvoris poklopac izduvnih ventila, i ponovis proceduru na slican nacin kao i za usisne. Koristis naravno listic odgovarajuceg precnika.

 

Vratis njihove poklopce, svecicu, rezervoar, plastike, sediste, prekontrolises sve i kresnes masinu. Mozda ti ler bude malo visi ili nizi, mozda i ne. Eventualno podesis to, zgrejes ga malo i VOZIIIII.

 

:)

 

Inace manual za koji sam ti dao link nije sasvim isti kao ovaj sto je Laki stavio slike iz njega. Kod mene ima ta "T" prica a tamo nema. Videces kad skines (poveci) fajl.

 

 

Iskopah ovo,lepo objasnjeno i podesio sam ventile iz prve.Super sljaka sve:jee:

Stari Vujadin,bez starca nema udarca

Promenio član Bojan82
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja